Decizie CNSU: Școlile vor rămâne deschise indiferent de rata de infectare din localitate. Se trece în online la apariția unor cazuri COVID / Teste din salivă pentru elevi și profesori

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 21:14 Actualitate | Educatie


Scoala in timpul pandemiei
Foto: JENS BUTTNER / AFP / Profimedia
​​Școlile vor rămâne deschise, cu prezență fizică, indiferent de rata de infectare din localitate, fiind eliminat astfel pragul de 6 la mie rată de infectare, cum este acum. Se ve lua decizia de trecere în online în funcție de apariția unor cazuri de COVID-19 în rândul elevilor sau cadrelor didactice, a decis joi seară Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU), care precizează că miniștrii Educației și Sănătății vor adopta un ordin comun cu noile reguli.

Decizia CNSU legată de școli:

  • Se abilitează Ministerul Educației și Ministerul Sănătății în vederea modificării Ordinului comun nr. 5.196/1.756/2021 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, în sensul:
  • a) permiterii participării zilnice, cu prezență fizică la cursuri, a tuturor antepreșcolarilor, preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, indiferent de rata de incidență cumulată cu respectarea tuturor normelor de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2;
  • b) stabilirii modalităților de adoptare a deciziilor de suspendare a prezenței fizice la cursuri, a antepreșcolarilor, preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, în funcție de cazurile confirmate la nivel de clasă/școală;
  • Art.2 - (1) Se propune utilizarea în unitățile de învățământ a testelor rapide antigen non-invazive efectuate din proba de salivă, pentru elevi și preșcolari, personal didactic, didactic auxiliar și nedidactic, în scopul monitorizări permanente și eficiente a riscului epidemiologic la nivelul acestora concomitent cu intensificarea acțiunilor de control desfășurate de instituțiile abilitate pentru verificarea respectării normelor de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2.
  • (2) Se abilitează Ministerul Sănătății să identifice, prin Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România, testele rapide antigen COVID-19 din salivă, introduse pe piața Uniunii Europene cu respectarea cerințelor de reglementare aplicabile și să comunice Oficiului Național pentru Achiziții Centralizate aceste cerințe de reglementare, precum și cerințele minime de performanță necesar a fi îndeplinite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















11186 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    Bravo (Joi, 30 septembrie 2021, 21:16)

    galeo [utilizator]

    In sfarsit devenim ai noi mai curajosi si acceptam hazardul din jurul nostru.
    • +3 (7 voturi)    
      ai inteles gresit (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:08)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nu noi ne asumam hazardul, politrucii damboviteni ne supun riscului. Din cate stiu nici elevii majori si nici parintii elevilor minori nu au fost consultati. Toata (i)responsabilitatea pentru decizia asta apartine puliticienilor.
  • +11 (35 voturi)    
    Fraierilor! (Joi, 30 septembrie 2021, 21:23)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Daca se infecteaza profesorii cine mai preda la scoala?
    Tampeanu?
    Cuțu cuțu?
    • -6 (18 voturi)    
      ! (Joi, 30 septembrie 2021, 22:41)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Profesorii se puteau vaccina, daca nu ghinion! Ca vaccinat treci mai lejer prin boala si devii negativ mai repede, mai mult te sperie cand auzi ca ti-a iesit pozitiv testul si cam aia e... In 5-6 zile iesi negativ! Restul, enjoy selectie naturala!
      • -3 (13 voturi)    
        Asa este si fara vaccin (Vineri, 1 octombrie 2021, 0:00)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Depinde ce suferinte mai ai....orice virus cand gaseste terenul slab isi face de cap.

        Majoritatea care am trecut prin boala am luat complex de vitamine si paracetamol la 6 ore3-4 zile iar cei care nu au luat din prima s-au mai luptat 7zile in plus cu covidul precum nevastuica cu vipera....pana l-au dovedit :))) Unii au mai ramas cu tuse seaca inca o saptamana.

        Altii cu probleme medicale au mai mierlit-o sau au tras greul prin spitale cate o luna :(((
      • 0 (14 voturi)    
        bun, selectie naturala, am inteles (Vineri, 1 octombrie 2021, 0:08)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Dar n-ai raspuns la intrebare, cine le mai preda copiiilor? Ghinionul nu va fi doar pentru profesorul nevacinat, ci si pentru copii.

