​FOTO Tavan prăbușit în clasă, la o școală din județul Giurgiu, în timpul nopții. Școala fusese renovată de puțin timp. Profesor: „Dacă omorau niște copii?”

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2021, 18:51 Actualitate | Educatie


Tavan prabusit
Foto: Facebook
Tavanul unei clase din școala Stolnicul Constantin Cantacuzino, comuna Isvoarele, județul Giurgiu, s-a prăbușit în timpul nopții, a semnalat joi pe Facebook Mihaela Murgoci, profesor de istorie la școală. Aceasta a declarat pentru HotNews.ro că școala beneficiase de lucrări de renovare despre care spune că au fost făcute în „bătaie de joc”.

„Așa mi-a început ziua. Cu vestea că tavanul clasei a 5-a a căzut peste noapte. Bine că noaptea, altfel cădea peste prof la oră și peste copii la pauze. Și mă întreb - ce suflet au cei din firma care a "renovat" școala? Dorm bine noaptea? Se simt bine că au luat banii pe o lucrare făcută prost? Dacă omorau niște copii? Școala cu tavanul intră pe galben, cealaltă e pe roșu în continuare. Sper să nu îmi cadă mie vreun tavan săptămâna viitoare. Și ziceți voi că jobul de prof e unul sigur, nu?”, a scris Mihaela Murgoci pe pagina sa Facebook.

„Școala a început să fie renovată acum doi ani, în vara lui 2019. Toate tavanele au fost făcute în același stil, se pare ca au pus glet direct peste vopseaua veche”, a precizat profesoara pentru HotNews.ro.

Potrivit lui Murgoci, școala a fost vizitată de primar chiar în urmă cu o săptămână-două. Ea povestește că și gresia pe hol a fost pusă strâmb sau că tocul ușii nu a fost prins de perete.

„Totul a fost făcut în bătaie de joc”, a spus aceasta, care a afirmat că nu știe numele firmei care a executat lucrările.

Vezi mai jos imaginea cu tavanul căzut:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8082 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    la puscarie ! (Joi, 18 martie 2021, 18:53)

    andreiu [utilizator]

    La puscarieeeee
  • +10 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 martie 2021, 18:58)

    [anonim]

  • +10 (16 voturi)    
    Soc si uimire (Joi, 18 martie 2021, 19:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Toata lumea e uimita si socata pentru ca avem scoli mai ceva ca un hotel de 5 stele si e primul caz din ultimii 30 de ani. Nicidecum ceva la ordinea zilei.

    Este mai mult decat evident ca se va face valva ca sa inchida gura presei, dar nu se vor lua masuri. Echipa care a "sigilat" tavanul va mai primi contracte cu statul in continuare, fie prin firma curenta, fie prin alta dupa ce o baga repede in insolventa p-asta ca sa se piarda urma.

    Nu m-ar surprinde ca seful firmei sa fie un prieten,coleg de scoala, vecin, sofer, sau ruda a unui baiat destept. Mai socant ar fi sa fie o firma care incearca pe bune sa isi duca activitatea de pe o zi pe alta.

    Nici cand vor exista tragedii nu se vor lua masuri. Colectiv e un exemplu, dar avem si multe spitale in aceeasi situatie. Si nu ma refer doar la incendii cand putem vorbi de orice de la indolenta asistentelor, pana la malpraxis sau conditii de rahat din spitale.

    Degeaba e socata si uimita lumea. Pana nu se va merge la vot in numar mare si la fiecare alegere ca sa nu mai aiba sanse sa se repete ultimii 30 de ani, nu se va schimba nimic.

    Noroc ca nu a patit nimeni nimic. Dar daca, in cel mai rau caz, s-ar fi intamplat o tragedie, singura conditie ca sa se ia masuri ar fi fost sa fie copilul cuiva important. Altfel nu. Din pacate asa merg lucrurile in tara asta. Si asa vor merge daca nu se vor lua masuri.
    • -3 (13 voturi)    
      Votul nu are nici o valoare! (Joi, 18 martie 2021, 19:19)

