Când și în ce condiții vor fi reluate cursurile cu prezența fizică în toate școlile / Ministrul Educației: „Doar 2% din testele rapide au fost folosite în cele 8 săptămâni de școală”

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2021, 16:13 Actualitate | Educatie


Fara cursuri
Foto: frwl/ Wikimedia Commons
În 8 săptămâni de școală, începând din 8 februarie, au fost folosite mai puțin de 2% din numărul total de teste antigen rapide puse la dispoziție pentru testarea în școli, a precizat duminică ministrul Educației, Sorin Câmpeanu. Acesta spune că testele rapide rămase, circa 1 milion, ar putea fi redirecționate pentru testarea adulților, iar în școli să fie achiziționate teste non-invazive. Totodată, Câmpeanu a spus care sunt planurile pentru reluarea cursurilor în toate școlile cu prezența fizică a elevilor.

Potrivit lui Câmpeanu, cauzele pentru insuccesul major în a folosi testele rapide antigen în școli au fost două:

1. Lipsa de personal medical sau indisponibilitatea acestuia pentru administrarea testelor antigen rapide.

2. Acest tip de teste sunt considerate de foarte mulți părinți ca fiind “invazive”/ traumatizante pentru copii, mai ales pentru cei de vârstă mică. Drept urmare, părinții nu și-au dat acordul pentru testarea în acest fel.

„Soluția este utilizarea unor teste non-invazive care înlătură cele 2 neajunsuri (nevoia de administrare de către personal medical și reticența părinților cu privire la exprimarea acordului absolut necesar pentru elevii minori)”, spune Câmpeanu.

Potrivit acestuia, „testele antigen rapide rămase (peste 1 milion) ar putea fi redirecționate pentru testarea adulților”.

În ceea ce privește achiziția testelor non-invazive, aceasta „trebuie făcută de entități cu competență în domeniul medical. Ministerul Educației nu are competențe și atribuții pentru achiziția niciunui tip de test medical. De aceea, mizăm foarte mult pe sprijinul Ministerului Sănătății (ca autoritate guvernamentală în domeniul sănătății) pentru implicare în vederea asigurării unei protecții sanitare corespunzătoare în școlile din România”, a spus Câmpeanu.

„Astfel, Ministerul Educației va putea propune, la finalul lunii mai - începutul lunii iunie, reluarea cursurilor cu prezență fizică pentru toate școlile (fără scenarii diferențiate!), dacă vor fi întrunite simultan următoarele patru condiții:

1. Respectarea regulilor de protecție sanitară în școli. Aceste reguli se respectă mai riguros în școli decât în cele mai multe locații (purtare mască de protecție, respectare reguli de igiena, distanțare adecvată, aerisire spații);

2. Susținerea continuării campaniei de vaccinare a personalului din învățământ. În acest moment, personalul din învățământ este cea mai numeroasă categorie socio-profesională din perspectiva numărului de persoane vaccinate – echivalent deja cu aproape 50% din totalul celor 350.000 de angajați din sistemul național de învățământ.

3. Testele non-invazive să fie disponibile în școli în data de 4 mai, la revenirea din vacanță/reluarea cursurilor conform scenariilor verde/galben/roșu pentru toți elevii (cu excepția claselor terminale care vor reveni la școală în data de 10 mai);

4. Confirmarea ipotezei specialiștilor epidemiologi cu privire la trendul descendent al ratei de infectare în luna mai”, a declarat Câmpeanu.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3726 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Testele neinvazive trebuie cumparate de Min. Edu (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:19)

    Gryphus [utilizator]

    Nu am auzit pana acum ca ministrul secu Campeanu sa fi alocat buget pt testele neinvazive

    urm,eaza sa ceara ca Vlad Voiculescu sa cumpere testele
  • -6 (8 voturi)    
    sustinem vaccinarea cadrelor din invatamant (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:20)

    credinciosul [utilizator]

    pt a fio apte de pregatirile care se fac dupa programul epuizant de 16 ore,si ale on line!
    pai sa faca scoala normala,nu se cuvine,dar pregatirea, yesss,yesss babyyy,yes,yes,yes!!!
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:34)

    tirolez [utilizator]

    Minicinosul asta nu se mai opreste? Unde sunt respectate regulile in scoli? Mai bine ca in alte locuri? Mvai! Niciun cuvant despre copiii trimisi bolnavi la scoala care si-au imbolnavit si colegii?