        Sau poate tu vrei ca bolnav, de acasa, profesorul sa le predea copiilor online? Sau poate de pe patul de spital?
        • -1 (5 voturi)    
          Vorbesti ca baciul moldovean din Miorita (Vineri, 1 octombrie 2021, 6:55)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Defetismul la romani...
    • -5 (11 voturi)    
      Lol (Vineri, 1 octombrie 2021, 0:07)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Chiar, cine va mai preda când absolut toți profii din România vor face o formă gravă de Covid în aceeași zi ?

      Bre, ați dilit cu toții ?
      • +3 (7 voturi)    
        Nu poti intelege (Vineri, 1 octombrie 2021, 6:53)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Daca bei toata ziua!
  • +9 (31 voturi)    
    Uite (Joi, 30 septembrie 2021, 21:29)

    dealucaragiale [utilizator]

    Treaba asta cu “se propune” testarea inseamna ca putem sa nu testam pe nimeni. E doar o propunere. Deci fix pix! Copiii nostri sunt victimele tuturor, din pacate.
    • +12 (20 voturi)    
      ! (Joi, 30 septembrie 2021, 22:44)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      Iti dai seama! Se laudau ca au de toate cand incep anul scolar, primarul, traseistul ala de ministru care a schimbat vreo 6 partide! Cand m-am dus la prima zi de scoala pana si hartie igienica a trebuit sa cumparam, creta, markere, burete, dezinfectant, MASTI, etc. etc. Nu mai zic de TOATE manualele platite atunci pe loc, inclusiv mizeria de manual de religie a BOR!
    • +6 (8 voturi)    
      EXACT ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 6:49)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      Vor transforma scolile cu buna stiinta si in mod constient in focare de Covid, pentru ca din fericire, copii sunt inca in marea majoritate asimptomatici, asa ca isi voir da virusul de la uni la altii, fara niciun semnal, IN LIPSA TESTARII PERIODICE, care e doar o propunere, o posibilitate.
      De ce zic ca in mod constient vor face asta ? Pentru ca insusi ministrul a spus ca "Nu copiii sunt responsabili de sănătatea părinților și bunicilor nevaccinați ", asa ca, las' sa le duca copii virusul acasa, sa-i invete minte fiindca n-au vrut sa se vaccineze !!!!
      Iar curajosii si evolutionistii care cred in selectie naturala si care se bucura ca se mentin scolile deschise IN ORICE CONDITII, fara nicio masura de preventie OBLIGATORIE, ar fi bine sa aiba ceva banuti pusi deoparte.... Ca nu copii sunt vinovati ca n-au luat ei in calcul ca vor si muri la un moment dat, si vor trebui cheltuieli colaterale inmormantarii.....
  • +2 (10 voturi)    
    Explicatii (Joi, 30 septembrie 2021, 21:46)

    Casargoz [utilizator]

    Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) propune ...
    Daca MS si ME aproba devine obligatoriu.
    Parerea mea este ca testele nu sunt nici invazive nici medicale.
    E ceva de buin simt sa te testezi. Nu ai incredere ce se intampla cu testul? Iti e frica sa nu iti faca cineva secventiere genetica a salivei? Ia-ti testul acasa.
    Nu exista nici un argument sa nu te testezi. Nu crezi in test? Nu-l faci pentru tine.
  • +8 (16 voturi)    
    imi face impresia... (Joi, 30 septembrie 2021, 22:14)

    CetateanulRoman [utilizator]

    ca isi doresc cu ardoare sa piarda anticipatele
  • -10 (18 voturi)    
    Trebuie lucrat la responsabilizare.. (Joi, 30 septembrie 2021, 22:32)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Propun ca pe langa introducerea obligativitatii vacinarii, sa se introduca ore de (re)educare in care elevii sa fie invatati de mici ca daca nu te vaccinezi o omori pe Buni.
    Sa fie educati de mici ca cu sanatatea publica nu e de gluma, ehee...
    • +5 (11 voturi)    
      Imi place (Joi, 30 septembrie 2021, 23:09)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      numele tau de utilizator. Foarte adecvat.
      • -1 (3 voturi)    
        Discutia e despre Sanatatea Publica (Vineri, 1 octombrie 2021, 1:07)

        Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Aici discutam despre Sanatatea Publica.
  • +12 (20 voturi)    
    Pe saliva? Nicio problema (Joi, 30 septembrie 2021, 22:37)

    vladulu [utilizator]