      DrNRazvan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu te-ai lamurit ca in romania votul nu are nici o importanta? Nu ai inteles ca nu exista democratie in romania? Asta cu democratia e o pacaleala pentru fraieri. Nu ai vazut cum justitia l-a aparat si curatat pe iliescu si grupul lui de ucigasi din 89 si de la mineriade? Nu ai vazut cum justitia i-a aparat pe cei care au organizat bobarnacul ala de 10 august ?(a fost un bobarnac pe langa 89). Nu te-ai lamurit ca procurorii sunt pedofili (il apara pe iliescu care a contribuit la moarte de copil) si scatofili (iliescu si-a facut nevoile in capul justitiei)? Iar procurorii sunt creditati de statul roman...deci, mai crezi in vot si in democratie, mai crezi ca justitia apara poporul roman care voteaza?
    • -15 (19 voturi)    
      Pana una-alta (Joi, 18 martie 2021, 19:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu se stie a cui e firma, dar, pana una-alta, ce se stie sigur e ca era o fima privata care a primit bani publici.

      Astept comentarii cu manie proletar-bolsevico-#rezistenta despre buJetarii cei grasi care stau cate 5 in spinarea unui privat harnic si constiincios.
      • +3 (9 voturi)    
        Newlook (Joi, 18 martie 2021, 23:45)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Atat stii? Firme private infiintate peste noapte sa faca afaceri cu statul?
        Care e problema ta, pana la urma cu privatul?
        Chiar nu realizezi ca firmele private care nu si fac treaba exista tot din cauza “bugetarilor” corupti sau care la randul lor nu si fac treaba sa ne protejeze pe noi, cetatenii? Nu mai incerca sa pari interesant.. daca esti bugetar, munceste si incearca sa schimbi niste mentalitati, ca daia sunteti platiti din bani publici!
        • -4 (8 voturi)    
          Doare adevarul, asa-i? (Vineri, 19 martie 2021, 2:10)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Doare adevarul, asa-i?

          Personal, n-am niciun interes* in disputa bugetari/privati...dar mai intervin din cand in cand pentru ca sunt satul de diversi precar-alfabetizati plini de ura si frustrare, desi 95% din situatia de doi lei in care se afla li se datoreaza.

          O sa ma refer la cateva mituri vehiculate pe aici:

          1)- ca bugetarii au salarii prea mari in comparatie cu privatii. Fals. 1) Foarte multi privati triseaza- practic fura statul - cu salariul minim si restul "pe sub masa"; 2) Nu se compara munca/pregatirea/responsabilitatile. Sa fim seriosi sistemul medical, medici, asistente, etc e 90% bugetar. Ce salarii sa le dai? La fel ca sistemul de tonete de inghetata de pe litoral?
          -ca privatii muncesc mult in comparatie cu bugetarii...e adevarat, dar ceea ce nu se spune e ca privatii se comporta ca slugi la stapan. Si sunt fericiti cu situatia asta, ca hey, "muncesc la multinationala". Sclavi moderni.
          Realitate e ca, prin comparatie cu alte state, bugetarii din Ro muncesc chiar mult...cine nu a avut de-a face cu sistemul birocratic din alte parti, nu intelege. E adevarat ca eficienta muncii la functionarimea bugetara e foarte scazuta...dar nu atat din vina oamenilor cat a sistemului. Personal, cand vad sistemele atata de inapoiate din Ro, ma mir ca tara aia mai e tara.
          3)-mitul "productivitatii" privatului...in Ro...e chiar un mit. Productivitatea e data doar de salariile minime si de conditiile de munca sclavagiste. Cum se pune problema ridicarii salariului minim, jumatate din privati urla ca din gura de sarpe. Comportament de stapani de sclavi. Ridicarea salariului minim cu $50/luna distruge 10% din firmele private...ridicarea cu $500/luna distruge 70% din firmele private.
          4) Constiinta si calitatea muncii privatului...practic NU exista. De la cel mai mic pana la managerii de top sunt obisnuiti sa fure la calitate, la materiale, la incarcarea cu lucrari...orice e posibil, numai activitati de calitate NU .


