VIDEO Steve Jobs - Think Different​

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2011, 10:53 Actualitate | Esenţial




“Oamenii care sunt suficient de nebuni sa creada ca pot schimba lumea sunt aceia care chiar o schimba.“ Think Different, Gandeste Diferit, in traducere, a fost si este pentru multi rezumatul cel mai bun al filosofiei pe care Steve Jobs a impus-o inca din prima zi la Apple.

Una dintre cele mai importante figuri ale ultimilor 30 de ani, Steve Jobs a lasat o mostenire care va ramane cu noi multi ani de acum incolo, tocmai din cauza ca a gandit diferit. Jobs a demonstrat ca oamenii vor perfectiunea si nu se vor multumi cu mai putin. Produsele lansate de compania sa nu au reusit niciodata sa atinga acest deziderat, dar a fost intotdeauna clar ca acesta este scopul principal al producatorului.

In 1997, intr-un moment devenit celebru, Michael Dell recomanda Apple sa vanda toate activele companiei si sa dea inapoi banii actionarilor. 14 ani mai tarziu, Apple este una dintre cele mai valoroase companii din lume, iar asta multumita in mare parte unui singur om: Steve Jobs, co-fondator Apple si unul dintre cei mai carismatici si inovatori oameni din ultimele decenii.

In 1974, dupa o calatorie spirituala in India si dupa mai multe experiente cu substante psihedelice, Jobs se intorcea in America si, alaturi de Steve Wozniak, face primele incercari de a construi un computer pentru oameni obisnuiti, intr-o lume in care majoritatea computerelor erau instrumente de calcul care ocupau suprafete similare unui teren de baschet.

Desi acum poate parea ciudat, in anii ’70, ideea ca un om obisnuit ar putea avea nevoie de un computer parea cel putin absurda. Primele doua modele create de companie in garajul parintilor adoptivi ai lui Jobs nu reuseau sa se diferentieze de competitie decat prin eficienta mult mai buna a circuitelor produse de Wozniak . Cativa ani mai tarziu, dupa o vizita la centrul de cercetare din Palo Alto al Xerox, numit PARC, Apple a lansat un computer care avea sa schimbe radical lumea: primul computer disponibil comercial cu o interfata grafica.

Steve Jobs nu a creat o companie, nu a creat un imperiu, ci a creat ceva mult mai asemanator unei religii moderne. O religie a perfectiunii, o religie a designului, o religie a tehnologiei ca unealta in viata de zi cu zi. De la inceput, lucrurile la Apple au fost facute foarte diferit, comparativ cu alte companii din domeniu: calculatoarele, in viziunea lui Steve Jobs, nu trebuiau sa fie doar utile, ci frumoase, in interior si in exterior, iar experientele de viata ale fondatorului companiei au avut un impact major.

Jobs nu a terminat niciodata universitatea. Dupa un semestru, a abandonat cursurile, dar a ramas in campusul Reeds College din Portland, Oregon, unde a participat in continuare la prelegerile care i s-au parut interesante. Unul dintre acestea era un curs de caligrafie, care ani mai tarziu s-a dovedit a fi elementul definitoriu al modului in care computerele Apple afiseaza text. Daca majoritatea computerelor vremii erau capabile sa afiseze text intr-un format care nu putea fi numit in vreun fel atragator, aparatele gandite de Steve afisau zeci de caractere de litera diferite, create cu atentie, unele pentru prima data, exclusiv pentru platforma sa.



In 1984, primul Macintosh a fost lansat de Jobs cu un citat din Bob Dylan, si definit drept un produs “aflat la rascrucea dintre arte si tehnologie”. Campania de lansare a folosit unul dintre cele mai celebre clipuri din istoria publicitatii, care facea referire la o lume distopica, similara celei din romanul “1984” a lui George Orwell. Ca o confirmare a pozitionarii modelului Mac, platforma este si in prezent folosita intens in domeniile creative, mai ales in grafica si tipar.



