Cîmpeanu: Sunt universități care vor să impună ca doar studenții vaccinați să participe la laboratoare. Cei nevaccinați, să poarte combinezoane / Prioritate și la cazare pentru vaccinați

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2021, 17:28 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu, interviu la HotNews.ro
Foto: Hotnews
​Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat marți, la HotNews.ro, că există universități care ar dori să impună ca, din toamnă, la orele de laborator să participe fizic doar studenții vaccinați, iar ceilalți să poarte combinezoane de protecție.

„Sunt universități care se gândesc ca din toamnă să nu facă rabat de la prezența fizică în cadrul orelor de laborator și să impună o serie de condiții. Spre exemplu, participarea fizică a studenților vaccinați. Fără a îngrădi participarea studenților nevaccinați. Aceștia ar putea să aibă combinezoane de protecție. Sunt câteva universități și eu susțin această idee”, a declarat Cîmpeanu, în cadrul interviului HotNews.ro.

Cîmpeanu a precizat și că o variantă luată în calcul este prioritizarea studenților vaccinați la cazarea în cămine.

Ministrul a precizat că există însă și cazuri de studenți care au contraindicații la vaccinare, iar acestea vor fi evaluate separat.

Interviul la HotNews LIVE poate fi urmărit aici







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10371 vizualizari

  • +10 (72 voturi)    
    sper (Marţi, 4 mai 2021, 17:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa fie dati rapid in judecata
    • +1 (43 voturi)    
      Pe motiv... (Marţi, 4 mai 2021, 18:37)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...ca..
      • +5 (63 voturi)    
        Pe motiv... (Marţi, 4 mai 2021, 19:41)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        ...de discriminare. La universitate cand intri in anul 1 semnezi un contraact de studii. Acesta nu prevede participarea la laboratoare in functie de vaccinare. Sa fim intelesi, sustin vaccinarea si cred ca e solutia cea mai buna, interzicerea participarii la activitatile didactice insa ar incalca contractul de studii.
        • +1 (33 voturi)    
          pardon (Marţi, 4 mai 2021, 21:32)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Nu le interzice participarea, doar participarea fizica. O alta varianta ar fi sa vina la fiecare cu rezultatul unui test sau sa ii testeze pe loc, contra cost, ca nu trebuie sa plateasca statul inconstienta unora. Asa cum trebuie sa vii si la scoala cu adeverinta de reintegrare in comunitate sau cum s-a cerut zeci de ani exsudat faringian la scolari, pa banii parintilor, ar putea sa se implementeze si la studenti. Daca nu vrei vaccin gratis, ca sa fii primit in comunitate trebuie sa dovedesti ca esti sanatos pe banii tai. Altfel, de exemplu, poti sa-ti ucizi colegul care nu se poate vaccina din motive medicale, ca si el are dreptul la sanatate.
          • +1 (23 voturi)    
            Statul (Marţi, 4 mai 2021, 21:56)

            Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

            TREBUIE sa suporte costul, sau universitatea. Constitutia GARANTEAZA accesul la studii. Studentii admisi cand au fost admisi au primit DREPTUL DE A STUDIA. Acest drept le poate fi retras numai daca incalca CONTRACTUL DE STUDIU. Orice altceva este o divagatie intre noi doi fara efect legal.

            Studentul poate fi rugat sa accepte un addendum la contract prin care sa se oblige sa suporte costul. In lipsa acordului sau, universitatea trebuie sa suporte costul sau sa il exmatriculeze pe baza unui fapt mentionat in contract. In lipsa acelui fapt, nu are ce sa ii faca.

            In plus, astept si momentul in care studentii vor da in judecata facultatile. Cel mai probabil contractul lor de studii prevede studii de ZI CU FRECVENTA. In perioada starii de urgenta era stare de urgenta. In afara starii de necesitate / urgenta nu exista decat doua mijloace legale: fie universitatea modifica contractul de studii si forma studiilor siu studentul semneaza, fie universitatea respecta contractul in vigoare.
            • +3 (7 voturi)    
              Dreptul la studii... (Miercuri, 5 mai 2021, 9:24)

              Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

              ...nu este incalcat, deoarece pot studia online. In schimb acceptarea celor nevaccinati incalca articolul 35 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene: "În definirea și punerea în aplicare a tuturor politicilor și acțiunilor Uniunii se asigură un nivel ridicat de protecție a sănătății umane."
              Vezi si decizia CEDO care spune ca este acceptabila obligativitatea vaccinarii.
              • -2 (8 voturi)    
                Cand ai laborator (Miercuri, 5 mai 2021, 11:13)

                Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

                In majoritatea cazurilor acesta nu poate fi facut online. Online se face teoria. Daca laboratorul nu il poti face online, este incalcare a dreptului de studiu.
                • +1 (5 voturi)    
                  Deci.. (Miercuri, 5 mai 2021, 11:44)

                  Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

                  ...tot studiul se reduce la laboratoare. Interesant asta.
                  Exmatricularile - iti incalca si ele dreptul la studiu?
                  • 0 (4 voturi)    
                    Amice (Miercuri, 5 mai 2021, 13:42)

                    Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

                    NIMENI nu te poate exmatricula cat timp tu te tii de contractul de studii. Deci cel care incalca contractul esti TU. In plus, chiar exmatriculat, te poti duce la alta universitate sa studiezi.

                    Arata-mi in contractul de studiu sau o lege pe baza careia trebuie sa porti combinezon la facultatea de litere, de exemplu sau la constructii. Da, laboratoarele pot cere imbracaminte adecvata pt protectia muncii, pe baza unor norme legale. Dar nu exista nici o lege cu privire la combinezoane de COVID la studentii nevaccinati.
                    • -1 (5 voturi)    
                      Nu suntem amici... (Miercuri, 5 mai 2021, 15:00)

                      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

                      ... si nici nu imi plac trolii.
                      In al doilea rand, e foarte simplu: universitatea decide sa adauge la contract un act aditional care sa prevada ca nu ai acces la laboratoare daca esti nevaccinat. Nu esti de acord... poti rezilia contractul de studii. Alegerea e a ta: te vaccinezi sau studiezi in alta parte.
                      • +1 (3 voturi)    
                        Universitatea (Miercuri, 5 mai 2021, 17:26)

                        Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

                        NU POATE modifica un contract de studii dupa bunul plac. Poate modifica contractele de studii doar in doua conditii, fara sa ceara acordul nimanui:

                        1) IN CONDITIILE LEGII - si nu exista nici o lege discriminatorie fata de studenti

                        2) pentru studentii NOI, care VOR SEMNA NOUL contract

                        Pentru ceilalti, modificarea contractului in timpul desfasurarii sale unilateral si discriminatoriu inseamna procese si despagubiri! Deci da, sa modifice contractele dar sa plateasca despagubiri!
              • +1 (7 voturi)    
                In plus (Miercuri, 5 mai 2021, 12:10)

                Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

                Un student ce are un test negativ la COVID nu are cum sa fie infectios mai mult sau mai putin ca unul vaccinat. Deci de ce cel vaccinat e primit in timp ce cel sanatos nu e?!?!?!
          • +2 (18 voturi)    
            pai... (Miercuri, 5 mai 2021, 5:40)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

            "stimabile...."primirea in comunitate" conditionata de vaccinare este discriminare in forma pura, exprimata clar si fara echivoc. Punct.
        • +4 (22 voturi)    
          Nu numai atat (Marţi, 4 mai 2021, 21:52)

          Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Constitutia Romaniei GARANTEAZA accesul la studii prinart 32 numit "Dreptul la invatatura". De cand a devenit constitutia optionala?

          Studentii care trec un test negativ sunt SANATOSI. Cum poti sa ii opresti de la studiu?!?!
      • +1 (5 voturi)    
        Combinezonul e pentru umilirea nevaccinatilor (Miercuri, 5 mai 2021, 12:55)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        Purtarea unei masti, poate si a unor manusi ar trebui sa fie de-ajuns. In fond, vaccinatii, pe strazi, in magazine, etc. se intilnesc cu oameni nevaccinati care nu poarta decit masca.

