Elevii din clasele a opta și a douăsprezecea vor merge la școală fizic și în scenariul roșu - decizia Comitetului Național pentru Situații de Urgență

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2021, 20:41 Actualitate | Educatie


La scoala in vremea pandemiei
Foto: Maria Laura Antonelli/AGF / Shutterstock Editorial / Profimedia
Ministrul Educației și cel al Sănătății au ajuns la un acord pentru ca și elevii din clasele terminale - a opta și a douăsprezecea - să meargă fizic la școală și în scenariul roșu, adică atunci când rata de infectare cu noul coronavirus depășește 3 la mia de locuitori, dar este sub 6 la mie, a confirmat pentru HotNews.ro ministrul educației, Sorin Cîmpeanu. Comitetul Național pentru Situații de Urgență a emis o hotărâre vineri seară în acest sens.

„Pe lângă actualizarea listei statelor și zonelor considerate ca fiind cu risc crescut epidemiologic, Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis vineri ca este permisă continuarea studiilor cu prezență fizică la școală pentru elevii din anii terminali, în condițiile stabilite prin ordin comun al ministrului educației și al ministrului sănătății, dar doar în zonele unde incidența cumulată la 14 zile nu depășește 6 la mia de locuitori”, a precizat ministerul într-o informare de presă.

Urmează ca sâmbătă să fie actualizat ordinul comun privind regulile de deschidere a școlilor în format fizic.

„Se abilitează Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Sănătății în vederea modificării Ordinului comun nr. 3235/93/04.02.2021 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS- CoV-2, în sensul participării fizice la cursuri, a elevilor din clasele a VIII-a, a XII-a, a XIII-a și a celor din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, indiferent de scenariul în care se află localitatea, dar fără a depăși rata de incidență cumulată în ultimele 14 zile de 6/1.000 de locuitori”, prevede Hotărârea nr. 15 a CNSU.

Decizia a fost luată în contextul în care municipiul București a trecut vineri de pragul de infectare de 3 la mie, ceea ce înseamnă că intră în scenariul roșu.

Până la decizia de astăzi, în scenariul roșu mergeau la școală doar elevii din clasele primare zero - a patra. De asemenea, rămân deschise creșele și grădinițele.

"Ministerul Educaţiei, având în vedere importanța examenelor naţionale - Bacalaureat și Evaluare Națională - pentru viitorul oricărui tânăr şi pentru viitorul acestui stat, va face direct către CNSU o solicitare de modificare a scenariilor după care vor funcționa școlile în aşa fel încât școlile cuprinse în localitățile care sunt deja în scenariul roşu conform evoluţiei ratei de infectare să poată permite elevilor din clasele terminale să meargă cu prezenţă fizică în şcoli. Este deja elaborată şi va fi transmisă CNSU în următoarele minute. Ministerul transmite solicitare către CNSU. CNSU este îndreptăţit să ia o decizie asupra acestei solicită", declarase Cîmpeanu vineri, la Antena 3, citat de Agerpres.

El a afirmat că, în calitate de ministru al Educaţiei, o să susţină principiul că "şcolile se închid ultimele şi se deschid primele".

"Este vorba despre o rată de infectare, din păcate, peste 3 la mie, dar este 3,05. Dacă am lua în considerare la populaţia reală a Bucureştiului şi nu la cea cuprinsă în statistici probabil că am fi uşor sub 3. Asta este o consideraţie secundară", a adăugat ministrul.

"Ministerul Educaţiei va face toate demersurile în aşa fel încât fâşia îngustă între dreptul la educaţie şi dreptul la sănătate (...) să nu se transforme într-o falie. Ministerul Educaţiei va face toate demersurile care îi stau în limitele de competenţă pentru ca elevii să poată beneficia de maximum de pregătire posibilă în vederea susţinerii examenelor naţionale. De asemenea, va face eforturi şi pentru susţinerea activităţii remediale pentru elevii celorlalte clase care nu vor susţine anul acesta examenele naţionale", a mai spus Cîmpeanu.