Jobs a fost intotdeauna, pana in ultimul moment, conectat la tot ce inseamna cultura populara. Obsesia sa pentru Bob Dylan este cunoscuta, iar una dintre biografiile sale neautorizate spune ca a avut o legatura amoroasa cu Joan Baez in anii ’80 doar pentru ca aceasta fusese iubita lui Dylan. Inclusiv modelul de business al Apple a fost definit de Jobs printr-o referinta la The Beatles: “Modelul meu de afaceri este luat de la The Beatles: avem patru oameni care isi anuleaza unul altuia tendintele negative, care se completeaza unul pe celalalt. Iar rezultatul combinatiei este mult mai bun decat orice ar fi putut realiza fiecare dintre ei singur. Lucrurile mari in afaceri nu sunt facute de un singur om, ci de o echipa de oameni”, declara Jobs in 2010 in timpul unei emisiuni televizate.

Desi pe ultima parte a carieirei CEO-ul Jobs a pus un accent mult mai mare pe echipa sa, la inceputuri conducerea sa a fost calificata de multi ca fiind dictatoriala. Jobs era cunoscut pentru dorinta sa de a fi implicat in cele mai mici detalii ale operarii companiei sale, iar angajatii din Cupertino erau atat de speriati de el incat evitau sa foloseasca acelasi lift. Atitudinea sa egocentrista si incercarile repetate de a crea produse noi cu mult timp inainte de vremea lor a dus in final in 1985 la inlocuirea sa cu John Sculley, un fost manager Pepsi.

In momentul respectiv, Jobs a vandut toate actiunile pe care le detinea la Apple, pastrand una singura, pentru a primi rapoartele financiare anuale. Dat afara din compania pe care a fondat-o, Steve a plecat alaturi de mai multi angajati loiali si a infiintat NeXT, o firma care fabrica statii de lucru pentru cercetare. Cu un design spectaculos, care prefigura revolutia de la sfarsitul anilor ’90, si cu un pret extrem de ridicat, produsele noii companii infiintate de Jobs nu au avut un succes comercial semnificativ. Chiar si asa, dintre putinele exemplare vandute unor institutii academice, un computer NeXT a ramas in istorie drept aparatul pe care a fost creat World Wide Web-ul, la Geneva, in 1990.

In aceeasi perioada, Jobs a cumparat studiourile de animatie Pixar, contra sumei de 10 milioane de dolari. Dupa o serie de succese comerciale importante, Pixar a fost vanduta in anul 2005 catre Disney, contra unei sume de 7,4 miliarde de dolari.

In lipsa lui Jobs, Apple a decazut extrem de mult. O serie de produse necompetitive, combinate cu un management defectuos si o lipsa acuta de inovatie au ingenunchiat compania care a inventat, practic, calculatorul personal. In 1996, Apple a anuntat cumpararea NeXT si reintoarcerea lui Jobs ca CEO interimar, post pe care l-a pastrat pana in acest an.

Alaturi de o echipa noua, Jobs a readus mentalitatea “Think Different” la Apple. Primul produs lansat de companie, creat de designerul Jony Ive sub tutela lui Steve Jobs, nu se remarca prin puterea de calcul deosebita, ci mai ales prin desgin. Multi dintre noi isi amintesc clar cutiile bej care erau in anii ’90 standard pe multe birouri. Jobs a ales in schimb sa mearga la o fabrica de bomboane pentru a se documenta despre culorile folosite in dulciuri. Informatiile obtinute au dus la proiectarea unuia dintre cele mai iconice computere din toate timpurile: primul iMac, disponibil in mai multe culori, o miscare radicala in acea perioada.



Ideea de a oferi oamenilor computere care sa functioneze cat mai ergonomic si sa ofere o experienta de utilizare cat mai placuta a dominat de atunci filosofia companiei: produsele Apple sunt prezente in multe muzee de arta contemporana, iar designul lor a fost copiat de zeci de ori.

