Doua judecatoare din Racari, Dambovita, excluse din magistratura de catre CSM pentru ca ar fi emis decizii care tin loc de contracte vanzare-cumparare fara sa verifice actele

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:14 Actualitate | Esenţial


Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis astazi, cu unanimitate de voturi, sa le excluda din magistratura pe Florica Mihalcea si Adriana Voicu, judecatoare in cadrul Judecatoriei Racari, acuzate ca ar fi emis mai multe decizii care tin loc de contracte de vanzare-cumparare, fara sa se asigure ca vanzatorii sunt proprietarii de drept ai terenurilor si caselor. Potrivit infocsm.ro, cele doua judecatoare au fost acuzate si gasite vinovate de CSM pentru savarsirea a doua abateri disciplinare: exercitarea functiei, inclusiv nerepectarea normelor de procedura, cu reacredinta sau din grava neglijenta, daca fapta nu constituie infractiune, si nerespectarea dispozitiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor.

Decizia CSM poate fi atacata cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ).

Fata de cele doua judecatoare, CSM a inceput o ancheta in luna iunie. Despre cele doua judecatoare s-a scris in presa (Vezi aici si aici) ca ar fi emis mai multe decizii care tin loc de contracte de vanzare-cumparare, fara sa se asigure ca vanzatorii sunt proprietarii de drept ai terenurilor si caselor. La instanta de judecata unele persoane cereau sa li se emita o decizie de vanzare-cumparare pentru a evita plata taxelor notariale. Cele doua judecatoare de la Racari admiteau astfel de solicitari, insa nu verificau daca actele de la dosar sunt reale sau daca cei care vin la judecatorie sunt adevaratii proprietari ai terenurilor.

In cazul judecatoarei Florica Mihalcea, inspectorul CSM a aratat sectiei pentru judecatori ca sunt intrunite elementele constitutive ale abaterilor disciplinare retinute in sarcina sa si ca trebuie sa aveti in vedere caracterul repetitiv al incalcarii normelor legale si principiilor fundamentale ale procesului civil. Doamna judecator a mai fost sanctionata pentru acelasi gen de fapte.

In replica, aparatorul judecatoarei a cerut respingerea actiunii disciplinare, sustinand ca nu a fost incalcata nicio norma de procedura. Avand ultimul cuvant, judecatoarea Florica Mihalcea a spus, in apararea sa, ca apreciaza ca nu se afla intr-o situatie de recidiva, nefiind de acord nici cu prima sanctiune disciplinara primita, scrie infocsm.ro

Florica Mihalcea a adaugat, referindu-se concret la una din faptele retinute de inspectorii CSM, ca, pana la sfarsitul anului 2009, toti judecatorii care au intrat in instanta, sa judece cereri de preschimbare, au procedat la fel ca mine.

In cazul judecatoarei Adriana Voicu, inspectorii CSM au formulat aceleasi acuzatii, ca si in cazul colegei sale.

"Va rog sa tineti seama de caracterul repetitiv si de persistenta cu care a actionat doamna judecatoare, care denota o lipsa de constientizare a modului nelegal de a actiona si consecintele grave produse in urma acestui fapt", a declarat inspectorul CSM in cadrul sedintei.

In replica, Adriana Voicu le-a spus membrilor CSM ca "nu am produs niciun prejudiciu. Nu a existat nimeni care sa-mi spuna ca i-am vandut bunul fara stirea lui. Bunavointa inseamna sa-mi indeplinesc obligatiile iar eu am facut asta. Ma doare ca sunt acuzata de reacredinta, cand eu mi-am desfasurat munca asa cum trebuie. Poate ca am si gresit, dar cine nu greseste? Mai ales la nivelul de munca pe care-l avem".

Deciziile luate de sectia pentru judecatori urmeaza a fi motivate si pot fi atacate cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2671 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    pai nu e treaba lor! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:18)

    airamerica [utilizator]

    Nu e treaba judecatorilor sa verifice actele! Treaba lor e sa numere banii!
    • +5 (5 voturi)    
      Semn bun, sper sa continue.. (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:56)

      Magistratii dati afara vor deveni..avocati [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      Daca si CSM-ul ar incepe sa ancheteze, sa faca niste controale si sa dea sanctiuni macar la jumate din nivelul la care lucreaza DNA-ul, atunci situatia s-ar imbunanati vizibil in sistemul romanesc de Justitie.

      Macar o parte dintre judecatori s-ar infricosa de perspectiva de a fi dati afara si a pierde salarii mari si sigure si diverse privilegii ale meseriei lor (ca nu e totuna sa fii un oarecare avocat printre alti 40.000 sau un judecator cunoscut in tot orasul).

