VIDEO Doua dintre infractiunile de care este acuzat Dinu Patriciu in dosarul Rompetrol s-au prescris. Omul de afaceri cere continuarea procesului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 17:20 Actualitate | Esenţial


Tribunalul Bucuresti a constatat, vineri, ca doua dintre infractiunile de care este acuzat omul de afaceri Dinu Patriciu si ceilalti inculpati din dosarul Rompetrol s-au prescris, respectiv manipularea pietei de capital si divulgarea de informatii privilegiate, relateaza Agerpres.

Desi instanta a constatat inlaturarea raspunderii penale pentru cele doua infractiuni, Dinu Patriciu si ceilalti inculpati si-au exprimat pozitia in sensul continuarii procesului, sustinand ca doresc sa isi dovedeasca nevinovatia.

Chiar daca a scapat de doua acuzatii, in sarcina lui Dinu Patriciu raman alte infractiuni: delapidare, spalare de bani, asociere la savarsirea de infractiuni, initiere sau constituire a unui grup infractional organizat, pentru care se va continua judecarea.

Urmatorul termen al procesului a fost fixat pentru 16 noiembrie, cand trei dintre inculpati, Sorin Pantis, Paul Gabriel Miclaus si Claudiu Simulescu, isi vor exprima pozitia cu privire la prescrierea celor doua infractiuni.

Procesul Rompetrol este unul dintre cele mai lungi din Romania. El treneaza la Tribunalul Bucuresti (instanta de fond) de peste cinci ani, fiind introdus pe rolul acestei instante din 29 septembrie 2006.

In cei cinci ani de cand se judeca la Tribunalul Bucuresti, avocatii inculpatilor au uzat de toate mijloacele pentru amanarea judecarii lui: lipsa prin rotatie a avocatilor, atacarea procedurii, ridicarea unor exceptii, inclusiv apelul la Curtea Constitutionala, unde cauza a stat aproape un an de zile.

Impreuna cu Dinu Patriciu, in acest dosar sunt judecati Alexandru Bucsa, Petrica Grama, Iulian Florin Aldea, Elena Cerasela Rus, Claudiu Simulescu, Sorin Rosca Stanescu, Sorin Pantis, Victor Eros, Paul Miclaus, Elena Albu si Gabriela Anghelache.

O parte a dosarului se refera la modul in care Rompetrol a preluat o creanta de 85 de milioane de dolari, procurorii DIICOT sustinand ca aceasta trebuia incasata de statul roman.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2776 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    multumiri "justitiei" (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:26)

    dum_i [utilizator]

    si la cat mai multe prescrieri inainte!

    ce vremuri frumoase cand justitiabilii erau convinsi cu furcile si cu ghilotina sa iti faca meseria cinstit...
    • +2 (2 voturi)    
      iar ! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 7:56)

      bula [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      s-a mai imbogatit un judecator! inamovibil dar SIGUR nu incoruptibil!
  • +18 (18 voturi)    
    Mda (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:30)

    tudor74 [utilizator]

    "Chiar daca a scapat de doua acuzatii, in sarcina lui Dinu Patriciu raman alte infractiuni: delapidare, spalare de bani, asociere la savarsirea de infractiuni, initiere sau constituire a unui grup infractional organizat, pentru care se va continua judecarea."

    Are grija Justitia Romana sa traga de timp sa expire si acestea!
    • -4 (4 voturi)    
      huh? (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Pai prescrierea curge pana la data de incepere a procesului...nu pana la sentinta...

      Daca s-a prescris inseamna ca au fost dati prea tarziu in judecata.
  • +9 (11 voturi)    
    unul din cele mai lungi procese... (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:42)

    DC [anonim]

    "Procesul Rompetrol este unul dintre cele mai lungi din Romania." - imi vine sa rad, cand ma gandesc ca procesul pt. casa nationalizata cumparata de mama-mea dureaza din aug.2002 si n-a trecut nici de cea de-a doua instanta (Curtea de Apel). Jumatate din paratii dati in judecata in aug.2002 au murit deja....
  • +9 (9 voturi)    
    haha (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:53)

    ady! [anonim]

    si daca iasa vinovat o sa zica ca a glumit :)))
    oricum nu ne facem probleme, se vor prescrie si celelalte....
  • +7 (9 voturi)    
    extrem de trist (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:53)

    amanda13 [anonim]

    pur si simplu sunt fara cuvinte. ce fel de tara suntem?
    • +2 (4 voturi)    
      foarte trist (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:02)

      victor [anonim] i-a raspuns lui amanda13

      tzara lu peste prajit
  • +8 (8 voturi)    
    si (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:00)

    sir [anonim]

    rahatii astia sau simtit lezati cand morar le-a batut obrazul!o casta de spagari.ar trebui sa intram peste el si sa-i luam la palme,nesimtitii!
  • +6 (6 voturi)    
    Cat de prosti suntem ? (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:15)

    d [anonim]

    Chiar daca i s-au prescris 2 acuzatii el vrea continuarea procesului spre a-si dovedii nevinovatia.
    Avocatii lui uzeaza de toate tertipurile posibile (auzi: lispa prin rotatie a avocatilor) pt. a intarzia cat mai mult procesul.
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:30)

    CMD [utilizator]

    justitia din Romania a mai spalat un mare si prosper om de afaceri!
    Pentru cei care nu stie -de la ilici ni se trage!
  • -1 (3 voturi)    
    daca cineva avea dubii (Vineri, 21 octombrie 2011, 21:35)

    visio [anonim]

    la cardasia dintre basescu, iliescu, voiculescu, patriciu, nastase, etc, acum e limpede pentru toti, asa-i? cu astia vrem sa mergem inainte? tot pe drumul asta nenorocit? eu m-am cam saturat...
  • 0 (0 voturi)