UPDATE Cîmpeanu: Un sfert din școlile din București intră în online. În ultima zi, 110 școli din Capitală au cerut trecerea în online / Care este situația în țară DOCUMENT

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 17:46 Actualitate | Educatie


Scoala in timpul pandemiei
Foto: JENS BUTTNER / AFP / Profimedia
 documente
(12 Oct 2021) PDF, 258KB
Inspectoratul Școlar București se confruntă cu un val de cereri din partea unităților de învățământ de a suspenda cursurile cu prezență fizică. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că, în total, ar urma să intre în online 110 de școli din Capitală, adică aproape un sfert, după ce au făcut solicitări în acest sens, în multe situații fiind vorbqa despre teama părinților că li se îmbolnăvesc copiii.

Ministrul interimar al Educației a spus că în ultima zi a fost o avalanșă de cereri din partea școlilor din București de a intra în online, în special din teama părinților că li se îmbolnăvesc copiii. Cîmpeanu a precizat, marți seară, că Inspectoratul Școlar București a primit solicitări de suspendare a cursurilor fizice din partea a 110 școli, ceea ce înseamnă aproape un sfert din totalul unităților de învățământ din Capitală, unde marți rata de infectare a ajuns la 14,71 la mia de locuitori.
  • "Trebuie să fie aprobate aceste cereri pentru că dacă părinții se tem atât de mult, atunci oricum nu își lasă copiii la școală (...) Aproape un sfert din școlile din București vor intra în online", a declarat Sorin Cîmpeanu.
El a mai spus că singurele inspectorate școlare din țară care se confruntă cu un număr foarte mare de cereri de trecere în online a școlilor sunt cele din București și Olt, județ în care au fost făcut 50 de solicitări.
Sunt și multe județe, precum Tulcea, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Sibiu, Satu Mare, Brăila, în care nu a existat nicio cerere din partea școlilor de a trece cursurile în online. De asemenea, la Cluj și Timișoara, unde rata de infectare trece de 10 la mia de locuitori, au existat doar câte 4 solicitări, a adăugat Cîmpeanu.

Situația solicitărilor de trecere în online a școlilor, defalcat pe baza Art. 3.2 (cu aprobare ISJ/ISMB și pe baza Art. 6.9. (pe baza de infectări, cu aviz DSP și solicitare de hotărâre CJSU/CMBSU).

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat luni că inspectoratele școlare județene vor aproba toate solicitările venite din partea conducerilor școlilor de a trece în online, formulate în baza ordinului comun ministerul Sănătății - ministerul Educației, afirmând că există diferențe între școli și directorii nu trebuie să aștepte o decizie centralizată.


Cele două prevederi din noul ordin comun care permit închiderea școlilor



ART. 3 Alin. 2:
  • „În situații justificate de infrastructură și resursele existente, unitățile de învățământ/unitățile conexe pot desfășura activități didactice în sistem online cu aprobarea ISJ/ISMB, chiar și în situația în care nu se impune suspendarea cursurilor cu prezență fizică în condițiile art. 6.”
ART. 6 Alin. 9:

  • ”La apariţia cazurilor de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2 în rândul cadrelor didactice, didactice auxiliare sau nedidactice, acestea au obligaţia de a anunţa conducerea unităţii de învăţământ care va informa DSP/DSPMB. DSP/DSPMB, în urma anchetei epidemiologice, va stabili care sunt contacții direcți ai acestora și va decide împreună cu conducerea unității de învățământ dacă se impune suspendarea activităților didactice la nivelul grupei/clasei sau unității de învățământ, înainte de îndeplinirea condițiilor de la alin (2). Măsura suspendării la nivelul unității de învățământ este dispusă prin hotărârea CJSU/CMBSU, la propunerea conducerii unității de învățământ/instituției conexe, cu avizul ISJ/ISMB și al DSP/DSPMB.”

Marți seară, Prefectura Capitalei a anunțat că în ședințe ale Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență s-a decis suspendarea cursurilor cu prezența fizică pentru următoarele 19 unități de învățământ:
  • Colegiul Național I.L. Caragiale (sector 1), pentru perioada 12.10-25.10.2021
  • Colegiul Tehnic Dimitrie Leonida (sector 2), pentru perioada 12.10-25.10.2021
  • Școala Gimnazială Nr. 307 (sector 3), pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Gimnazială Just4Kids (sector 3), pentru perioada 11.10-24.10.2021;
  • Școala Gimnazială nr. 195 (sector 3), pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Colegiul Național Gheorghe Lazăr (sector 5), pentru perioada 11.10-24.10.2021;
  • Școala Gimnazială Nr. 167 (sector 6), pentru perioada 11.10-24.10.2021;
  • Liceul Teoretic Marin Preda (sector 6), pentru perioada 11.10-24.10.2021;
  • Colegiul Tehnic Iuliu Maniu (sector 6), pentru perioada 11.10-24.10.2021.
  • Școala Gimnazială Sfinții Voievozi , pentru perioada 13.10-26.10.2021;
  • Colegiul Tehnic Mircea Cel Bătrân , pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Colegiul Tehnic A. Saligny, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Grădinița Happy Tree, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Gimnazială nr. 194, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Gimnazială Ionel Teodoreanu, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Gimnazială nr. 13, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Gimnazială I. Gh. Duca, pentru perioada 12.10-25.10.2021;
  • Școala Postliceală Sanitară Sf. Vasile cel Mare, pentru perioada 11.10-24.10.2021.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18775 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    .... (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:47)

