Noile scenarii pentru revenirea la școală după Paște / Cîmpeanu: „Scenariile galben și roșu au fost comasate într-un singur scenariu - rata de infectare peste 1 la mie”

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 12:22 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Facebook
Scenariile după care se va reveni la școală în data de 5 mai, respectiv 10 mai pentru clasele terminale au fost modificate, luându-se în calcul doar limita ratei de infectare de 1 la mie. Practic, scenariile galben și rosu au fost comasate în „scenariul doi”, a explicat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu.

Declarațiile făcute de Cîmpeanu la PRO TV:
  • „În scenariul 1, rata de infectare mai mică de 1 la mie, toți elevii vor putea merge la ore cu prezență fizică. La ora la care vorbim (29 aprilie - n.r.), sunt 1731 de localități în care rata de infectare este sub 1 la mie. Deci toți elevii plus copiii din grădinițe vor putea merge cu prezență fizică.
  • În scenariul 2 - azi sunt 1450 localități în scenariul 2 - rata de infectare peste 1 la mie. Sigur, nu luăm în discuție localitățile în carantină.
  • În acest scenariu 2 vor putea merge la școală toți copiii de grădiniță, plus toți elevii din învățământul primar și elevii din clasele terminale, plus elevii din 185 de școli speciale.
  • Practic, în scenariul 2 nu vor putea merge cu prezență fizică la școală, din păcate, elevii claselor a V-a, a VI-a, a VII-a și elevii claselor a IX-a, a X-a și a XI-a.
  • Elevii claselor terminale, din 10 mai, fie că vorbim de scenariul 1 sau 2, se vor întoarce în școală cu prezență fizică.
  • Practic, scenariile galben și roșu au fost comasate - rata de infectare peste 1 la mie”.
La întoarcerea la școală „nu se cere testare epidemiologică”, dar trebuie respectate măsurile, a mai spus acesta.

Modificarea scenariilor vine ca urmare a faptului că, la solicitarea ministerului Educației, Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis miercuri seară ca elevii din clasele terminale din învățământul gimnazial și liceal, profesional și postliceal - clasele a VIII-a, a XII-a și a XIII-a - se pot întoarce în efectiv complet, fizic, la școală, din 10 mai, după vacanța de Paști.

În ședința de miercuri, 28 aprilie 2021,CNSU a adoptat Hotărârea numărul 25, potrivit căreia Ministerul Sănătății și Ministerul Educației sunt abilitate să emită un ordin comun de ministru pentru reluarea anului școlar în condiții de siguranță,cu respectarea următoarelor prevederi:

  • a)permiterea participării zilnice cu prezență fizică la cursuri, a elevilor cu cerințe educaționale speciale, indiferent de clasă, în toate unitățile de învățământ care funcționează în localități în care nu este instituită măsura carantinei zonale, sub condiția respectării stricte a normelor de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2;
  • b)permiterea participării zilnice cu prezența fizică la cursuri a întregului efectiv al claselor a VIII-a și a XII-a, a XIII-a, și a celor din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, în toate unitățile de învățământ care funcționează în localități în care nu este instituită măsura carantinei zonale, sub condiția respectării stricte a normelor de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2;
  • c) permiterea organizării orelor remediale, cu prezența fizică, în toate unitățile de învățământ care funcționează în localități în care nu este instituită măsura carantinei zonale, sub condiția respectării stricte a normelor de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14240 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Pe asta nu-l vrea nimeni out? (Joi, 29 aprilie 2021, 12:27)

    Jolly Roger [utilizator]

    Pentru asta nu depune nimeni motiune de cenzura?
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Joi, 29 aprilie 2021, 12:30)

    tirolez [utilizator]

    Toata lumea merge in vizite si alte excursii de sarbatori(se anunta 30 de grade) si dupa aia de miercuri la scoala.
    Imi amintesc in toamna ca Grecia a decalat inceperea anului scolar cu o saptamana si a rugat parintii sa-si tina copiii acasa saptamana respectiva pentru a avea o perioada-tampon intre revenirea din concedii si inceperea scolii.
    Teste zero, iar o ia bulgarele la vale, % de vaccinati e inca prea mic.
    • -1 (9 voturi)    
      corect (Joi, 29 aprilie 2021, 13:18)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      La 1 an pierdut de scoala, ce mai conteaza 2 luni.
      Pentru cei care gandesc ca tine sper din tot sufletul sa ai parte doar de zugravi, mecanici, medici care au facut 2 ani scoala online.
      • -1 (5 voturi)    
        .... (Joi, 29 aprilie 2021, 14:08)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Dar ce mai conteaza cateva sute de morti zilnic si iar carantina daca scapa din nou lucrurile de sub control. Vezi Franta.
        Ce legatura au medicii cu orele online? Facultatile au autonomie universitara si nu decide ministerul cum tin cursurile.
        Daca te referi la elevii care eventual vor dori sa devina medici am vazut ca la olimpiada de fizica de anul asta au fost cateva mii de participanti la etapa judeteana, la cea locala si mai multi, cifre comparabile cu cele de anul trecut. Cine a vrut sa invete, a invatat.
        La fel, chimia s-a tinut si ea , mai mult, un roman a luat aur absolut la olimpiada internationala de chimie de la Moscova acum cateva zile. Matematica, informatica si ele.
        Cat despre zugravi , din pacate sunt pe cale de disparitie si oricum nu vad cum le va afecta scoala online viitoarea cariera.
        • +1 (3 voturi)    
          Serios? (Joi, 29 aprilie 2021, 15:09)

          pizbuin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Facultatile anumta niste programe de studiu care se acrediteaza de catre stat. Odata acreditate devin litera de lege pt acea facultate. O modificare a programului necesita o noua acreditare.
        • 0 (0 voturi)    
          de parca acum aveam viata vesnica (Marţi, 4 mai 2021, 12:18)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Tot timpul s-a mers inainte, mortii cu mortii , viii cu viii.
          Noroc ca nu avem experti ca tine ca din cauza pericolelor nu mai aveam nici razboi de independenta, nici rascoale, nici cruciade.
  • +3 (5 voturi)    
    inca unul... (Joi, 29 aprilie 2021, 13:26)

    minus [utilizator]

    care zicea ca nu are competente medicale, dar stie sa faca comasari de scenarii. Hai ca se poate, Voiculescu a fost de vina!
  • +4 (8 voturi)    
    Valul 3 bis? (Joi, 29 aprilie 2021, 13:35)

    tontu [utilizator]

    Si uite asa cand era sa scapam de valul 3 o sa mai avem o "cocoasa". Relaxarea de sarbatori + redeschiderea scolilor vor aduce din nou peste 1400 de bolnavi la ATI si un nou reord de decese. Am mai trait scenariul asta de doua ori pana acum, chiar nu asimilam nimic?
  • -2 (6 voturi)    
    din pacate?! (Joi, 29 aprilie 2021, 13:40)

    vasile.. [utilizator]

    din pacate?! pacalicilor!!
    nu care cumva sa faca scoala ca se desteapta prea tare
    asa au primit ordin, ce sa-i faci...
    SLUGILOR!
  • +3 (5 voturi)    
    Ce magar! (Joi, 29 aprilie 2021, 13:48)

    Luk [utilizator]

    La întoarcerea la școală „nu se cere testare epidemiologică” inseamna NU SE OFERA TESTARE. Cui s-o ceri? Elevilor? Tu esti chiar tampit, mah...