Mesajul lui Traian Basescu la Bruxelles: Nimeni sa nu mai fie in situatie dificila pentru ca altii n-au respectat regula

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:24 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a precizat ca mesajul sau la Consiliul European de toamna, care va avea loc duminica, la Bruxelles, este acela ca, desi o tara si-a luat la timp masurile de austeritate, are cresterea economica pusa sub semnul intrebarii, din cauza intarzierilor in deciziile statelor din zona euro.

"Acum n-am ajuns noi sa dam cu piatra in zona euro, dar conjunctural, de aceasta data, desi Romania a luat masuri pe care romanii le-au suportat extrem de greu in 2010, suntem in dificultate, din cauza unor state din zona euro. Altele se prefigureaza a nu avea crestere economica din cauza datoriilor foarte mari, ceea ce ne face sa avem o estimare redusa de crestere pentru anul viitor, altele au banci foarte multe in Romania si nu stim ce se va intampla cu ele. Deci, suntem in situatia in care eu cred ca trebuie sa ne aparam, sa spunem lucrurile deschis. Si imi permit sa fac un apel si la presa. Chiar daca pasiunea este sa decredibilizam cat se poate acest Guvern sau aceasta putere, poate puteti trece peste asta. Sa observati realitatile. O tara care si-a luat la timp masurile de austeritate are cresterea economica pusa sub semnul intrebarii, din cauza intarzierilor uriase in deciziile celor din zona euro. Se supara, nu se supara, acesta este adevarul si as vrea ca mesajul meu sa ajunga acolo inainte de Consiliu", a declarat Basescu, potrivit Agerpres, inaintea plecarii la Consiliul European de toamna, care are loc duminica la Bruxelles.

Legat de consolidarea unei guvernante economice solide si integrate, Basescu subliniaza ca este nevoie de punerea in functiune a mecanismelor de prevenire si supraveghere, pentru ca, spune el, cel mai mare platitor al facturii economice a statelor care nu respecta disciplina criteriilor de la Maastricht nu sunt statele din zona euro, ci cele din afara ei.

"Ori, masurile de prevenire ni se par extrem de importante, pentru ca nimeni sa nu mai fie in situatie dificila pentru ca altii n-au respectat regula. Si Romania a fost o tara care n-a respectat regula, dar a platit ea, n-a platit nici Germania, nici Franta, nici Grecia. Pentru dezastrul de guvernare din 2008, am platit noi, in 2009 si 2010. N-am transferat costurile proastei guvernari din Romania in alta parte, pentru ca nu am avut cum, nefiind in zona euro", a adaugat seful statului.

El a mai afirmat ca Romania va avea, din acest punct de vedere, o pozitie pozitiva in ceea ce priveste luarea tuturor masurilor care vizeaza punerea sub control a modului de cheltuire a banilor in zona euro si in zona non-euro, punerea sub control a bugetelor nationale, precum si punerea sub supraveghere a tuturor statelor, in asa fel incat sa se poata actiona preventiv.

Potrivit sefului statului, un alt subiect ce va fi pe agenda Consiliului European este legat de concentrarea eforturilor asupra politicilor care favorizeaza stabilitatea si cresterea, de dezvoltarea pietei unice de energie, a pietei unice a fortei de munca sau de cresterea ratelor de co-finantare pe care UE le acorda statelor nou intrate.

"Va trebui sa discutam despre simplificarea normelor legate de achizitiile publice. Aici va pot spune o situatie care afecteaza profund Romania. Am construit tot sistemul de utilizare a banilor europeni conform solicitarilor CE din 2007 si pana acum. In cursul lunii iunie s-a facut un mic audit si au venit exigente, altele, poate mai explicite, poate mai clare, in asa fel incat sa satisfaca exigentele CE pentru continuarea finantarii. Intrebarea mea este de ce aceste lucruri nu au fost clar explicate de la bun inceput, iar Guvernul Romaniei a organizat niste institutii care anul acesta in iunie abia, s-a constatat ca trebuie imbunatatite? Nu pot sa nu observ coincidenta, ca am ramas fara o sustinere financiara a proiectelor cu bani europeni, ca a trebuit sa imprumutam bani de la banci cu dobanzi foarte mari", a spus Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2836 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Min Euro Fin (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:52)

    rai bos [anonim]