          *traiesc, muncesc in alta tara
          • +2 (6 voturi)    
            Tov. PSD-ist, mai ușurel (Vineri, 19 martie 2021, 5:06)

            Grasul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Se pare ca n-ai lucrat niciodată in vreo companie privată, ai lucrat numai ca bugetar așa ca nu ești informat despre ce se face in economie!
            • +1 (3 voturi)    
              la partea cu salariile are dreptate (Vineri, 19 martie 2021, 9:22)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

              la stat e mai mare salariul orar (adica salariul lunar impartit la numarul de ore lucrate efectiv pe luna). Insa, ca salariu net, privatii stau mai bine decat bugetarii, au salariu mai mare per ansamblu. Daca imparti salariul unui bugetar la 176 ore lunar (ptr ca atat munceste el) , si il compari cu salariul unui privat impartit la 220 ore (ptr ca privatii muncest peste 220 ore pe luna) vei constata ca bugetarul ia mai mult pe ora efectiv lucrata.
              • +1 (1 vot)    
                Adica, sclavi (Vineri, 19 martie 2021, 14:06)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                " (ptr ca privatii muncest peste 220 ore pe luna)"
                ========================

                Adica, sclavi. Adica zero calitate. Adica un psihopat social "workalcoholic", productiv pentru multinationala, zero pentru societate. etc.
          • +8 (8 voturi)    
            Ok (Vineri, 19 martie 2021, 7:35)

            Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            O sa incerc sa raspund punctual:
            1) salariile bugetarilor chiar sunt mai mari decat cele ale privatilor. Si nu ma refer aici la firmele de 2 lei care dau salariul in plic. In plus, te ai atins de medici pt care nu cred ca a comentat nimeni ca au salarii mai mari.. cand ar trebui de fapt sa fie foarte mari. In aceeasi categorie intra si profesorii.. avand in vederea pregatirea majoritatii, sunt platiti corespunzator (dar sistemul educational ar trebui reformat si apoi platit cum trebuie).
            Am spus si o repet, cand majoritatea ne legam de salariul mare din privat vs munca prestata, o facem mai ales datorita institutiilor/directiilor sau a altor structuri de stat unde sunt oameni care nu fac pur si simplu nimic, si crede ma, sunt foarte multi. Acolo e buba! Nu in scoli sau spitale.
            3) Nu sunt economist, dar salariul ar trebui sa reflecte situatia economica din tara respectica. Cand unul care plimba hartii la stat ia 4-5000 de lei net (intr una din institutiile despre care vb mai sus) vs 2500 cat ar fi platit in privat acel job, cred ca e evident, nu? Si nu e vorba de capra vecinului, ci pur simplu nu are sens.
            Faza cu sluga la multinationala e valabil peste tot in lume. Cam toate au acelasi mediu si sistem de munca si crede ma, ca, nu stii cum se comporta sefii la stat unde esti tratat ca ultimul de parca e firma lui tasu. Dar rabzi, ca iei banuti ok si munca din parti.
            • +1 (1 vot)    
              N-ai priceput nimic... (Vineri, 19 martie 2021, 14:00)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

              N-ai priceput nimic...dar absolut nimic din ceea ce am spus. O tii ca Stan cu Fluierul cu "sa moara capra vecinului".

              (Doar punctual) NU, faza cu "sluga la multinationala" NU e peste tot. E doar acolo unde oamenii au ceva gena de sluga; in alte locuri oamenii primesc salarii civilizate.

              Oricum, e clar ca salariile, veniturile, bunastarea in general se croieste conform mentalitatilor. La romani primeaza mentalitatea de taliban; "sa scada salariile mari, nu sa creasca alea mici", "botnite", "caluse", "catuse" si "sa-i moara vecinului capra".
              Asta veti avea in continuare; acum cu atat mai mult.
          • +4 (6 voturi)    
            adevarul nu doare (Vineri, 19 martie 2021, 9:12)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            prostia si incapatanarea postacilor psd doare!

            aia care apara distrugeerea justitiei,
            apara coruptia,
            dar cand o firma e incompetenta, da vina pe firma aia, nu pe coruptia autoritatilor!

            cum e sa fi asa ipocrit?!
      • +4 (6 voturi)    
        riiiight (Vineri, 19 martie 2021, 9:11)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        omule... invata un lucru:
        chiar daca e firma "privata" aia care au contract cu statul sunt firme de casa. de exemplu in IT e UTI si Siveco, ailalti nu pupa contracte chit ca sunt de 10 ori mai buni!

