Declararea CNP-ului la recensamant nu este obligatorie, inregistrarea se poate face si fara el - INS

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:58 Actualitate | Esenţial


Persoanele care refuza sa-si declare codul numeric personal (CNP) la recensamant pot fi inregistrate si fara acesta si nu risca absolut nicio sanctiune, a afirmat purtatorul de cuvant al Institului National de Statistica (INS), Vladimir Alexandrescu, potrivit Mediafax.

"Nimeni nu este obligat sa-si spuna codul numeric personal la recensamant daca dintr-un motiv sau altul nu doreste sa o faca. Oricine poate si va fi recenzat chiar si abbsenta acestui CNP, iar cei care refuza sa-l divulge recenzorului nu risca absolut nicio sanctiune", a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa, Vladimir Alexandrescu.

Alexandrescu a prezentat o informare privind evolutia recensamantului in primele doua zile de desfasurare, respectiv joi si vineri.

De asemenea, el a explicat modul in care poate fi dispusa o amenda si situatiile "exceptionale" in care se recurge la o astfel de metoda, referindu-se si la refuzul celui recenzat de a-si divulga CNP-ul.

"Nu am dat nicio amenda pana acum, nu acesta este scopul nostru. Oamenii au fost, in principiu, cooperanti, niciun recenzor nu a fost agresat, nu s-au intamplat astfel de lucruri ", a declarat purtatorul de cuvant al INS.

Reprezentantul institutiei a precizat ca au fost cateva situatii in care recenzorii au gasit portile curtilor incuiate si cainii liberi de cealalta parte a gardului, motiv pentru care "nu au putut stabili un contact" cu familiile respective, insa, conform obligatiilor pe care si le-au asumat, acestia trebuie sa revina "de cate ori va fi nevoie, pana vor reusi sa discute cu cei de-acolo".

Alexandrescu a mai spus ca amenzile sunt doar o solutie "ultimativa" la care se ajunge doar in cazul unui refuz explicit si repetat al unor persoane de a raspunde chetionarelor recenzorilor.

Pe de alta parte, vineri INS a publicat o precizare potrivit careia colectarea codului numeric personal (CNP) in procesul de recenzare a locuintelor si populatiei care a inceput joi, 20 octombrie, are baza legala, toate informatiile stranse vor fi utilizate numai in cadrul sistemului informatic statistic national (in interiorul retelei VPN criptat), iar la un an dupa incheierea prelucrarii, formularele cu datele individuale vor fi distruse fizic.

Mai mult, a mai precizat institutia, recenzorii care nu respecta confidentialitatea datelor risca amenzi intre 2000-5000 lei, cu posibilitatea agravanta in cazul in care nerespectarea confidentialitatii are aspecte penale.

Mai multi lideri PSD au cerut joi populatiei sa nu isi divulge Codul Numeric Personal in cadrul raspunsurilor la intrebarile recenzorilor, acestia acuzand PDL ca, prin solicitarea "ilegala" a CNP, ar urmari sa isi faca o baza de date pentru a frauda alegerile.

Senatorul PSD Georgica Severin a precizat ca CNP-ul poate fi solicitat doar de catre autoritatile abilitate si in niciun caz de catre recenzori, care comit o ilegalitate daca pun intrebari legate de acesta.

Fostul premier PSD Adrian Nastase a scris pe blogul sau ca "puterea pedelista nu rateaza nimic, reusind si de aceasta data sa deturneze semnificatia celei mai importante masuratori statistice a populatiei intr-un instrument de furt al identitatii si frauda electorala prin impunerea declararii Codul Numeric Personal".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10283 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    deci PSD avea dreptate? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:08)

    strumph [anonim]

