Clanul "Butoane" din Giurgiu: Afaceri putine, dosare penale deloc, averi serioase

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 20:59 Actualitate | Esenţial


gypsy gipsanu si un membru al clanului Butoane
Foto: Hotnews
Liderul clanului "Butoane" din Giurgiu, Octavian Grecu, vechi camatar si expert in barbut si poker recunoscut chiar si de cei din politia judetului, nu a avut in ultimii ani vreun dosar penal, desi aparent are o avere mult mai mare decat ar putea justifica prin afacerile sale la vedere, relateaza Mediafax.

Oficial, Grecu are o singura firma, Versay Construct Company SRL, o societate de constructii infiintata abia in 2009 care nu apare printre beneficiarii de lucrari publice locale. Profitul companiei sale a fost, in anul 2010, de putin peste 29.000 de lei, conform site-ului Ministerului Finantelor.

De notorietate in Giurgiu este faptul ca "Butoane" are o spalatorie auto si o sala de fitness in localitate, afaceri din care este greu de crezut ca a obtinut macar imensa vila in care tot orasul stie ca acesta locuieste.

Tot orasul de la Dunare stie ca "Butoane" face bani din altceva.

"Normal ca face bani din altceva, doar nu are carte de munca", a spus, cu naduf, unul dintre jurnalistii din presa locala atunci cand a fost intrebat despre Octavian Grecu.

"De unde credeti ca au doua masini (BMW, n.r.) X6? Astea singure costa cateva sute de mii de euro", a continuat acesta.

Pentru oficialii Parchetului Judecatoriei Giurgiu, clanul "Butoane" nu reprezinta un pericol local. Conform conducerii institutiei, in ultimii ani procurorii de pe langa Judecatoria Giurgiu au instrumentat doar doua dosare penale in care au fost implicati "apropiati ai familiei Grecu", "cam zece persoane".

"Au fost doua dosare penale, ambele pentru ultraj contra bunelor moravuri si incaierare. Intr-unul dintre ele, toti cei sase implicati in scandalul care a fost anchetat au fost arestati preventiv. Dosarele au fost trimise in judecata, insa toti au primit condamnari cu suspendare", a declarat, marti, pentru MEDIAFAX, un reprezentant al institutiei, care a dorit ca numele sa nu-i fie dezvaluit.

Pentru politia din judetul Giurgiu, notorietatea lui "Butoane" nu este motiv de ingrijorare. Pentru un reprezentant cu functie mare in IPJ, sa dai bani cu camata, asa cum "spune lumea" ca face Grecu zis "Butoane", este o infractiune "in legea bancara, nu in Codul Penal". Despre practicarea jocurilor de noroc - lucru recunoscut public, la televizor, luni noapte, de "Butoane" - acelasi sef din IPJ afirma, intr-o discutie neoficiala cu jurnalistii, ca este "cel mult o contraventie".

Si totusi, oamenii din Giurgiu povestesc despre cum "Butoane" se ocupa de camatarie si jocuri de noroc inca "de pe vremea lu' Ceausescu".

Gura lumii povesteste despre cum Grecu "Butoane" venea cu notarul la masa de barbut, pentru ca cei care pierdeau ceva la joc sa semneze pe loc si actele de transfer de proprietate. Sau despre cum "Butoane" si-a pierdut, candva, nevasta. "La poker sau la barbut, asta nu mai stiu", continua povestitorul, un baiat la vreo 30 de ani si mai bine de-o suta de kilograme, imbracat intr-un trening lucios.

Unii dintre cei din Giurgiu care "stiu tot ce misca" povestesc ca "Butoane" nu ar fi strain nici de prostitutie, de contrabanda cu tigari si de alte fapte similare.

Marti, "Butoane" nu a fost de gasit in Giurgiu. In curtea casei sale, unde luni era una dintre masinile sale, marti nu mai era nicio miscare. Iar multele masini cu numarul de inmatriculare "BUT", si de Giurgiu si de Bucuresti, conduse de regula de apropiatii lui, de negasit in traficul din oras. "Butoane" nu era nici la spalatorie, nici la barul in care toata lumea stie ca-l gaseste. Si niciun angajat de-al sau nu s-a aratat dispus sa-l deranjeze cu un telefon pentru a-l anunta ca-l cauta jurnalistii.

De fapt, dupa o zi in Giurgiu cautandu-l pe "Butoane", acesta pare mai degraba ubicuu: nu este nicio surpriza faptul ca inclusiv in scandalul cu un singur pumn si o viata pierduta din discoteca locala "Emotione" apare unul din baietii lui Octavian Grecu. Pe care politistii il lauda ca a venit "fara niciun comentariu" sa dea declaratii despre incident atunci cand a fost citat.

