Principalul suspect in cazul baschetbalistului Hardy Chauncey, identificat. Nu face parte dintr-un clan sau grupare, sustine politia

de R.M., C.C.     HotNews.ro
Duminică, 9 octombrie 2011, 20:51 Actualitate | Esenţial


Politistii din Giurgiu l-au identificat pe principalul suspect in cazul agresiunii care a dus la decesul baschetbalistului american Hardy Chauncey, acesta nefacand parte din vreun clan sau grupare, a declarat, duminica seara, comisarul Catalin Georgescu, citat de Mediafax.

UPDATE Aparatul de stocare a imaginilor din clubul din Giurgiu, unde a avut loc incidentul in urma caruia baschetbalistul Hardy Chauncey a ajuns la spital, decedand ulterior, nu functiona din luna iunie, dar acestea nu puteau ajuta ancheta din cauza amplasarii camerelor de vederi, potrivit anchetatorilor.

"Ancheta este in plina desfasurare. S-a conturat un cerc de suspecti si putem sa spunem ca avem si principalul suspect identificat. A fost ridicat si aparatul de stocare a imaginilor, constatandu-se ca acesta nu functioneaza din luna iunie, dar oricum acestea nu ne puteau ajuta in ancheta avand in vedere amplasamentul camerelor de luat vederi", a declarat comisar Catalin Georgescu, adjunctul Serviciului de Investigatii Criminale din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie Giurgiu, citat de Mediafax.

Catalin Georgescu a declarat ca principalul suspect a fost identificat si ca politistii fac cercetari si verificari la nivelul judetului Giurgiu. Potrivit comisarului de politie, suspectul a actionat de unul singur, fara complici.El nu face parte dintr-o grupare sau dintr-un clan, a spus Catalin Georgescu.

Acesta nu a dat alte detalii in legatura cu suspectul, mentionand ca alte informatii, daca ar fi furnizate, ar periclita ancheta.

Baschetbalistul american Hardy Chauncey, de la CSS Giurgiu, a murit duminica dupa-amiaza, la scurt timp dupa ce a iesit din sala de operatie, a declarat, pentru MEDIAFAX, Florian Bica, purtatorul de cuvant al Spitalului "Bagdasar - Arseni" din Bucuresti.

Un numar de 20 de persoane, intre care colegi de echipa ai baschetbalistului Hardy Chauncey aflati impreuna cu acesta in club in noaptea de sambata spre duminica, au fost audiate, au declarat, duminica seara, reprezentanti ai Politiei Giurgiu.

"Ancheta se afla in desfasurare, iar pana acum au fost audiate 20 de persoane. De la local au fost ridicate camerele de supraveghere, urmeaza sa se stabileasca daca ele functionau in momentul incidentului si daca au surprins momentul respectiv, oricum vor fi audiate toate persoanele care s-au aflat in local sau stiu amanunte despre ceea ce s-a intamplat", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Giurgiu, comisar Mirela Gheta.

Intr-un comunicat al Politiei Judetene Giurgiu se arata ca in noaptea de sambata spre duminica, in jurul orei 04.00, un coechipier al baschetbalistului l-a gasit pe acesta cazut in zona ringului de dans, in stare de inconstienta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7165 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    politisti corupti (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:57)

    butoane [anonim]

    Politistii care spun ca tiganul a actionat de unul singur, ar trebui inchisi.
    • +14 (14 voturi)    
      In prea multe locuri politia protejeaza clanurile (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:34)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui butoane

      mafiote locale. Se pare ca si in acest caz e la fel.
    • +5 (5 voturi)    
      politica corecta (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:59)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui butoane

      Ca sa nu se intample ca in bulgaria se minte grosolan, adica pt. binele poporului se minte, asa au facut si cand au ajuns comunistii la putere in 47 au inselat pt. binele poporului.
    • +8 (8 voturi)    
      CINE MAI CREDE POLITIA ROMANA??? (Luni, 10 octombrie 2011, 0:08)

      ion [anonim] i-a raspuns lui butoane

      De la a spue adevarul si pina a baga la apa un neviovat ca sa scape un clan de pe urma caruia traieste politia si politicul, orice este posibil!!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 10 octombrie 2011, 9:47)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui butoane

