Daniel Funeriu le-a spus unor deputati ca uzeaza de "inexactitudini" pe tema bacalaureatului

de G.R.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2011, 18:48 Actualitate | Esenţial


Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, a criticat marti, in cadrul audierilor de la Comisia de Invatamant din Camera Deputatilor, luarile de cuvant ale unor deputati din opozitie care ar fi uzat de "inexactitudini", transmite Mediafax. In replica, deputatul Cristian Dumitrescu (PSD) i-a spus sa urmareasca emisiunile de televiziune, pentru ca tocmai a creat o stire.

Precizam ca in Dictionarul explicativ al limbii romane apare cuvantul "exactitudine", insa nu si "inexactitudine". Ministrul Educatiei a fost audiat marti, 4 octombrie, in Comisia de invatamant a Camerei pe marginea examenului de bacalaureat. Funeriu a declarat ca isi asuma responsabilitatea pentru modul in care a fost organizat bacalaureatul, sustinand ca viitorul examen se va desfasura in aceleasi conditii de "corectitudine" si "exigenta".

Ministrul a criticat luarile de cuvant ale antevorbitorilor deputati din opozitie, care ar fi uzat de "inexactitudini" la adresa ministerului si la adresa sa pe tema examenului de bacalaureat. Imediat dupa ce a pronuntat acest cuvant, presedintele comisiei de invatamant din Camera Deputatilor, Cristian Dumitrescu, i-a atras atentia ministrului si i-a spus sa se uite la emisiunile de televiziune, pentru ca tocmai a creat o stire.

In cadrul audierilor, Daniel Funeriu a declarat ca Ministerul Educatiei a organizat un examen national de bacalaureat corect, fiind "o oglinda a ceea ce sistemul de invatamant produce astazi". Ministrul a precizat ca, in mandatul sau, bacalaureatul se va desfasura in aceleasi conditii de corectitudine si ca exigenta va fi aceeasi ca in acest an, potrivit Agerpres.

Funeriu a reiterat ca masurile fundamentale care au fost luate in cazul viitoarelor examene de bacalaureat sunt legate de reducerea absenteismului si evaluarea initiala a elevilor din clasele a XI-a si a XII-a. Ministrul Educatiei a adaugat ca au fost luate si masuri de insertie profesionala, in acest an oferta pentru inscrierile la scolile postliceale crescand cu 30%.

Ministrul a precizat ca se delimiteaza de cei care cred ca universitatile ar putea fi transformate in centre de invatare remediala, facand referire la proiectul initiat de mai multi parlamentari PSD privind posibilitatea absolventilor de liceu fara Bacalaureat sa faca un an pregatitor la facultate. Printre initiatorii acestui proiect de lege se afla si deputatul PSD Cristian Dumitrescu, presedintele Comisiei pentru invatamant din Camera Deputatilor si sotul Corinei Dumitrescu, rector al Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir".

"Cu universitatile din Romania nu se glumeste", a adaugat ministrul Educatiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3462 vizualizari

  • -18 (26 voturi)    
    Nu poti avea pretentii fara a da tu insuti exemplu (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:00)

    V.R. [utilizator]

    Poate ar trebui si Funeriu sa dea din nou Bacul la romana.

    Daca un om care chinuie limba romana poate ajunge ministru si chiar unul considerat competent de multi, poate or fi si altii, picati la Bac din cauza unor "inexactitudini" ale exprimarii la examenul de romana, dar care pot realiza multe.
    • +18 (24 voturi)    
      dragule, vorbești prostii... (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:57)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      „inexactitudine” e corect format, e negarea lui „exactitudine” chiar dacă apare chiar dacă nu în dicționar. Ai impresia că mai întîi se bagă un cuvînt în dicționar și abia apoi ai voie să îl spui?

      Dacă te uiți în DEX, nici participiu nu apare, nici cormoran... Asta înseamnă că nu există?!