Capitala a intrat din nou în scenariul roșu după ce, vineri, rata de infectare cu noul coronavirus a ajuns la 3,05%. În acest scenariu, sunt deschise creșele și grădinițile, iar la școală merg doar elevii din clasele primare.

Ce prevede ordinul comun privind deschiderea școlilor în cazul scenariului roșu incidența de peste 3 la mia de locuitori:

a) Participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar.
b) Participarea zilnică, în sistem on-line a elevilor din celelalte clase/ani de studiu.

Ministerul Educației a cerut oficial, printr-o adresă transmisă marți Ministerului Sănătății, ca și elevii de clasa a VIII-a și a XII-a, cei care vor susține examenele naționale în format fizic în această vară, să meargă la cursuri cu prezență fizică în scenariul roșu.

Consiliul Naţional al Elevilor a spus însă că ar fi iresponsabilă o astfel de decizie. Consiliul arăta, într-un comunicat de presă, că, potrivit rezultatelor ultimei consultări în care peste 750 de unităţi de învăţământ au furnizat informaţii despre măsurile igienico-sanitare existente, 50,1% dintre şcoli nu dispun de dotări sanitare de bază (apă curentă, săpun, hârtie igienică), iar 43,4% dintre sălile de clasă nu sunt aerisite şi dezinfectate corespunzător.

"Considerăm că, în eventualitatea în care o localitate intră în scenariul roşu, din cauza numărului mare de infectări, elevii majori sau părinţii elevilor minori sunt îndreptăţiţi să aleagă dacă vor sau nu să se expună riscului de infectare. E absurd să impui acestora să rămână la şcoală şi să închizi ochii în faţa unui pericol semnificativ. Fireşte, este esenţial ca elevii care nu vor să participe la cursurile în format fizic, pentru a nu-şi pune în pericol sănătatea, să aibă posibilitatea de a continua cursurile în format digital. În astfel de situaţii, măsurile care uniformizează nu sunt doar inutile, ci chiar periculoase”, a declarat Rareş Voicu, președintele CNE.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14961 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    L-a cam făcut Câmpeanu pe Vlad Voiculescu! (Vineri, 5 martie 2021, 20:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Mă întreb oare cu ce-l are la mână.
    • +5 (23 voturi)    
      .... (Vineri, 5 martie 2021, 22:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      L-au facut ca la x si zero, azi deja postacimea urla ca e vina lui Voiculescu pentru rata din Bucuresti, cand de fapt cel mai mare aport il are Cimpeanu.
      Pe de alta parte Cimpeanu mai vine cu inca una, clasele terminale deschise pana indice 6. Stim ce inseamna asta, liceeni aglomerand stb si metrou la ore de varf in conditiile in care se stie tulpina britanica afecteaza tinerii si ca suntem pe trend crescator.
      Il credeam mai abil pe Voiculescu, dar se pare ca in curand se va plange ca Emil ca l'a invins sistemul.
      • +3 (13 voturi)    
        si totusi (Vineri, 5 martie 2021, 22:47)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Rar mi-a fost dat sa vad un ministru mai putin sustinut de partidul lui. Chiar mi se para o campanie impotriva ministrilor USR-Plus, sunt in vizorul presei cu diverse gaselnite. In schimb ministrii pnl sunt imaculati in presa.
        Sigur nu ii este usor.
        • -1 (7 voturi)    
          ... (Vineri, 5 martie 2021, 23:06)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

