Cîmpeanu: Ar fi o exagerare fără margini ca vreo autoritate a statului să poată opri bucuria copiilor de a împărți mărțișoare/ Ironii la adresa lui Voiculescu: Nu aș vrea să îmi scape și mie vreun citat biblic

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2021, 20:22 Actualitate | Educatie


Martisor
Foto: pixabay.com
Controversele pe tema împărțirii florilor și a mărțișoarelor la școală continuă. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că ar fi "o exagerare fără margini ca vreo autoritate a statului să își poată imagina că poate opri bucuria copiilor de a împărți mărțișoare" și îl ironizează pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, care recomanda purtarea mănușilor atunci când se împart mărțișoare și cita din Biblie. "Nu aș vrea să îmi scape și mie un citat biblic din Plângerile lui Ieremia, de exemplu", a declarat Cîmpeanu, duminică seară, pentru HotNews.ro.
  • "Școlile, în momentul de față, sunt în subordinea Ministerului Educației, iar ministerul nu a primit nicio solicitare în sensul recomandării de a purta mănuși când oferim mărțișoare sau flori și nici nu avem competențe epidemiologice. Astfel, pentru 1 martie noi nu am trimis nici recomandare, nici interdictie cu privire la a oferi mărțișoare cu sau fără mănuși", a declarat Cîmpeanu.
În concluzie, el spune că nu va fi nicio problemă ca luni să fie împărțite flori și mărțișoare la școală, cu respectarea regulilor de distanțare, astfel încât să nu se creeze aglomerări.
  • "Ar fi o exagerare fără margini ca vreo autoritate a statului să își imagineze că poate opri bucuria acestor copii sau să își imagineze că o astfel de intedicție ar putea fi pusă în aplicare. În consecință, Ministerul Educației nu va pleda și nu va promova niciodată exagerări desprinse de realitate", a susținut Sorin Cîmpeanu.
El l-a ironizat pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, care a folosit un citat din Biblie atunci când a fost întrebat despre împărțirea mărțișoarelor la școală: "Citatul corect este <<Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos>>. Nu aș vrea să îmi scape și mie un citat biblic din Plângerile lui Ieremia, de exemplu".

  • "Poate dacă poartă mănuși, cred că pot să facă gestul ăsta.
  • În principiu, sfătuiesc pe toată lumea să se vaccineze, să poarte mască, să fie precaută. Sunt cele trei lucruri importante în perioada următoare.
  • Altfel, sunt alegeri pe care le face fiecare, dar cred că anumite riscuri pot fi asumate doar dacă ne luăm măsuri de precauție”, a mai spus ministrul Sănătății.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3836 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    Martisoarele (Duminică, 28 februarie 2021, 20:35)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Elev fiind eu n-am gasit niciodata vreo bucurie in a imparti martisoare. In afara de stresul cauzat de alegerea unui martisor care sa nu fie nici cel mai urat, nici cel mai ieftin, mai e si stresul de a nu uita pe cineva. O traditie careia nu i-as duce lipsa daca ar disparea!
    • +1 (1 vot)    
      Foarte RĂU (Luni, 1 martie 2021, 13:05)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui AlterEgo21

      Suntem într-o lume definită de Coca Cola, McDo și Facebook.
      Mărțișorul ăla e printre puținele lucruri frumoase și nu a fost înlocuit de “noile” tradiții, în principal manele.
      Ce să zic .... Velăntainsdei fericit
  • +6 (26 voturi)    
    ! (Duminică, 28 februarie 2021, 20:40)

    tudorr [utilizator]

    Sorin Cîmpeanu este un infect clasic al traseismului politic si a putreziciunii clasei politice din Rromania! A fost intai in partidul infractorului Voiculescu de la antene, apoi la la mizeria de Alde, mizeria de ProRomania, acum la mizeria de PNL care l-a spalat de pacate si l-a inscaunat iar ministru! Pe vremea infectului de Ponta, a dat „ordonanța amnistierii plagiatorilor”, google si vedeti cu cine aveti de-a face!
    • -2 (6 voturi)    
      Si e doar un indiciu ca in Romania (Luni, 1 martie 2021, 1:23)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Aparatul de Stat e de fapt Mafia!!!! USR fu un fel de praf in ochii fraierilor, doar se vede ce fac si aia acum.
      Pedeu e doar in vacanta, face joc de glezne acum, or sa revina in forta cand le va reveni randul!!!
  • +3 (21 voturi)    
    bucuria (Duminică, 28 februarie 2021, 20:41)

    Anton122 [utilizator]

    Fondul clasei sau cu cadourile pentru profesori și astea sunt tot pentru bucuria copiilor? Cred că aveți dreptate: dacă doamnele profesoare/învățătoare/educatoare sunt supărate și copii vor fi supărați.
  • +7 (23 voturi)    
    mare bucurie (Duminică, 28 februarie 2021, 20:44)

    Mistrelutz [utilizator]

    mai mult obligati de parinti sa dea profesorilor.
    :))
    • -1 (11 voturi)    
      Nu a incercat nimeni sa opressca copii sa dea! (Duminică, 28 februarie 2021, 21:24)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Despre ce vorbesc oamenii astia?

      le-a spus Vlad Voiculescu copiilor sa NU dea martisoare? A fost intrebat de o parere personala
  • +4 (18 voturi)    
    ... (Duminică, 28 februarie 2021, 20:59)

    tirolez [utilizator]

    Parca anul trecut toata suflarea se oripila cum Nelu Lupu, proaspat sosit din Israel molipsea de covid si cu ajutorul martisoarelor cateva zeci de persoane.
    La scoala copiilor mei anul trecut am fost rugati politicos la sfarsitul lui feb. (deci inainte de episodul Nelu) sa nu venim cu flori/martisoare etc., nici pe 1 , nici pe 8.
    Nu inteleg ce vrea cimpeanu de face atat tam-tam cu martisorul, se gandeste ca va deveni popular printre profesoare?
  • +1 (19 voturi)    
    . (Duminică, 28 februarie 2021, 21:03)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Și lumea își făcea probleme că vai USR cei imaturi, ce-or să mai facă ei prin guvern, când colo iluștrii seniori peneliști (Câmpeanul...penelist...lol) se țin de contre și miștouri. Acum, pe bune, chiar era necesar?

    Plus, da, mare plăcere să te cari cu 24023 de mărțișoare după tine și să dai lu doamna punguța, că de un simplu mărțișor nici nu poate fi vorba.