      Desigur, altii ar continua sa ii protejeze pe infractori si vor lua mita, dar presiunea combinata a CSM-ului si DNA-ului i-ar transforma intr-o minoritate, adica am ajunge la normalitate (pt ca in fiecare tara european exista si o minoritate de magistrati influentati politic, financiar sau clanic/familial).
  • +3 (3 voturi)    
    judecatorii (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:55)

    traian [anonim]

    Nu cumva in Ro justitia este tanti aia cu banderola pe ochi si cu rochie lunga? N-ar strica din cand in cand,ba poate chiar zilnic,un control amanuntit al croiului rochiei cu pricina si al continutului eventualelor buzunare pe care le contine!
    Or fi judecatorii cetateni mai speciali dar si justitiabilii au dreptul si chiar datoria de a se asigura ca judecatorii sunt zilnic asa cum se pretind a fi!Adica imaculati si puri ca apa sfintita!
  • 0 (2 voturi)    
    Judecatoare in Racari ?! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:59)

    catic [anonim]

    Cand o sa aud ca CSM a dat afara din magistratura judecatori din Bucuresti, atunci o sa cred in obiectivitatea si intransigenta CSM. Si as putea spune acelasi lucru despre Colegiul National al Medicilor pt. breasla lor (inca n-am vazut un caz flagrant de malpraxis in care Colegiul sa retraga definitiv dreptul de practica). Pana una-alta, cele doua sunt judecatoare in Racari, asa ca mie mi se pare ca CSM incearca o lovitura de imagine (nereusita de altfel). Nu contest ca decizia CSM e corecta, doar ca e o foarte mica dovada de vointa de a face ceva pt. sanatatea sistemului judiciar.
  • 0 (2 voturi)    
    Praf in ochi... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:31)

    Colette [utilizator]

    Chiar crede CSM-ul ca ne poate arunca 'praful' asta in ochi? Foarte bine ca au fost exluse aceste judecatoare, dar ce facem cu pestii mari, cu rechinii, d-lor din CSM? Pestele se strica de la cap la coada si se curata de la coada la cap???? Asta vreit sa faceti, nu? Dar Elena Turcu, magistratul din acelasi judet, beata la volan si care a fost iertata, reprimita pe post, recompensata cu salariile compensatorii ce face? Ce masuri ati luat impotriva acestei judecatoare care v-a face de rusine? Niciuna! Ati prins doua amarate, in comparatie cu madam Barsan, si le-ati exclus! Rasul curcilor!
  • 0 (0 voturi)    
    stire prost documentata.... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:48)

    capatu` satului [anonim]

    Judecatoria Racari nu poate emite DECIZII ci doar SENTINTE - ambele fac parte din categoria hotararilor judecatoresti;

    Sentintele sunt hotarari pronuntate de instantele de fond iar Deciziile sunt hotarari pronuntate de instantele de apel sau recurs;

    in orice caz, cazu` judecatoarelor de la Judecatoria Racari este doar prafu` de pe drum in comparatie cu grosu` smenului la care csm`u inchide ochii ingaduitor, ne referim binenteles la majistratii apropiati de csm cei de la curtea de apel Bucuresti si iccj, unii din cei mai aplecati spre interesele diferite ale justitiabililor - cazuri in care csm`u nici macar nu mai se oboseste a sesiza inspectia judiciara, pana ajungi la sfinti......

    suntem saraci, da` nu suntem prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt (Joi, 20 octombrie 2011, 8:37)

    sir [anonim]

    sute,ca astea, la nivel de tara!
  • 0 (0 voturi)    
    nedreptate (Joi, 20 octombrie 2011, 17:38)

    Voicu Ana Maria [anonim]

    ceea ce s-a scris in ziare, ce s-a spus la televizor si chiar in comunicatul de presa oficial al csm-ului nu coincide decat in foarte mica masura cu realitatea!
    va puteti da mult si bine cu parerea dar nu toata lumea e asa corupta cum credeti sau cum vreti sa credeti pentru a va simti bine pentru incompetenta voastra de a nu avea un leu in buzunar. ati muncit voi cu ea? ati solutionat voi 1200 de dosare intr-un an?? ati invatat alaturi de ea , atunci cand dadea admitere la universitate cu 30 de concurentii pe un loc?? judecati si condamnati fara sa aveti idee despre ce vorbiti, sunteti superficiali!
    pentru o imagine buna a csm-ului au naruit o munca de viata de om, de doua zeci de ani de judecator! si da sunt fiica uneia dintre ele si stiu ce vorbesc si nu mi-e rusine ca e mama mea!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 20 octombrie 2011, 17:49)

    Voicu Ana Maria [anonim]

    concurenti*