VIDEO Noile reguli după care elevii se întorc la școală: Școlile vor rămâne deschise până la rata de infectare de 6 la mie / Autoritățile revin: vor fi permise și anumite măști textile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2021, 9:56 Actualitate | Educatie


Elevi la scoala
Foto: Agerpres
În ce condiții începe noul an școlar? Școlile, grădinițele și creșele vor funcționa cu prezență fizică, iar dacă rata de infectare COVID trece de 6 la mia de locuitori, elevii din acea localitate vor trece în online. Vor rămâne deschise, însă, creşele, grădiniţele şi unitățile din învăţământul special, au anunțat miercuri miniștrii Educației, Sorin Cîmpeanu, și Sănătății, Ioana Mihăilă. Rata de infectare luată în calcul va fi cea anunțată de DSP în ziua de vineri. Vinerea, fiecare școală va ști cum funcționează în săptămâna următoare. Va fi obligatorie purtarea măștii în școală, dar nu și în curtea școlii, și vor fi permise în continuare și măștile textile, cu condiția să acopere gura și nasul.



Cele mai importante declarații ale miniștrilor Educației și Sănătății, care au semnat miercuri ordinul comun cu regulile pentru noul an școlar:

Sorin Câmpeanu:

  • Până la atingerea ratei de infectare de 6 la mia de locuitori în localitate, toate școlile, creșele și grădinițele rămân deschise în format fizic.
  • După atingerea ratei de 6 la mie, școlile trec în online, iar creșele, grădinițele și unitățile din învățământul special rămân deschise.
  • După depășirea ratei de 6 la mie nu vor mai fi permise nici activitățile remediale.
  • Ordinul este în forma finală, dar el va fi semnat după ce vom fi abilitați de CNSU.
  • În document sunt precizate toate situațiile în care apare un caz de infectare, ce se întâmplă. Credem că am acoperit toate situațiile posibile.
  • Dacă se va depăși rata de infectare de 6 la mie, cred că va fi o perioadă scurtă până se revine sub 6 la mie.
  • Perioada de școală online se înjumătățește de la 14 la 7 zile în cazul în care se găsește un caz pozitiv.
  • Până la 6 la mie vor fi testate absolut toate cazurile simptomatice - elevi și profesori - și toți contacții persoanelor confirmate.
  • Se păstrează restricțiile cu privire la accesul persoanelor neautorizate în școli. Practic, părinții nu vor avea acces.
  • Decizia privind trecerea în online a unei unități de învățământ va fi a DSP, împreună cu Inspectoratul Școlar și conducerea școlii.
  • Rata de infectare luată în calcul pentru modul de infectare va fi rata de infectare de la finalul săptămânii - ziua de vineri. Vinerea, fiecare școală va ști cum funcționează săptămâna viitoare. Ziua de vineri este determinantă pentru cum va funcționa școala în următoarea săptămână. Referința este rata de infectare afișată de DSP, în fiecare zi de vineri.
  • Sunt sute de mii de măști la autorități locale care vor fi puse la dispoziția școlilor. Am pregătit cadrul legal pentru acest lucru. Toți cei care vor solicita vor primi măști.
  • În măsura în care vom putea, vom evita cât mai mult învățământul online și cel hibrid.
Ioana Mihăilă:

  • Se mențin măsurile de prevenție - distanțarea fizică, aerisirea cvasi-permanentă.
  • Se menține obligativitatea purtării măștii în interior.
  • Recomandăm purtarea măștii de tip medical, pentru că este standardizată, dar am precizat și niște condiții în care măștile textile pot fi purtate - să acopere gura și nasul.
  • Continuăm să testăm în școli și ne pregătim să vaccinăm în școli.
  • Ce se întâmplă dacă apare un caz de COVID într-o clasă?
  • În cazul copiilor din învățământul preșcolar și al celor de până la clasa a VI-a, cursurile trec în online pentru 14 zile, dar se poate veni la școală din ziua 8, în urma testării antigen, cu test COVID negativ. Testarea se organizează în școală. În cazul în care părinții refuză testarea copiilor în ziua 8, acei copii continuă cursurile online până în ziua 14.
  • Pentru copiii din clasele a VII-a, a VIII-a și învățământul liceal, există două situații - copiii care au fost vaccinați și cei care au trecut prin boală în ultimele 180 de zile pot continua să învețe față în față, dacă apare un caz. Ceilalți rămân în online - scenariu valabil sub rata de infectare de 6 la mie.
  • Masca în aer liber, în curtea școlii, purtarea măștii nu este obligatorie, cu excepția acelor festivități de deschidere a școlii, când este aglomerație.

