Laszlo Borbely crede ca numarul scolilor cu denumiri maghiare ar trebui sa fie proportional cu ponderea populatiei maghiare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 14:21 Actualitate | Esenţial


Vicepresedintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, a declarat vineri, la Targu Mures, in timpul manifestarilor comemorative organizate la statuia primarului care a intemeiat orasul, Bernady Gyorgy, ca numarul scolilor cu denumiri maghiare ar trebui sa fie proportional cu ponderea populatiei maghiare, relateaza Agerpres.

Borbely a spus ca este foarte trist faptul ca in Targu Mures exista doar doua scoli care poarta numele unor personalitati maghiare si ca ar trebui ca in municipiu sa existe o scoala care sa poarte numele fostului primar, Bernady Gyorgy.

"Este foarte trist faptul ca in Targu Mures, in afara de Liceul Bolyai si Liceul Szasz Albert nu avem o scoala in care predarea sa se faca in limba maghiara, deci sa fie o scoala maghiara. Intreb eu: acel primar care spune ca el e de acord sa fie un Liceu Bernady, ce a facut in ultimii 12 ani pentru a infiinta o scoala cu numele Bernady Gyorgy, cel care a construit scoala? Si acum, inspectorul-sef este o persoana apropiata de partidul de guvernamant, de PDL si ar trebui sa discute domnul primar cu acest inspector scolar (din judetul Mures -n.r.), ca sa se dea numele lui Bernady acelei scoli", a aratat Laszlo Borbely.

Politicianul a spus ca nu ar trebui sa fie doar doua sau trei scoli in limba maghiara, ci ar trebui sa fie mult mai multe si ca exista foarte multe personalitati in istoria orasului, de etnie maghiara, "care pot sa fie cinstite si sa poarte scolile respective numele lor".

"De aceea spun sa vedem bine, numai noi putem sa avem incredere in noi. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i convingem pe acei oameni de bun-simt si de incredere care doresc ca sa se coalizeze cu noi, ca merita sa se coalizeze", a subliniat Borbely. In context, Borbely a mai declarat ca o data cu apropierea alegerilor, pot aparea in Targu Mures "manifestari de ura, atatare, conflicte intre etnii".

Acesta a spus ca Bernady Gyorgy a reusit sa fie primarul tuturor si ca in Targu Mures e nevoie de un astfel primar, insa nu cum e actualul edil, Dorin Florea, care a depus coroane de flori la statuia lui Bernady in urma cu o zi.

Borbely a precizat ca Fundatia 'Bernady Gyorgy', pe care o conduce, se va implica in alegerea unui "primar al tuturor".

'Fundatia considera ca are in momentul de fata un tel important - sa sprijine un primar care sa fie primarul tuturor si sa nu se intample ca si ieri, cand primarul Dorin Florea singur a venit aici, nu impreuna cu comunitatea, ca si cum ar fi lucrat pe furis, si a pus aici, cu o zi inainte, o coroana", a spus Laszlo Borbely.

La comemorarea fostului primar Bernady Gyorgy a participat si candidatul UDMR la Primaria Targu Mures, Vass Levente.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















786 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    si? (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:31)

    saabo [anonim]

    ce mai vreti?
    spune tot! Pana la capoat! Si teritoriul sa se numeasca ..
    proportional...Ungaria
    cam 5 %?
    nu
    Ce idiotenii rautacioase si
    care cauta nod in papura!
  • +3 (3 voturi)    
    Maghiarii din Austria (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:44)

    Valuri pe Dunare [anonim]

    In Austria este o importanta comunitate maghiara.Da nu le auzi glasul.Nici nu vor sa stie ca exista .Se dau toti austrieci.Si nici scoli cu denumire maghiara nu doresc.Doresc numai cu denumiri austriece.Sa nu se prinda nimeni ca sunt maghiari.Ca e rau sa fi maghiar in Austria ,rad copii austrieci de copii maghiari .Si asa s-au contopit si s-au pierdut in Austria.
  • +3 (3 voturi)    
    si.... (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:49)

    ciolanos [utilizator]

    padurile Romaniei pe care voi le taiati cum se vor numi?
    cat de..... sunteti?
  • +2 (2 voturi)    
    ONG (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:07)

    cobra [anonim]

    Mie-mi place fraza asta foarte elocventă:
    Borbely a precizat ca Fundatia 'Bernady Gyorgy', pe care o conduce, se va implica in alegerea unui "primar al tuturor".
    Deci, un ONG se implică în politică.
  • +2 (2 voturi)    
    vise (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:25)

    El Condor [anonim]

