Boc: Sustinem investitiile germane prin toate mijloacele/ Ambasadorul german: Reduceti birocratia

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2011, 6:55 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a declarat, miercuri seara, la un eveniment la care a participat ambasadorul german la Bucuresti, ca partea romana este determinata sa sustina investitiile germane "prin toate mijloacele posibile", diplomatul mentionand, la randul sau, necesitatea reducerii birocratiei, transmite Mediafax.

Cei doi oficiali au facut aceste declaratii miercuri seara, la o receptie consacrata marcarii Zilei unitatii germane.

"In plan politic si economic Germania este un model de urmat, este primul partener comercial al Romaniei si vreau sa asigur inca o data partenerii nostri de soliditatea si determinarea Romaniei de a continua investitiile germane in Romania si de a le sustine prin toate mijloacele posibile", a spus premierul Emil Boc.

El a vorbit despre relatia puternica dintre cele doua state, spunand ca "in 1989, caderea Zidului Berlinului a deschis practic drumul spre democratie, libertate si demnitate al poporului roman si nu vom uita acel moment, ultimul care a dat, probabil, imboldul necesar".

"Nu in ultimul rand, Germania este un partener corect al Romaniei in UE, un partener pe care am putut conta, putem conta si care intotdeauna si-a respectat cuvantul dat", a spus premierul.

La randul sau, ambasadorul Andreas von Mettenheim a afirmat ca poporul german se simte profund legat de cel roman.

"Noi ne bazam pe o puternica voce romaneasca la depasirea unor provocari globale, dar si pe o directie clara in propria tara cand trebuie sa indeplinesti misiunea de a atinge mai putina birocratie si mai multa transparenta", a apreciat el.

Dipolomatul german a mai spus ca, in conditiile in care Europa se confrunta "cu o perioada de foc", este cu atat mai important "sa ai prieteni pe care sa stii ca te poti baza".

"Atunci cand faimosul pahar metaforic este pe jumatate gol, noi il reumplem. Pe economia germana te poti baza, la fel ca si pe politica germana", a mai zis el.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















505 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    vorbe la un pahar.... (Joi, 6 octombrie 2011, 8:05)

    costica [anonim]

    Altfel, realitatea romaneasca o vedem si noi iar Ambasadorul german i-a spus-o lui Boc asa cum i-am spune-o si noi : VORBE, faceti ca suntem satui de vorbe goale !!!
    FACETI, nu mai vorbiti vorbe GOALE !!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    hotia birocratica (Joi, 6 octombrie 2011, 9:18)

    El Condor [anonim]

    Niciodata nu o sa faceti contracte serioase cu o birocratie model ceausist, cu birocrati care stau pe functiile matuselor, unchiuletilor, parintilor etc. Nici cu legislatia actuala, plina de confuzie si completata cu hotarari, decrete si ordonante, nu o sa faceti mare branza. In sistemul de protectie al afacerilor si cetateanului, si sttraine, va scarpinati in urechea stanga cu mana ploiticizata dreapta, pe deasupra capului ( creierului ) . Cand o sa scapati de toate astea, o sa reusiti sa faceti ca afacerile, atat cele din interior, cat si cu investitori straini, sa functioneze. Si inca ceva : ATI FUGARIT DIN TARA MANA DE LUCRU CALIFICATA, ATAT IN AGRICULTURA, CAT SI IN INDUSTRIE ( CHIAR SI MARINARII ).
  • +1 (1 vot)    
    achtung ! (Joi, 6 octombrie 2011, 9:18)

    srpc [utilizator]

    cand neamtul zice sa reducem birocratia nu la NUMARUL de functionari se refera (ca pe el il doare-n dos de asta) ci la NUMARUL de avize si aprobari necesare pentru deschiderea si functionarea unei afaceri si la NUMARUL de institutii de control paralele (care vin in rafale, de te sufoca)! e de facut precizarea asta, pt. ca nu cumva bocul sa mai taie 30% din bugetari, pretinzand ca a redus birocratia, dar blocand, de fapt, activitatea institutiilor, cocosate de legile multe, proaste si incalecate care exista; intai simplificati la maximum legislatia si regulamentele, apoi puteti reduce functionarimea (plina de pile de-ale voastre, oricum), nu invers, coioti portocalii !
  • -1 (1 vot)    
    Birocratia aduce bani negri (Joi, 6 octombrie 2011, 10:09)

    doktor [anonim]

    Ambasadorul german cunoaste situatia din tara! De romani se teme Base sa nu afle cum stau treburile:
    ca sa intri cu o afacere in Romania, trebuie sa ai acordul lui Base sau mai jos (pe linie de securisti) si doar dupa ce ai stabilit cum pleaca partea lor ( a securistilor) din tara!
    De aceea ministerul de finante e intesat de securisti, de aceea codul fiscal e stufos, de aceea Oficiul pt prevenirea spalarii banilor se foloseste de o prevedere legala ambigua de a nu ajuta procuratura cu date despre traseul banilor in timp util.
    Putin e modelul lui Base, doar ca Base e mult mai prost!
  • +1 (1 vot)    
    Economie stabila (Joi, 6 octombrie 2011, 11:28)

    Marin Ilea [anonim]

    vom avea cresteri salariale, investitii, fonduri si o crestere economica adecvata, pentru ca avem un prim-ministru exemplar as spune eu, un om care merita mai mult respect pe care il acorda tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostie (Joi, 6 octombrie 2011, 13:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Coruptia creeaza constient si inconstient legi multe, inaplicabile, proaste. Birocratia depinde exclusiv de prostie, si e un termen prea blind pentru ceea ce a creat coruptia in sistemul nostru legislativ. In general, hotii educati din administratie urasc modelele evidente, dar si pe cele simple si clare. Oamenii inteligenti sint alungati in cazul in care se incapatineaza sa ramina in sistem.

    Mult mai rai decit politicienii si mult mai dificil de indepartat, ramin esaloanele 2, 3, 4, ...din administratie (centrala si locala). Oamenii astia, cu si fara culoare politica, sint gregari, isi bat joc de politicieni si ne cred pe toti prosti. E drept ca si noi le dam niste salarii de mizerie, dar asta nu le poate scuza lipsa de omenie.
  • 0 (0 voturi)    
    Boc: Sustinem investitiile (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:58)

    Horia S [anonim]

    Pentru ca are in prim plan interesul romanilor si al romaniei premierul Boc va gasi cu siguranta solutii pentru a atrage investitorii in tara noastra…nu va fi usor data fiind criza mondiala insa nu imposibil mai ales atunci cand de acest aspect se ocupa un om competent si capabil…