    Altfel, nu inteleg de ce ieri era obligatoriu iar azi nu mai este!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Exemplul de la americani (Duminică, 23 octombrie 2011, 16:32)

      tjaxm [utilizator] i-a raspuns lui strumph

      Nu stiu cum e in celelalte tari europene, dar la americani nu se cere Social Security Number (echivalent CNP) la recensamant, si e una din modalitatile de recunoastere a formularelor fraudate folosite de hoti/escroci etc. In plus, doar cateva intrebari sunt obligatorii, la restul nu esti obligat sa raspunzi. Se trimite mai intai formularul de recensamant prin posta, si doar daca nu il completezi si nu il expediezi vine un cenzor la tine acasa. In felul asta si cheltuielile statului sunt mai mici. Nu e ca la noi unde esti obligat sa lasi un strain oarecare sa-ti intre in casa si ii mai dai si o gramada de date personale despre tine. In plus, daca o neregula a guvernarii actuale e indicata de PSD/USL, asta nu inseamna ca nu e o observatie valida.
  • -1 (9 voturi)    
    De ce dau inapoi? O fi cumva frica sa nu fie ..... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:22)

    .... [utilizator]

    implicati intr-o viitoare frauda electorala la votul prin corespondenta? Oricum, daca recenzorii cer CNP-ul si apoi acesta va fi folosit la fraudarea identitatii persoanei, cred ca acestia vor fi partasi la infractiune chiar daca nu ei vor divulga datele respective pentru ca e evident ca ei vor cere in acest caz niste date care nu au nici o relevanta in procesul de recensamant dar pot avea o relevanta intr-un alt proces.
    • +3 (13 voturi)    
      LOL (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 23:38)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Daca vreun partid politic are nevoie de CNP-ul tau, fii sigur ca-l vor obtine fara probleme de la serviciul de evidenta a populatiei.

      Dar na, trebuie sa repeti cum te-a instruit seful de la partid zilele trecute, nu-i asa?
      • +1 (1 vot)    
        Doar cei aflati la putere pot face acest abuz! (Duminică, 23 octombrie 2011, 18:20)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        Nu spun ca ceilalti n-ar fi in stare de asa ceva dar deocamdata doar unii sunt la putere si doar acestia pot face ceea ce zi dumneata.
  • +1 (9 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:37)

    x [anonim]

    Si pentru declaratiile ce AFIRMAU CONTRARUL, de pina acum, cine se face vinovat?
    PS. Tara de kko.
  • +5 (11 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:41)

    salontanul [utilizator]

    De ce sa nu dau CNP-ul? Daca statul ar vrea sa faca ceva cu el ar fi foarte simplu sa faca o adresa catre primarie si gata. Stim cu "tontii" ca primaria elibereaza cartile de identitate si nu e o problema. Dau CNP-ul la magazin cand cumpar un produs cu factura (deci unei firme private) si-l ascund de stat. Asta e culmea! Singura problema ar fi daca le-as da codul pin si numarul contului de la card. Nu ca ar putea lua banii ca n-am dar poate m-as trezi bogat.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 23 octombrie 2011, 8:52)

      ... [anonim] i-a raspuns lui salontanul

      da mai marcel...il ascuzi de catre stat pt ca la magazin nu declari ce etnie sau ce religie ai. Probabil acum te crezi majoritar. Ce faci daca peste 5 ani statul (sau vreo putere ocupanta) se trezeste sa restranga drepturile celor ca tine (o poti pati si ca roman, gandeste-te la romanii din Ucraina) si pune mana de gata pe bazele de date?
  • +2 (10 voturi)    
    sUPER (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 21:03)

    maria [anonim]

    Ha, Ha, ma intreb acum ce-o sa mai gaseasca alianta ortodoxo (ultra)-conspirationista ca sa ne convinga sa nu deschidem usa. De parca nu am avea taria sa ne sustinem pozitia. Dupa mintea lor, care se mai dau si crestini, ar fi trebuit sa ne ascundem ca niste infractori.
  • +1 (7 voturi)    
    CNP-uri (Duminică, 23 octombrie 2011, 8:31)

    David [anonim]

    PDL va folosi rezultatele recensamantului pentru campania electorala. Acest lucru a fost stabilit cu multe luni inainte de inceperea recensamantului. Legat de CNP-uri acestea nu pot fi obtinute de la Evidenta Populatiei pentru simplul fapt pentru nici ei nu stiu care este situatia reala, de exemplu, schimbarile de domiciliul. Totodata sunt varza cu CNP-urile pentru ca asa le avea INS-ul din start si nu mai era nevoie sa le declaram noi.
    PDL la vs stii la nivel de individ ce are fiecare in casa si ce ocupatie are, ca sa il mituiasca electoral cu ce ii lipseste.
    • -1 (3 voturi)    
      ... si sincronizare (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:40)

      Goliath [anonim] i-a raspuns lui David

      Oare nu era mult mai simplu si mai corect, pentru a impiedica orice astfel de zvonuri, ca acest recensamant sa fie pur si simplu stabilit sa se desfasoare NU ACUM, ci exact peste 12 luni?