        Dar, nu. Se cere combinezon tocmai pentru a-i ridiculiza pe nevaccinati.
    • +6 (44 voturi)    
      Vaccinarea devine OBLIGATORIE (Marţi, 4 mai 2021, 20:27)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dar nu direct ci in stil SECURIST, ca ministrul
  • +14 (56 voturi)    
    Darth Vader (Marţi, 4 mai 2021, 17:34)

    Mazeta [utilizator]

    Mai era unul care purta combinezon, cască și respira greu. Și n-a sfârșit-o bine.
    • +5 (29 voturi)    
      Așa ți-au tradus rușii ”Star War”?!? (Marţi, 4 mai 2021, 20:47)

      vax_XXL [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Darth Vader în combinezon?!?
      Dar Steaua Morții cum au tradus-o? Sputnik V?
  • +14 (50 voturi)    
    vise (Marţi, 4 mai 2021, 17:48)

    Alin Delin [utilizator]

    Au mai incercat si altii masuri de acest gen si a iesit prost(a se vedea UMF Cluj).
    Toate declaratile de pe acum vor sa fie doar un impuls pentru vaccinare.
    • 0 (16 voturi)    
      Exact, inca o manipulare marca "komunist" (Marţi, 4 mai 2021, 21:26)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Doar ne-am obisnuit, de un an de zile numai komunistii cu talent ies pe sticla sa anunte chestii "importante".
      • +4 (14 voturi)    
        il asteptam maine (Marţi, 4 mai 2021, 21:56)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        si pe profu de sanatate publica alt comunist declarat

        acuma daca nu ne zice profu maine cati studenti intubati la ati avem , n a rezolvat nimic campeanu

        bai campeanule vezi ca se inneaca copiii in haznale prin scolile din romania si tu vrei sa i imbraci pe studenti in combinezon

        campeanule o sa ajungi sa te fugareasca lumea pe strada
      • -1 (9 voturi)    
        La stanga comunisti, la dreapta comunisti (Miercuri, 5 mai 2021, 0:56)

        Utilizator5 [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Peste tot comunisti. Domnilor, aceasta decizie e una copiata dupa cea a universitatilor din SUA, nu sunt comunistii vinovati, pe care ii scoatem din sertar cand ceva nu ne place.
        Romania incearca sa copieze modelul american daca nu va e clar sau nu ati urmarit sirul stirilor in ultimele saptamani.

        More than 100 US colleges and universities are now requiring students to get Covid-19 vaccinations
        https://edition.cnn.com/2021/04/29/health/student-vaccine-requirement/index.html
        • +2 (10 voturi)    
          universitatile din sua (Miercuri, 5 mai 2021, 2:08)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

          au fost si sunt cuiburi de comunisti si neo marxisti

          tineretul din ziua de astazi nu stie ce inseamna comunismul
      • -4 (8 voturi)    
        Atunci să înființeze un cimitir studențesc. (Miercuri, 5 mai 2021, 7:54)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Ori vaccinat și student la zi, ori stai acasă și faci facultatea la distanță. O fi student și antivaccinist este un nonsens.
        • -2 (2 voturi)    
          asa vb (Miercuri, 5 mai 2021, 16:15)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          De parca 98% e rata de deces la covid, nu rata de vindecare.
  • +16 (60 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 mai 2021, 17:52)

    [anonim]

  • -7 (63 voturi)    
    discriminare? (Marţi, 4 mai 2021, 18:01)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Asa cum n-ai voie sa fumezi la curs sau in interiorul universitatii , fiindca exista riscul de imbolnavi alti colegi sau alti oameni, tot asa n-ar trebui sa intre la curs si laboratoare decat cei vaccinati. Ceilalti care din motive de sanatate sau care nu vor sa se vaccineze asista on-line, e optiunea lor.
    • +5 (43 voturi)    
      compari mere cu pere (Marţi, 4 mai 2021, 18:14)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Cand fumezi chiar imbolnavesti colegii, cand nu esti vaccinat ai avea sanse mai mari sa fi bolnav decat un vaccinat.
      Daca esti vaccinat teoretic (cel putin asa zice mass media) esti protejat de virusul colegului.
      Riscul era si inainte de 2020(a se vedea virusul gripal).
      • -5 (21 voturi)    
        gaga e printre noi! (Marţi, 4 mai 2021, 19:01)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Acest mesaj trebuie transmis de urgenta de min. Campeanu ca exemplu de logica pentru Bac -grupa analfabeti functionali.
        • +1 (5 voturi)    
          ai adresa pe internet (Marţi, 4 mai 2021, 21:35)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

          Ce te opreste sa o folosesti.
      • -3 (21 voturi)    
        intr-adevar (Marţi, 4 mai 2021, 20:06)

        YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Virusul gripal facea ravagiile pe care le face si COVID. Imi dau seama de asta numai uitandu-ma la ce se petrece in India.
        Este de apreciat cand o minte brici vede esentialul si nu se incurca in detalii !
        • +5 (17 voturi)    
          cand mureai de stop cardiac (Marţi, 4 mai 2021, 21:36)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

          Nu te testa nimeni sa vada daca ai si virus gripal in tine.
        • -2 (6 voturi)    
          E o mare diferenta (Miercuri, 5 mai 2021, 10:16)

          Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

          De bine, de rau, la virusii gripali comuni avem un anumit raspuns imun. Ii cunoastem. La covid si la gripele noi, nu. Acolo e riscul mare si de-aia covidul produce o pandemie iar gripa comuna nu.
    • +10 (32 voturi)    
      Da, discriminare (Marţi, 4 mai 2021, 18:41)

      c.ion.escu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Ce legătură are fumatul??? Este interzis fumatul, nu accesul fumătorilor!

      Am mai întâlnit această idee la marele biostatiscian Jurma.

      Sa văd eu implementată această bazaconie, că mă tăvălesc pe jos de râsu-plânsu
      • -1 (7 voturi)    
        ce sa vezi.. uite ce legatura are.. (Marţi, 4 mai 2021, 23:37)

        GIGI_CIOC@N [utilizator] i-a raspuns lui c.ion.escu

        pe perioada in care esti in nu stiu care incitna, ESTI NEFUMATOR sau iti iei suturi... ca fumezi tu inainte sau dupa te priveste strict, insa in timpul petrecut in acea incitna(fie si ea unitate de invatamant,magazin,morga), ti se ia capacitatea de a-i afecta pe altii;)... cum in cazul vaccinului/lipsa lui poti afecta (si chiar grav) sanatatea altora, acea institutie publica sau privata se poate lipsi de prezenta ta;).
    • +15 (45 voturi)    
      Adica, (Marţi, 4 mai 2021, 19:34)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      daca un nevaccinat intra la curs sau laboratoare , unde sunt vaccinati , risca sa ii imbolnaveasca pe acei vaccinati . Pai atunci ce rost mai are toata acesta tevatura cu vaccinarea ? Daca cei vaccinati nu sunt imuni la virus , ce sens mai are vaccinarea ?
      • +10 (24 voturi)    
        Are! (Marţi, 4 mai 2021, 21:28)

        palatin [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Profitul Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca.
      • +6 (8 voturi)    
        $$$$$ (Marţi, 4 mai 2021, 21:37)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        La modul serios, raspunsul e ca imunitatea dobandita prin vaccin nu e de 100% si cumva daca esti vaccinat virusul a fost castrat.
      • -4 (18 voturi)    
        . (Marţi, 4 mai 2021, 21:43)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Daca un nevaccinat care n-are el chef de o intepatura intra la curs si il imbolnaveste pe cel care, din motive medicale, nu se poate vaccina, cine plateste sicriul? Sau sta nefericitul acasa ca sa poata jigodia nevaccinata sa se plimbe pe unde vrea? Cine nu se vaccineaza e un analfabet care nu intelege nici cum functioneaza corpul uman si nici statistica de baza, nici nu stiu de ce ar fi student. Mai e si o carpa de om, ii tremura pantalonii pe el de frica unui ac sau unei dureri minore. E tara plina de mamaligi fara cultura si fara caracter.
        • +9 (17 voturi)    
          Cel nevaccinat (Marţi, 4 mai 2021, 22:02)

          Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          Isi poate face asigurare de viata. Ca la un accident de masina.

          Dar te intreb: daca unul care a facut vaccinul e purtator si il imbolnaveste pe cel care din motive medicale nu s-a vaccinat, cine plateste? Mama ta?

