Florin Cîțu, despre propunerea ca toți elevii să revină la școală: E important să avem tot personalul din sistemul de învațământ vaccinat și apoi putem să discutăm

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 15:31 Actualitate | Educatie


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
​Premierul Florin Cîțu consideră că o condiție pentru revenirea tuturor elevilor la școală este vaccinarea întregului personal din învățământ. Acesta este răspunsul premierului la propunerea avansată de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, ca după jumătatea lunii mai toți elevii să poată reveni fizic la școală.

"Nu am discutat cu domnul ministru, dar eu cred ca e important să avem tot personalul din sistemul de învățământ vaccinat și apoi putem să discutăm", a declarat Cîțu, la finalul ședinței de Guvern de miercuri.

Sorin Cîmpeanu a afirmat, în urmă cu o zi, că speră să poată face o propunere oficială pentru revenirea tuturor elevilor la școală.

„E posibil peste două săptămâni să realizăm o fotografie de moment și să înaintăm o astfel de propunere, care să-i vizeze pe cei din clasele V, VI, VII și a X-a și a XI-a. (...) Mi-aș dori ca la jumătatea lunii mai să realizăm această propunere de prezență fizică încă din mai”, a spus ministrul Educației la HotNews LIVE.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1963 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    totul se reduce la vaccin (Miercuri, 5 mai 2021, 15:39)

    Alin Delin [utilizator]

    Nu la faptul ca nu mai avem cazuri.
  • +2 (6 voturi)    
    ... la toamna (Miercuri, 5 mai 2021, 15:40)

    Paul_ [utilizator]

    Pana la toamna cine vrea sa se vaccineze are timp.

    Cine nu vrea, problema lui si a familiei lui.
    • -2 (4 voturi)    
      . (Miercuri, 5 mai 2021, 16:33)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      de acord, inclusiv copiii vor putea fi vaccinati in vara.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce prostie... (Miercuri, 5 mai 2021, 16:03)

    Luk [utilizator]

    Profesorii PREFERA online, aiuritule :))
  • +1 (3 voturi)    
    discutie inutila (Miercuri, 5 mai 2021, 16:06)

    Mistrelutz [utilizator]

    acum,la sfarsit de an scolar. cu o luna sau fara o luna cu prezenta fizica la scoala e acelasi lucru.
  • -3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 16:14)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      Dar cu gramatica ce-ai avut? (Miercuri, 5 mai 2021, 17:11)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui

      Pana nu stii sa faci acordul in limba romana , scris si vorbita, nu ai niciun merit sa scrii, chiar si documentat, pe orice forum!
      Mie frica sa nu puna in practica ideile noi.
      Pentru medicii din spitale, numai respect si multumiri.
      Ticalosii sunt in alta parte.
      • +1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 5 mai 2021, 17:38)

        Simbad [utilizator] i-a raspuns lui lasa

        ”Mi-e”...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai pot de dragul copilasilor (Miercuri, 5 mai 2021, 17:38)

    VOX. [utilizator]

    In realitate, o alta forma de instigare.
  • -1 (1 vot)    
    Foarte interesanta parerea premierului (Miercuri, 5 mai 2021, 18:22)

    MCR [utilizator]

    Astept sa fie pusa in practica. Daca nu s-au vaccinat profesorii cum poti sa chemi toti copii la scoala fara distantare in clase ?
    Daca functioneaza onlinul bine orele trebuie sa continue online atata timp cat exista cazuri si morti indiferent de rata de infectare.