"Butoane", girant intr-un contract de imprumut pentru firma ginerelui senatorului Cezar Magureanu

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2011, 20:05 Actualitate | Esenţial


Cezar Magureanu
Foto: Agerpres
Octavian Grecu, cunoscut sub numele de "Butoane", apare ca girant intr-un contract de imprumut intre firma ginerelui senatorului de Giurgiu Cezar Magureanu si o institutie bancara, in acelasi contract fiind girant si fiica parlamentarului, cu toate bunurile pe care le detine in proprietate, potrivit unui document obtinut de Mediafax.

Danubius Food Trading SRL, firma lui Sorin Adrian Gazdac, ginerele deputatului Cezar Magureanu, a contractat, in decembrie 2008, un credit de 300.000 de euro la Emporiki Bank Romania, girand cu sumele din conturile curente. Contractul expira in decembrie 2013.

Ulterior, contractul a suferit modificari si extinderi atat in ceea ce priveste girantii, cat si bunurile inscrise ca gaj. Intr-o inscriere din 7 octombrie 2009, pe langa depozite bancare ale Danubius Food Trading, figureaza drept garantie si cesionarea unor polite de asigurare pe numele lui Octavian Grecu pentru trei vile P+1, situate in Giurgiu, pe strada Neajlovului. Politele au valori de 121.000 de euro, 165.000 de euro si 167.000 de euro.

Astfel, Grecu garanteaza rambursarea imprumutului angajat de Danubius Food Trading cu cele trei vile si cesioneaza in favoarea bancii politele de asigurare ale acestor imobile.

Vezi documentul din Arhiva Electronica de garantii reale mobiliare


De asemenea, la aceeasi data se regasesc ca giranti Sorin Adrian Gazdac, care garanteaza cu toate bunurile sale mobile si imobile, prezente si viitoare, precum si "Gazdac (fosta Magureanu) Raluca Livia Ioana" care garanteaza in aceleasi conditii restituirea la timp a creditului acordat de Emporiki.

O ultima mentiune referitoare la acest credit, o extindere de fapt a contractului, dateaza din 1 aprilie 2011 si mentioneaza drept "debitori persoane juridice" Danubius Food Trading si SC Vega Prod Logistics, aceasta din urma fiind tot o firma a lui Sorin Adrian Gazdac.

Ca debitori persoane fizice, in acest ultim contract se regasesc Sorin Adrian Gazdac si Raluca Livia Ioana Gazdac, precum si Octavian Grecu si Monica Grecu.

Cele trei vile si politele de asigurare figureaza si dupa aceasta mentiune pe lista garantiilor depuse pentru rambursarea imprumutului.


Numele lui Octavian Grecu, cunsocut sub numele de "Butoane" a revenit in atentia presei in contextul agresiunii careia i-a cazut victima baschetbalistul american Chauncey Hardy, intr-un bar din Giurgiu, agresiune soldata cu moartea sportivului. Ulterior, presa a difuzat inregistrari din 2009 in care senatorul Cezar Magureanu, la acea vreme membru PDL, aparea la o petrecere cu manelisti care il avea ca protagonist pe Grecu.

Marti, Magureanu declara, referindu-se la aceste imagini, ca "exista prezumtia de nevinovatie", mentionand ca el este foarte popular si merge des la petreceri in Giurgiu, pentru a socializa cu oamenii. El a tinut sa mentioneze ca nu poate spune ca exista "un clan Butoane", dar membrii acestei familii sunt locuitori ai municipiului Giurgiu, iar el ii respecta la fel ca pe toti giurgiuvenii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3094 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    magureanu (Joi, 13 octombrie 2011, 20:19)

    bogdan [anonim]

    Porcul asta umflat a guitat asa : " ce ati vrea acum ,sa imi dau demisia?"... nu tata, ar fi mult prea putin!
    • +2 (4 voturi)    
      Alt senator PDL corupt (Joi, 13 octombrie 2011, 21:53)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Inca un exemplu ca nu e mare diferenta intre PDL si PSD ca nivel al coruptiei. Probabil ca mai sunt o gramada de alte cazuri in PDL, de care nu s-a aflat inca nimic pentru ca e partidul de la putere.
      • 0 (0 voturi)    
        Senatorul este interlop !!!!! (Vineri, 14 octombrie 2011, 8:40)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Sa se verifice ce a facut firma cu imprumutul, eu unul cred ca a fost folosit la camatarie !!!

        verificati ipoteze.