      De ce nu s-a vrut asta?
    • +2 (2 voturi)    
      mituire (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:52)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui David

      Astept PDL, PSD, UNPR, PNL (astia sunt cam zgarciti, iau numai pentru ei) PRM, UDMR,s.a.m.d. sa ma mituiasca.
      De votat stiu eu cu cine sa votez.
    • 0 (0 voturi)    
      incearca sa ma mituiesti (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:07)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui David

      s-ar putea sa ai o surpriza.
      Dar sigur, fiecare are un pret. ghici care e al meu

      Esti de rasul gastelor: dupa cnp cunosti ce-mi lipseste mie?

      Pe mine nu m-au intrebat ce am in casa, si este posibil sa am mai multe "case"

      Ref evidenta populatiei: chiar crezi ca Politia nu stie?

      As mentiona un alt aspect: avand cnp este inutila declararea zilei de nastere si sexul, orice excel le poate scoate.
  • 0 (4 voturi)    
    cum adica "nu risca nicio sanctiune" (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:34)

    visio [anonim]

    cu cine cred ca vorbesc analfabetii astia de la INS? cnp este un drept de autor, daca vreti; nu poate fi utilizat decat de proprietar la fel ca si cardul la cumparaturi sau permisul auto; ce a zis ponta, este o prostie la fel de mare ca si pozitia lui in partid sau societate.
  • -1 (3 voturi)    
    si cei care l-au dat deja? (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:38)

    DanDa [utilizator]

    Eu consider ca INS a facut un abuz prin cererea CNP-ului si m-a si amenintat ca ma amendeaza in caz ca nu il dau. INS-ul trebuie sa faca statistici. Asta inseamna ca individul este un anonim iar nu o persoana anume. Ce statistica face INS-ul cu CNP-urile? O sa spuna ca exista atatea CNPuri cate persoane sunt?

    Acum ca au schimbat regulile in timpul jocului, eu cum fac sa imi iau inapoi CNP-ul? Cred ca nu e corect ca unii sa fie inregistrati cu CNP si unii fara. Eu imi vreau CNP-ul inapoi. Vreau sa vina recenzorul cu formularele completate sa le rupa in fata mea si sa faca altele, fara CNP.
  • +5 (5 voturi)    
    Avem politicieni prosti (Duminică, 23 octombrie 2011, 16:05)

    B.F. [anonim]

    Stimaţi concetăţeni. Nu ştiu cine ne-a fericit cu cei mai proşti politicieni, indiferent de partid. Toţi cei din PSD care au venit cu şopârla CNP-ului şi cei din PDL care nu au ştiut să le răspundă şi au acceptat să se renunţe la declararea lui sunt nişte analfabeţi în ale informaticii. Pentru sistemul informatic CNP-ului reprezintă numele unic a unei persoane din România şi permite ca un cetăţean să nu fie numărat de mai multe ori.
    CNP-ul nu poate fi considerat ca o dată secretă cu caracter personal. Ce se întâmplă dacă o persoană îmi cunoaşte CNP-ul? Acelaşi lucru că va şti că mă cheamă Popescu Ion. Pardon! Eventual va şti când e ziua mea de naştere şi va putea să mă felicite dacă doreşte. Persoana respectivă nu poate să-mi acceseze contul de la bancă sau să intre într-o bază de date gestionată de vreo instituţie a statului să-mi afle cine ştie ce date legate de CNP.
    Din cauza acestor analfabeţi nu avem un sistem informatic naţional unic pentru administraţia statului. Fiecare instituţie şi-a creat sisteme informatice proprii care nu pot comunica între ele pentru schimbul de date. Construcţia unui sistem informatic unic bine structurat ar permite reducerea personalului din administraţie cu 75%. Oare se doreşte acest lucru?
  • +1 (1 vot)    
    cnp (Duminică, 23 octombrie 2011, 20:56)

    alt destept [utilizator]

    eu l-am dat. Probleme? Il are politia, firma la care lucrez, curierii care vin la firma, vodafone, orange, banca unde fac banking- e tare asta, nu?, enel, rds, gdf, si tot asa.