      Iar dacă ai impresia că bacalaureatul e făcut ca să verifice exprimarea elevilor prin cuvinte care apar exclusiv în DEX, ai o imagine greșită (de la antene ți se trage)...
      • +7 (9 voturi)    
        DEX= Sfanta Scriptura! (Marţi, 4 octombrie 2011, 22:59)

        jooo [utilizator] i-a raspuns lui meioza

        Bine ca va zapaceste DEX cu expresii gen: Poza sinonim Fotografie! (radeti baieti,care vorbiti limbi de genul en,fr,ger). Cum draqu e posibil ca un lucru care-l genereaza pe altul sa fie numit sinonim ?!
        Rezultatul dintr-o acuplare barbat-femeie,un copil,cum ar trebui sa se numeasca ??....dupa DEX probabil....sinonim :-)) (sa nu mai spunem ca unul e o stare----a poza---,iar celalat finit----fotografia).
        • +2 (2 voturi)    
          dexperatii.. (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:02)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui jooo

          Va dati seama ca cineva e platit sa inregistreze cuvant cu cuvant tot ce zice Funeriu si apoi sa verifice in DEX daca toate cuvintele exista? :)
          Ce risipa de energie..
      • 0 (0 voturi)    
        Esti inexact. (Miercuri, 5 octombrie 2011, 17:33)

        Marian Grunca [anonim] i-a raspuns lui meioza

        Deschide un DEX si o sa gasesti acolo si cormoran si participiu.
        Tot in DEX vei gasi si "Dumnezeu". Asta inseamna ca exista?:))
    • +18 (24 voturi)    
      ba poti! (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:16)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Richard I "Lionheart" al Angliei nu vorbea engleza.
      Winston Churchill a fost un elev execrabil.
      Albert Einstein a fost atat de slab la scoala incat parintii l-au retras si a facut scoala acasa.
      Este ceva complet normal pentru poligloti sa sara cu usurinta de la o expresie intr-o limba la alta si sa-si nauceasca complet interlocutorul cu exprimarea sa.

      Ceea ce ar trebui inteles aici este ca nu este ABSOLUT DELOC important in ce limba se exprima ministrul atat timp cat actiunile sale sunt in directia necesara pentru a trezi invatamantul romanesc la realitate.
      Pana in prezent a fost singurul ministru din ultimii 21 de ani care a avut curajul sa scoata bata si sa loveasca cu ea fara sa se uite la capitalul electoral pe care-l pierdea.
      Invatamantul romanesc nu este in stadiul de a folosi un scalpel pentru a corecta ci in cazul de a folosi un fierastrau pentru a taia membre cangrenate.
      Pentru directia care o da invatamantului romanesc, Funeriu ar trebui sa mai stea cam 9 ani in functie pt ca sa fim siguri ca avem macar o generatie de oameni care trec prin liceu si facultate prin sistemul asta. Ar fi foarte interesant rezultatul!
      • -11 (13 voturi)    
        funeriu-pdl !! (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:24)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        Uraaa! uraaa! uraaa...!
        tu erai bun de propagandist pe vremea lui Ceausescu. Orice regim isi are securistii lui.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu chiar ma intreb de ce mai sta (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:47)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui mihai

          Deci omul renunta la salarii de 50-80k eur/an prin Europa, SUA, Japonia in cercetare, si vine la mirlan acasa, la romanica, sa reformeze invatamantul. Si mirlanii ce fac? Il scuipa, il injura, il baga s-i scot de peste tot, inventeaza minciuni ca cea cu bacul neluat din prima, etc.

          Eu nu inteleg de ce mai sta Funeriu la minister... Mirlanul tot nu-l scoti din ale lui, asha ca totul e pierdere de vreme...
    • -4 (4 voturi)    
      Pretentiile de la altii (Marţi, 4 octombrie 2011, 21:07)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      sunt invers proportionale cu valoarea emitentului, iar la dascali si politicieni se observa usor acest lucru.

      Si in comentariile de pe aici poti vedea usor ca-ntr-o oglinda: cu cat comentariul e mai virulent contra hotilor si profitorilor cu atat e mai probabil ca autorul respectivului comentariu sa aiba asemenea apucaturi.
  • +15 (21 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:04)

    nano2k [utilizator]

    Nu inteleg de ce o greseala de exprimare (chiar daca e din partea unui Ministru) devine o stire?
    De ce numai lucrurile negative fac stirile?

