Doi elevi din România au fost admiși la Harvard

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2021, 15:42 Actualitate | Educatie


Rares Avram
Foto: facebook
Doi elevi din România au fost admiși la Universitatea Harvard. Unul dintre aceștia este Rareș Avram, elev la Colegiul Naţional "Ion Luca Caragiale" din Ploieşti, a anunţat, joi, Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Prahova, relatează Agerpres.

Potrivit sursei citate, 10.000 de candidaţi au depus aplicaţii, însă doar 747 au fost admişi, între care şi Rareş Avram, elev în clasa a XII-a la Colegiul Naţional "Ion Luca Caragiale" Ploieşti, la profilul Matematică-informatică, intensiv Informatică.

Pentru promoţia curentă, au fost acceptaţi pentru a începe cursurile la această universitate doar 2 elevi români, rata globală de acceptare fiind de doar 7%. Dintre cei 747 de candidaţi acceptaţi, doar 91 provin din afara Statelor Unite, din 67 de ţări ale lumii, arată comunicatul ISJ.


Celălalt elev admis este Mircea-Raul Bodrogean, de la Liceul Internațional de Informatică din București.

"Rareş Avram a fost pasionat de Informatică încă din clasa a V-a, fiind elevul doamnei profesor Daniela Lica. A participat la 6 ediţii consecutive ale Olimpiadei Naţionale de Informatică, până în clasa a X-a inclusiv, obţinând mai multe medalii. La sfârşitul clasei a IX-a, a fost unul dintre reprezentanţii României la Competiţia Internaţională Mathematical Grammar School Cup Belgrade, unde a obţinut medalia de argint la Informatică şi medalia de bronz la disciplinele Matematică şi Fizică. A fost unul dintre fondatorii echipei de robotică infO(1)Robotics a Colegiului Naţional 'Ion Luca Caragiale' Ploieşti, cu care a obţinut numeroase premii la campionatul naţional de robotică BRD FIRST Tech Challenge România, în cele 2 sezoane de participare", precizează Inspectoratul Şcolar.

De asemenea, în contextul situaţiilor create de pandemie, echipa a confecţionat viziere de protecţie cu ajutorul imprimantelor 3D, donând peste 2.400 de astfel de obiecte către 30 de unităţi medicale de pe raza judeţului Prahova.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10503 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Altul dintre tinerii foarte.... (Joi, 25 martie 2021, 15:46)

    gigiN [utilizator]

    .... destepti care. nu vor mai reveni in Romania- si nimeni nu le poate reprosa aceasta!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Adevarata tragedie a Romaniei (Joi, 25 martie 2021, 17:05)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu numai ca pierdem oamenii tineri, viitorul tarii, ii pierdem in primul rand pe cei mai buni, cei care ar putea sa schimbe in bine viitorul nostru...
  • 0 (6 voturi)    
    O stire care nu e despre Rusia? (Joi, 25 martie 2021, 15:48)

    AES [utilizator]

    Cum v-a scapat? :)))))) Si felicitari elevului!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Felicitări! (Joi, 25 martie 2021, 16:18)

    un2020 [utilizator]

    Felicitări și mult succes!
  • +6 (6 voturi)    
    O universitate de prestigiu (Joi, 25 martie 2021, 16:35)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Iti ofera, da, cursuri de calitate. Dar nu acesta este lucrul esential. Cursuri de calitate gasesti inclusiv online si depinde si de tine cat reusesti sa inmagazinezi si sa aplici.

    Iti ofera, da, o diploma de prestigiu. O diploma pe care o poti pune in rama. Dar nici acest lucru nu este esential.

    Iti ofera lucrul cu niste mentori de valoare. Culmea insa, nu consider nici acest lucru drept esential. Oameni de valoare sunt peste tot insa da - e drept - nu vei da peste ei la toate materiile ci doar la unele.

    DAR ce ESTE esential, dupa parerea mea:

    1) Lucrul cu laboratoare exceptional de bine dotate.

    si punctul culminant

    2) INTERACTIUNEA CU ALTI HARVARDISTI, adica alti studenti extrem de destepti care apoi vor permea economia in pozitii cheie si pe care tu - absolvent de Harvard ca si ei - ii vei avea in agenda scurta de telefon.