      Cica l-au identificat ei. De fapt acesta s-a predat si a declarat ca a actionat singur. E clar ca tiganii din clanul respectiv au bagat pe cineva la inaintare si militienii in loc sa analizeze au inghitit ce le-a spus ala. Sunt sigura ca l-au batut tiganii din clan si apoi au musamalizat totul, iar oamenilor le e frica sa spuna adevarul.
    • +3 (3 voturi)    
      Minciuni. (Luni, 10 octombrie 2011, 9:53)

      crist [anonim] i-a raspuns lui butoane

      Cine crede ca lasii astia actioneaza altfel decat in grup ca hienele sa imi dea un minus.
  • +16 (16 voturi)    
    "...a actionat singur..." (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:23)

    toma [anonim]

    Daca victima ar fi fost gimnast-sa zicem- aproape ca as putea crede ce zice politia ;dar cand e vorba de baschet ,sport in care pirpirii si delicatii nu prea au ce cauta...chiar as vrea sa-l vad pe presupusul criminal ,cel cu pumnul de fier care i-a provocat victimei leziuni cerebrale ,in timp ce acela statea cuminte ca sa-l pocneasca...greu de crezut ce zice politia...
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Luni, 10 octombrie 2011, 0:21)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui toma

      Politistii nici macar nu se mai sinchisesc sa creeza scenarii mai complexe, mai elaborate. Doar arunca cate o "concluzie" din asta ridicola si isi inchipui ca restul romanilor sunt suficient de fraieri sa puna botul
  • +13 (13 voturi)    
    Sunt linistit (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:24)

    nano2k [utilizator]

    Sper ca americanii vor forta politia si justitia din România sa faca dreptate!

    Chiar daca in cazul lui Teo dreptatea s-a dus cu el pe lumea cealalta, sper de data asta sa nu se foloseasca aceeasi oca, ci una dreapta.
  • +20 (20 voturi)    
    sigur ca da (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:31)

    Sorin [anonim]

    evident un baschetbalist de statura americanului aflat cu inca 5 coechipieri probabil cat el a fost batut si omorat de un singur om. Ne jignesc minima inteligenta.
  • +27 (27 voturi)    
    clanurile nu au nici o vina (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:38)

    math [anonim]

    Primul mesaj al politiei este clar si concis.
    "Clanurile sunt prietenii nostri, ei nu au nici o vina. Noi le asiguram protectia, ei cotizeaza disciplinat. Nu omoara oameni. E baieti buni cu totii. Colaboram impreuna din mosi stramosi.
    Cand nu mai putem sa ii scoatem basma curata, se ocupa colegii de la justitie.
    Ce sa caute FBI-ul la noi, au rezolvat tot ce se intampla in NCIS, Dexter, Scooby Doo.....? Noi nu ne vindem tara. Nici clanurile."
  • +20 (20 voturi)    
    Sa bage si Georgescu asta puscarie (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:44)

    Jeu [utilizator]

    Sunt din Giurgiu si stiu ca clanul lui Butoane face si spanzura in Giurgiu sub protectia politiei si a primarului Iliescu. Georgescu asta minte, cum putea cineva de unul singur sa aiba curajul sa se ia de un baschetbalist al echipei din Giurgiu condusa chiar de sotia primarului daca interlopul nu avea spatele asigurat? M-am saturat de ei, sa ii bage pe toti la puscarie iar pe seful politiei sa-l demita.
    • -15 (19 voturi)    
      Da pretinii tai Igas si Base nu au nici o vina? (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:19)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Jeu

      Nu cumva s-au inmultit si au devenit mai agresive clanurile de cand cu reforma statului (adica demolarea statului)?
      • +11 (15 voturi)    
        Ba da (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:35)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ....

        Base e de vina! Mi-e scarba deja de voi, astia care ati gasit unicul vinovat din tara asta!