    De ce nu fondul discutiilor este cel care creaza o stire? Pana la urma ce ne intereseaza? Cum a gresit cineva un cuvant sau ce vrea sa zica omul? Ca daca ne intereseaza cuvintele, nu ar mai trebui sa-i ascultam pe minim jumate din alesi.
    • +4 (4 voturi)    
      fondul discutiei? (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:18)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      asta presupune ca ziaristii si ceilalti oameni ar fi interesati de fondul discutiei si nu de o chestie de 3 secunde care poate fi scuipata pe hartie sau sticla ca si o veste de ultima ora si de o importanta mai mare decat un reactor nuclear pe punctul de a se topi.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu te-ai prins (Marţi, 4 octombrie 2011, 22:27)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Știrea este că reprezentantul societății civile în CSM este Corina Dumitrescu prietena Abramburicii și soția deputatului PSD.
    • -3 (3 voturi)    
      nu asta este problema... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 8:28)

      costica [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Problema este ca aceste greseli de exprimare, cum le spuneti, le face Minsitrul Educatiei Nationale !!!!!
      Adica, acel Ministru care le cere elevilor si studentilor sa INVETE !!!!!
      Cum suna??
      Si gafele Dlui Funeriu nu au fost mereu greseli de exprimare, cum spuneti Dvs, pentru ca de exemplu la acea faza cu genul neutru al substantivului "coleg" Dl Funeriu luând cuvântul, în faţa plenului Senatului , câteva minute mai târziu, ministrul Educaţiei a ţinut să puncteze: "Aşa cum scrie în DEX, cuvântul «coleg» este neutru, nu este de fel feminin".
      Asta NU este greseala de exprimare...
      Pot intelege si admite o greseala de exprimare cand vorbesti liber, dar in acest caz NU a fost greseala de exprimare, la fel scena aia penibila de la conferinta de presa cand Dna Oana Badea i-a suflat ce sa spuna mai departe ca era pierdut in spatiu Dl Funeriu cand i s-a pus o intrebare.....
      • +4 (4 voturi)    
        am inteles (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:38)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui costica

        e nasol sa va puna cineva sa INVATATI!
        • -1 (5 voturi)    
          E nasol sa faci ceea ce nu-ti place! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:01)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Iar reactia adversa se accentueaza pe masura ce esti fortat mai tare.

          Funeriu sa faca invatatul pe placul elevilor dupa aceea sa emita pretentii.
          • +3 (5 voturi)    
            Asta e tare (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:20)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            "Funeriu sa faca invatatul pe placul elevilor".

            Adica: ore de manele, ore de fumat / baut si legalizarea chiulangiei.

            Fii serios, invatamantul / educatie nu inseamna distractie.
          • +3 (3 voturi)    
            :)))))))))))))))) (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:25)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Invatatul pe placul elevilor... iti dai seama ca e o utopie, nu? Intr-o lume reala, asa ceva nu exista. Poate fi o materie(poate 2-3) pe placul cuiva, poate s-o invete cu pasiune, dar sa invete cineva la toate materiile de placere... ce sa zic, rasa umana inca nu a progresat suficient. Da' e oribil cand uitatul la Star Trek nu corespunde cu uitatul pe geam. Te inteleg perfect, Funeriu e ingrozitor!
  • +15 (19 voturi)    
    Tocmai a creat o stire ? (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:17)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Asa o fi , dar trebuie sa fii HIENA de presa ca sa te hranesti cu asemenea stiri . Frivola trebuie sa mai fie presa aia ca sa se bucure de o scapare minora a unui demnitar . Dar ca avem asemenea presa in Romania nu surprinde pe nimeni . Interesant este ca si deputatul acela - Dumitrescu sau cum i-o fi zicind - s-a bucurat de greseala lui Funeriu . Semn ca sa asculte cu atentie lucrurile serioase pe care i le relata demnitarul nu intra in bucuriile lui cotidiene .
  • -19 (27 voturi)    
    'perlele" lui Funeriu... perle despre BAC 2011... (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:20)

    costica [anonim]