"Da, a fost si unul dintre baietii lui Butoane acolo in noaptea cu bataia din discoteca. Atunci cand l-am chemat sa-l audiem a venit fara niciun comentariu. A venit, ne-a spus ce-a vazut si a plecat", a declarat, marti, un reprezentant al Politiei Giurgiu.

Oficial, politistii giurgiuveni "au in atentie" mai multe grupari locale.

"Va dati seama ca daca va spun cate sau care anume le dau un semnal ca sunt in colimator", explica acelasi sef din IPJ discretia totala la care este nevoit sa recurga.

Cand vine vorba despre Ionut Tanasoaia, mai cunoscut ca "Gypsy", cel care l-a omorat cu un pumn in barbie pe baschetbalistul american Chauncey Hardy, oficialul din politie spune ca acesta nu avea legaturi cu "Butoane".

"Da, apare intr-o poza cu unul dintre baietii lui Butoane. Si?", se intreaba politistul. Povesteste apoi ca "Gypsy" era beat cand l-a lovit pe american. "Bea de doua zile, venea de la o nunta".

Se declara totusi mahnit de "recompensa" primita pentru rezolvarea atat de rapida a cazului uciderii lui Chauncey Hardy: un control de la Bucuresti.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16372 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    hahahahaha (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:21)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bhey jigodiile alea de la bucuresti care trimit controale acolo peste politia cinstita si familia butoane, oamenii de onoare ai giurgiului

    politia + butoane = crema societatii din giurgiu

    cum ne permitem noi, sa gandim ceva rau despre ei
    ei sunt cei mai cei, oameni de succes, barbati adevarati

    si ce daca a murit un basketbalist acolo, n-a stiut sa ia un pumn ca un barbat adevarat


    IGAS daca asta nu pleaca din politie esti doar de fatada man, de fatada si bacul luat cam tarziu rau
    • +6 (6 voturi)    
      Previziuni (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:27)

      Mafalda [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      1. Cretinul de sef al politiei Giurgiu care a sarit sa ia apararea interlopilor imediat dupa incident va fi schimbat pentru ca n-a stiut sa isi tina gura. Nu in urma vreunei masuri a ministrului de interne ci a presiunilor FBI, singurii care mai sunt cinstiti in tara asta.
      2. Clanul Butoane se destrama dupa ce americanii impusca jumatate din ei.
      3. Americanii inventeaza vaccinul impotriva SIDA, cancerului si tiganilor. Pamantul este salvat.
      • +2 (2 voturi)    
        al batrin (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:02)

        scaraotchi [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

        avea o vorba ...pe vremea lui nu erau decat jandarmi...inainte de a veni comunistii la putere...si vorba aia a lui capata inteles in cazuri de astea ( cu toate ca e cam dura)...el zicea asa:
        - ca jandarmul sa demonstreze ca a facut treaba in timpul zilei, seara trebuie sa vina acasa cu o ureche de tigan in buzunar...

        P.S. La ei in sat nu prea erau tigani...iar aia care erau nu auzeau foarte bine...:))))
  • +10 (10 voturi)    
    seful IPJ Giurgiu....in vizorul Ministrului Igas (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:39)

    costica [anonim]

    Zice Evenimentul zilei de azi...:

    "Corpul de Control al Ministrului de Interne a sesizat, încă din luna decembrie a anului trecut, 38 de nereguli disciplinare ale șefului de la IPJ Giurgiu, comisarul Nicolae Dobrin.
    Ofițerii Corpului de Control au sesizat cele 38 de fapte disciplinare ale șefului Poliției din Giurgiu și faptul că numărul infrațiunilor cu violență erau foarte multe, precum infracțiuni contra patrimoniului, furturi din locuințe, conflicte de stradă, și altele.
    ”Este adevărat că din luna decembrie a anului trecut, Corpul de Control al Ministerului a sesizat grave carențe în activitatea managerială a comisarului șef Nicolae Dobrin, dar și a altor 11 ofițeri cu funcții de comandă din IPJ Giurgiu. Verificarea acestora a fost făcută la ordinul ministrului Traian Igaș”, a confirmat pentru EVZ, șeful biroului de presă al Poliției Române, comisarul Christian Ciocan.