          Si te mai intreb: cum determini ca cel care ia infectia a luat-o chiar de cal cel de langa el in sala? Adica nu sta la camin, nu se deplaseaza la facultate? Nu poate lua boala din autobuz? De la pizzerie? Adica trebuie vaccinati toti pana la unul pentru a-l proteja pe el?
        • +4 (14 voturi)    
          asta e buna (Marţi, 4 mai 2021, 22:08)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          Frate, daca sti ca din motive medicale nu te poti vaccina si crezi ca esti in grupa de risc proteaja-te, nu imi pune mie in carca problemele tale.
          Eu daca nu ma vaccinez indiferent de motiv nu iti pun tie in carca ca mi-ai dat virusul.
          Dar intrebarea merita continuata: cine a platit sicriele celor care au murit imediat dupa vaccinare?
        • +1 (7 voturi)    
          mai ai frati surori acasa ? (Marţi, 4 mai 2021, 22:20)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          .
        • +4 (6 voturi)    
          dacă (Marţi, 4 mai 2021, 23:04)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          da dacă nu?
        • +1 (5 voturi)    
          Sunt mii de boli contagioase si oameni fara imunit (Miercuri, 5 mai 2021, 13:02)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

          Ce facem, ne vaccinam cu mii de vaccinuri?

          Ce facem cu cei care au SIDA, adica nu au imunitate? Ne punem toti combinezoane ca nu cumva sa imbolnavim - cu orice microb banal - vreun pozitiv de SIDA?
    • +6 (12 voturi)    
      Fumatul la curs este mentionat (Marţi, 4 mai 2021, 21:59)

      Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      In regulamentul facultatii si pe perete. In plus are la baza legi europene si romanesti referitoare la fumatul in public. Obligativitatea vaccinarii NU ARE NICI O LEGE LA BAZA! Din contra. Fiecare om major (si toti care se vaccineaza sunt majori) AU DREPTUL SA DECIDA ce se intampla cu corpul lor.

      PS: nu sunt antivaccinist. Maine am prima doza si am asteptat-o cu sufletul la gura. Dar aceasta e OPTIUNEA MEA.
    • +6 (8 voturi)    
      Cel mai destept dintre destepti. (Marţi, 4 mai 2021, 23:42)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Esti matale. Eu zic asa, sa faca fiecare testele inainte de ore pentru toate bolile contagioase din lume, ca sa-i protejam pe ceilalti care nu sufera de boli contagioase, sau care sunt vaccinati. De ce sa ne oprin doar la acest virus, cand se stie ca sunt multe alte boli mai contagioase si mai grave?...

      Risc exista tot timpul, chiar si cand esti treaz, chiar si cand dormi. Si chiar si cand tastezi tot felul de tampenii.
  • +25 (61 voturi)    
    Nevaciinatii (Marţi, 4 mai 2021, 18:02)

    NinjaCHE [utilizator]

    Nu uitati sa ii scoateti la careu pe cei nevaccinati. Sa isi coasa o poza cu virusul de haine ca sa putem sa ii recunoastem toti. Amintiri din viitor...
    • -13 (25 voturi)    
      discriminarea in natura (Marţi, 4 mai 2021, 19:53)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui NinjaCHE

      Suntem discriminati de cand ne nastem...unii(putini!) sunt destepti , altii multii mediocrii si prosti. Ultimele doua categorii umplu de comentarii impotriva vaccinari. Vaccinati-va macar pentru famlia Dv.Iata locurile de la ATI au scazut si asteapta clieneti noi.!
      • +3 (7 voturi)    
        dupa cum scrii (Marţi, 4 mai 2021, 22:00)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        sigur nu intri in prima categorie
      • -1 (5 voturi)    
        pai... (Miercuri, 5 mai 2021, 5:58)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        de nascut, ne nastem toti egali...diferenta vine din gradul de educatie si oportunitati valorificate sau ratate...bine... acum si bagaju' genetic are ceva de spus in toate astea...
        • +2 (6 voturi)    
          Gresesti (Miercuri, 5 mai 2021, 9:23)

          Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          Cei cu disabilitati din nastere nu se nasc egali cu ceilalti. Iar daca ei sunt doar o abatere statistica, si cei morti de COVID in puterea varstei sunt. Ei sunt pe undeva pe la 0.3% - asta daca ii scoti pe cei cu comorbiditati, pe cei cu varsta peste speranta medie de viata, etc.

          Sunt lucruri in viata care tin de fluctuatiile naturale. Acestea pun in avantaj pe unii in detrimentul altora.
  • +20 (36 voturi)    
    mentalitatea securisto-comunista (Marţi, 4 mai 2021, 18:25)

    John_Re [utilizator]

    nu se da batuta asa de usor.

    sper sa nu fie cenzurat comentariul.
  • +22 (36 voturi)    
    Si vor fi vaccinati impotriva tuturor bolilor? (Marţi, 4 mai 2021, 18:42)

    andipetre [utilizator]

    Ca, de exemplu, n-as vrea sa iau nici covid, dar nici varicela sau rujeola de la vreun student din sala in care audiez si eu chestii interesante...