    "Cu universitatile din Romania nu se glumeste", a adaugat ministrul Educatiei
    Asa este, are dreptate Dl Funeriu, nu e de ras cu universitatile din Romania, e de plans !!!!!!
    Iar dlui Funeriu ii recomand calduros sa-si dea DEMISIA!!!
    Este INACCEPTANIL ca Ministrul Educatiei al Romaniei sa nu vorbeasca corect limba romana !!
    Dl Funeriu nu este la prima minunatie de acest gen!!
    Intrebare pentru mai marii de la Ministerul Educatiei: daca la BAC un elev ar fi avut aceasta exprimare de azi(sau din celelalte din "colectia" Funeriu) cum ar fi fost punctat??
    Aceasta exprimare cum este considerata la nivel de ME?!
    Merita sa treaca BACul un elev care ar face astfel de minunatii precum Dl Funeriu ??!!
    • +14 (16 voturi)    
      Bine ca esti tu destept! (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:47)

      Lampa mica [anonim] i-a raspuns lui costica

      Bah.... inteligentuleeee! Daca nu aparea in presa nici nu stiai ca nu exista in dictionar acest cuvant. Nici ipad nu exista in Dex si nu inseamna ca nu-l folosesc chiar si cei care nu au nevoie. Cum sa-si dea demisia un ministru adevarat,pe cine vroiai, pe Marga care a contribuit la distrugerea invatamantului primar, sau Abramburica care spune ca nu a mancat usturoi, dar a distrus viitorul meseriilor pe cativa ani. In alte limbi exista cuvantul inexactitude. Nu stiu ce studii ai, dar dupa cum arati ca gandesti esti slabut comparativ cu Funeriu.
    • +13 (15 voturi)    
      "Este INACCEPTANIL " (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:50)

      livetheday [anonim] i-a raspuns lui costica

      Serios? Atunci, si tu trebuie sa iti dai demisia: "Este INACCEPTANIL " ..ha..ha

      Faptul ca Dl.Funeriu a folosit un cuvant mai fistichiu are prea putina importanta. Politica romaneasca, de-o parte si de alta, e plina nu numai de astfel de cuvinte dar de vulgaritati greu de inghitit. Daca in politica romaneasca si in Romania in general oamenii ar vorbi corect romaneste si ar fi educati, as intelege ca un cuvant mai fistichiu sa fie criticat. Dar nu e cazul. Si, ca sa continui, sunt jurnalisti care fac greseli de tot felul.

      Deci, greseli in exprimare face tot omul, inclusiv tu. Important insa este ce anume poti sa faci pentru o schimbare in bine? Si DL. Funeriu, incearca si se lupta. Legea educatiei, chiar daca nu perfecta, a venit ca un tsunami peste cei care dorm in posturi si dau afara de incompetenta.

      Cand un rector al unei universitati propune ca elevi care nu au invatat pentru bac sa intre la facultate, atunci Romania e o tara anormal Care este mesajul transmis celor care au invatat? Cum rasplatesti valoarea si efortul celor care au invatat? Absolut dezgustator. Le spui verde in fata ca sunt fraieri si ca data viitoare sa nu mai invete.

      Intr-o societate anormala cand un om normal ca Funeriu incearca sa faca o schimbare in bine, normal ca este incoltit din toate partile. Cine sustine propunerea Rectorului? Sotul Corinei Dumitrescu, rector al Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir ? Cam la ce coada se claseaza universitatea asta fantoma?
      • -2 (2 voturi)    
        fistichiu ? sau doar prost ? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:01)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui livetheday

        iar in leg cu universitatea fantoma ... tot un ministru stie mai bine despre ea ... (Udrea)
    • +4 (6 voturi)    
      calm! (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:20)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui costica

      pai eu zic sa iei unul dintre ministii de dinainte care vorbeau perfect romaneste si nu mai faceau cam nimic altceva.
      Vorba lui Iliescu: sa fie liniste!
      Ia uite ce "liniste" este acum!
  • +16 (20 voturi)    
    Lupta cu mintile de lemn (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:29)

    mihai [anonim]