Sub conducerea lui Jobs, Apple a creat piete noi si a ajuns sa le domine chiar si pe unele in care a ajuns destul de tarziu. iPod a schimbat modul in care oamenii din intreaga lume asculta muzica, Mac-urile sunt recunoscute drept unele dintre cele mai bune computere din lume, iar iPhone-ul a urcat ireversibil asteptarile pe care oamenii le au de la un telefon mobil inteligent.

Dar, odata cu succesul din anii 2000, au aparut si primele probleme de sanatate: in 2004, Jobs a anuntat ca a fost diagnosticat cu o tumoare canceroasa la pancreas. In ciuda unui interes semnificativ din partea presei, putine informatii despre boala CEO-ului Apple au fost facute publice. Dupa o perioada de imbunatatire, sanatatea lui Jobs a intrat din nou pe o panta descendenta, iar in 2009 a suferit un transplant de ficat. Din acel moment, din ce in ce mai multe dintre atributiunile lui Steve au fost pasate catre alte persoane din cadrul companiei. Tim Cook a fost o perioada la carma companiei in timpul lipsei lui Jobs, iar anul acesta a devenit CEO plin.

Steve Jobs nu mai e. Dupa 56 de ani de viata si o batalie de sapte ani cu cancerul, fondatorul Apple a murit. In lipsa sa, nu se stie ce se va intampla cu Apple pe termen lung, dar lectia sa va ramane valabila pentru multi, multi ani: doar oamenii care sunt suficient de nebuni sa creada ca pot schimba lumea sunt aceia care chiar o schimba.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7981 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Motto pentru "Noua Republica" (Joi, 6 octombrie 2011, 12:58)

    Giurgea Doina [anonim]

    Think Different

    Oamenii care sunt suficient de nebuni sa creada ca pot schimba lumea sunt aceia care chiar o schimba.

    Steve Jobs
  • -2 (6 voturi)    
    In ce limba e titlul? (Joi, 6 octombrie 2011, 13:52)

    Martens [utilizator]

    De unde ati luat asta cu Think Different? E un fel de "Ei stie sa transverseze". In engleza se spune Think Differently. Numai analfabetii vorbesc asa in SUA si ma indoiesc ca Jobs vorbea asa. Iar daca Noua Republica va vorbi si va gandi asa, sa inceapa cu niste lectii de gramatica.
    • +7 (7 voturi)    
      asa a fost numele campaniei (Joi, 6 octombrie 2011, 14:08)

      Constantin B. [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      "Think Different" has been criticized as a slogan for being grammatically incorrect. "Think" is a verb and should take the adverb, "differently", not the adjective, "different". On the other hand, in certain colloquial expressions such as "think big", this rule can be violated to achieve impact. Furthermore, the Merriam-Webster Online dictionary cites use of "different" as an adverb dating back to 1744[5]. Also, with "different" as a noun, the phrase "Think Different" refers to what to think as opposed to how to think. This is similar to the difference between "Do Good" and "Do Well," where "Do Good" refers to performing good deeds such as being kind to others, and "Do Well" means to perform an action successfully such as earning a high score on an exam. -> http://en.wikipedia.org/wiki/Think_different
    • +1 (1 vot)    
      wikipedia le stie pe toate (Joi, 6 octombrie 2011, 16:25)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui Martens

      ce dezinformare jalnica. a fost sa caut 2 secunde si am gasit sloganul. http://en.wikipedia.org/wiki/Think_Different
  • +4 (8 voturi)    
    nu inteleg isteria post-mortem Steve Jobs (Joi, 6 octombrie 2011, 15:11)

    minus [anonim]

    Este clar ca a fost un om abil si carismatic.
    Imi pare rau de destinul lui, dar nu sunt eu chemat sa inteleg motivele pentru care li se intampla oamenilor asa ceva.

    De aici si pana la a susține ca a murit un geniu al omenirii.... ei, este cale lunga!
    Chiar sa cred ca omenirea s-ar fi prabusit in lipsa acestei tehnologii? Sa fim seriosi!

