Elevii vor fi testați de două ori pe săptămână. Cîmpeanu: Am cerut ca testele de salivă să ajungă cât mai repede în școli

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:25 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
Elevii vor fi testați de două ori pe săptămână cu teste de salivă care vor fi autoadministrate, a declarat sâmbătă ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu.

Statul va cumpăra 70 de milioane de teste de salivă pentru testarea elevilor, decizia fiind luată sâmbătă în CNSU. Fondurile vin de la Fondul de rezervă al Guvernului.

Acestea vor ajunge la DSP-uri care le vor distribui școlilor.

Întrebat când vor ajunge în școli efectiv aceste teste, Sorin Cîmpeanu a spus că nu Ministerul Educației face achiziția, ci DSU. Am cerut să ajungă cât mai repede, a precizat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23213 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    care e planul (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 17:53)

    Sosocel_mic [utilizator]

    planul e sa faca 1 milion de teste pe zi, astfel incat vor scoate rate de infectare uriase, bineinteles pe cazuri foarte usoare sau asimptomatice pe care stim cu toti ca le fac copiii. Astfel incat sa creasca presiunea pe nevaccinati, care vor fi inchisi pe termen lung(un an, doi, cat e e nevoie pentru infrangerea vointei), si mai ales pe vaccinarea copiilor, care , vezi doamne, se imbolnavsc grav de varianta delta, desi expertii spun ca e fake news.(vezi CDC, Societatea Romana de Pediatrie sau cazul UK, unde scolile au fost deschise cu mici intreruperi, si masca in scoli nu a existat deloc, de la inceputul panedemiei.)
    • +3 (11 voturi)    
      Presiune (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:15)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

      Pe nevaccinati? Bai… de unde veniti ma? Adica nu mai sunt locuri in spitalele de covid.. eu nu ma mai pot opera de apendicita ca tre sa fie spitalul non covid gol.. in cazul in care nu mai au unde sa i bage pe covidati.. si tu ne vorbeste de presiune pe nevaccinati?? Doamne, vai de steaua noastra..
      Eu v as scoate cu patul in strada sa va dati sufletul afara.. ca sunteti sub orice critica.
      • 0 (4 voturi)    
        Opereaza’te in israel (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:22)

        Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        Acolo doza de libertate e obligatorie la 5 luni. Drum bun si multa sanatate!
  • +12 (16 voturi)    
    da, ma? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:12)

    uman [utilizator]

    Serios??
    Si cand vor ajunge testele alea in scoli, ma?
    De ce nu le-ati luat pana acum????
    Nu au cine stie ce relevanta, dar erau ceva acolo, o masura in plus!
    Pana ajung testele tale si ale preietenilor tai in scoli, ce facem, ma?
    De ce tii cu tot dinadinsul scolile deschise??? Poti sa raspunzi la intrebarea asta, ministru demis ce esti?
    Start la minusuri, troli cu ordine de la politruci. Sunteti prea evidenti.... Si disperati...
  • +9 (11 voturi)    
    Când? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:14)

    Bota [utilizator]

    Domnul Cîmpeanu. De ce nu spuneți și când vor ajunge? Peste două luni. Până atunci copiii vor începe să moară. Veți răspunde personal și veți înfunda pușcăria!
    • +12 (12 voturi)    
      nu conteaza cand (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:25)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      ca oricum nu sunt teste conforme medical, doar bani aruncati..Dar, da, trebuie sa infunde puscaria!
      • -5 (7 voturi)    
        "conforme medical" dupe ce standarde? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:38)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui aero

        ale tale? Da-ne si noua un link cu "conformitatea" pe care o ceri.
        • +3 (3 voturi)    
          uite! si sunt mai multe link-uri.. (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:55)

          aero [utilizator] i-a raspuns lui AES

          https://infocons.ro/stop-achizitiei-din-bani-publici-a-testelor-covid-19-rapide-antigen-non-invazive-efectuate-din-proba-de-saliva/
  • +8 (10 voturi)    
    Null (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 18:48)

    MCR [utilizator]

    Tu esti un ministru demis pe buna dreptate. Trebuie dosar penal. Nu ai materiale sanitare si personal de testare dar tii scolile deschise in asccensiune a pandemiei . Omule esti depasit ajungi rau. Vrei sa ne infectezi
    • +3 (3 voturi)    
      Vrea sa va infecteze (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 21:23)

      Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui MCR

      :))))))
  • +5 (7 voturi)    
    Teste cu 50% relevanta, neomologate? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:28)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Le avea cineva pe stoc si trebuia sa scape de ele???
    Mai bine luati un ban si dati cu el, e mult mai ieftin!
  • +9 (9 voturi)    
    Suntem (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 19:41)

    Dorelul [utilizator]

    o familie de vaccinati. Adultii, adica. Am avut un deces in familie in primavara din cauza covid si ne-a marcat pe toti.
    Oricum, copiii sunt la scoala. Recent, copilul mare a fost declarat contact al unui coleg care nu purta masca corect, pentru ca ii era ...cald.
    Eu si copiii suntem bolnavi. Eu nu atat de rau, vaccinul, Doamne ajuta! Copilul cel mare, cam rau. Cu nopti nedormite si stress absolut inutil. Cu parinti izolati si cele mai negre scenarii.
    Domnule ministru, am vrut foarte tare sa iti zic ce sa faci cu testele astea. Oricum venite prea tarziu si prea degeaba. M-am autocenzurat cat am putut. Multumesc pentru stresul pe care mi l-ai provocat mie si familiei pentru ca ai lasat scolile deschise si fara testare pana la acest moment.
    Sunt convins ca nu o sa fie publicat commentul meu. Dar stai tu linistit, o sa tin foarte tare minte cine a fost partidul votat care m-a facut sa trec prin astea.
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare: (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 20:47)

    naitza [utilizator]

    Sunt relevante rezultatele acestor teste? Daca precizia lor este de 50%, mai bine nu le cumperi, pentru ca ar insemna bani aruncati aiurea. Poate doar daca mai are cineva de facut un "ban muncit".
  • +2 (2 voturi)    
    Cat costa un test? (Sâmbătă, 9 octombrie 2021, 23:15)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Presupunand doar la 1 eur/test, sunt 70 milioane de euro aruncati pe geam, pe niste teste cu precizie 50%.
    Spre comparatie, Daruiesteviata au construit din donatii un spital de 9 etaje, super-dotat, cu 30 de milioane de euro. E ca si cum ai arunca pe geam banii cu care s-ar putea face doua spitale mari si dotate!
    Bataie de joc, dle Campeanu!
  • +1 (1 vot)    
    prostul prostilor (Duminică, 10 octombrie 2021, 4:17)

    ochei [utilizator]

    Campeanu asta ii intrece pe toti in echipa asta castigatoare. La fel ca si coechipierii lui si acest jucator este impotriva logicii si a bunului simt. Si el, ca si echipa, ne tromboneste big time cu tot felul de minciuni si povesti SF despre teste si proceduri teoretice si viitoare de testare. Pai mah Batman, copiii se infecteaza si se imbolnavesc ACUM. Pana faci tu un maka de testare, nu o sa mai ai pe cine testa mah Thor. Se termina draq pandemia bah Capitanu' hamerica. Inchide scolile pana trece babaul asta de val, pana se mai linistesc sirenele de ambulanta, pana se mai elibereaza spitalele si-si mai trag sufletul cadrele medicale. Si promitem (ca si voi, big time )ca ii aducem dupa aia la scoala si in timpul lor liber. Sa-i facem pe toti campeni, inteligenti, geniali si supermani.