    Scuip oricand cu placere pe guvernul Iohanis ([pe care din greseala l-am votat).
  • +13 (15 voturi)    
    In ordinele (Joi, 30 septembrie 2021, 23:08)

    rana [utilizator]

    ministerului educatiei se repetă obsesiv "cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie".
    Insa în monitorul oficial este si regula "să se asigure distanţarea de minim 1 metru. În situaţia în care acest lucru nu se poate realiza, se va asigura distanţarea maxim posibilă".
    Astfel se accepta orice distanta (maxim) posibila... iar asta in mod oficial, iar asta spune totul despre ce fel de norme se respecta in scoli.
    • +7 (7 voturi)    
      asa e organizata Romania (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:07)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui rana

      ... adica la misto.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:34)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui rana

      caz concret, 2 scoli din Bucuresti , ambele cu pupitre, clasele identice ca marime, la fel nr de copii, 30+. Unii s-au chinuit sa le distanteze cumva, chiar daca acum culoarele sunt mici, ceilalti le tin in continuare lipite, pe vechiul model. N-au miscat un pai. Nici macar nu cred ca se matura seara (la pranz nici nu visam) pentru ca gasesc in banci ambalaje de la ceilalti. Cei mai norocosi gasesc si servetele folosite.
  • +8 (8 voturi)    
    Mult s-au mai gandit (Vineri, 1 octombrie 2021, 1:38)

    Parinte1 [utilizator]

    Daca intr-o clasa un copil are Covid, colegii intra in izolare, dar profesorii care au predat la acea clasa merg mai departe la scoală si predau de la o clasa la alta. Vi se pare normal?
    • +6 (6 voturi)    
      Stai linistit (Vineri, 1 octombrie 2021, 6:56)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Parinte1

      Ca la cum suna textele de lege, nu va sti nimeni ca intr-o clasa un copil are Covid, inca in marea majoritate, copii sunt asimptomatici. Se va afla peste 1-2 saptamani, cand cineva din familia unui copil asimptomatic, ajunge la spital sau moare, timp in care calculeaza tu la cati copii (cel mai probabil, asimptomatici) a mai dat primul, boala, rata de infectiozitate e 1 la 8....
      Cimpeanu, Superman si sleahta lor, se folosesc de copii sa se razbune pe romanii care nu doresc sa se vaccineze, i-a scapat pasarica, a zis ca "Nu copiii sunt responsabili de sănătatea părinților și bunicilor nevaccinați", asa ca hai sa-i invatam noi minte, hai sa le trimitem virusul in case prin intermediul copiiilor...
      In plus, mai au un motiv pe care nu l-a sesizat nimeni: putem sa murim, sa crapam, ori parinti ori bunicii ori cativa copii, dar scolile nu se inchid decat in extremis, ca nu mai are Superman nici bani sa dea la parinti sa stea acasa cu copii la scoala online....
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Parinte1

      Si vin tusind, cum avem un caz. Sau alt caz a tinut ora din online, toti elevii fiind in clasa, esec total. Avioane, urlete etc. Mai trebuie o persoana sa-i pazeasca eventual.
  • -5 (13 voturi)    
    Decizie buna ! Cine nu-i parinte de scolar... (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:23)

    LemonCake [utilizator]

    ... sa se abtina de la comentarii. Scoala online a fost un dezastru educational. Covarsitoarea majoritate a parintilor sustin cele afirmate de mine. Copiii au ramas cu mari goluri la materiile asa-zis predate pe tabletã. Repet: masura foarte buna !
    • +2 (2 voturi)    
      Decizie cretina. SCOALA toata e un dezastru. (Vineri, 1 octombrie 2021, 10:08)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui LemonCake