    Cateva cuvinte despre tehnologie....
    Imi aduc aminte ca in anii 91-95 am avut un salariu de pana in 100 $, de inginer "bun". In 1991, am inceput sa lucrez la serviciu cu un calculator IBM PC care costa o avere iar "Marul" era doar un "vis".
    In 1996 lucram cu un laptop Compaq care costa cat un Cielo... si de fapt costase mai mult decat pretul ce l-as fi putut obtine pe apartament....
    Primul calculator personal mi l-am permis prin 1998 si a costat vreo 1000 $... de fapt mi l-am permis dupa ce am achiziționat o masina de spalat automata....
    Privind retrospectiv, masina automata mi-a usurat viata, si -in plus- mai merge inca in casa de la tara, o folosesc de cateva ori pe an.
    Din 1999, am schimbat acasa vreo 6 calculatoare (sunt insirate in podul casei de la tara) si de fapt fac cu cel de acum cam ce faceam si cu primul...
    Oare de ce Planeta nu a plans la moartea inventatorilor masinii de spalat automate si plange acum moartea părintelui "gadgeturilor inteligente"?
    • 0 (0 voturi)    
      masini de spalat vs masini de calcul (Joi, 6 octombrie 2011, 16:30)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui minus

      pentru ca oamenilor le sunt mai utile calculatoarele in rezolvarea sau satisfacerea mai multor sarcini/placeri decat masinile de spalat.
      • -1 (1 vot)    
        Poate... (Joi, 6 octombrie 2011, 20:03)

        bacterie [anonim] i-a raspuns lui baubau

        Pentru ca masinile de spalat se folosesc doar pentru a spala haine dar PC-urile ajuta oamenii in diverse activitati (Invatare, lucru, etc.) dar si mai important, datorita acestor gadgeturi si internetului oamenii de pe to globul au sansa sa comunice intre ei si sa schimbe idei. In caz ca nu esti la curent cu ce se intampla in lume, acest tip de comunicare ne-a salvat de la sclavie.
        • +1 (1 vot)    
          din pacate... (Joi, 6 octombrie 2011, 21:01)

          minus [anonim] i-a raspuns lui bacterie

          sunt foarte "la curent".

          Daca schimbul de idei si comunicarea sunt reale (si au si efecte benefice, dar sunt si vectorul manipularii), salvarea de "scalvie" este o mare iluzie.
          Te asigur ca singura salvare de sclavie poate veni de la tine, nu de la vecinul tau- si nici de la mine...).
          Daca nu crezi, poti vedea ca Steve Jobs s-a salvat de sclavie mai degraba gandind si practicand budismul... nu de alta, dar nu te putea contacta folosind Ipad-ul...pentru ca acesta nu se inventase, nu-i asa?
          • 0 (4 voturi)    
            !!!VS (Joi, 6 octombrie 2011, 22:11)

            bacterie [anonim] i-a raspuns lui minus

            Lasa-ma cu manipularea, aia era pe vremea televizorului (ala poti sa-l compari cu o masina de spalat... creiere). Chiar daca exista mult rahat si pe PC-uri si gadgeturi, respectiv internet, cu astea ai posibilitatea sa fii selectiv, mai mult sau mai putin si dupa cum se vede sunt mult mai greu de controlat.
            Totodata un sistem este definit de relatia dintre elementele sale nu de indivizi care stau in cur si practica budismul. El a stiut sa comunice mai departe ce a invatat si asta e important. Si da, probabil s-a folosit de gadgeturi, care nu sunt decat niste unelte insa e ridicol sa le compari cu masini de spalat.
            • +1 (1 vot)    
              despre ridicolul afirmatiei... (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:49)