    tirolez [utilizator]

    astea le-ati anuntat si ieri....
    • -4 (12 voturi)    
      "Romanii care nu isi fac vaccinul" | poet F Villon (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:43)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Poezia lui Francois Villon (în traducerea lui Neculai Chirica) este folosita de cei care fac reclama la vaccinare anti-Covid, cu o singura modificare:

      Cunoscutul refren:

      "crâşmarii care ne botează vinul!"

      este inlocuit cu:

      "Romanii care nu isi fac vaccinul!"

      Textul integral il puteti citi aici:

      https://poetii-nostri.ro/francois-villon-balada-vesela-despre-crasmari-poezie-id-8975/

      Nu redau strofele ca sa nu visati urat la noapte. (Francois Villon avea o gandire de 10 ori mai radicala ca a lui Vlad Tepes cu care a fost contemporan.)

      (Așa de mare este disperarea unora care primesc comisioane pentru fiecare doză de vaccin cumparata de România. Vor sa sperie lumea. Dar nu tine.)
      • -1 (5 voturi)    
        ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:57)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Asa e pui de dac, le-ai facut-o!
  • -4 (18 voturi)    
    Tinteti scolile deschise pana la 100,000 cazuri/zi (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:33)

    xolv [utilizator]

    doar sa nu va pierdeti votantii parinti incapabili sa-si educe copii acasa!!
    • -1 (3 voturi)    
      Neclar! 477 internati ATI din 11 pana pe 12 Oct?! (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:56)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      9 Oct: 1.600 pacienti la ATI, cu Covid-19
      11 Oct: 1632
      12 Oct: 1667

      Pai, pe 11 Oct. 2021 au murit 442 persoane. Sa inteleg ca au fost internati la ATI 442+(1667-1632)=477 oameni, de pe 11 pana pe 12 Oct.?!
      • +1 (3 voturi)    
        e foarte clar (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:49)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        In momentul raportarii sunt un numar fix de persoane internate la ATI.

        Vrei sa stii cati au trecut pe la ATI in 24h? Aduna mortii si vindecatii.. daca o fi careva in ultima categorie.
      • +1 (1 vot)    
        Vezi ca poti ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:50)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        .
  • -10 (22 voturi)    
    scoala si gradinita deschise! (Marţi, 12 octombrie 2021, 21:07)

    MTTRN [utilizator]

    Pt copii e groaznic sa stea fara ceilalti copii. Cine are bunici, etc sa stea on line, dar sa fie alegerea lor, nu a vreunei directoare crizate, numita politic
    • +3 (7 voturi)    
      ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:50)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Astia ca tine ar fi in stare sa-si trimita copilul cu Covid la scoala, doar ca nu are cu cine sa stea acasa, corect?
      • -1 (5 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:42)

        MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        E doar o gripa, pisi
        • +1 (5 voturi)    
          ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:58)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          Pisi, iti urez la cat mai multe priveghiuri dupa "gripa"!
          • 0 (2 voturi)    
            sa ti se intample tie (Miercuri, 13 octombrie 2021, 16:25)

            MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

            ce imi doresti tu mie

            sau cenzurii daca tie ti-a permis sa scrii si mie nu
  • +4 (20 voturi)    
    sa le inchida, si asa nu sunt bune de nimic (Marţi, 12 octombrie 2021, 21:48)

    Dedalus [utilizator]

    Scolile cu prezenta fizica sunt in acest moment adevarate centre de raspandire a virusului.

    Cu clase supraaglomerate, cu ferestre permanent inchise - este pur si simplu inevitabila imbolnavirea elevilor.

    Ei poate nu fac forme grave. Dar actioneaza ca raspandaci de virus.

    Nu inteleg de ce memorarea unor defintii inepte si rezolvarea unor probleme fara nici un sens devin mai importante decat sanatatea.
    ===

    On line este foarte bun, doar ca trebuie sa te pricepi.