        cu alte cuvinte da, sunt probabil firme "private", dar de fapt sunt ale unor politicieni. da politicienii aia pe care te incapatanezi sa-i aperi!
        si or sa fie scapati de pedeapsa de judecatorii aia pe care ii aperi tu ca sa aperi psd!

        dar mai ai si tupeu sa deschizi gura!
        • 0 (0 voturi)    
          Barna a avut numai contracte cu statul (Vineri, 19 martie 2021, 14:10)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Barna a avut numai contracte cu statul...si tu il aperi la fiecare postare.
          Judecatorii sunt buni cand sunt ai lui Johannis, sunt rai cand nu condamna ca in Talibania adversarii politici ai Statului Paralel. etc
          Fugi ma cu cercul: esti/sunteti consecventi ca carpa de vase.
      • +1 (5 voturi)    
        PD: (Vineri, 19 martie 2021, 9:15)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        victor babes, spitalu ala de psihiatrie , giolesti etc etc etc
        erau de stat! si toate au ars
        acolo ce scuza gasesti?!

        intreb si eu....

        si nu ma lua cu "voiculescu e de vina" ca nu faci decat sa intaresti ca esti un pshist psihopat, caruia nu-i pasa decat sa apere partidul mult iubit, indiferent de cati oameni sufera ...
  • -3 (9 voturi)    
    Mesterul Manole exista! (Joi, 18 martie 2021, 19:13)

    DrNRazvan [utilizator]

    Bingo! Mesterul Manole exista! Vedeti, nu am invatat degeaba legenda mesterului Manole la scoala! Am fost programati de mici pentru treaba care se face ziua si se strica noaptea. Va mai aduceti aminte care a fost solutia la incompetenta mult laudata a mesterului Manole? :))))
    • 0 (0 voturi)    
      A fost incomplet (Vineri, 19 martie 2021, 13:34)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Ce am invatat la scoala despre Mesterul Manole era profund incomplet: ce ziua lucra, noaptea se surpa. Pina cand a zidit-o pe Ans, iar manastirea dela Arges rezista de o mie de ani!

      OK, dar nu fost atenti la dimensiunea ECONOMICA: daca Mesterul Manole facea, precum romanii, drumuri si apeducte ce sunt inca folosite dupa 2.000 de ani, de unde mai lua banii??

      Pe cand firmele abonate la contractul cu Statul, asa procedeza: azi repara drumul, peste doua luni reapr gropile. Azi reabiliteaza scola, peste doi ani cade tavanul.
      Si intr-un caz si in altul, firma este chematadin nou sa repare, si mai ia niste bani frumosi!
  • +7 (11 voturi)    
    nu ia nimeni nicio masura (Joi, 18 martie 2021, 19:33)

    ion creion [utilizator]

    primarii raspund numai fata de partidele lor. si uneori (prea rar) la citatiile DNA
  • -8 (14 voturi)    
    clar (Joi, 18 martie 2021, 19:34)

    cucuveauamov [utilizator]

    trebeuie imediat inchise toate scolile, cel putin un an
    • +3 (11 voturi)    
      da, așa vom avea numa Dorei (Joi, 18 martie 2021, 19:59)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      în tăte domeniili de activitate... tavanu sigur l-au făcut nește dorei școliți în România ieducată...cu școlile închise vom avea dorei medici, dorei profesori, dorei electricieni...sau poate că deja îi avem
  • +7 (9 voturi)    
    Normalitate (Joi, 18 martie 2021, 19:55)

    kostake [utilizator]

    Ar trebui sa nu ne mai enervam . Deja este normalitate.Tara este plina de Dorei, cei buni s-au dus si nu se mai intorc. De acord, vine din urma urmatoarea generatie, dar si asta este peste 40 % analfabeta si nici macar nu intelege ce citeste. Si doamna profesoara care
    se arata zguduita de intimplare, sa nu se mai mire atit: astia suntem, cu toti am pus umarul la ce este acum pe aceste plaiuri care se numesc Romania, inclusiv doamna in cauza. Pe primar si doamna in cauza l-a votat. In fond avem Facebook unde putem mima ca stim a scrie . Si mai mimam ca ne pasa de tara .
    • +3 (9 voturi)    
      nu muncitorii sunt de vina aici (Joi, 18 martie 2021, 20:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kostake

      Hai sa lasam doreii in pace, ca nu ei sunt problema, ci firmele care castiga contracte grase cu statul si fac treaba de mantuiala.