    Citiţi mai mult: Șeful Poliției din Giurgiu, imposibil de înlăturat - Justiţie > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/seful-politiei-din-giurgiu-imposibil-de-inlaturat-949300.html#ixzz1aUaFgUWu
    EVZ.ro
    • 0 (0 voturi)    
      @costica (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:58)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui costica

      contralele astea se fac ca sa ingroape adevarul si sa-i tina in functii...nu crede ce spun astia ...butoanele controleaza tot ce misca acolo...prin puterea banului si a fricii...
  • +13 (13 voturi)    
    de ajuns (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:42)

    cicio [anonim]

    ne mai oripilati mult cu fetzele astora?
  • +15 (15 voturi)    
    Butoane (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:03)

    unu [anonim]

    se pare ca alaturi de membrii clanului trebuie arestati si cei din conducerea politiei locale.
  • +11 (11 voturi)    
    ce se vede... (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:04)

    Sakura [utilizator]

    Fiţi siguri că ceea ce se vede este doar vârful aisbergului, partea vizibilă din stradă a averii...
  • +7 (11 voturi)    
    hahahahhahaha (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:20)

    hahahahahha [anonim]

    bai da voi in ce lume traiti ma ??????//daca gasiti o singura localitate fara d.astia sunteti buni ....
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:57)

    asbestos [anonim]

    politia, justitia, politicienii sunt mana in mana cu infractorii. desfiintati politia, justitia ca ne mananca banii degeaba. o sa ne inarmam ca nu mai avem incredere in voi. O SA NE FACEM SINGURI DREPTATE!
    • +1 (3 voturi)    
      presa de 2 lei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:00)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui asbestos

      eu stiu un caz similar petrecut cu cativa ani in urma tot intr-un club dar in cealalta parte a tarii: Unul care s-a crezut important i-a dat altuia un pumn, iar acesta si-a dat cu capul de o scara si a murit. Primul, vre-o 10 ani de puscarie, celalalt mort. Nu a fost vinovat nici Basescu, nici nu l-a omorat fiindca era negru, nici nu a fost o reglare de conturi mafiota, nici datorita faptului ca avea protectia politiei, ci pur si simplu.

      Evident, nici unul dintre cei doi nu era persoana publica si prin urmare presa nu a avut un motiv serios sa faca din camatarul satului un al doilea Al Capone.

      Ma scuzati, dar nu mai cred in presa autohtona pana cand nu vine si cu dovezi despre legaturile pe care le pretinde. In cazul de fata poate gasesc vre-o datorie a victimei fata de clanul "butoane" cunoscuta poate si de politia locala si atunci povestea din articol este cu adevarat veritabila, pana atunci totul este un accident trist impaunat in tristul stil gazetaresc romanesc.

      @asbestos - prietene, poate ai dreptate cu justitia politia si politicienii, dar chemarea ta nu are legatura cu evenimentul trist in discutie. Acesta are o singura cauza: lipsa de civilizatie a societatii romanesti care ne include pe toti, impreuna cu politicieni, jurnalisti, infractori si noi ceilalti care ne pretindem mai buni. Putina judecata si mai multa educatie ne-ar ajuta foarte mult, mult mai mult decat inca o revolutie.
  • +12 (14 voturi)    
    Ce figuri.. (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:02)

    MAN [anonim]

    ..de pitecantropi au.
  • +4 (14 voturi)    
    Asa este in Romania (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:43)

    mihai [anonim]

    Urat ce se intampla in tarisoara asta. Insa faptul ca tiganii au ajuns sa fie in prim-planul ziarelor si televiziunilor este si vina conducatorilor politici. Sa nu uitam ca la alegeri basescu a avut o manea dedicata startegic strangerii de voturi de la aceasta patura de oameni care apreciaza subcultura. Sa nu uitam ca basescu nu rateaza botezuri si sindrofii tiganesti. Normal ca tiganu se simte stapan. Acum au gresit ca au ucis un american, si cum la noi e moda sa ii pupam in coor pe americani normal ca o sa fie in prim planul atentiei, basca o pedeapsa pe masura pentru tigan. Insa asta nu rezolva problema. Problema o rezolvam noi scapand de cei care promoveaza si dau girul tiganilor
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 12 octombrie 2011, 1:36)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      tiganu' risca 4 ani

      e posibil asa ceva?
      • +6 (6 voturi)    
        nu risca absolut nimic! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 6:58)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Teoretic, pedepasa poate fi mia mare. In realitate, din moment ce nu are cazier, din moment ce i-a dat americanului doar un pumn, si a reactionat la provocare, vroia doar sa o apaere pe prietena sa Alina, asa face pariu ca va primi doi ani CU SUSPENDARE! Asa ca nu va executa pedepasa, ca doar nu este friare, precum cei care fura doua gaini, sa intre la inchisoare pentru asta ...
  • +10 (10 voturi)    
    confiscarea (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:50)

    vlad dracul [anonim]

    Sa se auto-sesizeze politia romana sau o institutie competenta... si sa verifice averile si operatiunile fiecarui membru din clanul asta.