  • Există 3 metode prin care se organizează vaccinarea în școli: dacă școala dispune de resurse materiale și umane - medic și asistentă - vaccinarea se face la cabinetul școlii. Dacă nu dispune, DSP pune la dispoziție o echipă mobilă de vaccinare, cu programare prealabilă la vaccinare. A treia variantă - dacă școala are în proximitate un centru de vaccinare, elevii pot merge să se vaccineze la respectivul centru de vaccinare.
  • Pentru copiii de peste 12 ani care au boli cronice este recomandată vaccinarea. Pentru copiii sub 12 ani care au imunodeficiențe, se permite să se continue învățământul online.
  • Ieri, numărul de copii internați în secții COVID era 77 și 5 la Terapie Intensivă. Toți copiii care au forme moderate și severe provin din familii nevaccinate.
  • Direcțiile de Sănătate Publică au teste în stoc.
  • Ordonanța care permite ca măștile pentru persoane defavorizate, cumpărate anul trecut, să fie oferite elevilor a fost publicată azi noapte. Sunt sute de mii de măști în fiecare județ.
  • Diferențele față de celelalte valuri pandemice: ne așteptăm ca numărul de infectări să crească mai repede decât în alte valuri pandemice, având în vedere contagiozitatea noii tulpini Delta.
  • Infecția la copii este uneori simptomatică și cu evoluție severă.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16025 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:11)

    tirolez [utilizator]

    "la un caz in scoala" sau in clasa? S-a exprimat gresit? Sa publicati ordinul , sa ne lamurim singuri, ca impiedicatii astia nu stiu de capul lor.
    • +3 (3 voturi)    
      Conteaza? Copiii oricum vor duce COVDI acasa (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:13)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      - masca textila NU protejeaza de virusi, oricum s-ar numi ei

      - copiii vor duce covid acasa dupa ce il iau unii de la altii
      • -1 (3 voturi)    
        Dar acasa (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:04)

        Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Responsabili cu mentinerea igienei si securitatii celor vulnerabili sunt parintii, nu scoala. Daca scoala se dovedeste incapabila sa raspandeasca o infectie, partintii vor fi capabili. Iar daca ei sunt incapabili cu una bucata copil (sau doua bucati) si una-doua bucati vulnerabili, cum sa fie scoala cu sute?!?
  • +4 (26 voturi)    
    sa facem totul (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:19)

    tahomir [utilizator]

    ca sa simulam ca facem ceva. Mastile chirurgicale nu folosesc la nimic impotriva raspandirii Covid dar copiii cica pot sa poarte chiar si masti textile care sunt si mai ridicole. E o bataie de joc, sunt chinuiti copiii pentru ca psihopati ca Arafat si cei din USR+ sa isi satisfaca nevoia bolnava de putere si de control.
    • +4 (12 voturi)    
      nu stiu ce sa cred... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 11:21)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Eu am urmatoarea experienta cu mastile chirurgicale:
      de cand a inceput pandemia am purtat masca si surprinzator in sezonul rece nu am racit deloc...inainte de pandemie raceam de cel putin 3 ori...si m-am deplasat tot la fel de mult...iar in tramvai, metrou tuseste lumea...ce e drept in masca pe care o poarta...
      Asa ca nu stiu ce studii ai citit tu...dau ce doctor in stiinte esti tu...eu vorbesc din experienta...care bate orice studiu..
      • -4 (8 voturi)    
        Ai purtat tu masca (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:22)

        Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Si au purtat si ei. DAR o bacterie este de mii de ori mai mare ca un virion.
        • +1 (5 voturi)    
          le cam confunzi (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:48)

          relax1 [utilizator] i-a raspuns lui Pseudohipsterul Sexpic

          Virusul gripa nu e bacterie....bacteria e altceva..si COVID si Gripa sunt virusi..sunt din familii diferite dar tot virusi.
          • -2 (4 voturi)    
            Pai iata ce ai spus tu (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:03)

            Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui relax1

            "in sezonul rece nu am racit deloc" - raceala este bacteriana. Cand "racesti" virotic se numeste viroza sau gripa.

