Sorin Cîmpeanu anunță că o nouă lege a educației ar putea fi gata până la finalul anului

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2021, 16:33 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura Zoom
​Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat marți că își dorește ca până la finalul anului să fie definitivat proiectul unei noi legi a educației, care să o înlocuiască pe cea actuală, ce datează din 2011 și asupra căreia s-au produs aproape 100 de modificări.

„Sperăm să ne încadrăm în acest an cu un proiect de lege al educației, după ce se încheie dezbaterile pe proiectul România Educată. Eu ca ministru îmi doresc o nouă lege a educației”, a declarat Cîmpeanu, în cadrul unei dezbateri privind digitalizarea, organizată de Edupedu.ro

Întrebat ce ar dori să aducă noua legea a educației, Cîmpeanu a răspuns: „În primul rand este vorba de eficientizarea sistemului. Digitalizarea singură nu se poate face. Este nevoie de standardizarea evaluărilor.”

„Legea 1 (Legea educației din 2011 - n.r.) a fost o lege bună, însă sistemele de educatie fiind inertiale au avut mari probleme să țină pasul cu dezvoltarea societății, mai ales din punct de vedere tehnologic. Sunt convins ca si dl ministru Daniel Funeriu (autorul Legii 1 - n.r.) știe că sunt lucruri care, din cauza diferenței de timp de 10 ani, necesită a fi schimbate. Pe de alta parte știm multiplele modificări care au distrus coerența legii”, a mai spus ministrul.

„Vreau să păstrăm absolut tot ceea ce este bun din Legea 1”, a adăugat el.

Acesta a amintit faptul că asupra acestei legi au fost operate aproape 100 de modificări și s-a ajuns în situații în care un articol îl contrazice pe altul. Exemplul dat de ministru este acela al unui articol de lege care prevede că trebuie să existe un consilier școlar la fiecare 500 de elevi, iar altul prevede un consilier la 600 de elevi.

Fostul ministru Daniel Funeriu, autor al Legii 1, a intervenit și a dat la rândul său un exemplu: „În Legea 1 era prevăzut număr maxim de copii la clasă de 25, care era imposibil de evitat. Apoi s-a introdus sintagma „de regulă”".

În ceea ce privește proiectul România Educată, consilierul prezidențial Ligia Deca a precizat că acesta va fi finalizat „în scurt timp”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2625 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    nu se poate! (Marţi, 8 iunie 2021, 17:03)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Se va supara dl Funeriu pe Contributors ca nu e consultat!
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Marţi, 8 iunie 2021, 17:56)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      bine a consultat domnu' ministru toate'asociatiile parintilor' si asociatiile elevilor. Alea..scoase d eprin sertare,de care nu a auzit nici un elev ,nici un parinte si car enu reprezinta ,de fapt,pe nimeni
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Marţi, 8 iunie 2021, 18:02)

    martel55 [utilizator]

    intr-un an si ceva de cand a inceput pandemia nu s-a facut nimic pentru a rezolva problema scolilor supraagloemrate, si nici acum nu se face de fapt, stam cu mana dupa PNRR-ul; ca niste milogi...in afara sa platim pensii speciale, mai sitm sa facem ceva fara sa ne imprumutam?un guvern responsabilo ar fi facut deja palnuri pentru noi socli si ar fi inceput deja constructia in aceste conditii de pandemie
  • +1 (1 vot)    
    cimpeanu (Marţi, 8 iunie 2021, 18:12)

    ras-putin [utilizator]

    ministrul si legea, asta pare regula in invatamintul romanesc.

    alt politruc, alta intrebare, alta lege.
  • 0 (0 voturi)    
    E o vorbă... (Marţi, 8 iunie 2021, 19:13)

    Jolly Roger [utilizator]

    ”după chipul și asemănarea lui!”
    Pffff...!
  • +2 (2 voturi)    
    alt usl-ist ... pardon psdist prost... (Marţi, 8 iunie 2021, 19:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    alt usl-ist ... pardon psdist prost...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 iunie 2021, 19:31)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Noutăți (Marţi, 8 iunie 2021, 19:51)

    Celbland [utilizator]

    Noua lege a educației va legaliza plagiatul și copiatul de orice gen, apoi va stabili că elevii trebuie să primească numai note de 10, iar profesorii vor fi evaluați de elevi și salariile lor vor fi în funcție de evaluarea elevilor.

    Profesorii care vor îndrăzni să predea materiile, să nu le dea 10 elevilor și să le dea teme pentru acasă, vor fi imediat concediați.

    Admiterea la facultate va deveni obligatorie pentru toți absolvenții de liceu. Studenții care nu vor să învețe nimic vor primi diplome de la fabricile de diplome prin poștă, împreună cu înrolarea automată în corpul funcționarilor publici.

    Legea va prevedea că toți politicienii aleși la locale sau la parlamentare vor primi diplome de doctorat de la Academia de Securitate.

    Tot noua lege va prevedea sporuri de calculator pentru salariații ministerului educației și inspectoratelor, dar astfel de sporuri vor fi interzise profesorilor care predau online sau folosesc calculatorul ca material didactic.
  • +1 (1 vot)    
    minim 8 ore pe zi pt elevi (Marţi, 8 iunie 2021, 19:55)

    credinciosul [utilizator]

    si micsorarea normei didactice la 10 ore pe saptamana la profesori,scutirea de impozit a meditatiilor,si programarea lor chiar in salile de clasa sa nu mai strice profii covoarele si mobila!
  • 0 (0 voturi)    
    Calendarul si Legea rezolva toate problemele (Marţi, 8 iunie 2021, 21:37)

    luciannn [utilizator]

    Schimbarea datelor de incepere a semestrelor si noua lege a educatiei va rezolva toate problemele din invatamant: abandonul scolar, 35 de elevi in clasa, asta la invatamant in 2 sau chiar 3 schimburi, scoli cu wc in curte, fara incalzire

    Il intreaba cineva pe nenea asta cate locuri in scoli si licee construieste/modernizeaza anul asta, cu cat a scazut abandonul scolar datorita masurilor luate de el, cate scoli nu vor mai avea wc in curte, cate scoli vor avea incalzire, internet?

    Asta ca sa urmam modelul de la Transporturi de urmarire a performantei care acolo se masoara in numar de km construiti/reparati...

    Altfel vrajeala de alba-neagra cu calendaru, legea si reforma mai prosteste 20 de milioane de romani inca un an... Si totusi nu pare barbutist Campeanu asta... N-ai zice...
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbare de dragul schimbarii (Marţi, 8 iunie 2021, 22:26)

    vladulu [utilizator]

    Acest guvern a schimbat deja o multime de lucruri. Din pacate, majoritatea schimbarilor efectuate in loc sa reflecte pricepere si competenta oglinesc mai curand contrariul. Nu am nicio indoiala ca o noua lege a educatiei va reflecta aceeasi lipsa de masura si nechibzuinta cu care acest guvern deja ne-a obisnuit. Schimbam ca sa facem si noi ceva, ca sa nu se spuna ca n-am facut/schimbat nimic. Tipic romanesc. Marca PNL.