Fiul ministrului Sanatatii este noul sef al Spitalului Clinic Judetean din Oradea. Ritli Laszlo Csongor a fost singurul candidat, dupa ce managerul interimar s-a retras luni dimineata

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2011, 19:12 Actualitate | Esenţial


Ritli Laszlo Csongor, fiul ministrului Sanatatii, Ritli Ladislau, a castigat concursul pentru ocuparea postului de manager al Spitalului Clinic Judetean din Oradea, transmite Mediafax. Ritli a fost singurul candidat la concursul pentru sefia spitalului din Oradea dupa, ce luni dimineata, cu doua ore inaintea inceperii primei probe, managerul interimar al unitatii, Gavril Grebenisan, si-a retras dosarul. "Mi-am retras candidatura. Fiecare sa inteleaga ce doreste", a declarat Grebenisan.

Mediafax scrie ca Ritli Laszlo Csongor a fost declarat castigator al concursului pentru ocuparea postului de manager al Spitalului Clinic Judetean din Oradea. Informatia a aparut pe site-ul unitatii medicale luni, la ora 14.00, cu toate ca, potrivit anuntului de desfasurare a concursului facut saptamana trecuta de catre Primaria Oradea, pentru luni era programata doar prima proba din cele trei, respectiv testul-grila pentru verificarea cunostintelor din legislatia privind managementul unitatilor sanitare.

Site-ul Spitalului Clinic Judetean din Oradea precizeaza ca Ritli a participat, tot luni, la proba de sustinere a proiectului de management, programata pentru miercuri, si la interviul in fata membrilor comisiei de concurs, proba programata sa aiba loc joi.

Potrivit anuntului de pe site-ul unitatii medicale, fiul ministrului Sanatatii a obtinut la testul-grila nota 9.20, iar la celelalte doua probe a fost notat cu 10.

Rugat sa explice de ce concursul, care trebuia sa aiba loc pe durata a patru zile, s-a incheiat dupa o singura zi, presedintele comisiei de concurs, viceprimarul municipiului Oradea, Gheorghe Carp, a afirmat ca asa au decis membrii acestei comisii: "Daca celalalt candidat (Gavril Grebenisan - n.r.) s-a retras, membrii comisiei au decis sa organizeze toate trei probele intr-o singura zi. Si asa nu mai are cine sa conteste rezultatele".

Potrivit informatiilor, comisia de concurs a fost formata din viceprimarul Gheorghe Carp (de profesie medic, presedintele comisiei), juristul Adrian Cocos (sef al Directiei de Resurse Umane a Ministerului Sanatatii, post pe care il ocupa prin detasare, el fiind anterior seful serviciului de resurse umane al DSP Bihor, institutie pe care a reprezentat-o in comisie) si conferentiarul universitar dr. Ciprian Brisc (reprezentant al Facultatii de Medicina si Farmacie a Universitatii Oradea).

Ritli Laszlo Csongor a fost manager al Spitalului Clinic de Recuperare din Baile Felix pana in anul 2009, dupa care a devenit consilier al lui Cseke Attila la Ministerul Sanatatii, unde avea atributii pe linie juridica. El a incetat raporturile de munca o data ce tatal sau, doctorul Ritli Ladislau, a preluat conducerea ministerului Sanatatii, in luna august a acestui an.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1714 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    succesuri dupa succesuri... (Luni, 24 octombrie 2011, 19:31)

    radu [anonim]

    si uite asa coalitia repurteaza succesuri dupa succesuri!

    Sa traiti bine!
    • +5 (7 voturi)    
      coalitia (Luni, 24 octombrie 2011, 20:44)

      albyn58 [utilizator] i-a raspuns lui radu

      pentru informarea dvs , va anunt ca , gresiti mult vorbind despre coalitie in acest caz. in oradea , udmr ul , nu are nimic de a face cu pdl ul.! de la alegerile pentru consiliul judetean , udmr , s a aliat intamplator sau nu cu , n o sa va vina sa credeti , cu psd si cu pnl ! ei , ce spui stimabile ? repede mai pun unii eticheta , nu ?
      • +1 (1 vot)    
        De unde sa stie? (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:49)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui albyn58

        Ca el posteaza si e platit pentru asta de la Bucuresti. Nu cred ca a vazut Oradea in viata lui. Si de unde sa stie ca Ritli jr. e chiar un om competent? I s-a spus sa latre, latra!
  • +8 (12 voturi)    
    Doamne ! Bine ca s-a terminat cu nepotismele! (Luni, 24 octombrie 2011, 19:40)

    Eu [anonim]

    Iar toat promovarile sunt strict pe criterii de performanta si total transparftente.
    Tatal a semnat ordinul de numire in functie???
    • -3 (9 voturi)    
      da' ce? (Luni, 24 octombrie 2011, 20:03)

      mem [anonim] i-a raspuns lui Eu

      da' ce, e interzis sa lucreze rudele in aceeasi institutie/acelasi minister?

      ce, toate odraslele sunt incompetente?
      • 0 (0 voturi)    
        DA, NU (Joi, 27 octombrie 2011, 20:51)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui mem

        Da, este interzis sa fie promovat de tatal, avand ambii functii de conducere, fiind si ordonatori de credite (daca nu ma insel) nu poate exista o astfel de promovare.
        NU, nu ma refeream la calitatile de manager a fiului, pe care nu-l cunosc. Doar la faptul ca a fost numit de tatal lui si asta in urma retragerii unui interimar... care a primit "sugestii".