          Nu i-o fi, dar nici sa pice cu gratie in toate capcanele lui Campeanu, pacat ca nu realizeaza ca in capul lui se va sparge cand va colapsa sistemul medical. Cimpeanu va privi zambind de pe margine.
          Sa vina si el cu argumente. Cimpeanu zice ca examenul, pai hai sa vedem cate ore pe saptamana avem de fapt pentru materiile alea si cate pentru restul. Ce inseamna intr-un oras ca Bucuresti sa mearga liceenii cu stb in orele de varf, cate locuri mai avem la ATI in Bucuresti sau iar vrem ca in toamna cand ii trimiteau in tara? Cate clase s-au inchis si cate persoane s-au infectat de fapt, generate de cele cateva sute oficiale?
        • +8 (8 voturi)    
          problema USR (Sâmbătă, 6 martie 2021, 0:29)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

          problema USR e Dan Barna, din pacate dupa esecul de la prezidentiale e un lider fara viitor , care ar putea face un pas in spate pentru a face loc unora cu sanse reale, dar care alege sa oprasca orice amenintare la pozitia lui in partid, chiar daca face mai mult rau partidului.
          Din pacate barnu nu are charisma si nu poate avea succes popular. Cu el la conducere USR se va baricada in cei 15%.
    • +6 (18 voturi)    
      ! (Vineri, 5 martie 2021, 22:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Câmpeanu e un curvet traseist, trecut prin 4-5-6 partide gen a lui voiculescu de la antene, mizeriile lui tairceanu si ponta, acum l-a infiat psd, probabil e din garda veche a securitatii!
    • +6 (12 voturi)    
      ne-a facut pe noi (Sâmbătă, 6 martie 2021, 0:26)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sau mai bine zis ne-a facut pe noi
      cum poate ministerul educatiei sa ia o decizie medicala?
      ce expertiza are?
      examene se pot da si la toamna si la anul... alti copii nu avem.
    • +1 (1 vot)    
      PNL vrea sa conduca Min Sanatatii, asta e (Sâmbătă, 6 martie 2021, 10:26)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      PNL a negociat cu USR guvernul dar acum vrea sa conduca si Min Santatii.

      Si mai e o chestie, astia de la USR vor sa aiba candidatul dreptei la prezidentiale si de aia ei trebuie atacati zilnic
  • +2 (10 voturi)    
    Bun. (Vineri, 5 martie 2021, 20:50)

    Luk [utilizator]

    .
  • +2 (12 voturi)    
    Lol (Vineri, 5 martie 2021, 20:54)

    HP [utilizator]

    Alte categorii de “speciali” scoase din pix.

    Nu ma plang ca merg aia la cursuri prezentiale.

    Ma plang ca nu merg si restul.
  • +2 (22 voturi)    
    zadarnicirea combaterii bolilor :) (Vineri, 5 martie 2021, 21:01)

    tirolez [utilizator]

    Toti vecinii nostri inchid scolile, inclusiv cele primare, ungurii chiar ieri au anuntat.
    De ce nu se duc doar pentru romana si matematica daca tot e asa important examenul?
    • +1 (3 voturi)    
      de 1 an tot combatem boala prin izolare (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:21)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      care sunt rezultatele?
  • +13 (15 voturi)    
    !!!! (Vineri, 5 martie 2021, 21:17)

    Paul_ [utilizator]

    Poate domnul ministru reuseste sa convinga si parintii ai caror copii sunt bolnavi sa stea acasa!
  • 0 (24 voturi)    
    o decizie corecta (Vineri, 5 martie 2021, 21:23)

    cetateanulmodern [utilizator]

    o decizie normala in sfarsit
    • 0 (2 voturi)    
      Eu nu inteleg de ce atata isterie (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:30)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Oricum pare ca venitul la scoala e optional. Daca jumatate din clasa sta acasa ( nu stiu pe ce criterii) atunci e clar ca totul e o panarama.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:32)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Nu e peste tot. Unii sunt foarte stricti, poate de ciuda ca ei vin la scoala, de ce sa stea astia acasa?
  • +6 (14 voturi)    
    ??? (Vineri, 5 martie 2021, 21:26)

    Paul_ [utilizator]

    De ce nu merg numai la obiectele care dau examene? In felul acesta clasele se pot imparti in doua si se asigura cei 1.5 metri cu care tot ne bat la cap.

    Poate gasesc si niste bani in acest sens.