    Cand se vorbeste de o Uniune Europeana, hopa ca vine si Laszlo Borbely cu propuneri de te apuca rasul. Normal intr-o Europa Unita ar trebui sa se vorbeasca o singura limba, iar odata cu desfiintarea granitelor intre state sa nu se mai vorbeasca de regionalizari sau impartiri statale cu o gramda de conducatori. Actuala criza demonstreaza ca in cazul in care UNIUNEA da gres, nu ne asteapta altceva deca conflicte armate pentru revendicari de teritorii. Ori , asta este scopul final, sau...
    • +2 (2 voturi)    
      Desteapta-te romane in engleza ? (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:48)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      Deci ar trebui sa se cante "Desteapta-te romane" (ciuntit sau neciuntit) in engleza ?
  • +2 (2 voturi)    
    mai, omul are dreptate si voi ii (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:34)

    visio [anonim]

    sariti la gat...ce naiba, moncher; e simplu, la un numar de locuitori maghiari, sa zicem x, sunt atatea suflete; asa ceva este corect si drept in ungaria; intrebarea este: il trezim pe baietas, sau il lasam la somnul cel de veci...
  • +3 (3 voturi)    
    titlu (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:36)

    dorin valeriu [anonim]

    Atentie la titlu : cum a INTEMEIAT primarul ala orasul ? In alta ordine de idei, Borbely agita din nou problema scolilor cu clase cu predare in limba romana si maghiara. El, ei ar vrea scoli separate, cu limba de predare si conducere maghiara. Deci , in fiecare cartier unde e o scoala "mixta" sa se mai faca una exclusiv maghiara. Mult rau au facut comunistii dar si unele lucruri bune, cum ar fi scolile in care invata impreuna, in clase diferite, copii de mai multe nationalitati, care ajung astfel sa se cunoasca, sa se imprieteneasca, sa invete si limba celuilalt. Cuiva nu-i place asta !
    • +2 (2 voturi)    
      Straini cu adevarat ! (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:08)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Daca au toate in limba ungureasca:
      -gradinita
      -scoala primara
      -liceu
      -facultate

      Si peste tot ei vorbest ungureste, cred cau aceleasi sanse ca un brazilian sa se angajeze, si aceleasi sanse ca un rus sa fie acceptat de societate !

      Eu ma bucur ca acesti adolescenti, pregatiti orbeste pot spune chiar autist , raman cu perspectiva Ungariei sau a occidentului !

      Pentru ca aceste tendinte separatiste pun etichete invizibile... greu de purtat in restul comunitatilor romanesti este aproape imposibil pemtru un ungurean sa se aclimatizeze la Iasi de ex !
  • +2 (2 voturi)    
    Corect! (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:39)

    Vipera [anonim]

    Da da, de asemenea ar trebui ca ungurii inchisi pentru tradare si subminarea puterii de stat sa fie proportional cu ponderea populatiei maghiar!
    • -2 (2 voturi)    
      Un rroman verrde (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:51)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Vipera

      Iata un rroman verrde care stie cum se face acordul:
      "proportional cu ponderea populatiei maghiar !"
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:48)

    unul [anonim]

    ... atunci sa mai inchida cateva sau sa le transforme in scoli "normale"
  • +1 (1 vot)    
    scoli in limba maghiara (Vineri, 21 octombrie 2011, 23:01)

    dacicus [utilizator]

    Limba oficiala in romania este... romana. Este, deci, inacceptabil sa auzi in institutii publice "Nem tudom román".
    Ceea ce inseamna ca sunt necesare mai multe scoli si clase in limba romana.

    In Targu Mures sunt vreo 150000 locuitori, din care vreo 46% maghiari. asta ar rezulta in cam 7, 8 mii de elevi clasele 1, pana 12. Daca scolile de limba maghiara existente nu pot absorbi toti elevii, se pot face vreo cateva clase in plus. Nu e vorba de numarul de scoli in maghiara, ci de capacitatea de predare. o diferenta aparent subtila. Aparent, pentru ca un numar mare de scoli in maghiara ar da iluzia unei ponderi mai mari a populatiei maghiare decat in realitate. Un numar mare de scoli ar da posibilitatea unui procent disproportionat de mare de maghiari in consiliile scolare, mai multe voturi, influenta in decizii legate de invatamant, etc.

    Domnul politician doreste doar sa agite lumea... si reuseste, dar nu in favoarea sa si nici a etniei ce ar vrea sa o reprezinte.
    Domnul politician nu este un bun negiociator, caci creeaza din start o atmosfera antagonista, tensionata.
    Domnul politician ar trebui sa fie pus pe tusa de electorat, caci nu serveste nici interesele tarii, nici ale etniei.