    Funeriul se lupta cu semianalfabeti, oameni care nu au nici in clin nici in maneca cu invatamantul. Sunt convins ca marea majoritate a parlamentarilor nu ar trece un test minimal de nivelul clasei a VIII-a. Au dus la rang de arta nepotismul, shpaga si furtul calificat. Ne mai miram ca Romania nu mai e considerat un stat de drept, ca asa e considerata in afara declaratiilor politice corecte.
  • -19 (21 voturi)    
    pot inventa si eu un cuvant? (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:33)

    Mazeta [utilizator]

    filfizon abacalaureat tupeist
    • +13 (15 voturi)    
      asta spui cînd te uiți în oglindă? (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:58)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau cînd te uiți la Ponta?
    • +11 (13 voturi)    
      excelent (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:02)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar nu uita sa ti-l treci pe cartea de vizita.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce nu esti serios? (Marţi, 4 octombrie 2011, 21:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai spus "un cuvant".Nu cred ca nu stii ce inseamna un cuvant.
    • -3 (3 voturi)    
      Nu, nu! (Marţi, 4 octombrie 2011, 22:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Funeriu deja a devenit deja marca inregistrata in poltica romaneasca asa ca denumirea e protejata de legea... electorala.
  • +16 (18 voturi)    
    cuvintul e firesc in engleza si franceza (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:52)

    sandu [anonim]

    Sa nu mai fim ridicoli. Cine a invatat cit de cit la liceu site ca acest cuvint e curent in limba franceza si engleza.
    E firesc ca un roman care vorbeste mai multe limbi curent sa foloseasca cuvinte cu aceleasi radacini. Iar uneori limbajul oral e adaptat din alte limbi.
    Ce sa spun, daca taceati filozofi erati, caci anecdota subliniaza tocmai faptul ca tipul e cult si scolit si in strainatate, si nicidecum incult sau analfabet cum tot felul de zapaciti au sarit aici pe forum. Vai de capul vostru, parca aici pe forum ar fi tractoristi sau spalatorese care n-ar sti sa distinga o timpenie de ceva firesc.
    • -2 (4 voturi)    
      in franceza... (Marţi, 4 octombrie 2011, 21:42)

      costica [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Cuvantul corect este "inexactitude" !!!
      Limba franceza il are.
      Limba romana NU are "inexactitudine" asa cum a sfeclit-o Dl Funeriu !!!
      Si nu este la prima patanie !!!
      Iar scena aia celebra cu Dna Oana Badea suflandu-i la o conferinta de presa nu poate fi uitata !!!!

      "Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, a gafat de două ori, marţi seară, la 10 TV şi la B 1 TV, adresându-se lui Radu Moraru şi apoi lui Ion Cristoiu cu formula "domnu' Turcescu", aceasta după ce, în prima parte a zilei, afirmase în Senat că substantivul "coleg" este de gen neutru, stârnind critici.

      "Eram în emisie, m-am uitat la ceas şi stiam că trebuie să vin la domnul Turcescu şi i-am spus astfel. M-a taxat imediat şi mi-a spus «domnul ministru Andronescu»", a povestit Funeriu. Atmosfera s-a destins după câteva minute şi atunci ministrul Funeriu a făcut aceeaşi greşeală, adresându-i-se lui Ion Cristoiu la fel cum i se adresase lui Radu Moraru: "Domnu' Turcescu...". Ion Cristoiu a precizat: "Turcescu este el...". Robert Turcescu şi-a pus mâinile în cap, iar Funeriu a conchis : "Azi e ziua gafelor", informează sursa citată.

      Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, a fost criticat, marţi, în plenul Senatului de mai mulţi parlamentari pentru comportamentul său în faţa acestei Camere, dar şi pentru greşelile gramaticale făcute în timpul intervenţiei sale, cea mai gravă fiind afirmaţia conform căreia "în Dicţionarul explicativ al limbii române, cuvântul «coleg» este neutru".
      http://www.mediafax.ro/life-inedit/ziua-gafelor-funeriu-s-a-adresat-lui-radu-moraru-si-lui-cristoiu-cu-formula-domnu-turcescu-8406803
      • +4 (4 voturi)    
        asa si? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:43)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui costica

