Mormant din Epoca Bronzului, descoperit langa Ploiesti

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 15:26 Actualitate | Esenţial


Arheologii de la Muzeul de Istorie Prahova au descoperit, vineri, langa Ploiesti, un mormant vechi de aproximativ 4.500 de ani, datand din Epoca Bronzului, acesta fiind al treilea mormant din aceasta epoca descoperit in cursul saptamanii in apropierea municipiului, relateaza Mediafax.

Potrivit arheologului Alin Franculeasa, de la Muzeul de Istorie si Arheologie Prahova, arheologii au efectuat lucrari preventive in zona din nordul municipiului Ploiesti, unde urmeaza sa fie construit un drum judetean.

Cu ocazia sapaturilor, arheologii au scos la lumina un schelet datand din Epoca Bronzului, acesta fiind al treilea mormant vechi de patru milenii si jumatate, descoperit in zona de nord a Ploiestiului.

In urma cu doua zile, arheologii au dezgropat alte doua schelete datand din aceeasi perioada istorica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2725 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 15:35)

    Marian [anonim]

    Unde sunt morminte trebuie sa existe si o asezare, sat etc. Ar trebui acordata mai multa atentie acestor asezari, datarea lor, informatiile obtinute ne pot ajuta sa acoperim o perioada mai putin cunoscuta a poporului dac, get, proto-roman, vlah. Sunt convins ca in Campia Romana se ascunt mugurii civilizatiei care a stat la baza neamului romanesc, vlah.
    • 0 (0 voturi)    
      Câmpia Română... (Duminică, 2 octombrie 2011, 1:28)

      niznaiul [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Nu mai spune... Și-atunci de ce i-o fi zicând regiunii ăsteia mai mult de câmpie Muntenia? :)

      Și apropo, Moldova tot cam așa ceva înseamnă: mal (munte) + dava (așezare). Deci io aș miza pe Carpați...
  • -1 (1 vot)    
    Prezentul (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 16:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Uite prezentul in Romania :)))
  • +1 (1 vot)    
    clarificare (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:10)

    discutabil.indiscutabil [anonim]

    deci republica de la ploiesti chiar a existat
  • -1 (1 vot)    
    poze (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 17:57)

    B. [anonim]

    Vrem poze !
  • -1 (1 vot)    
    Pecocitate (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 18:18)

    Prostu [anonim]

    Cautau petrol !
    Erau de la Shell Oil Neanderthalensis !
    Se dadeau ieftin perimetrele inca de atunci !
  • -1 (1 vot)    
    Peste 5000 de ani (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 18:41)

    Gabimarquez [utilizator]

    Arheologii rromi au descoperit un mormant vechi de aproximativ 5000 de ani, pe teritoriul Rromaniei si au scos la iveala trei schelete despre care s-a stabilit, in urma efectuarii testelor de laborator, ca apartin locuitorilor de la inceputul secolului XXI ai acestui teritoriu, numiti romani.
    In acele timpuri, rromii erau nevoiti inca sa coabiteze cu romanii.
    S-a stabilit ulterior si ca, de fapt, nu sunt schelete, ci trupuri mumificate, consecinta a nivelului de trai din acea perioada.
  • -1 (1 vot)    
    oare... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 21:07)

    jolly roger [anonim]

    de ce nu s-au facut praf scheletele in 4500 de ani, archeologii nu sunt surprinsi? caci nu sunt imprejurari deosibite care le-au conservat atat timp...