    Daca e sa fim obsesivi, sa fim pana la capat!
  • +10 (22 voturi)    
    noaptea mintii (Marţi, 4 mai 2021, 19:09)

    tirolez [utilizator]

    Asta e noaptea mintii, elevii stau inghesuiti cate 7 ore in aceeasi incapere nearisita(ca era frig), dupa ei intrand alt schimb imediat, dar studentii sa vina in combinezon????
    De ce? Adica elevii, profesorii si apartinatorii lor pot crapa linistiti pentru ca asa a decis ministerul, iar universitatile isi protejeaza personalul de parca ar fi din portelan?
  • +12 (20 voturi)    
    poti mai mult (Marţi, 4 mai 2021, 19:32)

    winston_smith [utilizator]

    Campene, mai stoarce putin, mai gandeste-te, fa un focus grup haha, esti amuzant cu trasnaile astea, pai s-au vaccinat sub 5 % din studenti, voi n-aveti bani sa mergeti la buda si dati combinezoane la un milion de studenti, nu te gandesti un pic ce prostii spui, crezi ca te crede cineva...
    • +13 (17 voturi)    
      Combinezoane pt studenti (Marţi, 4 mai 2021, 21:29)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Un nou tun pe bani frumosi.
      Stai, sa vezi.
  • +6 (18 voturi)    
    In momentul (Marţi, 4 mai 2021, 19:33)

    Luk [utilizator]

    In momentul in care spitalele o sa intre pe verde nu va mai exista niciun motiv pentru rahaturile astea de masti, distante "sociale", distinctii vaccinati-nevaccinati si altele asemenea. Punct.
    • +7 (9 voturi)    
      Se rezolva "din pix" (Marţi, 4 mai 2021, 21:30)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ca si pana acum.
      • +10 (14 voturi)    
        Combinezoane (Marţi, 4 mai 2021, 22:40)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Combinezoane pentru studenti si teste barza pentru studente. Sa le prezinte cand intra la curs, seminar sau laborator.
        Asta e chiar un cretin fara speranta.
  • +10 (16 voturi)    
    .... (Marţi, 4 mai 2021, 20:02)

    sentenced [utilizator]

    Nu exista niciun scenariu in care cei nevaccinati i-ar pune in pericol pe cei vaccinati (referindu-ne strict la boala covid, nu la schema nationala de vaccinare pentru bebelusi, unde argumentele se schimba). Exceptand situatia in care un numar infim din cei vaccinati nu dezvolta anticorpi, situatia in care ar fi expusi oricum sa ia boala de la alti oameni aflati in aceeasi situatie (vaccinati dar care totusi se imbolnavesc de covid).
    Mai sunt cei care nu se pot vaccina din motive medicale, care sunt atat de putini la numar incat se pot gasi solutii individuale pentru ei.
    • -4 (16 voturi)    
      nevaccinatii sunt periculosi pentru nevaccinati. (Marţi, 4 mai 2021, 21:44)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      astept ziua cand se vor desfiinta spitalele speciale si locurile la ati speciale!
      ”este doar o gripa”, deci se poate trata si acasa, mai ales ca avem si metodele doftoroaielor grosan si alberts.
      • +4 (10 voturi)    
        80% se trateataza acasa (Marţi, 4 mai 2021, 22:03)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Stai linistit, 80% se trateaza acasa.
        Din acestia 80% cam 50% nici nu au nevoie de antibiotic.
        • +1 (5 voturi)    
          totusi, cam 3% fac ceea ce trebuie! (Miercuri, 5 mai 2021, 0:31)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          .
          • +2 (6 voturi)    
            adica? (Miercuri, 5 mai 2021, 7:04)

            Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

            Merg la medic?
            Omule de la medicul de familie primesti tratamentul.
            Fix aia am primit de la medicul de familie: Vitamine, ceva anticoagulant, vitamina C, Vitamina D, Calciu, Magneziu, Zinc + cat mai multe ceaiuri.
            Simptomele au fost :dureri de spate seara 3 zile, pierdut miros total 10 zile, pierdut gust partial 5 zile si cam aia a fost tot.
            Singurii dintre cunoscuți care au avut nevoie si de oxigen(nu ATI, doar oxigen) au fost persoanele cu diabet iar antibioticul a fost prescris doar persoanelor care au facut febra.
            Daca nu era tevatura asta nici nu stiam ca am avut virusul.
  • +9 (9 voturi)    
    de ce???? (Marţi, 4 mai 2021, 20:21)