        Omul face pentru invatamant mai mult decat a facut oricine inaintea lui. Exprimarile acestea sunt normale pentru oameni care au stat foarte mult timp in strainatate. Am rude care au plecat de 15 ani in Canada si cand vorbesc cu ei ma iau cu mainile de cap. Dar asta nu inseamna ca nu vorbesc 3 limbi fluent si nu au doctorate in chimie si fizica. So, what's the problem, doc?
        • -1 (3 voturi)    
          Problema e ca... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:35)

          costica [anonim] i-a raspuns lui CCC

          Atunci cand esti Ministru pe un domeniu trebuie sa fii MODEL, sa fii Nr. ONE pe acel domeniu...
          Ce model este Dl Funeriu cand el spune ca "coleg" este de genul neutru?!
          Cand el in atatea ocazii da rateuri si face gafe dupa gafe?!
          Eleviii care dau BACul si fac astfel de greseli sunt depunctati?!
          • +2 (2 voturi)    
            MODELE? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 15:22)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui costica

            Depinde ce intelegi prin rateu si gafa. Daca te uiti la emisiunea lui Badea, rateu e si atunci cand nu ai asortat batista cu pantofii, sau cand nu i-a pus umbreluta in "sex on the beach". Un ministru nu trebuie sa fie profesor de limba romana, si cu atat de mai mult un etalon la limba romana. Nu va mai uitati atat la forma si uitat-va la fond. Nu el da BAC-ul, elevii dau BAC-ul. Elevii au profesori de limba romana, aia trebuie sa fie modele si etalon. Treaba ministrului e printre altele sa se asigure ca examenul e corect si relevant, si din pacate pentru elevii de anul asta, isi face job-ul excelent. Deci, ma intereseaza ca vine cu un "flavor" de franceza/engleza in limbajul cotidian? Nope... sincer ma intereseaza ca ii da la cap lu' Androneasca, preferata picatilor, care vrea sa dea diplomele gratis!
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:53)

    anca [anonim]

    Asa, si ? A gresit , din nestiinta sau neatentie , el cunoaste mai bine motivul , dar curatenie in invatamant tot face si tot picati raman cei 100 000 de putori ( cu putine exceptii , ca sunt convinsa ca exista ).
    • +1 (1 vot)    
      Si daca vine altul (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui anca

      care e in stare sa-i transforme pe cei 100000 de putori in valori? Rolul invatamantul nu e sa-ti dovedeasca ca esti o loaza ci sa-ti demonstreze ca dintr-o loaza poti deveni o valoare.
      • +4 (4 voturi)    
        Motivatie (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:06)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Rolul invatamantului este sa-i determine pe elevi sa vrea sa invete pentru a face ceva in viata. De exemplu Abramburica vrea un sistem care sa-i roage pe elevi sa invete, sa traga de ei pentru a face ceva. Eu sunt de parere ca sistemul trebuie sa le creeze motivatia, astfel incat elevii sa-si doreasca sa invete si sa "traga" ei insisi pentru asta, iar profesorii si parintii sa le canalizeze eforturile atunci si acolo unde este cazul.
        • -2 (4 voturi)    
          Pentru a motiva un elev sa invete (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:54)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

          trebuie sa pleci de la preocuparile lui, iar de perspectiva unui examen greu de BAC or fi preocupati parintii insa elevii nu sunt interesati de asa ceva.

          Mie mi-e clar ca Funeriu habar nu are ce e in capul elevilor de astazi si de aceea alege frica ca motivatie. In felul asta tot ce asimilieaza elevul se asocieaza cu frica.
          • +1 (3 voturi)    
            Motivatie (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:16)

            Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Aici nu e vorba de frica. Pana la a construi o motivatie trebuie mai intai instituita corectitudinea in sistem. Am si eu copil care e la scoala. Unii profesori au ajuns sa le sufle elevilor la teste si concursuri, doar ca sa aibe ei rezultate bune. Deci sistemul e foarte putred. Problema e tocmai invers. Copiii care au picat BAC-ul anul acesta n-au avut nici un fel de frica. Ba, din contra, erau foarte suparati multi dintre ei ca nu au putut copia, asa cum se intampla de obicei. Asa ca pana la frica de care vorbiti dumneavoastra e distanta lunga. Cat despre acea motivatie necesara, aceasta tb deteminata de la caz la caz, de catre profesori / invatatori pregatiti in acest sens. Cei de acum sunt departe de asa ceva. Schimbarea o sa dureze ani buni, cu conditia sa existe vointa de a merge in acea directie. Si sa existe corectitudine.
  • +11 (13 voturi)    
    Amuzant cel putin (Marţi, 4 octombrie 2011, 19:59)

    livetheday [anonim]

    Intr-o Romanie unde politicienii aproape fara exceptie folosesc limbaj de lemn ( si vulgar) iar destui jurnalistii par sa umple randurile, e amuzant sa citesti o astfel de stirie.

    Important e ca omul se zbate din rasputeri sa aduca o schimbare intr-o tara unde lucrurile sunt tot mai anomale. Si cine mai exact sustine enormitatea rectorului? "Sotul Corinei Dumitrescu, rector al Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir" Ha..ha. La ce coada este fantoma asta de universitate?
    • -1 (3 voturi)    
      Udrea stie . (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:58)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui livetheday

      ca doar a fost lector la aceasta fantoma de universitate ...
  • +3 (5 voturi)    
    Se vede ca stie limbi straine (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:29)

    kinn [anonim]

    Ce bine ar fi sa greseasca si alti politicieni in limbi d-astea straineze!

    Bravo Funeriu ca stii cursiv limbi straine, rusine idiotilor care nu stiu o boaba de straineza si se grabesc sa critice.
    • -2 (2 voturi)    
      buna ironia ;) (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:56)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui kinn

      !
  • 0 (4 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:43)

    Habotnicul [anonim]

    Daca eu spun, Universitatea Cretina D. Cantemir, inseamna ca asa si e? Am gresit?
  • 0 (2 voturi)    
    Daca taceai filozof ramaneai ! (Marţi, 4 octombrie 2011, 21:46)

    ion roata [anonim]

    Domnul neocomunist Cristian Dumitrescu daca tacea sigur nu se desconspira caeste un fost repetent si in scoala si in facultate dar ce sa-i faci asa se intampla cu coruptii tarii.
    Anti comentatorii mei de mai sus ti-au dat o lectie usturatoare si ar fi bine sa-ti dai demisia din functia pe care o ai de presedinte al comisiei de invatamant.Este o comisie importanta si un necalificat ca acest exmplar nu are ce cauta acolo.
    • -2 (2 voturi)    
      si tutusi ... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      exemplarul asa de ministru are ce cauta acolo ???
  • +2 (2 voturi)    
    si totusi (Marţi, 4 octombrie 2011, 21:50)

    gica pentru [utilizator]

    daca dai un search cu acest cuvant, veti gasi acest cuvant pe doua siteuri - observatorul cultural si romania literara si pe o multime de site-uri de stiri care de obicei si cu obstinatie maltrateaza limba romana. probabil toata lumea a sarit pe dexonline si au explodat de bucurie tampa fara sa verifice si antonimul (exactitudine apare in dex ca preluat din franceza.)
    • 0 (2 voturi)    
      mere .. pere ... stricate ! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:54)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      ce tot o dati cu explicatii penibile ...
      cuvantul respectiv nu exista in limba romana . e simplu .

      daca mai va chinuiti putin o sa explicati si cum coleg e de gen neutru sau chiar feminin ... propagandistii pcr-isti ar fi invidiosi daca va vad/aud
      • -1 (1 vot)    
        a fost odata ... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 10:44)

        gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        cand neologismele care astazi exista in limba romana n-au existat in limba romana... astept parerea unui lingvist. siturile de stiri = vax albina. ordine in educatie, bine-venita.
        • 0 (2 voturi)    
          da , dar (Miercuri, 5 octombrie 2011, 11:49)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

          nu poti sa justifici greselile gramaticale ale cuiva pe principiul ca poate candva or sa fie bagate in dex ...
          • +1 (1 vot)    
            nu justific, ci imi pun intrebari (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:32)

            gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            deoarece cuvantul exactitudine a fost acceptat ca neologism iar derivarea este un procedeu de imbogatire a limbii romane, utilizarea prefixului negativ pare justificata. cum am spus, astept parerea unui lingvist.
  • +2 (2 voturi)    
    Un tată fericit? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 0:20)