            Deci faptul ca nu ai racit deloc este ca nu ai luat bacterii. Da, bacteriile sunt filtrate excelent de masca.
            • +2 (2 voturi)    
              ia si citeste aici (Joi, 2 septembrie 2021, 14:58)

              relax1 [utilizator] i-a raspuns lui Pseudohipsterul Sexpic

              Raceala comuna este virus la fel ca si gripa...nu mai sustine aiurea prostiile cu bacterie

              https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/diferente-intre-infectiile-bacteriene-si-cele-virale
              • +1 (1 vot)    
                Just, ai dreptate (Joi, 2 septembrie 2021, 22:37)

                Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui relax1

                Nu am stiut. Multumesc pentru link. Am invatat ceva nou.
      • -2 (12 voturi)    
        fascinant (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:37)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Deci nu ai racit anul trecut si tragi concluzia ca masca opreste Covidul pentru toti. Acvariu ai?
      • -3 (5 voturi)    
        ! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:43)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        Nu-ti pierde timpul cu bugetarii astia cu mintea odihnita care comenteaza pe aici in timpul serviciului! Evident ca masca ajuta extrem de mult la imprastierea virusului, dar ce sa le explici cercopitecilor!
        • -2 (4 voturi)    
          A tine elevii cu masca la ore (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:16)

          Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          Pe toata perioada zilei este o prostie. Fie reduc timpul petrecut la ore, fie ii testeaza si intra fara masca pe perioada valabilitatii testului negativ.

          Iar ceea ce ai spus denota o minte si mai odihnita. Cel mai bine ar ajuta un costum ermetic sau cu presiune pozitiva. Ai avea garantia ca nu te infectezi. Insa nu se poate pt ca e incomod.

          Masca pt copiii de scoala este la fel de incomoda. Nici un medic chirurg nu poarta masca zi de zi nonstop cu orele. In plus, dupa un timp are si o asistenta care i-o schimba. Tu insa ceri asta de la niste subdezvoltati fizic.
  • +7 (19 voturi)    
    Brilliant (Miercuri, 1 septembrie 2021, 10:28)

    Vaka [utilizator]

    Inca un an pierdut.

    Si asta se va deconta la un moment dat... Am mai spus si imi mentin ideea: Scolile trebuie tinute deschise cu orice pret, absolut orice pret. Pentru ca altfel se va plati un pret inzecit.

    Stiu, o sa ziceti ca este vorba de vieti. Da klar e vorba de vieti umane, e greu de ales, dar daca trebuie, o viata tanara valoreaza mai mult decat una batrana.
    • -4 (12 voturi)    
      Atotștiutorule... (Miercuri, 1 septembrie 2021, 11:22)

      Duminica_Orbului [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      Sunt deja 70 de vieți ”tinere“ la ATI. Mulți din copiii aceia vor muri – azi, mâine, în timp ce tu dai sentințe pe forumuri. Și e încă vacanță, și e o rată de infectare de 0,3 la mie.
      Știu, niciunul din cei 70 nu e copilul tău. Probabil că nici nu ai. Așa că de ce ți-ar păsa, nu-i așa?
      • +2 (6 voturi)    
        Ce ne place sa ne dam in barci (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:59)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

        1. Sunt 5 la ATI (https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25009705-peste-80-copii-covid-19-sunt-spitalizati-ministrul-sanatatii-infectia-copii-este-uneori-simptomatica-evolutie-severa.htm)

        2. "toți copiii cu forme moderate și severe de boală provin din familii nevaccinate"

        3. Scoala este vaccinul creierului.
        • 0 (4 voturi)    
          3 nu e corect (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:09)

          Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Nu scoala e vaccinul creierului ci educatia. Nu sunt acelasi lucru.
    • -3 (9 voturi)    
      de ce (Miercuri, 1 septembrie 2021, 11:36)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      ar fi vrei sa decizi tu pentru sanatatea copiilor altora? iti asumi cumva si raspunderea? e de neinteles de ce se insista cu obligarea venirii la scoala in conditiile in care in scoli nu s-a schimbat nimic in aproape doi an i pentru a reduce risucrile sanitare....sunt curios cand vor apare primele decese ale unor copii infectati la scoala ce se va intampla si daca apartinatorii vor da statul in judecata impreunqa cu miistrii de la educatie si sanatate care vor fi principalii vinovati, atata timp cat se refuza varianta online pentru familiile care ar vrea sa o aleaga, si totul din caquza incompetentei statului in a asigura resurse tehnice si a unor profesori de a dobandi niste copetente digitale
      • +5 (5 voturi)    
        Vezi cum interpretezi (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:26)

        Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Vaka a spus "Scolile trebuie tinute deschise cu orice pret, absolut orice pret." deci este vorba de SCOALA.

        Tu ca parinte responsabil, daca copilul tau are probleme, il vei tine acasa si vei insista sa studieze de la distanta. TU TREBUIE SA AI OPTIUNEA de a decide ce faci cu copilul tau. Iar in acest caz ai si responsabilitatea: atat pentru sanatatea cat si pentru nivelul sau de educatie.

        SCOALA insa trebuie sa ramana deschisa pentru ca invatamantul in Romania e obligatoriu, in forma acreditata si pe baza programei. Pentru invatamantul preuniversitar nu exista acreditata nici o forma de invatamant la distanta in Romania. Inchiderea scolii intra asadar in conflict cu legile.
    • +4 (4 voturi)    
      In plus (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:07)

      Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      Cadrele didactice au avut tot timpul sa se vaccineze, au fost chiar prioritizate. Iar cadrele didactice pot purta la nevoie masca. Eu o voi face.
  • +2 (8 voturi)    
    De ce parerea parintilor nu conteaza? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 11:28)

    mircea112 [utilizator]

    De ce nu sunt lasati parintii sa stabileasca daca vor ca copii lor sa faca scoala fizic sau online?

    Cota asta de 6% pentru Bucuresti care are peste 2 mil de locuitori este foarte greu sa se intample. Intr-un cartier poti avea 99% cazuri Covid iar Bucurestiul sa aibe sub 1% incidenta.

    Cel mai ok ar fi ca parintii sa decida, in felul asta s-ar obtine si distantare la scoala pentru cei ce vor fizic si online pentru cei mai fricosi ce vor online.

    Parintii sunt intrebati de vaccin pentru copil dar pe partea cealalta ii obligi sa trimita copii la scoala cand ai o rata de peste 1000 de cazuri pe zi.
  • +2 (2 voturi)    
    pana sa va ,,analfabetizeze" in masa (Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:09)

    acribion [utilizator]

    comunistii, stiti care a fost procentajul de analfabeti din populatia romaniei in perioada interbelica?
  • +1 (3 voturi)    
    De ce (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:28)

    dealucaragiale [utilizator]

    Nu se face testare periodica in scoli si gradinite? Luni dimineata, la prima ora. Macar atat! NU vreau sa-mi expun copiii la covid, i-am ferit pana acum, dar nu mai pot! Daca nu merg la grupa mare, nu-i pot inscrie in clasa 0. O aberatie!!
    • +3 (3 voturi)    
      Cateva chestiuni (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:06)

      Pseudohipsterul Sexpic [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      1. In ziua testului si pe perioada valabilitatii negativitatii sale (48-72 h) fara masca. Negativ nu are ce sa dea la negativ nimic.

      2. Continua sa-i feresti daca sunt vulnerabili. Daca nu au alte probleme, este inutil. Mai devreme sau mai tarziu vor lua infectia.
  • +2 (4 voturi)    
    Nimic interesant (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:23)

    vodatepes [utilizator]

    Nimic interesant, doi papagali care toata vara au stat la soare si nu s-au gandit cum va incepe scoala. Acum dupa tipicul romanesc incep sa se agite si nu vor realiza nimic concret. Exista riscul ca pana la 13 septembrie sa se schimbe multe din cele spuse de acesti 2 papagali. O sa vina cu modificari si in seara zilei de 12 septembrie stati pe receptie dragi parinti si copii papagali vor avea ceva de spus.