      Tot cu firme de constructii se fac si mallurile, si casele, si blocurile, si cladirile de birouri, si nu auzi zilnic de tavane prabusite. Doar ca atunci cand ala care da banii e privat, are cine supraveghea constructia, exista un contract de garantie serios, se face plata la receptia si verificarea lucrarii, etc.

      Pe cand la stat firma e a unui prieten al primarului, sau al unui alt politician local, treaba se face cu materialele cele mai ieftine la pret de 10 ori mai mare decat pretul pietei, nimeni nu verifica nimic, ca se supara domnu primar. Iar rezultatul nici nu poate fi altul.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine i-a impiedicat pe muncitori...? (Vineri, 19 martie 2021, 14:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cine i-a impiedicat pe muncitori sa faca treaba de calitate?

        Statul? Primarul?

        Sau lacomia stapanului lor privat si indolenta lor proprie, combinate cu starea de furt generalizat: "noi ne facem ca muncim, el se face ca ne plateste"?
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 18 martie 2021, 20:10)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Pe tavanul ăla, și niște muște dacă țopăiau mai abitir îl dădeau jos. Dar probabil că firma va mai primi niște bani pentru renovare, pe lîngă cei ce i-a pus deja deoparte din materialele de proastă calitate folosite.
  • +1 (7 voturi)    
    cate scoli s-au construit dupa 89? (Joi, 18 martie 2021, 21:25)

    MirceaIo [utilizator]

    Lipsa totala de responsabilitate a tutror guvernelor de dupa 89. Au taiat si au dat la fier vechi o tara intreaga!
  • -2 (4 voturi)    
    ! (Joi, 18 martie 2021, 22:43)

    tudorr [utilizator]

    Pariu ca-i firma de casa psd sau pnl!
  • 0 (4 voturi)    
    la puscarie cu Vlad Voiculescu! (Vineri, 19 martie 2021, 5:40)

    Barbaneagra [utilizator]

    Tot Vald Voiculescu e de vina si pentru asta.
    Va rog sa nu va atingeti de sau sa faceti comentarii neavenite la adresa ministrului educatiei. Scolile trebuie sa functioneze, ca spitalele. Cine e de vina ca mai cade un acoperis?...Exact.
  • +1 (3 voturi)    
    Vinovatii ? (Vineri, 19 martie 2021, 8:48)

    ABBV [utilizator]

    Suntem noi toti ...De zeci de ani promovam toti analfabetii. Cine e cel mai tare in gura. Cine are te miri ce diplome. Cine se linguseste cel mai bine .......De la vladica la opinca e plin de impostori .....De la medici care trebuie sa platesca in rezidentiat ca sa invete ceva la zidari cu calificare pe hartie, dar cu doua maini stangi si cunostinte zero.
    Schimbari in viitor ?.....Da doar in mai rau ....desigur mai exista si exceptii nu este doar doom and gloom ....Dar exceptiile parasesc tara in secunda in care au inteles ca nu au nici o sansa sa traiasca normal .... Raman uni care mimeaza a pricepe sau a cunoaste ceva. Exemple pentru copii ? Aceeasi ipocrizie comunista ....."hai repede sa dam o mana de vopsea, ca vin astia in control"
    Suntem un stat condus de impotenti tari in gura cu pretentii de demnitari si academicieni. Dar vorba aceea astia suntem noi toti.
  • +1 (1 vot)    
    in stilul (Vineri, 19 martie 2021, 9:08)

    liviu_ [utilizator]

    spitalului giulesti.... vinovat o sa fie un profesor, nu cei care au renovat!
  • 0 (0 voturi)    
    Dosar penal (Vineri, 19 martie 2021, 10:02)

    sorance2000 [utilizator]

    Sa se deschida dosar penal pentru asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ce, talibanel? (Vineri, 19 martie 2021, 15:43)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui sorance2000

      Pentru ce, talibanel, pentru ce sa se deschida un dosar penal? Ca a cazut un tavan? Cand ti se rupe coada la harlet, "se deschide un dosar penal"?