              minus [anonim] i-a raspuns lui bacterie

              Sunt oameni mai studiosi decat mine care au vazut in masina de spalat o adevarata revolutie a umanitatii.
              De expemplu Ha-Joon Chang/ Cambridge University a scris o carte "23 lies" in care a comparat consecintele economice ale Internetului fata de cele ale masinii de spalat.
              Nu-i fact reclama; eu doar as putea sa-ti dovedesc cu statistici proprii ca in domeniul in care lucrez, folosirea software-ului "specializat" si a comunicarii prin conexiune rapida cu China si India- nu a dus la marirea productivitatii...
              Surprinzator productivitatea este mai mica decat cea a anilor 80. Nu lucrez in fundul padurii, ci intr-o multinationala cu 10000 de oameni in toata lumea, cam o data la doua zile am teleconferinta ca cei din USA si cu cei din China, si in rest folosesc IPhone-ul companiei....
              Dar poate intr-o zi vei spune si tu "Regele e gol!".
              • 0 (0 voturi)    
                Anti (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:28)

                bacterie [anonim] i-a raspuns lui minus

                Nu m-am referit cu nimic la productivitate. Daca ar fi dupa mine s-ar scadea productivitatea radical. Pentru ca si-asa se produce prea mult si in general chestii de care nu avem nevoie sau care dauneaza grav sanatatii mediului si psihicului uman. Trebuie urmata tendinta spre eficientizare si conservarea resurselor ori inventarea de tehnologii noi si ma doare-n cot ce crede ala in legatura cu consecintele economice. Eu chiar le iau de bun augur. Eu ma refeream la consecintele sociale si la circulatia informatiei.
                Multinationale sa moara! Sa te lauzi cand ti-ai facut o mica afacere cu propriile maini si ai contribuit pozitiv la sustinera comunitatii din jurul tau.
          • +1 (1 vot)    
            Ai dreptate... in parte (Vineri, 7 octombrie 2011, 0:02)

            Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui minus

            Isteria de care vorbesti n-are de-a face cu Jobs, omul, inginerul, creatorul, IT-istul sau cum vrei sa-i spui. E reactia altora, in special a celor care gasesc, in mod inconstient, prea greu sa faca si sa traiasca asa cum predica Jobs, si-atunci prefera sa-l transforme in statuie, idol si ideal de neatins inca din timpul vietii.
            Foarte putini dintre insii considerati de posteritate drept geniali au facut-o de dragul faimei, al statuilor, sau al averii.
            Si Jobs, asa cum se descrie el insusi in interviurile si discursurile sale (cauta discursul ala de la Stanford, din 2005, e cu adevarat exceptional), a fost cam la fel. Un perfectionist, un om relativ modest (cel putin in raport cu posibilitatile), obsedat doar de munca lui, pentru care celelalte -- laudele publicului, averea etc. -- erau chestiuni de mica importanta.
            Si da, e greu de contestat ca a fost un tip genial. Te poti tu gandi la o singura tehnologie mai importanta pentru ultima jumatate de secol decat aceea a informatiei? Iar in interiorul acesteia, te poti gandi la multi oameni mai importanti pentru evolutia ei decat Jobs?
            Genialitatea nu are a face cu (ne)prabusirea omenirii; cei mai multi oameni indeobste considerati geniali sunt din sfera artistica, oameni care, din perspectiva utilitarista, n-au facut niciodata nimic. Judecand asa, probabil ca un singur om/grup va avea dreptul sa se pretinda genial -- acela/aceia care vor inventa teleportarea, fara de care nu stiu daca civilizatia moderna va supravietui.
            Si da, masina de spalat este indiscutabil o inventie geniala. Probabil cea mai importanta din istorie pentru jumatatea mai frumoasa a omenirii. Se pare insa ca nu exista un inventator propriu-zis, cu nume si prenume, al masinii de spalat; obiectul a aparut in timp lung, printr-un soi de efort colectiv, cu imbunatatiri mici, dar multe.
            • -1 (1 vot)    
              Jobs (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:33)