    Bani in "conturi" nu am, cel mult ar putea sa-mi plateasca rata la casa.

    Si cei care se vaita sunt protejati, nu le duc grija.

    De ce se creaza o psihoza?

    Nu ma tem ca-mi fura votul, macar ca nu ma mai duc ca oricum ma duc degeaba
    • 0 (0 voturi)    
      cnp (Luni, 24 octombrie 2011, 2:06)

      io [anonim] i-a raspuns lui alt destept

      Il au pana si aia de la asociatia de bloc!

      Intr-adevar, e o psihoza. Toti urla de parca cine stie cine le fura boii de la bicicleta daca participa la recensamant.
      Pentru mine unul e lipsa de simt civic sa refuzi sa cooperezi la recensamant. Ar trebui ca celora care nu se inregistreaza la recensamant sa le fie refuzat dreptul de vot!
      • 0 (0 voturi)    
        vezi aici (Luni, 24 octombrie 2011, 8:13)

        radu [anonim] i-a raspuns lui io

        Accesaţi această adresă şi poate vi se vor clarifica lucrurile: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32011D0061:RO:HTML
  • 0 (0 voturi)    
    recensamant (Luni, 24 octombrie 2011, 10:46)

    danut georgescu [anonim]

    De ce suntem obligati sa ne dam numele , ca doar nu se face statistica cu numele nostru . Acelasi lucru si pentru denumirea completa a locului de munca si a adresei exacte a acestuia . Conform RPL 763/2008 se solicita doar informatii despre persoane si situarea locului de munca fata de resedinta . Pot domnii de la INS sa explice?
  • 0 (0 voturi)    
    prelucrare statistica? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 20:47)

    CNP [anonim]

    Cum se prelucreaza statistic CNP? ce date se pot obtine (statistic vorbind)?
    • 0 (0 voturi)    
      CNP -codul inregistrarii in baza de date (Joi, 27 octombrie 2011, 7:10)

      astoria [anonim] i-a raspuns lui CNP

      CNP-ul este codul unic al inregistrarii in baza de date. Cum altfel sa stii ca un om este inregistrat de doua-noua ori sau nu? Prin CNP. Altfel, o persoana care are mai multe imobile s-ar putea inregistra la fiecare din acele adrese. Si poate chiar sa completeze formularele, dar in baza de date informatica se va vedea, in momentul in care se incearca introducerea aceluiasi CNP ca persoana respectiva a mai fost inregistrata.
    • 0 (0 voturi)    
      prelucrarea cnp-ului (Joi, 27 octombrie 2011, 7:15)

      astoria [anonim] i-a raspuns lui CNP

      Din prelucrarea CNP-ului se poate afla cati barbati si cate femei exista pe categorii de varsta. Probabil si alte date, nu stiu exact ce semnificatie au cifrele de la coada CNP-ului, dar primele sunt sexul si data nasterii.
  • 0 (0 voturi)    
    cnp... si nu numai (Joi, 27 octombrie 2011, 16:31)

    sf [anonim]

    daca iti afla cnp-ul te poti trezi cu rate la banca,asa au patit o multime de persoane, nu iti plateste nimeni avocatul si cheltuielile de judecata, si cate alte chestii se pot intampla...directorul de la INS ar trebuii sa isi dea demisia...responsabilitatea e a lui pt declaratii,purtatorul de cuvant nu le face de capul lui,...dar inca odata se demonstreaza la noi ca unii au soricul gros de tot (e tapla de talpa) si nu au coloana vretebrala ( posibil sa fie director de pe timpul comunistilor, are creierul spalat, sunt atatia tineri cu studii pe la universitati de renume care nu au loc in sistem de bolsevici cu mintea in punga,pusi pe furat si capatuit).
    • 0 (0 voturi)    
      ohooo (Vineri, 28 octombrie 2011, 8:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui sf

      ia sa-l strang de gat pe administratorul de bloc, ala are CNP-ul meu !