    Cu alte cuvinte ca absolvent de Harvard ai acces la o lume elitista, extrem de bine pregatita, pe pozitii cheie din societate. Ei bine, lucrul acesta nu il gasesti decat tot la o universitate elitista: Oxford, Cambridge, Berkeley, MIT, Sorbona, Stanford, etc.
    • +1 (1 vot)    
      as adauga si pct-ul 3 (Joi, 25 martie 2021, 22:50)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      OPORTUNITATI, o sa aiba enorm de multe oportunitati dupa absolvire. Ca sunt destui foarte inteligenti si pregatiti care termina si in Romania, dar ce oportunitati au, prin comparatie? Extrem de putine!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e chiar asa (Joi, 25 martie 2021, 23:59)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Un om destept isi si creeaza oportunitatile. Diploma (si deci scoala absolvita) este un indicator dar nu si o garantie a succesului in viata. DAR ca sa ai in agenda de telefon numerele de contact ale CEO de la 3 firme din Forbes Top 500 este un lucru pe care NUMAI aceste universitati ti-l ofera. (este un exemplu, fireste).
  • +5 (5 voturi)    
    Care e celalalt elev? (Joi, 25 martie 2021, 16:52)

    TheFreeOne [utilizator]

    Spuneti ca doi elevi au fost adminsi la Harvard, dar in articol vorbiti doar despre unul dinte ei. Cine e celalalt, ca m-ati facut curios?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce bine .. (Joi, 25 martie 2021, 16:52)

    Observatore [utilizator]

    ...nu mai duc grija zilei de mîine .
  • +4 (4 voturi)    
    program de atragere inapoi (Joi, 25 martie 2021, 16:53)

    icarag [utilizator]

    china are program de aducere inapoi a profesorilor universitari . trebuie si romania sa inceapa ceva similar, dar stiu ca nu e loc de neveste si amante la ciolanul public.
    • 0 (0 voturi)    
      China are si resursele (Joi, 25 martie 2021, 23:59)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Si modul de impunere a alocarii lor. Noi nu avem aceste capacitati. In plus China are si resursele ca sa nu ii iroseasca pe acei oameni dupa ce vin (le ofera posibilitatea sa faca ceva). Noi nu.
  • 0 (4 voturi)    
    Una-i sa fii acceptat si alta-i sa fii admis (Joi, 25 martie 2021, 18:12)

    <> [utilizator]

    Si cine le plateste studiile, acolo nu mai sunt pe gratis ca in Romania, iar la Harvard sunt de 49000 $/an si mai mari in functie de facultate. Iar, burse sunt putine, si se reevalueaza dupa fiecare sesiune de examene. Credeti ca Inspectoratul Scolar Judetean Prahova le plateste studiile, desi ar putea sa o faca, in fond sunt elevii lor!
    https://republica.ro/mituri-si-realitate-despre-universitatile-americane-totul-despre-invatamantul-superior-din-sua-taxe-burse
    • +3 (3 voturi)    
      Harvard (Joi, 25 martie 2021, 18:36)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui <>

      Eu cred ca cine depune dosarul pentru Harvard si-a facut calculele dinainte. Sunt convins ca cei care aplica au o strategie bine pusa la punct altfel se trage glontul degeaba cum se spune si cu anumite cheltuieli aiurea.

      Inspectoratul scolar Prahova nu are bani nici de hartie igienica...ce sa mai vorbim, deabia platesc salariile (asta e situatia in invatamantul romanesc de dupa revolutie/ pare ca nimanui nu-i ma pasa, fiecare sa se descurce cum poate)

      Linkul pe care l-ai postat este foarte bun.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt Grants-uri si Scolarships stuff (Joi, 25 martie 2021, 22:48)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui <>

      Daca ajung sa ia avionul catre America fii sigur ca totul e in regula.
      • +1 (1 vot)    
        Sunt, dar nu pentru toată lumea (Vineri, 26 martie 2021, 3:16)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Este o informatie esentiala care lipseste din articol. Eu am fost acceptat la trei universități, dar numai la una cu tuition waiver și assistantship.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Joi, 25 martie 2021, 18:39)

    FortApache [utilizator]

    Chiar daca nu se vor mai intoarce in Ro, macar mai aude lumea de bine si de Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Ivy League (Vineri, 26 martie 2021, 4:44)

    Setalcott [utilizator]

    Saracii, nu stiu in ce se baga

    https://bariweiss.substack.com/p/whistleblower-at-smith-college-resigns

    https://www.city-journal.org/the-miseducation-of-americas-elites