    Asa oricum clasele vor intra una cate una in carantina.
    • +3 (15 voturi)    
      ... (Vineri, 5 martie 2021, 22:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Ce mai conteaza? Oricum toate deciziile de pana acum ale MEN au fost sa puna paie pe foc.
      Ma mir ca nu i-a reusit si interzicerea mastilor.
      Oare cate decese a cauzat cu deciziile astea fara cap?
      Asta a fost cu dedicatie pentru Bucuresti, un oras unde si-asa e aglomerat transportul, iar ca sa ajungi la liceu poti sa schimbi si 2-3 mijloace de transport.
      • +6 (14 voturi)    
        Pff (Vineri, 5 martie 2021, 22:41)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Din 1 100 000 de vaccinati doar 350 000 au peste 65 ani. Includerea unor oameni tineri sanatosi in etapa a doua a cauzat si continua sa cauzeze mai multe decese decat copiii care merg la scoala dup un an de stat acasa. Iar apropo de masti la copii: in uk si multe tari de pe continent copiii sub 11 ani nu poarta si n’au purtat masca in nici o circumstanta, la scoala sau aiurea. Romanii suporta cele mai dure conditii fara sa cracneasca. Masca la 6 ani e o aberatie si expertii din uk spun ca afecteaza dezvoltarea psiho-sociala a celor mici. Nu doar ca nu e recomandata, e strict interzisa.
        • +3 (3 voturi)    
          Indonezia (Vineri, 5 martie 2021, 23:15)

          Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          Indonezia a hotărât sa vaccineze persoanele active: un raționament simplu persoanele active răspândesc virusul și o metoda de a proteja persoanele in vârsta este limitarea transmiterii virusului. Nu vreau sa trag concluzii dar puteți vizualiza datele pe worlometer. Sunt relevante?
          Poate da poate nu. Indonezia are 18.000 de insule.Dar “doar” 350.000 poate sa aibă o noima.
          In ceea ce privește maștile la copii..
          Sper sa avem decizii bazate pe date.
          • 0 (0 voturi)    
            Indonezia mai e și paradis tropical... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 10:53)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

            ...în care poți să predai și în aer liber dacă nu plouă, sau să deschizi geamurile fără să intre frigul sau să acuze unii că îi trage curentul.

            Ventilație bună = risc minim de transmisie. E unul din motivele pentru care virusul nu a făcut atâtea ravagii în Florida, Hawaii, Cuba, Singapore, Malaezia, Thailanda, Vietnam, etc.
          • 0 (0 voturi)    
            Arata o dovada stiintifica (Sâmbătă, 6 martie 2021, 15:53)

            Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

            Ca un om vaccinat nu mai poate transmite virusul...
            • 0 (0 voturi)    
              Pune tu mâna pe Google și caută! (Sâmbătă, 6 martie 2021, 20:41)

              Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

              Dar hai, ca să nu zici că sunt răutăcios, îți dau eu una (mai sunt și altele):

              https://www.authorea.com/users/332778/articles/509881-single-dose-bnt162b2-vaccine-protects-against-asymptomatic-sars-cov-2-infection
    • +1 (13 voturi)    
      Pentru ca (Vineri, 5 martie 2021, 22:16)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Pentru ca profesorii la materiile de bac prefera sa facă meditații online și și-au luat Adeverințe medicale, așa ca se fac materiile absolut esențiale : religie și filozofie.
  • +2 (26 voturi)    
    O veste buna in sfarsit (Vineri, 5 martie 2021, 22:12)

    Socrate2021 [utilizator]

    Toti copiii trebuie sa mearga fizic la scoala. Si fara masca la clasele primare, la fel ca in uk, germania, austria, etc.
    • +4 (14 voturi)    
      .... (Vineri, 5 martie 2021, 22:39)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      macar stii ca scolile au fost inchise in tarile respective?
      • +8 (10 voturi)    
        ! (Vineri, 5 martie 2021, 23:07)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Au fost si inchise, dar au fost mult mai mult timp deschise decat ale noastre. De fapt suntem tara care a tinut cel mai mult timp scolile inchise de pe intreaga planeta. In conditiile in care la ei statisticile aratau mult mai rau ....
        • +2 (2 voturi)    
          Cred ca ne-au depasit nemtii (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:28)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