    Nu vad de ce nu ar fi posibil.
    • +12 (12 voturi)    
      pai... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 1:23)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui vlad dracul

      acum cateva luni Blejnar zicea ca in scurt timp ii prinde pe niste evazionisti cu conturi in Elvetia ca a facut el o lista deja. Eu aici pe hotnews am sustinut (spre deosebire de ceilalti care comentau) ca e vrajeala. Evident am primit minusuri.
      Iata ca nu s-a intamplat nimic cu lista aia. Pai cum sa prinda astia pe cineva cu cont in Elvetia unde abia daca reusesc sa ajunga americanii cand la noi e plin de palate tiganesti cu proprietari fara venituri?
      Cand multi dintre acestia apar si la televizor chiar.
  • +12 (12 voturi)    
    deziluzii... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:07)

    Montoya [anonim]

    Mda... uite unde am ajuns cu nepasarea. Acesti tigani ordinari deja au ajuns sa-si faca propria "dreptate" pe taram Romanesc. Unde noi, romanii, nu mai avem niciun cuvant de zis.
    Se pare, ca incetul cu incetul, astia ne vor invada, si ne vor supune conform legilor lor de doi bani.
    As propune sa ne mobilizam si sa incercam cumva sa ii stergem de pe fata pamantului! Nu se mai poate altfel... Vom ajunge la cheremul lor, sclavii lor (daca nu suntem deja)! Un protest civic ar fi un bun start.
    Astia cu "beemveurile" lor ne duc natiunea in declin!
    • +2 (2 voturi)    
      Si cum sa incepem? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:53)

      LaFlemme [utilizator] i-a raspuns lui Montoya

      Sunt de-acord cu tine! Dar cum sa incepem? Cum ne adunam? Cum ne mobilizam? Cum protestam? Intreb sincer deoarece chiar vreau sa ies in strada sa protestez PASNIC dar sincer nu am curajul sa fac eu primul pas. Nu este nicio organizatie a depturilor romanilor?
  • +8 (10 voturi)    
    Apropo de rromi-tigani (Miercuri, 12 octombrie 2011, 6:28)

    nnanicu [anonim]

    Intrati si votati:http://www.PetitionOnline.com/qd3xx666/petition.html<http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html>

    Macar dati mai departe daca nu va intereseaza!
  • +5 (5 voturi)    
    am o nedumerire (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:41)

    andrei [anonim]

    Individul din imagine pare destul de scund, probabil are undeva la 165, 170. Cum putea asta sa-l doboare cu un pumn pe baschetbalist care, in mod cert, are aproape de 2 metri. Au fost probabil mult mai multi si toata lumea se face ca ploua. Rusine Romania, ai ajuns presul tiganimii!
  • +1 (1 vot)    
    Nevasta primarului (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:07)

    dorin bretan [anonim]

    este singurul Barbat din Giurgiu. A fost singura care a povestit ca a fost inconjurat si batut. Apoi probabil au tras la sorti vinovatul, unul mic si baut pe care il umplu de bani sa stea cativa ani la parnaie. Daca nu cumva se dovedeste ca mic fiind nu putea sa-l doboare si americanu ' s-a dat singur cu capul de pamant cand a vazut in ce tara a ajuns.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara credibilitatea romanilor (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:17)

    justitarul [anonim]

    Stimate Autoritati
    Intrati fara mila in averile fara justificare a tuturor familiilor mari sau mici, locale sau nationale. Ne-ati saracit si infometat de adevarat si spiritual
    Institutii ale statului roman, politicieni, parlamentari, bugetari NU mai sunteti credibil in fata oamenilor de rand Trebuie sa plecati si sa dati socoteala individual, sigur la vot, dar inca e prera tarziu un an
    Sfarsitul vostru nesimtit este iminent si aproape
    SIGUR. NU mai suportam nesimtirea si coruptia cronica
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire la cote maxime!!! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:37)

    matrix [anonim]

    ca la noi la nimeni...dupa ce a comis o crima mai are tupeul sa mai declare si recurs!!!! recurs la ce? oricum la cat de corupti sunt magistratii nostrii nu lua mai mult de doi ani cu suspendare ca dehh, a fost omor prin imprudenta si baiatul sarcu' era cel mai cinstit de pe planeta (pai nici antecedente penale nu are). Din cate vad, avocatul cu pricina urmareste (si cred ca o sa-i iasa), sa-l scoata basma curata pe interlop, nu m-ar mira sa vad ca de fapt baschetbalistul va fi scos vinovat, ca pana la urma s-a impiedicat de pumnul criminalului si in cadere s-a lovit de o sticla de bere si de picioarele interlopilor ce dansau pe ring in acel moment.
    La noi totul este posibil asa ca un astfel de deznodamant nu ar mira pe nimeni...
  • 0 (0 voturi)    
    Inchisoarea pe viata pentru animalul ionut tanasoa (Joi, 13 octombrie 2011, 23:34)

    Alexander George [anonim]

    http://www.petitieonline.com/inchisoarea_pe_viata_pentru_ionut_tanasoaia