ANI: Directorul general adjunct al ANAF, Nicusor Dragan, acuzat de spalare de bani

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 13:18 Actualitate | Esenţial


 documente
(21 Oct 2011) PDF, 311KB
Agentia Nationala de Integritate l-a acuzat pe Nicusor Dragan, director general adjunct al ANAF - Directia Generala de Administrare a Marilor Contribuabili, de spalare de bani, iar in acest sens a sesizat Parchetul Capitalei, se arata intr-un comunicat ANI.

In urma evaluarilor demarate la data de 20.07.2011, ANI a constatat "indicii referitoare la posibila savarsire de catre domnul DRAGAN Nicusor, Director General Adjunct in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala - Directia Generala de Administrare a Marilor Contribuabili, a infractiunii de spalare a banilor, ca urmare a efectuarii mai multor tranzactii imobiliare cu terenuri, in valoare totala de aprox. 542.300 euro (in perioada februarie - iunie 2010) - unul dintre ele instrainat chiar la o valoare de 34 de ori mai mare decat pretul real al pietei - si, prin aceeasi metoda de supraevaluare a bunurilor, a unor tranzactii suspecte cu autoturisme (in perioada 2006 - 2008, respectiv, 2010 - 2011)".

ANI a sesizat Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, cu privire la posibila savarsire de catre domnul DRAGAN Nicusor a infractiunii de spalare a banilor, prevazuta si pedepsita de art. 23 din Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, cu modificarile si completarile ulterioare.

Nicusor Dragan a fost numit in functie la 14 mai 2007.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7824 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Ce va mai chinuiti cu toti astia... (Vineri, 21 octombrie 2011, 13:26)

    meme [anonim]

    ... kill'em all and let God sort'em out.
  • +11 (11 voturi)    
    Se strange cercul, domnule Blejnar! (Vineri, 21 octombrie 2011, 13:35)

    zexe [anonim]

    Sa ma treziti si pe mine cand se va aduce in discutie procedura pentru examenele de comisari. Se vor gasi, probabil, peste 15 000 de motive europene. Treziti-ma, va rog, pentru ca nu vreau sa pierd spectacolul.
  • +6 (6 voturi)    
    E groaznic. (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:22)

    banateanul. [utilizator]

    Nu exista o persoana langa bani, mai ales sume mari, sa nu puna mana ? Nu se gandesc ca plecand pe lumea cealalta totul ramane aici,a sau au cui sa lase ,pai persoanele sau persoana respectiva nu va pretui banii niciodata !
    • +5 (5 voturi)    
      Banii sunt ca un drog! (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:37)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

      Unii devin asa de dependenti incat fara bani nu mai sunt in stare de nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    Sleahta din ANAF si AFP-uri (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:54)

    Contribuabilul [anonim]

    Si cati mai sunt astfel de "spalatori" de bani, care considera banii contribuabililor precum lazi proprii de zestre !

    Auzit-ati nu de-un oltean, ce de un teleormanean, domnul Constantin JOITA, mare sef la AFP Rosiori? Domnia sa se infrupta din banii statului de ani de zile, fara sa-l deranjeze nimeni, chiar daca, din cand in cand, DNA-ul "se mai face" catre domnia sa.
    Iar daca n-atiauzit de Joita, probabil ca va suna mai cunoscut Mocea, ca i-ati vazut crasmele de pe litoral.
    Mocea are sa-i pupe mainile amicului sau Joita, ca impreuna au papat si papa in continuare.

    Cei mai mari hoti sunt cei care sunt pusi sa pazeasca banii statului !
  • +4 (4 voturi)    
    Mai cercetati, mai cercetati... (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:57)

    Ion B [utilizator]

    Ca el sunt foarte multi altii.
    Incepand cu tiganii cu palatele alea oribile, continuand cu funcionari de tot felul si terminand cu oamenii politici la cel mai inalt nivel.
    Ceea ce se descopera acum este un sistem mafiot introdus de iliescu prin politica lui de "liniste si consens".
    Blestemat sa fi in veci, nenorocitule!!!
  • +1 (1 vot)    
    Partidul Coruptilor! (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:01)

    Marian [anonim]

    Ar trebui infiintat Partidul Coruptilor pentru ca sunt o multime de simpatizanti. Ii strangem pe toti gramada le luam averile si nu le mai dam voie sa lucreze la stat. Cred ca multi vor muri de foame fara servici la stat.
  • -5 (5 voturi)    
    Eu nu inteleg (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:31)

    Florin [anonim]