    Intr-un an de zile, cu tot respectul, cam e cazul sa te pricepi. Daca nu ai reusit, nu ai ce sa cauti in invatamant.

    ===

    Socializare?

    Care socializare, in ore peste ore, copiii zdrobiti de oboseala ca sa "invete" progresii geometrice de care nu vor avea veac de veac nevoie, sa memoreze capitalele tarilor sau sa recite definitii?!

    In plus tinerii de azi au la indemana multe alte posibilitati de socializare decat irosirea timpului la scoala.

    O spun cu toata responsabilitatea: 90% din ceea ce se preda in preuniversitar este inutil.
    • +6 (6 voturi)    
      Ne spui si noua (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:00)

      rana [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      care sunt cele 10 % predate utile... ?
      • 0 (2 voturi)    
        scrisul, cititul, operațiile de bază (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:29)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui rana

        în rest, până în liceu, ar trebui doar știință (explicate fenomenele și procesele, nu repetiții papagalicești), limbi străine (cu germana și chineza la același nivel ca engleza), sport, istorie (mai ales aia modernă și contemporană, despre care elevul din românia nu învață nimic până la 15 ani și mai nimic pănă la 19) și educație pentru societate (inclusiv educație sexuală)
        • 0 (0 voturi)    
          cam asa (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:24)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui berenger

          Se numeste aprofundare. La liceu, ea trebuie insotita de selectia subiectelor de catre elev.

          Pe scurt, elevul alege ce sa studieze (in niste limite, desigur) iar disciplinele alese au subiecte putine, dar elevul este indrumat sa inteleaga si sa aprofundeze.

          Acesta este un concept des intalnit in lume.

          Romania a ramas insa in epoca stalinista cu organizarea invatamantului.
      • 0 (0 voturi)    
        analiza utilitatii (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:21)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui rana

        Depinde de fiecare materie si de fiecare an de studiu.

        Prinipala sarcina a ministerului invatamantului ar fi exact aceea de a revizui utilitatea cunostintelor predate. Nu a facut-o nimeni, nicioadata!

        Au facut toti copy-paste din programe in programe, schimband cate o virgula la fiecare revizie. Nici macar nu si-au pus problema analizei utilitatii!

        Oricine insa poate sa isi dea seama, folosind bunul simt.

        Este folosit mult prea mult timp pentru subiecte inutile in sine, dar mai exista si pierderea de timp prin aprofundare inutila. A se vede multimea de exercitii si probleme supersofisticate, ce nu contribuie cu nimic la intelegere. Sunt doar o gimnastica mintala.

        ===

        Multi parinti insa cred ca daca ei au invatat lucruri inutile, acestea au devenit utile doar prin faptul ca le-au invatat ei. :-). Asa ca isi doresc ca si copiii lor sa treaca prin acelasi chin
    • -8 (10 voturi)    
      am intrat special să-ți dau minus (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:17)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      spui atâtea tâmpenii la un loc, că nici nu meriți răspuns.
    • +6 (12 voturi)    
      !!!! (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:54)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      "... progresii geometrice de care nu vor avea veac de veac nevoie,"

      Eu vreau ca fiul meu sa invete progresii geometrice.
      Dumneavoastra considerati ca este inutil.

      Ce ati spune atunci ca 2 programe ... una cu progresii geometrice si alte chestii "inutile" si una fara progresii geometrice si fara multe alte chestii inutile.

      Dumneavoastra alegeti pentru copilul dumneavoastra clasa in care nu se predau chestii inutile, eu pe cealalta.

      Simplu, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:07)

        Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Pentru analfabeti alfabetul este inutil.
        • 0 (0 voturi)    
          organizare (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:12)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

          De fapt se pierde exagerat de mult timp cu iscris-citit. Din fericire insa, la clasele primare exista o mai mare libertate oferita invatatoarelor.

          Unele reusesc lucruri extraordinare, dar sunt putine astfel de cadre didactice.

          ===

          Romania a ales o programa libera, adica nu are prescriptii detaliate. Din nefericire, manualele sunt un dezastru iar foarte multe cadre didactice isi concept de fapt propriul manual prin predare. Ceea ce in gimnaziu este distrugator.
      • -1 (1 vot)    
        scoala trebuie sa fie penru toata lumea (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:07)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        In Romania sunt aproximativ 2,8 milioane de elevi.
        In Romania sunt aproximativ 100,000 de programatori certificati. Se adauga necesarul de 15,000 de programatori. Ajungem la 115,000 de progrmatori.

        Adica 2.685.000 de elevi nu vor deveni programatori. Acestia invata o matematica si o informatica de care nu vor avea vreodata nevoie.