        1. Senatorul ia imprumutul sa faca afaceri
        2.Ii da banii lui Butoane sa-i inmulteasca !
        3. Din recuperari senatorul plateste ratele la banca
        4.Daca Butoane nu mai facea recuperari, senatorul nu mai platea la credit, dar platea butoane ca era girant !

        Asta e legatura mafiotilor cu statul !
  • +16 (16 voturi)    
    unpr (Joi, 13 octombrie 2011, 20:24)

    CaragialeIonel1304159165041 [anonim]

    unpr tace, cica e partid de stanga, pt oameni , off. si cand ma gandesc ca astfel de oameni fac legi in tara asta imi vine o scarba de as pleca dracu de aici
  • -5 (15 voturi)    
    Ce nu s-a zis: Este Senator PDL (Joi, 13 octombrie 2011, 20:32)

    John [anonim]

    ....
    • +7 (7 voturi)    
      aproape gresesti (Joi, 13 octombrie 2011, 20:58)

      blend-a-merde [anonim] i-a raspuns lui John

      a intrat in senat fiind in pnl, dupa care nu s-a mai inteles cu primarul care este lucica iliescu - acest vanghelie de giurgiu, fost in CC al PCR - si a ajuns in pdl. nici aici nu a facut prea multi purici si a roit-o spre unpr.
    • +5 (7 voturi)    
      haha (Joi, 13 octombrie 2011, 20:59)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui John

      daca era din PSD era la titlu, jumatati de masura... Toti o apa si'un pamant in Sparlamentul ala.
  • +9 (9 voturi)    
    Unde se distreaza senatorii (Joi, 13 octombrie 2011, 20:53)

    Mariana [anonim]

    Bine zici Bogdan ,prea putin demisia,pentru astia nu exista judecata?,toti is implicati in afaceri mafiote cu aceste clanuri.Daca nu ar fi implicati dragii nostri alesi aceste clanuri nu ar mai exista ,pacat ca a trebuit sa moara acest tanar ca sa se vada ce fac senatorii nostri si pe la ce petreceri sant""rapiti"sa mearga.Rusine sa le fie.
    • +1 (1 vot)    
      Dupa melci... (Joi, 13 octombrie 2011, 21:56)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Mariana

      In Romania, in mod evident, nu exista doar clanuri tiganesti/ de interlopi, ci si adevarate clanuri de politichie neoasa.
      Asadar, migratia de partid, de colo-colo, dupa alegeri si inainte de ele, este o treaba necesara, pentru o buna parte dintre politicienii alesi ai Romaniei. Si treburile nu sunt doctrinare, de crez, de substanta, ci de afaceri, so, fix de buzunar. :-)
  • +3 (3 voturi)    
    Asteptam stirea cu demisia sau demiterea... (Joi, 13 octombrie 2011, 21:06)

    Colette [utilizator]

    Este un examen pt. PUNR care se vrea altceva decat PSD: un partid condus pe alte principii decat cel din care si-a tras 'seva'. Daca nu ia masuri, Cristian Diaconescu va dovedi ca doar stie sa vorbeasca frumos, dar in principiu tot asemenea 'politicieni' baroni locali sunt cei care fac legea si in acest partid. Doar acest politician - infractor de Giurgiu cred ca a ajuns in Parlament cu banii de la Butoane, cu ei si-a cumparat pozitia pe liste si a facut fata la pomenile electorale, ca de campanie s-au ocupat cei din clanul Butoane, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari hotnews pt descoperire! (Joi, 13 octombrie 2011, 22:12)

    codrin [anonim]

    DNA ar trebui sa se autosesizeze.. :(
  • +4 (4 voturi)    
    Cautati (Joi, 13 octombrie 2011, 23:17)

    xolv [utilizator]

    Cautati relatiile nevazute cu Lucian Iliescu, nu cu bietul Magureanu. Contractele de asfaltare date de primarie firmelor controlate de Butoane. Si multe altele!
  • +1 (1 vot)    
    culmea culmilor... (Vineri, 14 octombrie 2011, 9:45)

    Gigi [anonim]

    in tot rahatul, asta isi face si campanie electorala. Ii stimeaza pe toti giurgiuvenii. Adevarul ca daca te amesteci cu laturile, te mananca porcii. Inca o dovada ca in Parlament avem tot laturi.