Financial Times: Fondurile europene nu reusesc sa ajunga la tari sarace precum Romania

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2011, 8:53 Actualitate | Esenţial


Fondurile europene destinate stimularii cresterii economice nu reusesc sa ajunga la tarile sarace ale blocului comunitar, iar acestea sunt tot mai expuse riscului de a pierde subventii de miliarde de euro, arata cifre interne ale Comisiei Europene, potrivit unui articol din editia electronica de miercuri a Financial Times.

Romania, a doua cea mai saraca tara a UE, a absorbit pana in prezent doar 3,7 la suta din cele 19 miliarde de euro, bani alocati pentru perioada bugetara 2007-2013.

Bulgaria, cea mai saraca tara a blocului, a cheltuit doar 9,1 procente din suma de 6,7 miliarde alocata, potrivit statisticilor obtinute de publicatia Financial Times.

Italia este, de asemenea, printre tarile care risca sa piarda banii europeni. Ea a cheltuit doar 10,6% din alocatia de 28 de miliarde de euro. Anul trecut, aceasta tara a fost obligata sa returneze 720.000 de euro din fondurile structurale folosite pentru finantarea unui concert Elton John.

Fondurile structurale in valoare de 347 miliarde pe o perioada de sapte ani reprezinta cheia strategiei UE pentru a stimula cresterea economica prin investitii in proiecte de infrastructura, si crearea de locuri de munca. Banii sunt destinati mai ales tarilor mai sarace.

In conformitate cu normele UE, banii care nu sunt cheltuiti pana in 2015 revin la bugetul Uniunii.

Intreg blocul celor 27 de tari a cheltuit 71 miliarde de euro sau 20,6 la suta din bugetul de sapte ani.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3477 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Solutii ar putea exista (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:53)

    enter [utilizator]

    Insa necesita cateva lucruri:
    - crearea (sau intrarea in functiune, daca deja este creat) unui sistem de planificare pentru dezvoltare
    - angajarea pe criterii de competenta, demiterea personalului neperformant
    - transparentizarea licitatiilor
    Dar se ridica intrebarile:
    - Cum poti sa demiti pe cineva angajat pe pile/relatii ?
    - Cum sa te apuci de o treaba unde nu se pot face invartelile traditionale prin licitari trucate si contracte atribuite cui trebuie, la pretul care trebuie?
  • +5 (5 voturi)    
    Romania si Italia... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:53)

    catalin_mattei [utilizator]

    .. doua tari in care coruptia este ca si acasa... nu stiu situatia Bulgariei dar nu m-ar mira sa fie si ei in frunte la capitolul matrapazlucuri...
  • +5 (5 voturi)    
    O mica sugestie... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:19)

    Unul [anonim]

    Eu m-am lovit de urmatoarea problema. Incercand sa accesez niste fonduri pe masura 231 as fi avut nevoie de ceva consultanta. Din pacate pe piata nu am gasit firme cu experienta pe aceasta masura (in Cluj Napoca). Asa ca am sunat la ADR Nord Vest unde am intrebat daca au un birou unde se poate obtine consultanta sau cineva care poate sa imi raspunda la cateva lucruri care mi se parea extrem de interpretabile din documentatia masurii 231. Raspunsul a fost NU.
    Ca o solutie cred ca ar veni foarte bine daca s-ar crea un asemenea mic departament in cadrul acestor agentii pentru consultanta. Sa se poata face programare telefonica si sa poti discuta o juma de ora despre potentialele probleme.
  • +4 (4 voturi)    
    in schimb s-a mai creat un minister (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:20)

    ploiesteanu [anonim]

    de taiat frunza la caini si de cheltuit banii contribuabililor., care va avea aceeasi eficienta ca si structurile anterioare. Se mai fac si camerele de comert (care de asemenea si-au demonstrat ineficienta) si uite asa birocratia creste si structurile statului se consolideaza. O mare parte din banii publici se pierd prin licitatiile frauduloase ale primariilor , ministerelor si directiilor, privind achiziitile publice cheltuielile de portofoliu, consolidari de scoli primarii, construirea de drumuri judetene, lucrari de infrastructura, alimentare apa, canalizare, etc unde totul este aranjat, se cunoaste castigatorul care cere o suma mica, dublata sau triplata mai apoi de lucrari suplimentare, suma care se imparte cu administratia comunei.
  • +2 (2 voturi)    
    N-ai cu cine (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:50)

    Wasile [utilizator]

    La firmele private ai KPI-uri, ai o grămadă de metode și oameni care evaluează activitatea celorlalți, cei care fac treabă bună ies precum bulele din șampanie la suprafață, cei sub medie sunt propuși pentru dat afară.
    La stat... indiferent de faci, tot acolo ești. Nu se face target-ul? Toată lumea bonus. Se fac proiecte cu picioarele care nu încasează bani? Mai trântim un strat suplimentar degeaba (ministerul x sau y). Ni se cer banii înapoi căci au fost cheltuiți incorect / corupt? Responsabilii sunt promovați, ca să nu mai fie într-un post în care să greșească.

