Proiect de lege care interzice camataria, adoptat de Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 19:52 Actualitate | Esenţial


Camera Deputatilor a adoptat, miercuri, pe articole un proiect de lege care prevede interzicerea camatariei, anunta Agerpres. Initiativa legislativa prevede ca darea de bani cu dobanda de catre camatari se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la cinci ani, iar sumele de bani si bunurile provenite din savarsirea acestei infractiuni se confisca. Proiectul defineste camata ca fiind dobanda pe care o ia camatarul pentru sumele date cu imprumut, iar camatarul drept persoana care da imprumuturi banesti in schimbul unei camete. Aceasta lege se va abroga la data la care va intra in vigoare noul Cod Penal.

La dezbaterile generale, liderul deputatilor PDL, Mircea Toader, a salutat initiativa, precizand ca aceasta acopera vidul legislativ creat pana la intrarea in vigoare a noului Cod penal: "In ultimii 20 de ani fenomenul de camatarie a inceput sa devina apanajul unor grupuri interlope. (...) Aceasta initiativa este binevenita, acopera vidul legislativ pana apare Codul penal", a afirmat Mircea Toader.

Deputatul social-democrat Aurel Vladoiu a aratat ca grupul PSD sustine acest proiect de lege, precizand ca la biroul sau parlamentar din Valcea multi oameni reclama "metodele diabolice folosite de camatari".

In schimb, liberalul Mihaita Calimente a sustinut ca este o "initiativa populista": "Camataria este una dintre cele mai marsave actiuni care se desfasoara in societate si de multe ori se ajunge la distrugerea unor oameni si nu numai la pierderea unor bunuri pe care acestia le-au acumulat sau la crima sau suicid. Este un flagel care bantuie omenirea de cand a existat si probabil o va mai bantui, pentru ca in opinia mea de imagine da bine un asemenea proiect de lege, dar eu vreau sa vad cum isi va face efectul in realitate, stiind bine ca acesti camatari cand dau banii cu imprumut nu fac un contract (...) E bine ca exista un asemenea proiect de lege, nu cred ca el va produce mari efecte".

Deputatii juristi au adoptat, pe 22 februarie, raport favorabil cu amendamente pentru proiectul de lege initiat de sase deputati PDL, un independent si doi minoritari referitor la activitatea de camata.

Proiectul a fost respins de Senat, insa Camera Deputatilor este for decizional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2757 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    camatarie (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:06)

    El Condor [anonim]

    Prin aceasta lege se va interzice si camataria bancilor, sau acestea CAMATARESC legal ?
  • +1 (7 voturi)    
    si bancile..... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:24)

    surdu [anonim]

    nu fac camatarie?
  • -1 (5 voturi)    
    camatarie (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:29)

    d2arrow [utilizator]

    Camatarie ppractica si bancile fara a avea un pic de scrupule lasa oamenii fara nimic pe ei, exact ca un camatar ilegal din oricare oras.
    Diferenta intre camataria practicata de banci si care o practica persoanele fizice consta doar in faptul ca la camataria legala statul i-si ia si el partea.
  • +3 (7 voturi)    
    Si cu bancile cum ramane? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:42)

    Pafnutie [anonim]

    Nu sustin camataria, dar hai sa facem un pic pe avocatul diavolului.

    Pai bancile nu dau tot bani imprumut cu dobanda? Care e mai exact diferenta intre un camatar si o banca? Faptul ca exista un contract scris? Ala in care banca poate sa modifice dobanda dupa bunul plac?
    • +1 (3 voturi)    
      nu este nici o diferenta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:04)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Pafnutie

      ...atat timp cat daca se ofera drepturi clientilor vine un mahar de fmi si obliga o tara sa renunte la o lege ca ordonanta50. ar trebui sa fie o diferenta, dar la noi in tara nu este una prea mare
    • +6 (6 voturi)    
      Nu ca as fi deacord ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:07)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui Pafnutie

      ... cu ce fac bancile, dar cred ca diferentele sunt mai multe:
      - platesc impozite pe dobanda aia
      - nu-ti bat nevasta, copilul si mama daca nu platesti rata la timp
      - nu se ascund cand trebuie sa platesti rata, ca sa se activeze clauza de neplata si sa-ti ia casa
      - sunt (cat de cat) reglementate si se supun unor legi (cum ar fi cea de protectie a consumatorilor, clauze abuzive, etc)
      • 0 (0 voturi)    
        nu-ti bat nevasta, copilul si mama (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:24)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui PuYa

        Aici e de discutat: nici cămătarul nu e cel care te bate, el angajează pe cineva s-o facă, recte o firmă de recuperatori. Şi băncile fac la fel, ia-ntreabă-l pe domnul senator Urban şi asociaţii sau, dacă nu dai de el, întreabă la BRD Group Societe General, ăia-ţi pot face repede legătura.
  • +3 (3 voturi)    
    contractul era problema.. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:06)

    pehash [utilizator]

    bietul, penelist Calimente, ca liberal nu e, are impresia ca infractiunile in general, cum ar fi cea de dare/luare de mita se dovedesc doar dupa ce se semneaza un contract intre parti...
  • +2 (2 voturi)    
    In sfirsit (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:07)

    Yodacilea [anonim]

    Sper sa dispara escrocii de la Provident si altii de aceeasi teapa
  • 0 (0 voturi)    
    stupid,camataria este deja interzisa (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:53)

    adnana [anonim]

    Legea 93/2009 prevede ca acordarea de credite sau imprumuturi cu titlu profesional - deci nu cu caracter ocazional, de catre alte entitati decat cele inscrise in registrele BNR este infractiune. Persoanele fizice nu pot acorda credite decat cu titlu ocazional, altfel e infractiune, indiferent de dobanda practicata. asa ca deputatii fac zgomot inutil. macar nu fac ceva daunator ca de obicei
  • 0 (0 voturi)    
    camatarie (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:47)

    ion [anonim]

    Pai,tocmai asta e camatarie.Bani acordati "ocazional" cu dobanda 100% pe termen scurt (maxim o luna),dupa care se percepe dobanda la suma imprumutata plus dobanda.Ce banca face asa.
  • 0 (0 voturi)    
    contract (Joi, 13 octombrie 2011, 15:07)

    adrian [anonim]

    jumatate din parlamentari au contracte de imprumuturi intre ei astia ce sunt tot camatari??? in opinia romanilor cine face un contract legal in notariat ala ce este camatar????? bancile iti cer si nr de la pantofi pt un imprumut si ai nevoie de o suma de bani urgent ai pe cineva bolnav din familie la cine apelezi????? la prieteni bineinteles dar si prietenul e prieten si vrea si vrea un act la mana ca banul e ochiul dracului asa e si la un moment dat poti nici sa numai recunosti ideea este ca trebuie sa stii de la cine sa iei nu sa te bagi cu toate neamurile proaste care apoi cer si pe masa si pe tasu.
  • 0 (0 voturi)    
    Camataria si procurorul Ponta. (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:27)

    Noni Vochin [anonim]

    Este adevarat ca seful PSD- procurorul Ponta a votat impotriva legii de interzicere a camatariei?
    Daca este asa, cum se explica?
    PSD al cui partid este?
    Se pretinde social democrat si sprijina camataria care a produs atatea crime?
    Si-atunci cum sa-l mai votam?
    As fi onorat de raspunsul solicitat.