    Aerisire? Macar are idee ce a insemnat pana acum aerisirea in scolile "verzi" unde se invata in 2 schimburi? Ies unii intra ceilalti direct in aerul in care a stat schimbul anterior. Se aeriseste cu ei in clasa, fiind frig e ceva sa nu zicem ca nu s-a facut.
    Ma rog, in iunie o sa fie direct canicula deci vor sta automat cu geamurile deschise.
  • +4 (10 voturi)    
    iat (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:52)

    martel55 [utilizator]

    insista asta cu reluarea in conditii improprii a cursurilor....pai au mers la scoala putin peste jumtate din elevi si am avut io medie d epeste 2500 de cazuri de levi si profesori diagnosticati pozitiv pe saptamana, plus nu se stie cati ramasi acasa fara sa anunte de ce...sa vedem ce fac cu parintii care nu isi vor tirmite copii in socli atata timp cat in mai mult de un an de zile nu s-a facut practic nimic pentru a reduce risculd e infectare, iar folosirea acelor teste e cu dus si intors,daca dau rezultate fals negative si elevii se vor simti in siguranta si nu vor mai respecta nici macar purtarea mastii (ca de alte reguliu nici un puate fi vorba in soclile lui sorinel), nu va ieis bine
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:52)

    tirolez [utilizator]

    Tara arde, mos cimpeanu se piaptana. Oprita: crestere semnificativa a pacientilor covid care trebuie dusi la spital, Voiculescu; record la ATI, amanam operatii care nu sunt urgente.
    Campeanu: deschidem scolile pentru toti copiii.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 18:50)

      _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      E un haos general in guvernu ala! Uni trag hais alti cea! Cum li se pare la uni si la alti ca ar da mai bine
      la procentul de vot! Mai ies la conferinte de presa si
      cam atat! Sa vezi tu ceva gen: am alocat bugetul,
      incepem constructia, am finalizat ceva, etc etc ...
      Niciodata!!!

      Ei doar vin sa ne explice over and over again cum
      fac ei tot posibilul sa consume cat mai putin efort!
      Daca iese din plezneala bine, mama ce buni am fost,
      daca nu, dam vina pe populatie, pe alti de la alt partid,
      nu conteaza care, si tot asa!!
  • +8 (14 voturi)    
    ... (Duminică, 4 aprilie 2021, 16:58)

    cartograful [utilizator]

    Ministerul Educatiei a contribuit la actuala catastrofa care este asa-zisul val III.
    Semnalele transmise populatiei de catre actualul guvern sunt complet contradictorii.
    Pe de-o parte se intrerupe circulatia dupa 20 si se inchid magazine ingramadind lumea in putinele ore ramase libere iar pe de alta parte pe astia ii arde undeva sa redeschida scoala, ieri cei de la Ministerul Culturii vorbeau de spectacole in sala, samd.
    Nu e de mirare ca populatia nu are incredere. Inca romanii s-au dovedit complianti, daca vbiti de manifestatii anti-carantina sau petreceri ilegale nu stiti ce e in Germania sau SUA.
    Cu asemenea comunicare nici n-ai nevoie de una ca Sosoaca, de fapt uneori cred ca e doar o petarda care sa distraga atentia opiniei publice. Asa-zisele manifestatii anti-masca atrag un nr. din ce in ce mai mic de oameni.
  • +3 (9 voturi)    
    167 de copii sunt internați cu Covid-19, 16 dintre (Duminică, 4 aprilie 2021, 20:04)

    Uhm [utilizator]

    Si nu testati deloc, incompetentilor!
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Duminică, 4 aprilie 2021, 22:08)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Uhm

      16 dintre ?
  • 0 (0 voturi)    
    Testele rapide (Duminică, 4 aprilie 2021, 22:19)

    adrian88000 [utilizator]

    dau rezultate fals pozitive ? Dar fals negative ?
  • +1 (1 vot)    
    asta (Duminică, 4 aprilie 2021, 23:15)

    martel55 [utilizator]

    insista in prostia lui, desi nu poate/nu v4rea sa spuna cate familii au ajuns in spital infectate de copii care au adus virusul de la scoala...asta pentru ca in spatele remarcilor trimfaliste cu respectarea regulilor, adevarul e ca in multe socli nu se prea respecta nimic, mai ales in pauze...sa vedem daca au curaj sa le faca ceva parintilor care nu isi vor trimite copiii in scolile care sunt deja focare, sau vor avea pretnetia ca ministrul sa isi asume ins cris rapsunderea pentur consecinte, avand in vedere ca de 1 an de zile un s-a facut practic nimic in scoli pentru a asigura conditii sanitare mai bune si riscuri mai mici de infectare
  • 0 (0 voturi)    
    Nu a cerut nimeni (Luni, 5 aprilie 2021, 7:39)

    Alfabetix [utilizator]

    acordul la liceul unde invata copilul meu,
    nu s-a facut nici o testare, cu toate ca au cabinet medical, doctor si asistenta.
    Haos si incompetenta, Campeanu asta ca ministru
    e nul.
  • 0 (0 voturi)    
    doar 2% (Luni, 5 aprilie 2021, 9:36)

    Kato01 [utilizator]

    Normal ca s-au folosit doar 2 % pt ca dc erai un pic racit trebuia sa stai acasa, nu te testa nimeni sa vada dc ai covid sau nu.