              bacterie [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Sincer eu nici nu stiam cine era tipul asta inainte sa moara. A fost o surpriza placuta sa aflu ca a creat studiourile Pixar, care sunt printre putinele din Hollywood ce vindeau ceva de calitate. Si mie mi se pare ca se face cam multa gargara si am impresia ca nu din motivele cele mai bune...
        • 0 (0 voturi)    
          si in plus (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:20)

          me [anonim] i-a raspuns lui bacterie

          .....si in plus au dus la avansarea stiintei, a cercetarii, la crearea unor produse mai bune, la noi locuri de munca si specializari.... etc. E un pas inainte remarcabil, asta neinsemnand ca masinile de spalat nu sunt bune sau ca nu au fost alte sute de oameni geniali, ci doar ca unul dintre oamenii care au impins semnificativ lumea inainte nu mai e si ne pare sincer rau pt asta.@minus: Daca nu te intereseaza subiectul, poti sa te intorci la anumite canale de stiri si sa te uiti la tampenii de genul cum injughie vr'una pe vr'unu sau la orice altceva. De asta e presa libera si abunda de informatii: sa fie de toate pt toti, pentru toate nivelurile intelectuale, cu multe porcarii care fac audienta desi sunt pentru oligofreni dar si din cand in cand - prea rar- cu chestii care vorbesc despre schimbari, despre evolutie, despre oameni ce ar trebui sa fie modele pt tinerele generatii.
    • +1 (1 vot)    
      super intrebare!! :) (Joi, 6 octombrie 2011, 20:30)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui minus

      Pentru ca lumea e tampita... Dar chiar, cine a inventat masina de spalat?
      • 0 (0 voturi)    
        Miele (Vineri, 7 octombrie 2011, 18:46)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui Alin

        Firma germana Miele, din cate stiu.
  • +1 (1 vot)    
    steve jobs (Vineri, 7 octombrie 2011, 1:41)

    totolino [anonim]

    de fapt treaba e mult mai simpla. fiecare minte care "lucreaza" peste medie are o cautare a ei. un geniu in software nascut in 1542 sa zicem ar fi fost complet inutil vremurilor sale. sunt mii de "nebuni" care, in fiecare deceniu, vin cu idei noi .
    doar ca unul din sute de mii reuseste specatculos. si atunci nu mai este "nebun" ci devine un geniu, un mare om de business, etc pe scurt o celebritate. restul mor anonimi. fie ca pt ca ideile lor erau complet inutile societatii fie neintelese .
    de fapt nu este nimic mai mult decit o minte care rezolva tehnic o problema complexa. adica e vorba de desteptaciune intr-un anumit domeniu.aceea minte , construita de la natura intr-un anumit fel, este singura in lume la un moment dat capabila sa proceseze si sa rezolve sau sa creeze in intreaga ei complexitate o problema. toate marile genii ale istoriei sau marii oameni de fapt , la baza, fundamental, erau capabili se rezolva strict o anumita problema. Exemple ?: Napoleon - un bun tactician si strateg militar, restul a venit de la sine, Hanibal - un militar exceptional, Kasparov un bun sahist, Von Braun - un inginer de rachete de exceptie, Einstein - un bun matematician, etc toti dar absolut toti au devenit celebri excelind initial intr-un domeniu eminamente tehnic , de tehnologie, militar sau stiinta.
    De fapt cea mai grea meserie din lume este aceea de politician , genii in stinta, matematica sau computere sunt si vor fi mii, dar genii in cunoasterea si intelegerea fiintei umane, in manipularea si conducerea oamenilor in general acestia sunt foarte putini. Un Stalin, un Roosvelt,un Gorbaciov etc se nasc rar iar ceea ce lasa ei in urma influenteaza incredibil omenirea. Steve Jobs a fost unul din acei "nebuni" care a reusit intr-un domeniu tehnic. Dupa ce reusesti vorbele tale de duh devin biblie pt unii ... pt o vreme. Poti sa spui orice rezonabil dpdv logic si de preferat cu bataie lunga .Apoi apar alte si alte genii ... si tot asa. Sa ii fie tarina usoara.