        Daca nu am fost inteles, NU este interzis sa lucreze, este interzis sa CONDUCA rude de grad I, sau sa se conduca unul pe altu.
  • +8 (12 voturi)    
    frumoasa tara... (Luni, 24 octombrie 2011, 19:48)

    serious sam [anonim]

    Era o vorba candva: frumoasa tara, pacat ca-i locuita...Este mai actuala decat oricand...
    Cica omul a fost managerul spitalului de recuperare din Baile Felix, iar dupa aceea consilierul lui Cseke Attila pe linie juridica. Cseke e si el tot jurist, a absolvit Dreptul la Oradea... Adica juristul avea nevoie tot de un jurist consilier pe linie juridica! Este de tot rasul, daca nu ar fi de plans...
    Iar acum taticul l-a pus manager la Spitalul Judetean. Ce s-o alege de capul astuia cand nu va mai fi tati sa-i aranjeze un loc de munca musai de sef, caldut si bine platit?!!!....
  • +7 (9 voturi)    
    Oradea (Luni, 24 octombrie 2011, 20:02)

    unu [anonim]

    Nu stiu ce pregatire are Ritli Laszlo Csongor, dar Grebenisan stiu ca e inginer mecanic. Cine ocupa o functie de conducere la un spital ar trebui totusi sa stie mai multe despre medicina decat despre suruburi.
    • 0 (4 voturi)    
      as indrazni sa te contrazic (Luni, 24 octombrie 2011, 21:41)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui unu

      un bun administrator, indiferent de domeniu, trebuie sa "administreze" o afacere. Cand eram si mai mic decat "eu cel mic" am aflat ca un vanzator bun, vinde gheata la poli si nisip in Sahara. Managerul spitalului, crede-ma, stiu ce scriu, nu are atributii pe linie medicala. Din acest motiv exista director medical, director de ingrijire, si tot asa. Insa despre numire, si eu am oarece dubii.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca are si o diploma ion management (Joi, 27 octombrie 2011, 20:53)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui alt destept

        nu conteaza ca este inginer...
        si daca ar fi medic tot o astfel de diploma i-ar trebui...
        Problema este ca a fost numit...
        • 0 (0 voturi)    
          merci, asta ziceam si eu (Duminică, 30 octombrie 2011, 18:50)

          alt destept [utilizator] i-a raspuns lui Eu

          corect
    • 0 (2 voturi)    
      Reprofilare (Luni, 24 octombrie 2011, 22:03)

      doi [anonim] i-a raspuns lui unu

      Multi au cautat sa se reprofileze si una din cai este managementul. Nu stiu nimic despre inginer dar daca a facut cursuri de management si mai are si experienta te asigur ca e mai bun decat un medic, doctor in medicina si eventual si alte titulaturi. Cel din urma poate fi exceptional in medicina dar ca manager sa fie o catastrofa.
      Cred ca solutia optima ar fi un medic care nu exceleaza in medicina si atunci se specializeaza in management.
    • +1 (1 vot)    
      stiu eu (Marţi, 25 octombrie 2011, 7:46)

      doi [anonim] i-a raspuns lui unu

      a ter minat dreptul la Arad, e prof la Univ Oradea si in rest e, fara culoare...O nulitate simpatica
  • +1 (1 vot)    
    comment (Luni, 24 octombrie 2011, 21:05)

    adi [anonim]

    daca nu stiati, aflati ca fiul a fost consilierul ministrului UDMR-is Csecke
  • 0 (4 voturi)    
    HAI ungurii!!!!!!!!!!!! (Luni, 24 octombrie 2011, 21:25)

    Nesimtire crasa.............. [anonim]

    Uite asa este Romania condusa de retardati si incompetenti, si ai nostrii oameni care si-au facut studiile prin strainatate (cu burse pe bani publici) in urma rezultatelor obtinute, refuza sa se intoarca sa munceasca in tara lor..............din cauza acestor nepotisme ( nu au sanse de izbanda). Sa va fie rusine magarilor, din cauza aceasta avem tara in starea actuala datorita retardatilor vostri de copii si de neamuri imputite pe care le puneti in functii de conducere! Hua javrelor............. P.S. App. pestele este imputit ( "se impute") deja de la cap in Romanica!
    • +1 (3 voturi)    
      Incompetenti (Luni, 24 octombrie 2011, 21:52)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Nesimtire crasa..............

      Daca si cei care ii critica pe unguri nu stiu sa scrie gramatical corect "ai nostrii oameni" nu stiu ce pretentii sa avem.
    • -1 (1 vot)    
      retardat ? (Luni, 24 octombrie 2011, 21:53)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Nesimtire crasa..............

      uite asa ?nesimtire ..........?ce vorbe mari ? dece nuse intorc romanii in tara ? bineinteles din cauza unui retardat ! Ce nesimtire ! .................?
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Luni, 24 octombrie 2011, 22:24)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Acum înţeleg de ce-i la noi aşa de răspândită expresia "băi frate" sau "băi vere"....
    • 0 (0 voturi)    
      m-am linistit! (Luni, 24 octombrie 2011, 23:48)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Credeam ca toti suntrm corupti... se pare ca doar romanii sunt, ungurii nu! M-am linistit!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai ,mai (Vineri, 28 octombrie 2011, 16:07)

    xaxa [anonim]

    Mai fratilor, la voi nu mai conteaza daca omul e competent sau nu. Va spune ca ESTE .
    Da-ti un search pe google si o sa mai vedeti si voi ceva din realizarile lui.
    Hai s-o lasam dracu de politica si sa mai dam si un bun credit oamenilor.

    hai sa auzim de bine