          Au luat-o razna si aia. Scolile nu s-au mai deschis din 10 decembrie. Am 2 nepoti acolo si aproape doar online fac.Ca sa nu mai zic ca restrictiile in Germania sunt mult mai dure ca in Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            si cu ce ii ajuta (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:23)

            Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            aud?
  • +7 (13 voturi)    
    La unii muma la altii ciuma (Vineri, 5 martie 2021, 22:14)

    NeaCostica [utilizator]

    De ce nu schimba si pentru carciumi? Sa se inchida de la 999 la mie. Macar sa stim o treaba
    • +2 (12 voturi)    
      sau sa nu se inchida deloc (Vineri, 5 martie 2021, 22:29)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui NeaCostica

      Nu esti obligat sa mergi la carciuma daca nu te simti in siguranta.
      Poti sa iti iei masca cu mega protectie daca vrei sa fi tu protejat.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa fie deschise pentru cei vaccinati (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:28)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui NeaCostica

      Pare o solutie mult mai buna.
      • 0 (0 voturi)    
        Cei vaccinati (Sâmbătă, 6 martie 2021, 10:00)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pot oricum transmite infectia. Protectia e a celui vaccinat iar in cazul copiilor fara probleme de sanatate riscul e aproape nul. Iar daca 2 copiii vor muri - sa zicem, pentru ca au o problema rara necunoscuta, gandeste-te cs pot muri din cauza ca sunt loviti de o masina cu o problema tehnica. Accident.
        • 0 (0 voturi)    
          Sanse mult mai mici (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:09)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

          sa transmiti infectia dupa ce esti vaccinat. In plus, in momentul in care tu restrictionezi intrarea in restaurant a celor vaccinati si toti angajatii sunt vaccinati, nu se pot imbolnavi de la unul la altul. E simplu, nu e nimic rocket-science.
          • 0 (0 voturi)    
            In acelasi mod (Sâmbătă, 6 martie 2021, 18:17)

            Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            In care nu se pot imbolnavi unul de la altul cei testati negativ.
  • +3 (5 voturi)    
    Previziune (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:32)

    mircea112 [utilizator]

    Cu ajutorul domnului Campeanu acest val 3 , datorat domnului Campeanu va dura mult mai mult decat necesar.
    Cand s-au sfatuit ministerele au intrebat si COVIDUL ?, si tulpina englez si pe cea sud africana?

    Si eu nu inteleg un lucru, noi ceilalti de ce trebuie sa suferim? De ce sau inchis piscinele, de ce se inchid restaurantele? De ce se cere teste covid la intrarea si iesirea din tara? De ce purtam masti? Ca sa vina niste politruci si sa-si bata joc de tot?! In septembrie dupa ce au inceput scolile la 2-3 saptamani scenariu rosu, acum in martie iar scenariu rosu dupa ce au inceput scolile. Pai sa mutam scenariu rosu la 6% pentru toata lumea si gata. De ce unii sa sufere iar altii incapabili sa organizeze de 1 an de zile un invatamant online sa-si bata joc de toti, sa fie privilegiati?!
    Ce vina au restaurantele? Ce vina au piscinele? La restaurant sunt 20 - 30 de oameni la ore de varf, intr- o clasa sunt 36 de copii care nu respecta nimic... e corect?
  • +5 (7 voturi)    
    cine face strategia educatiei in Romania !!! (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:17)

    n_a [utilizator]

    Indiferent de opiniile pro si contra deschiderii scolilor in format fizic, un lucru ar trebui sa ne infioare pe toti: faptul ca la carma ministerului sta (chiar asa: sta!) un personaj anacronic, cu viziune limitata si profil de "trista amintire" tipic anilor '80... dar, nici mai recent dl ministru n-a debordat de leadership, in perioada in care slugarea nume ilustre ale politicii romanesti, ca Dragnea, sau Dancila !!
    Ei bine, acest domn stabileste ce e bine si ce nu e bine pentru copiii nostri!
    • 0 (0 voturi)    
      VV (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:51)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui n_a