      Tot ce tine de educatie, in Romania, e un dezastru national. Daca cretinilor care ne conduc, le pasa de scoala, atunci nu abandonau scoala 40% copii care nu mai ajung din clasa I in clasa 12, si nici nu ajungeau 45% analfabeti functional, din cei care mai ajung totusi, in clasa a XII-a...
      Dintr-o data, scoala a devenit importanta pentru guvernanti. Da, pentru ca nenoricitii o folisesc ca arma bilogica: se folosesc de copii, fiindca sunt majoritatea asimtopmatici si duc boala peste tot fara ca multi sa aiba vreun semn, ca sa raspandeasca un virus care-i scapa de cei care pun presiunii de sistemul de sanatate (bolnavii cronici) sau pe sistemul de pensii (batranii).
      De ce spun asta ? PENTRU CA TIN SCOLILE DESCHISE FARA CONDITIA TESTARII PERIODICE PERMANENTE, a tuturor copiilor. Asa incat, sa nu se stie cand e infectat un copil, decat cand Doamne fereste, e printre putinii care fac o forma mai grava, sau ii e afectat cineva mai grav din familie. Dar pana e afectat cineva din familie, un singur copil a dat boala la toti ceilalti din casa, asa ca inchiderea clasei sau a scolii, mai ajuta doar ...prezenta la inmormantari....
      SI chestia asta o fac constient, Cimpeanu a declarat ieri ca "Nu copiii sunt responsabili de sănătatea părinților și bunicilor nevaccinați", cu alte cuvinte, las' sa le duca boala acasa, sa-i invete minte !....
      P.S. Am trei copii scolari, si-i duc zilnic, dar nu la scoala ci la un fel de ruleta ruseasca: "Da Doamne, sa nu fie azi PRIMUL care i-a Covid"....
      Problema e ca poate fi al 100-lea, si pana nu-i moare bunicul de 80 de ani, tot nu stim. .. Scoala e la tara, langa Bucuresti, cu toaleta in curte, ce sa mai vb de igiena sau teste ?!?.... Mai ales ca anul trecut au incercat si musamalizarea unui caz de Covid la un cadru didactic, numai sa nu se mai complice cu online-ul, fiind in prag de vacanta...
      Si cam asa sunt majoritatea scolilor, ori fara conditii, ori cu conduceri nepasatoare, indolente sau si mai grav, "curajoase"...
  • +7 (9 voturi)    
    Tampeanu e calul troian din PNL. (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:51)

    Statisticianul [utilizator]

    Din pacate acest clovn nu a facut nimic din ce trebuia sa faca ca si ministru a educatiei.
    E doar tare in clanta.
    Pa PNL, te poti acum uni cu PNTCD cu care vei ajunge la egalitate in sondaje.
  • +3 (7 voturi)    
    anti vaxxer numarul 1 al Romaniei (Vineri, 1 octombrie 2021, 8:58)

    aditza_1967 [utilizator]

    Citu a devenit agentul special Anti Vaxxer
  • +1 (7 voturi)    
    Testele din saliva sunt corecte? (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:28)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Agentia medicamentului ce spune?
    Testele de saliva sunt dispozitiv medical autorizat de testare? Atunci de ce cand mergi in spital iti spun ca trebuie PCR, ca testele din saliva au rezultat incert? Si testele de saliva nu cumva au rezultat corect doar daca sunt efectuate dupa 7 zile de la infectare ?
    Ati cumparat prea multe teste nesigure, cu 50% acuratete, si vreti sa scapati de ele pe copiii nostri? Sa mergem pe loteria "fals pozitiv" sau "fals negativ"?
    Daca testati, testati saptamanal in scoli, cu teste sigure si recoltare facuta de personal autorizat nu de portar!
    A...nu ne permitem, n-avem bani!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Catu! (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:39)

    idealogul [utilizator]

    Este prima masura luata de Catu (pe care il detest) dar cu care sunt de acord.
    Cum spuneau latinii: norocul ii ajuta pe curajosi. Deocamdata toate deciziile privind Covid-ul au fost luate pe baza de panica, isterie si lasitate.
    Cei care nu sunt de acord se pot vaccina zilnic si pot iesi pe strada intr-o bula de plastic de 2m diametru.
    Lumea curajosilor va merge inainte. My body my choice. Eu imi asum toate consecintele faptelor mele. Daca mor mor dar vreau sa imi traiesc viata pentru ca am doar una. Si copii mei au si ei dreptul la viata.
    Sa stai ani de zile tremurand de frica sub pat nu se numeste viata. In puscariile comuniste oamenii erau mai liberi.
    Copii mei au pierdut un an din viata si unii deaici fac tot posibilul sa mai piarda inca unul. Deja copii romani risca sa primeasca Darwin award in masa deoarece sunt o generatie de inadaptati sociali, izolati, cu lacune irecuperabile in cunostinte si probleme de sanatate datorate izolarii si mastii. Copii mei au deficit grav de D3 deoarece D3-ul este produs de organism doar daca stai la soare. Sub pat nu ajunge soarele.
  • +1 (1 vot)    
    Ultimul ramas sa stinga lumina ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:42)

    gv [utilizator]

    Eu zic sa mearga la scoala pana crapa toti profesorii si parintii si bunicii elevilor. Sa se opreasca scolile doar cand trece de 1000 la mie. Ultimul ramas in picioare sa stinga lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    daca se inchid barurile si mall-urile (Vineri, 1 octombrie 2021, 21:56)

    Jeta [utilizator]

    poate creste prezenta la scoala. zic si io