    Poate cumva aceasta intalnire ar reprezenta o oportunitate pentru Romania de a se angaja cu sufletul in fondarea Ministerului European de Finante.N-ar fi rau sa avem doi trei functionari pe acolo.
  • -5 (21 voturi)    
    nu fiti trist (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:18)

    pcritique [utilizator]

    domnule presedinte nu va faceti probleme, noi romanii suntem dispusi sa muncim mai mult pe faramite mai putine, nu trebuie decat sa rugati niste intelectuali de marca sa ne ofere motivatia ideologica, aceea ca omul este facut sa munceasca din greu si sa mai lase din distractii. desigur, noi toti stim lucrul acesta dar ne plac poeziile motivationale intr-atat de mult ca nu ne putem abtine. si ne mai bucura si faptul ca ati gasit explicatie faptului ca o s-o ducem tot mai prost: ceilalti sunt de vina ca ei vor sa traiasca bine si sa stea la terase. cine sa-i mai inteleaga si pe europenii astia? toata istoria noastra ne-am impiedicat de neamuri proaste care n-au stiut sa ne aprecieze si au profitat de blandetea noastra. ne imaginam ca si guvernul este tot asa de mahnit ca si dvs. oameni asa de competenti si de cumsecade, niste gospodari in felul lor, pusi intr-o asemenea pozitie de rautatea generala. tristetea lor este si a noastra, asa sa le spuneti, imbarbatati-i, nu-i lasati sa sufere!
    • +5 (17 voturi)    
      cum o fi? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:16)

      lokkos [utilizator] i-a raspuns lui pcritique

      Laudat sau injurat, aici are dreptate basescu. Cand romania a adoptat masuri de austeritate, altii se lafaiau cu al 14-lea salariu si cu credite atragatoare, asunzand realitatea in care se afundau tot mai tare (nu numai grecia ci si spania, italia, portugalia si altele). Acum cand au dat de rahat o dau intoarsa si vor mai multi bani pe nimica. romania nu a cerut zeci de miliade de euroi, dar totusi acum are de suferit la fel ca si restul care au cerut. unde e dreptatea ??
    • +3 (11 voturi)    
      ahahahha (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:58)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui pcritique

      superb! m-am distrat copios; bravo !
    • 0 (14 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 21:16)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui pcritique

      exista alt popor mai prost,condusi de atatia prosti?.
    • +4 (6 voturi)    
      Sa muncim... (Duminică, 23 octombrie 2011, 1:09)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui pcritique

      ...citesc si plang...
  • +2 (10 voturi)    
    Traiane, asteapta sa inceapa plata ratelor la FMI. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:26)

    .... [utilizator]

    Atunci sa vezi situatie dificila la noi si apoi poti sa-ti expui parerea fata de stuatia altor state.
  • -3 (15 voturi)    
    dezastrul portocaliu !!!!!!!!!! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:35)

    costica [anonim]

    "Pentru dezastrul de guvernare din 2008, am platit noi, in 2009 si 2010" zise Presedintele la ceas de seara pe aeroport...
    Dar pentru dezastruoasa guvernare Boc, cati ani vor plati romanii de-acum incolo, Dle Presedinte ?!
    Sau, cati ani vor plati romanii pentru dezastruosul DUO TB&EB??!!
    Asta este DEZASTRUL care-a lovit Romania si nu UE sau Guvernul Tariceanu!!!
    Din cauza lui Boc traim dezastrul, dle Basescu!!!
    In noiembrie 2008, dupa ce Guvernul Tariceanu a plecatm NU ati spus un cuvand despre situatia finantelor Romaniei, si nu ati spus NIMIC despre asa ceva pentru ca nici nu era asa!!
    Guvernul incompetent al lui Boc a distrus Romania si noroc cu FMI care in 2010 in minunata luna mai v-a spus STOP, sunteti in faliment!!
    Nici asta nu stia Dl Boc, ca Romania e in faliment, Boc cu 2 zile inainte de venirea FMI in mai 2010 ne asigura ca sunt bani de salarii si pensii numai televiziuniel mogulilor mint poporul cu televizorul afirmand contrariul!!
    Habar nu ati avut de falimentul care a trecut pe langa noi, noroc cu FMI, voi ne-ati mintit mereu ca nu ne loveste criza si ca Romania sta bine !!
    Lasati vorbele goale si schimbati-l pe Boc pana nu e prea tarziu, el a dus Romania in dezastrul asta, nu UE sau Dumnezeu de sus....
  • +2 (12 voturi)    
    un amanunt.... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 20:54)

    minus [anonim]

    Cresterea economica este pusa sub semnul intrebarii, in primul rand din cauza intarzierilor in deciziile statului român.
    Apoi mai sunt si alte cauze.
  • +1 (1 vot)    
    sa va ajute Dumnezeu (Duminică, 23 octombrie 2011, 4:25)

    marian [anonim]

    Categoric ,ca trebuie sa li se spuna verde in fata si sa nu se accepte ideea ca tot noi sa platim lafaielile lor ori ..ori ....noi am rabdat destul si am fost prudenti ,fiecare sa-si plateasca datoriile NU LE VOM PLATI TOT NOI ,CA EI SA CONTINUE SA NE SFIDEZE!