    Bine, nici la privat nu-i prea bine, e mâncătorie și pupinfundism, dar măcar este o zbatere, o energie... la băieții ăștia din guvernare (și nu are legătură cu culoarea politică, căci omul sfințește locul, nu partidul) nu avem decât "timpul trece, leafa merge"
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:57)

    eu [anonim]

    voi chiar credeti ca exista acesti bani alocati tarilor sarace si fara putere in UE ??

    asta e numai asa ca sa para bine pe hartie si sa arate.. vai uite ce sistem democratic si eficient este aceasta uniune europeana...

    cand de fapt noi suntem bagati in UE mai mult cu forta, ca altfel intram in sfera economica si financiara or a rusie or a chinei

    dar UE ca sa nu se plafoneze s-au grabit sa ne integreze si pe noi si pe bulgari, ca suntem aici in zona si nu de alta dar e greu sa fii o putere economica si politica mare pe glob cand ai numai cateva state precum germania, franta, italia sau spania

    pe scurt: noi suntem pleava UE, fara niciun drept sau vreun cuvant de spus (ca exemplu nici in shenghen nu ne-au primit si nici nu vom intra in viitorul apropriat)

    iar acesti bani care se zice ca ar fi pusi la dispozitie, sunt numai pe hartie, ca sa para bine

    in realitate doar nu credeti ca muncesc nemtii si francezii si italienii sau spaniolii si fac bugetul mare la UE, ca apoi sa ne dea si noua romanilor, care nu contribuim decat cu imigranti, rromi, munca la negru, 10 milioane de asistati sociali in diferite forme.. etc
  • +1 (1 vot)    
    nu ar fi trebuit sa ne gandim la asta inainte? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:12)

    Cristian Ioan [anonim]

    Un randament de 99%, indiferent de domeniu, este foarte greu de atins.
    Dar chiar sa avem numai 3,7%?!
    Nu ar fi trebuit sa ne gandim la astfel de "avantaje" inainte de aderare?
    Ce sens are sa pretindem ca sunte in UE, daca in realitate ei arunca in noi cu miliarde insa nu suntem in stare sa "prindem" decat 3,7%?!
    • +1 (3 voturi)    
      mai grav este ca (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:50)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Romania a cheltuit astia 3,7% din totalul de 19 Miliarde Euro alocati de UE, adica vreo 760 milioane Euro din 1 ianuarie 2007 de cand a aderat la UE, in schimb a contribuit la bugetul UE anual cu o suma de 1 miliard si ceva de Euro, adica aproape 6 MILIARDE Euro, in astia aproape 5 ani!!!!
      Deci, mai mult DAM decat luam !!!
      Ce socoteala romaneasca este asta??!!!!!!!
      In schimb in mai 2010 Romania a luat un imprumut de la FMI de 20 Miliarde Euro, care va trebui restituit, in timp ce banii astia alocati de UE Romaniei vor fi definitiv pierduti cel putin vreo 90% din suma!!!
      Cine va raspunde pentru asemenea incompetenta, ca altfel cum sa-i spui ?!
      Nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        exact asta vroiam sa spun (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:29)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui costica

        ca bilantul este NEGATIV!

        am subliniat ca aia ne "dau" bani si noi nu putem sa ii luam, dar este valabila si reciproca, apartenenta la UE ne costa! A cui este vina ca nu suntem in stare sa profitam de asta?!

        Ca orice tara din UE, participam si noi la CHELTUIELI, dar cand ni se dau fonduri, nu suntem in stare sa le preluam cum trebuie!

        Cu imprumuturile de la FMI, ce sa mai zic, am renuntat sa mai pricep. In anii 1980 Ceuashescu ne tinea in frig si foame ca sa PLATEASCA datoriile externe, pe cand acum se imprumuta sume exorbitatente pentru CONSUM, nu exista nici-o sansa de a da banii inapoi!
  • +1 (1 vot)    
    Fonduri europene direct in UE (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:47)

    No name [anonim]

    Stie cineva daca se pot accesa aceste fonduri europene direct de la UE? Adica sa nu mai treaca prin mana coruptilor nostri.
    • +2 (2 voturi)    
      madam Puwak (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:31)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui No name

      Iti inchipui ca ai nostrii corupti si-au luat masuri de protectie, s-au asigurat ca fondurile UE nu au cum sa ii ocoleasca, fondurile nu pot fi gestionate DECAT prin intermediul lor!
      • 0 (0 voturi)    
        Fonduri europene (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:46)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Imi dau seama, dar totusi ma gandeam ca exista ceva gen o certificare, prin care nu mai trebuie ca proiectul sa fie analizat de stiu eu ce institutie, sa sara peste pasul "romani corupti".
        Banuiesc ca UE este cat de cat constienta de ce se intampla in tara asta, probabil au si ei de castigat, dar pe de alta parte ar lasa si loc de ceva bun.
        • 0 (0 voturi)    
          NU STIU! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:47)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Marius

          se aplica "neamestecul in treburile interne", dar pina la ce limita?!

          <<Banuiesc ca UE este cat de cat constienta de ce se intampla in tara asta>> - sigur ca da, iar valoarea infima de 3,7% ar trebuie sa fie un semnal de alarma. Doar ca LOR le convine situatia, UE nu pierde nimic, dimpotriva, castiga daca Romania isi plateste contributia dar nu reuseste sa pimeasca mai nimic! Noi suntem cei ce ar trebui sa ctionam pt remediere, de exemplu sa votam pe unii care - nu, nu care nu fura, dar care sa mai si lase ceva, sa vedem un coeficent de absortie de macar 9%!!!!