      Ce sa mai vorbim de un ministru al sanatatii al carui tata e un fost turnator la secu si ale carui studii se rezuma la liceul din pucioasa....
  • +2 (4 voturi)    
    Ar trebui (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:54)

    ACP [utilizator]

    sa nu meagra nimeni la scoala, sa nu faca jocul acestui politruc care isi instrumenteaza masinatiile politice pe seama starii de sanatate a populatiei. Acest traseist urmareste sa castige capital politic dand sah partenerilor de guvernare pe spinarea cetatenilor luand masuri total defazate fata de tarile vecine in contextul actual.
  • +1 (3 voturi)    
    bucale (Sâmbătă, 6 martie 2021, 10:23)

    aricipogonici [utilizator]

    Luni de zile s-au plans scolile ca anii terminali au nevoie de prezenta fizica, nu se poate.... Brusc o intrat bucale in scenariul rosu, se poate. Apai sa nu ma ceva pe el sistem centralizat, sa nu imi doresc regionalizare?
  • +1 (3 voturi)    
    Astia sunt tampiti rau. (Sâmbătă, 6 martie 2021, 12:34)

    George1000 [utilizator]

    Trebuia fie ceva de genu: In scenariu rosu optional elevii din anii terminali pot merge la scoala fizic. Nu sa ii oblige sa mearga la scoala in loc de on line, daca ei se simt mai confortabil online. Obligandui sa mearga izic la scoala, deja ma intreb cati vor mai apuca examenele... Penidnre ei cei obligai sa mearga fizic la scoala, vremea examenelori va apuca prin cimitir.
  • +1 (5 voturi)    
    Se face o mare drama despre (Sâmbătă, 6 martie 2021, 14:21)

    PowerIon [utilizator]

    Generatia pierduta care nu merge fizic la scoala.
    De asta se plang parintii care la vremea lor au mers la scoala dar acum nu sunt in stare sa adune la orele online ceva grija pentru copiii lor.
    Pe cei mici sa-i controleze la teme, sa-i puna sa citeasca din manual si sa-i asculte. Copilul trebuie sa capete deprinderi de studiu individual. Se stie ca marile succese in cariera le-au avut cei care au avut o mare pondere autodidacta in educatia lor.
    Consider ca astfel de parinti sunt generatia pierduta.
    • 0 (0 voturi)    
      E si nu e asa (Sâmbătă, 6 martie 2021, 15:58)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Prin contractul de studiu spune-mi te rog daca copilul tau a acceptat varianta online sau a cursurilor de zi. Momentan - ce-i drept din cauza unei situatii exceptionale - este pe online. Cand insa doi ani va fi online (indiferent de cauza) elevul in mod firesc nu a beneficiat de tipul de studiu pe care scoala s-a angajat contractual sa il livreze. La licee si scoli generale nu exista in programa "invatamant la distanta". Asadar tot ce se face in acest fel este o incalcare a contractului de studiu dpdv legal. Asadar "online" poate fi doar o solutie temporara. Faptul ca scolile in vara nu s-au pregatit pentru a-i primi la fata locului pe elevi si au devenit focare este problema ta ca parinte?!?!?
      • 0 (0 voturi)    
        E temporar (Sâmbătă, 6 martie 2021, 20:38)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Despre ce contract sa vorbim.
        Copilul nu a mai dat pe la scoala de cand cu lockdownul din primavara trecuta si are numai medii de 10.
        In plus face si sport de performanta cu cel putin 2 ore zilnic antrenamente, socializare cu copiii la turnee, streching seara si chiar isi gestioneaza mai bine timpul
        Numitorul comun este evaluarea nationala asa ca e mai putin important ce poate oferi acum scoala.
        Performanta in sport ambitioneaza si la performanta in scoala, citeste anticipat din manual ca sa inteleaga mai bine online, nevoia in pandemie te invata daca vrei.