    Paul_ [utilizator]

    Pai cei care nu sunt vaccinati risca.
    Nu au decat sa se infecteze!
  • -9 (29 voturi)    
    trebuie sa ne vaccinam (Marţi, 4 mai 2021, 20:22)

    puiu54 [utilizator]

    Trebuie sa ne vaccinam. E singura solutie. Daca ai un pic de logica. Daca n-ai logica si vrei sa te dai smecher atunci n-o faci. Cine nu se vaccineaza sa stea in casa pana trece pandemia si sa se dea mare in online. Libertatea inseamna sa respecti libertatea semenilor si nu sa faci ce vrei.
    • +5 (7 voturi)    
      Absolut (Marţi, 4 mai 2021, 22:04)

      Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui puiu54

      Ma voi vaccina. Insa respect si libertatea oamenilor de a alege ce sa faca cu propriul corp.
    • 0 (2 voturi)    
      si atunci (Miercuri, 5 mai 2021, 7:05)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui puiu54

      Pentru ce ai facut vaccinul?
      Doar pentru 3 capre mai putin in casa?
  • +2 (6 voturi)    
    Septembie este departe (Marţi, 4 mai 2021, 20:28)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Mai e pana atunci. Ce se va face atunci depinde de situatia de la vara si toamna, nu de cea de acum.
  • +6 (18 voturi)    
    Fara vaccin anti TBC sa nu se mai permita accesul (Marţi, 4 mai 2021, 20:48)

    hopsinoi [utilizator]

    in institutiile de invatamant si nici in restaurante.
  • +7 (15 voturi)    
    Pai si cei care au avut Covidul? (Marţi, 4 mai 2021, 21:39)

    MBA [utilizator]

    Ei de ce sa nu poate merge la ore fara combinezon? De ce doar vaccinatii?? Unde e logica la un ministru al invatamantului? Sau nu a luat ore de logica, ci doar de politica Big Pharma/Big Finance?
    • +5 (11 voturi)    
      diferenta intre un vaccinat si un fost covid (Marţi, 4 mai 2021, 22:04)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Diferenta intre un vaccinat si unul care a avut covid(pe bune, nu eroare de PCR).
      2 doze care sunt cumparate la pret preferential.
    • +5 (13 voturi)    
      daca arn modificat nu e (Marţi, 4 mai 2021, 22:45)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      nimic nu e
  • +4 (8 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 5 mai 2021, 1:23)

    Sah [utilizator]

    ''Prioritate și la cazare pentru vaccinați'', serios?
    Nici nu este nevioe sa cerem acestui individ minima logica, este clar ca nu are!
    PS. Am auzit ca un manelist a fost condamnat la puscarie pentru o melodie pe youtube in care jignea fetele, dar acest individ Sorin Cîmpeanu, care spune asemenea enormitati inca este Ministrul Educatiei!!
  • +2 (6 voturi)    
    afirmatii grave (Miercuri, 5 mai 2021, 4:03)

    John_Re [utilizator]

    nu si-a dat inca demisia?
  • +5 (5 voturi)    
    PURIFICATOARE AER UVC (Miercuri, 5 mai 2021, 8:55)

    Hagidan [utilizator]

    Chestia cu studenti in combinezoane medicaole este mult prea de tot....
    De ce nu se extinde mai degraba si in mediul scolar/universitar aplicarea solutiilor recomandate de INSP in Ghidul metodologic din 4 ianuarie 2018 privind controlul transmisiei epidemice in unitatile sanitare, publicat in Monitorul Oficial nr. 88 bis din 10 ianuarie 2018?
  • +4 (12 voturi)    
    Nevaccinatii sa dea examen singuri in sala (Miercuri, 5 mai 2021, 10:00)

    Klaus_ [utilizator]

    Terminati cu prostiile! Cum adica combinezoane la nevaccinati?! Vreti sa ii incurajati sa se vaccineze? Ok, atunci spuneti ca nevaccinatii vor da examen singuri in sala, doar cu profu'. Ia sa vedeti cum se vaccineaza toti.