VIDEO Arges: Un miting al pensionarilor a fost anulat dupa ce o singura persoana s-a prezentat la protest

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2011, 12:20 Actualitate | Esenţial


O actiune de protest a pensionarilor, care urma sa se desfasoare marti in Pitesti, a fost anulata din lipsa de participanti, transmite Agerpres, care noteaza ca, la ora anuntata pentru inceperea mitingului, un singur pensionar era prezent in Piata Vasile Milea. In zona fusesera dislocate importante forte de ordine.

"Daca avem atatia bogati in tarisoara noastra, cine sa protesteze? Noi am fi cerut sa nu se mai impoziteze pensiile, pentru ca intentia Guvernului este acum sa impoziteze si pensiile de 350 de lei, care sunt ajutoare sociale. (...). Dar nu vin oamenii, nu au timp", a declarat Constantin Ionescu, presedintele Asociatiei Pensionarilor Silvici din Romania, singurul prezent la ora stabilita in fata sediului Institutiei Prefectului Arges.

Ionescu a discutat cu cateva persoane in varsta pe care le-a intalnit in Piata Vasile Milea, dar niciuna nu stia despre protestul programat in fata intrarii in sediul Institutiei Prefectului Arges, intre orele 11,00 si 13,00.

Agerpres a precizat ca, pentru a se evita orice fel de incidente, autoritatile desfasurasera in zona importante forte de ordine, intre care zeci de jandarmi, politisti si politisti comunitari, o autospeciala a pompierilor si o ambulanta.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5248 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    explicatie (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:26)

    Thomas [anonim]

    Probabil ca mitingul a fost un viral pe Facebooks i Twitter, dar cum pensionarii nostri nu prea au conturi nu au avut de unde afla...:P
    • +9 (9 voturi)    
      nu au timp (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:24)

      george [anonim] i-a raspuns lui Thomas

      S-a explicat clar de ce nu au venit, nu au timp.
      Totusi pompierii trebuiau sa il stropeasca bine pe unicul protestatar, ca sa il invete minte sa stea la casa lui nu sa umble creanga la mitinguri martea dimineata.
      Daca ar fi ales joia , da , atunci se intilnesc lautarii in centrul Pitestiului , se punea de o cintare a romaniei ..
    • +4 (4 voturi)    
      Acel unu (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:20)

      manukatide [anonim] i-a raspuns lui Thomas

      Era pensionarul "sentinela".
    • +7 (7 voturi)    
      Au am o mare curiozitate! (Marţi, 4 octombrie 2011, 15:14)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Thomas

      Cum s/a petrecut dansul pinguinului?
  • +12 (18 voturi)    
    erau plecati... (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:33)

    lungu bogdan [anonim]

    erau plecati la bai prin programele sociale ale guvernului pe care il contesta.
    • +3 (7 voturi)    
      Programare gresita...nu in timpul serialelor (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:29)

      muhahha [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

      Mitingul era programat la o ora cand se difuzeaza pe canalele de c...t serialele sud americane, indiene sa chineze de doi bani, cu personaje bogate dar nefericite din cauza dragostei.
      • +2 (2 voturi)    
        senzational!!!!! (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:37)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui muhahha

        cred ca la ora aia era elodia in direct la 0 tv.
  • +5 (5 voturi)    
    Asociatia Pensionarilor Silvici din Romania (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:46)

    tafu [anonim]

    :)) :)) :))
    pai pb erau in padure, la camuflaj restul membrilor:))))
  • +3 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:47)

    Marcu [anonim]

    Alo, Dnu' Ionescu, oamenii au inteles ca banii nu se fac protestand, ci muncind. Dumneata cand ai de gand sa pricepi asta?

    Daca nu ma crezi, fa o vizita in Grecia si intreaba-i cat au platit din datoria externa protestand in Atena.
    • -3 (13 voturi)    
      Alo Marcule ! (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:31)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Oamenii de care vorbesti au muncit deja, sunt la pensie. Din banii lor ai invatat gratis sa scrii agramat pe forumuri. De altfel la sfaturi suntem buni - cu munca e mai greu, avem timp sa postam pe forumuri in timpul orelor de program dar nu prea avem timp de lucru. Referitor la Grecia protestele vor face sa dispara o buna parte din datoria externa care, in urma protestelor, va fi auditata si cu siguranta redusa o buna parte din ea fiind frauduloasa (ex arme din Franta si Germania de care Grecia nu avea noevoie dar a fost conditionat ajutorul, Contracte Siemens dovedite a fi obtinute prin frauda, etc). Au si protestele valoarea lor chiar in bani daca nu cel putin sa tina guvernele intr-o stare de trezire si vigilenta.
      • +3 (9 voturi)    
        munca (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:47)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Se vede treaba ca n-au muncit prea bine. Daca ne uitam la ce lasa in urma, si aici ma refer in special la mentalitate, nu merita atatea privilegii. Toti spun "am muncit 35 de ani". Ce a rezultat din acea munca? Superproductii la hectar?
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:35)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Toate ca toate, dar nu vad unde este partea agramata din mesajul meu. Lumineaza-ma!