        Cei care vor deveni programatori au tot timpul din lume la dispozitie sa investe in facultate sau in cursuri sau la locul de munca sau unde doresc ei toata matematica necesara.

        In plus, alte minti mai luminate decat a mea au atras atantia ca:
        a) o parte din cei care lucreaza in programare sunt "palmasi" ai codingului, adica nici vorba sa conceapa mare lucru
        b) nu orice copil isi doreste sa devina programator.

        ===

        Copilul Dvs nu invata doar progresii geometrice, veti constata mai tarziu ca degeaba. Invata o istorie din care nu intelege nimic, o limba romana care il face doctor in gramatica, dar care nu are ca obiectiv sa invete oameniii sa se exprime... si lista ar putea continua.

        Dvs. alegeti sa stati de vorba sau nu cu propriul copil sau sa il orientati - sau nu - spre o anume cariera.

        Dar trebuie sa intelegeti ca scoala nu are dreptul sa chinuie peste 2.6 milioane de copiii cu ceva ce ii foloseste doar copilului Dvs.
  • +6 (8 voturi)    
    Mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 21:49)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Aceste 2 luni au fost inutile si au pus in pericol vietile angajatilor din Invatamant si a copiiilor ca sa sfarsim fix unde stiam cu totii ca vom ajunge: la online.

    Cimpeanu e un idiot...
  • +10 (10 voturi)    
    Cum ramane cu: (Marţi, 12 octombrie 2021, 21:59)

    rana [utilizator]

    - "scoala se inchide ultima" (Campeanu, Rafila - epidemiolog);
    - "scoala nu imbolnaveste" (Campeanu);
    - "nu la scoala se transmite virusul" (Anisie, Campeanu);
    ... ? !
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 13 octombrie 2021, 19:27)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui rana

      Le adaugam in volumul celeorlalte hituri:
      - Citu: am invins virusul
      - Citu: am oprit pandemia
      - Citu: valul 4 nu va fi cine stie ce
      - Citu: nu implementam certificatul verde in Romania
      - Citu: sa nu mai prioritizam Educatia si Sanatatea
      - Valceanu: nu are cum sa fie atata salariul minim
  • +2 (6 voturi)    
    Anul trecut (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:03)

    EuInsumi [utilizator]

    Era mare scandal ca sunt tinute inchise scolile. Acum e scandal ca de ce nu sunt inchise. Asta-i Romania!
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca (Miercuri, 13 octombrie 2021, 10:10)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Fiecare isi spune punctul de vedere. Sunt unii ca vor scolile deschise si unii le vor inchise. Eu vreau inchisa. Am cum sa fac lectiile acasa cu el. Prefer asa decat sa se imbolnaveasca si sa contactam si noi parintii (chiar daca suntem vaccinati) cat si cea mica.

      Unii nu au cu cine sa-i lase dar acum de dragul unuia sau a altuia riscam sa propagam mai tare boala. In general cei care nu cred ca exista covid vor la scoala cu orice pret.
      • -1 (3 voturi)    
        imi pare rau de copiii tai (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:54)

        MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

        ca ii cresti in frica si cu iluzia ca se pot baza pe parintii lor sa decida ce e mai bine pt ei, si prin asta ii lasi fara inteligenta emotionala.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai copii? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:40)

          Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          Ai uitat sa mentionezi :)
        • 0 (2 voturi)    
          societate, nu doar pielea proprie (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:16)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          A nu lasa copiii la scoala inseamna in primul rand sa ai grija de toti cei din jurul tau. Nu doar de tine.

          Copiii, chiar si vaccinati, dar cu atat mai mult cei nevaccinati, raspandesc virusul.

          De acord ca e raspunderea fiecaruia sa se vaccineze. Dar sunt si alte situatii:
          - cei care au contraindicatiimedicale la vaccin
          - cei care se afla la sfarsitul perioadei de imunitate (nu au apucat sa isi faca doza a III-a)
          - cei care sunt imunodepresati din varii motive
          - batrani la care vaccinul si-a incetat efectul
          samd.

          In plus, copiii nu fac de regula forme grave, dar fac totusi forme serioase. Internarea in spital nu convine nimanui.

          Asa ca, da! Este raspunderea parintilor. Nu doar fata de copiii, ci si de intreaga societate/
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:58)

          Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          las-o dracu de emotie. Stai sa trecem peste idiotenia asta. Daca aveam o rata de vaccinare de 60-70% alta era treaba. Vorbesc cu romani din UK si Suedia. Dupa ce au vaccinat acum nu mai au prolbleme ca la noi.

          PS S-a spus ca testele pentru copii se fac gratuit in farmacii. Surpriza testul e gratuit testarea e 25 lei.