    Bogdan_Damian [utilizator]

    Admir tenacitatea domnului Funeriu. Aplaud schimbarea în exigența impusă Bac-ului de anul acesta. Detest încercarea USL de a drege busuiocul printr-o lege aberantă și fără obiect. Cu toate acestea peștele de la cap se strică. Bacul e coada și nu de aici se începe, sau mai grav, nu aici se termină. Orice program ar avea dl. Funeriu, acum altele sunt prioritățile căci vin alegerile. Oricât de kamikaze ar fi guvernul Boc, PDL nu-și permite sa le ignore! La patru ani, la noi, oricum se schimbă guvernul și cu el tot aparatul. Puțini sunt pereni ca Mugur Isărescu la BNR - singura instituție cu care ne putem mândri ca merge. Deja se vorbește de remanieri fulminante. Noul ministru va continua "vechea" reformă? Retorică întrebare!

    continuarea: http://dansilvan.blogspot.com/2011/10/un-tata-fericit.html
  • +3 (3 voturi)    
    Este ridicol.... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:08)

    Rescatorul [anonim]

    ne legam de cacanarii. Cand vom fi la nivelul intelectual si la al carierei profesionale ale lui Daniel Funeriu, atunci vom putea avea tupeul sa-i criticam "inexactitudinile". Deocamdata, putini romani au reusitele sale si au ajuns la nivelul sau profesional (apropo, prin performante recunoscute in strainatate, nu de spagarii din Romania, unde se iau doctoratele si masteratele cu sacosa), asa ca, vulgar spus, "ciocu' mic." Sa ne concentram pe ce face Funeriu, nu pe ce zice! Numai asa vom merge inainte!
    • 0 (2 voturi)    
      ne lagam de ceea ce esti tu ! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 9:52)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      la nivelul intelectual al lui sunt multi .

      si , da ne concentram si pe ce spune , ca doar e ministrul educatiei , si nu are pic de educatie le limba romana . e doar un arogant pseudo-intelectual , care prin tot ce spune si face nu dovedeste decat incompetenta ( cu limba romana e varza , iar cu matematica/fizica e la fel de varza .. vezi calcul pentru viteza labei presidentiale)
  • +1 (1 vot)    
    E un cuvânt CERUT de limba româna (Miercuri, 5 octombrie 2011, 12:38)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Bine, dar inexactitudine este un cuvânt CERUT de limba româna, macar ca replica la certitudinile inebranlabile ale cocalarilor si superciocoilor nostri! Nu la amanunte e vulnerabil curajosul reformator Funeriu, ci la linia generala, la retinerea intelectualista de a face apel la initiativa creativa a maselor largi populare, cum ar fi sa interzica generarea de manuale pentru gimnaziu si liceu, intangibile pentru elev, universitarilor, inspectorilor, cercetatorilor si birocratilor, care nu parcurg personal cu norma intreaga traseul initiatic descris de foaia de parcurs si nu cunosc userul real, ce inseamna sa te canonesti zi de zi cu el!
  • 0 (0 voturi)    
    exact! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 17:27)

    cosmin [anonim]

    Nicio problema, monsieur le ministre a facut o inexactitudine....
  • 0 (0 voturi)    
    Nici nu cred ca a fost o greseala (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:08)

    kalinix [anonim]

    Omul e perfect constient de ce a zis:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Terminological_inexactitude

    "Terminological inexactitude is a phrase introduced in 1906 by British politician (later Prime Minister) Winston Churchill. Today, it is used as a euphemism or circumlocution meaning a lie or untruth."

    Ultima parte e relevanta: minciuna sau neadevar.
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti aici link-ul cu interviul (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:11)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    http://stirileprotv.ro/emisiuni/dupa-20-de-ani/funeriu-a-venit-cu-dictionarul-la-dupa-20-de-ani-pentru-a-i-raspunde-elenei-basescu-video.html