        Despre pensionarii care si-au castigat prin munca acest drept putem vorbi mult timp, dar pari deja sigur ca toti isi merita pensia, asa ca nu are rost sa mai deschidem subiectul.
      • +4 (4 voturi)    
        alo bogdan, (Marţi, 4 octombrie 2011, 16:48)

        yvon [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        eu sant pensionar,am o vechime de 42 ani in campul munci, si totusi mai lucrez. si nu la birou,si nu m-am plans nici odata ca e greu,
      • +3 (3 voturi)    
        au (Marţi, 4 octombrie 2011, 18:59)

        au [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        au muncit de-au rupt! de aia am ajuns la coada europei. toti se imburicesc ca "ce-au muncit ei". s-au uitat vreodata cat au muncit germanii, suedezii si britanicii? ce tari au cosntruit aceia si ce cocina au construit ei?

        dar deh, lor le place sa se uite numai dupa paie, nu dupa barne.
    • -6 (10 voturi)    
      tu esti normal la cap ??? (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:46)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Tu ii trimit pe pensionari la munca ?? :))
      Si te mai miri ca ne conduc astia... pai la ce votanti avem cine sa ne conduca ?!?
      P.S.
      Nu voi reusi niciodata sa-ti explic de ce, dar crede-ma, pentru binele tarii, inclusiv al tau, NU TE DUCE LA VOT !!!!
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:38)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Normal la cap nu sunt cu siguranta. Si cu toate astea inteleg ca multi pensionari sunt iesiti la pensie cu mult inainte de ziua in care nu mai pot munci. Tu nu cunosti niciun caz?
      • -2 (2 voturi)    
        caz real (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:55)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        la frizer: jelea unu` ca are 31 de ani vechime inainte de a iesi la pensie. imediat m-am gandit ca eu fac anul asta 13 cu acte in regula si mai am inca 33 (daca nu cumva in urmatorii 33 de ani nu se schimba legea si pensionarea se va face pe la 70). asa ca asta cu munca ... e ca si cu cei ce au facut parnaie pentru omor si dupa 15 ani (daca nu mai devreme), zic ca si-au ispasit pacatele fata de societate.
  • +8 (16 voturi)    
    Nevoia te invata (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Dar nu vin oamenii, nu au timp".

    Adica oamenii mai stiu sa faca si altceva decat sa stea cu mana intinsa, daca vor sa le fie mai bine...
  • +9 (13 voturi)    
    restaurant cina (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:58)

    ARGESANUL [anonim]

    mergeti la restaurantul Cina, pe seara, sa vedeti pensionarii argeseni cum se cupleaza in petreceri si chiolhanuri,
    n-au bani ?
    nu mai pot de distractie si cozi la bilete de tratament !
    o familie are un venit 2000ron, si copii de crescut
    in timp ce babatiile astia rup circiumile si bancile orasului, sa-- vedeti la adevarul de seara, cum iau cite 10 fiecare, vin cu 1 ora inainte, le ceri si tu un ziar, am luat pentru vecini,
    nu mai pot de bine hodorogii, voteaza PSD-ul, spun ca ei au construit transfagarasanul, acum eu sunt bun de munca pentru ei, pentru mine cine va muncii?
  • +13 (15 voturi)    
    Nu au timp???? (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:17)

    Agota [anonim]

    "Dar nu vin oamenii, nu au timp, a declarat Constantin Ionescu.". Daca pensionarii nu au timp cine are???!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Atentie, pensionar periculos!!!! (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:29)

    Ronin [utilizator]

    Nenea asta, de unu` singur, le-a dat alarma cu iesire la jandarmi si politisti! Haioasa faza!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Miting pensionari Pitesti. (Marţi, 4 octombrie 2011, 14:52)

    mircea [anonim]

    Initiatorul,C-tin Ionescu,merita sa i se impute toate cheltuielile facute pentru miting(masina pompieri,ambulanta,jandarmi,etc.),altfel orice glumet se poate duce sa ceara aprobare pentru miting,se inchide circulatia,etc,si nu pateste nimic.Asta cu pensionarul silvic e chiar hazliu,stiind ce munca intensa au depus cei de la silvic.