    Am vazut spalatorii auto si de rufe. Cum vine asta sa speli banii? Si de ce n-ai voie sa-i speli?
    Stiam ca sunt murdari da nu m-am gandit sa-i spal. Bine c-am aflat ca nu-i voie. Bune stirile astea. Adica utile.
    • +1 (1 vot)    
      spalare bani (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:46)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ... pentru cei care nu stiu...
      termenul de spalare a banilor a fost inventat de AL CAPONE, cand pentru a justifica banii obtinuti pe cai ilegale, ii introducea prin contabilitatea spalatoriilor auto(infiintate pe tot teritoriul statelor unite), platea impozitele aferente si banii deveneau curati.
      • -1 (1 vot)    
        Florin stia (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:27)

        adik [anonim] i-a raspuns lui traian

        ce inseamna sa speli bani.
        A facut o gluma.
  • +1 (1 vot)    
    impozitul cateilor (Vineri, 21 octombrie 2011, 15:48)

    extruder [anonim]

    Tocmai zilele trecute am platit impozitul la stat. Imi vine sa-l cer inapoi... Sau mai bine nu platesc la anul...
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:24)

    Tom2 [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=JB1SzuO1Zx8#t=3m08s
  • +2 (2 voturi)    
    interesant cazul (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:31)

    carmen [anonim]

    Observati ca ANI de data asta nu se leaga de vreo neregula in declaratia de avere propiu zisa (de genul omiteri sau date false etc.. ). Aici pur si simplu se pun sub semnul suspiciunii anumite tranzactii imobiliare, desi ANI nu poate face certatari suficent de aprofundate precum Parchetul pentru depistarea spalarii de bani.
    A se vedea ce ton prudent folosesc in articolul publicat: "indicii referitoare la posibila savarsire". Deci inca nu stiu nimic sigur, e totul in faza de banuiala, de "indici". Ramane de vazut ce va scoate la lumina si ancheta parchetului.

    In alta ordine de idei, ar fi bine ca domnii ziaristi sa mai vorbeasca si despre partea intunecata a ANI, nu anumai despre "succesele" acesteia. Tocmai am scris pe blog o lista de cazuri pe care nimeni din ANI nu are curajul sa le ancheteze:
    http://spitaluldeoftalmologie.blogspot.com/2011/10/ani-bolovanul-nesimtirii-si-al.html
  • +2 (4 voturi)    
    banii pe care i-a spalat de unde vin?? DNA nu se a (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:34)

    cristi [anonim]

    Ce reusesc sa inteleg eu din articol este ca domnul Dragan a facut spagi 542.000 Euro pe care i-a albit vanzand terenuri si supraevaluand pretul acestora ca sa aiba chipurile de unde justifica spagile.
    Bine, bine, dar DNA nu se sesizeaza sa vada de unde a avut domnul dragan atataia bani ????
    Si pe astia i-a albit...cine stie cati bani mai are pusi deoparte din spagi si cati a cheltuit prin vacante sau pe alte lucruri expansive care nu sunt pe numele lui sau ale nevestei...
    Aloooooo, DNA ? aude cineva ?
    • +1 (1 vot)    
      Aude (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:24)

      aik [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu stiu daca ai citit articolul, dar chiar si in titlu scrie ca ANI a sesizat parchetul.
      Strigi de pomana.

      Cum o fi sa comentezi articole fara sa le citesti?
      Sau, o fi o meserie?
  • +2 (2 voturi)    
    AU VOIE? (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:39)

    Daniela [anonim]

    sot si sotie in cadrul aceluiasi MINISTER si toate rudele??? aici nu se sesizeaza nimeni? inceputul si sfarsitul?....?
  • +1 (1 vot)    
    Romania=stat mafiot. (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 8:47)

    Fat Bastard [anonim]

    Clanurile omoara, jefuiesc si violeaza sub privirea intelegatoare a Politiei si Justitiei, iar cei de la ANAF fura fura si iar fura. Iar pe cei mici ii nimicesc. Si ne mai miram ca nu "se misca" economia. Nimic nu se va schimba. Situatia actuala convine de minune. In aceasta atmosfera se poate foarte usor sa ni se ia aurul cu redeventa de 4%, pentru ca petrolul deja ne-a fost luat. Nu traim in democratie si intr-un sclavagism cleptocratic. Hotii conduc iar cei care sunt cinstiti pentru a supravietui sunt sclavi.
    Oricum sunt convins ca aceasta actiune are un "schepsis"> Este facuta de asa natura incat sa se urle in presa, sa se dea o oarecare vina pe unul mai mic, sa nu se ajunga la radacina, in Justitie sa nu se faca nimic. Cred ca actiunea are doar scop sa dea bine in presa pentru prosti. Mi-e greata.