        Nu, nu Base e de vina ca tiganul iti da in cap intr-un club de noapte. Clanurile sunt de cand lumea, si s-au inmultit dupa '89 "ca panselutele" lui tatuca Iliescu plantate de mineri. Protectia si legaturile lor cu politicul s-au format chiar dupa lovilutia din '89.
      • +5 (7 voturi)    
        base si interlopii (Luni, 10 octombrie 2011, 0:01)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ....

        Oricum base are mereu o pozitie mult mai dura decat Ilici si constantinescu fata de interlopi si cersetori, cine citeste ziarele zilnic stia asta.
  • -10 (16 voturi)    
    ?? (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:23)

    lelicu [anonim]

    ce cauta sportivul profesionist noaptea la 4 in club?
    • +4 (4 voturi)    
      pai (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:36)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui lelicu

      toata lumea sarbatoreste odata si odata mai ales ca au cistigat
    • +6 (6 voturi)    
      are si el o viata personala, nah... (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:39)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui lelicu

      ..omoara-l pt asta..
    • +11 (11 voturi)    
      intrebare idioata! (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:39)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui lelicu

      Ce intrebare idioata! Faci parte din clan? Dar tu crezi ca trebuie sa stea numai in cantonament?!?! Dupa mintea ta, "Cine l-a pus sa mearga la ora aia in club? Ce a cautat a gasit!" Esti nebun omule! Atunci ci Cozma e vinovat ca a mers in club la unguri! ...Dumnezeu sa-l odihneasca! Faptasul sa zaca in inchisoare toata viata....!
    • +10 (10 voturi)    
      Justice! (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:44)

      GG [anonim] i-a raspuns lui lelicu

      Da' tu ce cauti pe forum sa spui ineptii... Ce e treaba ta ce facea el in club. Sarbatorea, asta facea... Politia sa-si faca treaba si sa gaseasca vinovatul/tii de drept si sa se asigure ca acestia sunt pedepsiti corespunzator. M-am saturat de coruptie si minciuna. Sper ca de data asta americanii sa faca presiuni pt. aflarea vinobvatului de drept.
      Cat pt sportiv imi pare rau. Condoleante!
    • +11 (11 voturi)    
      !! (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:57)

      zabrauti [anonim] i-a raspuns lui lelicu

      sarbatorea impreuna cu ceva coechipieri victoria in fata echipei Dinamo. altfel, sa inteleg ca dupa tine mortul este de vina? sa inteleg ca la ora 4 dimineata nu-ti garanteaza nimeni integritatea fizica in Romania?
    • +9 (9 voturi)    
      serios.... (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:59)

      Mdeah [anonim] i-a raspuns lui lelicu

      ....din toata povestea asta, e vinovat tot baschetbalistul pentru ca era in club? Dupa mintea ta, si-a meritat-o, sau ce?
    • +5 (5 voturi)    
      uite (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:27)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui lelicu

      Eu nu-s sportiv de performanţă, dar nu beau şi, din când în când, stau până dimineaţa prin pub-uri cu colegii care beau de numa'. FYI, toate echipele, din orice sport, îşi lasă jucătorii să-şi facă de cap în seara de după o victorie. Mai informează-te.
  • +11 (11 voturi)    
    niste javre.... (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:28)

    andrei [anonim]

    majoritate politistilor...ii vad pe sefii din politie dein orasul meu cum stau la masa cu toti camatarii si talharii...dar altfel isi dau niste aere de stalpi ai societatii...ar vinde-o si pe mama lor pentru o friptura si un kil de vin. Asta e societatea romana, politisti corupti si analfabeti, judecatori corupti si comunisti, medici corupti si incompetenti, profesori corupti si indiferenti....ce au toti in comun oare?
  • +6 (6 voturi)    
    ceva interesant (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:28)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Poate mi-a scăpat, pe HotNews, amănuntul de mai jos, ce l-am găsit într-un comentariu postat pe EvZ:

    (Foxcrawl): [...] Moreover, according to team manager, the police officers who completed the initial report would have mentioned that the athlete was in alcoholic coma, fact which did not correspond to the reality. Subsequently, the manager intervened to change the content of report. “Mrs. Iliescu said that basketball player was beaten by some “bad and rich” individuals. She blames the police for wrongdoing as they lied after writing that Chauncey was in “alcoholic coma” and actually was not true”.
  • +12 (12 voturi)    
    Simplu ca bună ziua (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:33)

    Agatha Cristie pe internet [anonim]

    Smaranda Iliescu(președinta echipei de baschet) e soția șefului poliției Giurgiu, Iliescu. Nimeni din coechipierii săi din sală n-a zis nici pis la anchetă, probabil din spirit civic și ca să nu-și piardă locul în echipa unde papă o pită. Între timp, soțul, Iliescu vorbește cu șeful Butoanelor:" E groasă jupîne, trebuie să-mi dai măcar pe unul să-l bag la zdup, e nasol, cu americani, păi la ăștia dacă nu le băgăm ceva fraier în față fac panaramă, ajunge la ministru și după aia o luăm în goarnă toți. Și-așa o să fie groasă, că dacă era un amărăștean de ăsta de român nici nu ne sinchiseam."
    Rușine să le fie băieților din echipă care subit n-au văzut și nu știu nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu chiar (Luni, 10 octombrie 2011, 7:58)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Agatha Cristie pe internet

      Smaranda Iliescu nu e sotia sefului Politiei, e sotia Primarului PNL Lucian Iliescu. De 15 ani el stapaneste orasul, si de cativa ani l-a impartit cu clanul Butoane, dupa ce in prealabil cumparase voturile tiganilor din oras, pe care apoi i-a rasplatit lasandu-i sa denumeasca strazi dupa numele lor. Coechipierii americanului oricum fusesera amenintati sa nu vorbeasca inca de sambata noapte.
  • +15 (15 voturi)    
    Legitimatie (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:03)

    Leeleeak [anonim]

    Oare cum au ajuns militienii la concluzia ca nu face parte dintr-un clan sau grupare? Parca fiecare grupare de interlopi ar avea legitimatii sau ecusoane... L-au interogat pe individ, care le-a declarat ca nu apartine nici unei grupari si l-au crezut pe cuvant. Ce oameni inteligenti, intelegatori si blanzi sunt militienii nostri...
    • +7 (7 voturi)    
      El este (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:25)

      capone [anonim] i-a raspuns lui Leeleeak

      vinovatul de serviciu. Scrie in fisa postului
  • +2 (4 voturi)    
    nu a invatat-o la timp (Luni, 10 octombrie 2011, 0:18)

    Umilinta [anonim]

    Greseala baiatului,ca nu a invatat lectia umilintei la aterizare in Otopeni.Noi care traim aici de ani de zile am invatat sa ne aplecam capul,sa ne tirim la piciorele autoritatilor si a "haiducilor" pentru a supravietui.Imi aduc aminte cum o instruiam pe prietena mea ce sa spuna in cluburi daca atrage privirea vreunui garoi etc.Noi ne meritam soarta dar cu copilul asta ce au avut ?Garoi nu sunt in stare de toleranta ,noi da.RUSINE deja se simte miros de ambalaj acolo
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate politia este corupta in toata tara (Luni, 10 octombrie 2011, 14:48)

    suzana [anonim]

    Acest caz nu este singular...dar in orice oras. din romania .politia coopereaza cu mafiotzii si tiganii.
    Ne-am tiganizat..incepand cu 1990....toata media romaneasca promoveaza tiganii, manelistii, curvele siliconate...toate ziarele sunt pline de nuduri..a inebunit lumea...
    Am ajuns ca in romania sa ne fie frica de tigani..pentru ca politia nu isi face datoria....este mana in mana cu ei..in ultimul timp si oamenii politici..psd, pnl au inceput sa-i pupe in fund pe tigani...
    Incet,incet ii dam dreptate lui basescu..care i-a facut...imputitzi...