Tensiunile pe buget continuă. Sorin Cîmpeanu: Am o aşteptare clară - bugetul Educaţiei să fie mai mare. Altfel, va fi alt ministru

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2021, 15:30 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Facebook/ Sorin Mihai Cimpeanu
Ministrul Sorin Cîmpeanu spune că are o "aşteptare clară" ca bugetul Educaţiei pe acest an să fie mai mare raportat la execuţia bugetară din 2020, adăugând că, în caz contrar, va fi un alt ministru, "care ştie să rezolve problemele fără resurse financiare".
  • "Una din condiţii a fost creşterea semnificativă, aşa cum nu a mai fost până acum, a componentei costului standard per elev destinat acoperirii cheltuielilor materiale. Din această perspectivă, sunt foarte mulţumit. Din perspectiva burselor elevilor, de asemenea. Vrem să avem o finanţare a cercetării, finanţare instituţională a cercetării. Sunt motive de satisfacţie.
  • (...) Am afirmat public în mod repetat şi deliberat că, înţelegând constrângerile bugetare din acest an, constrângeri bugetare care nu sunt specifice doar României.
  • Totuşi, am o aşteptare clară: în valoare absolută, raportat la execuţia pe 2020, bugetul Ministerului Educaţiei, în special, şi bugetul Educaţiei, în general, să fie mai mare. (...) Este un minim. Acest minim, dacă va fi asigurat, va fi acelaşi ministru al Educaţiei, dacă nu va fi asigurat, va fi un alt ministru la Educaţie care ştie să rezolve problemele fără resurse financiare", a declarat, joi, Sorin Cîmpeanu, citat de Agerpres.
Într-o conferinţă organizată de Fundaţia Institutul de Studii Financiare şi DC Media Group, el a mai spus că România ar avea nevoie de 3.000 de consilieri şcolari. Cîmpeanu spune că există absolvenţi de Psihologie care nu au competenţe specifice pe consiliere şcolară, "ceea ce nu este în regulă", pentru că un consilier şcolar trebuie să îndrume elevul pentru oferta educaţională, rute, să adapteze recomandările la specificul elevului. În aceeaşi situaţie suntem şi pentru cei care ar urma să predea Educaţie financiară, a adăugat Sorin Cîmpeanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3043 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    hahaha (Joi, 11 februarie 2021, 15:34)

    martel55 [utilizator]

    ca orice om lipsit de onoare, in loc sa isi dea demisia cum a promis la aparitia focarelor in scoli, incearca sa gaseasca alte motive de demisie
  • +7 (11 voturi)    
    pleaca, ia-o si pe cati andronescu cu tine (Joi, 11 februarie 2021, 15:43)

    mmmircea [utilizator]

    De 30 de ani mimati reforma. De ce vrei buget mai mare. Esti pe ultimul loc in Europa la testele Pisa, livrezi analfabeti functionali pe banda rulanta si vrei mai multi bani. De ce ? Scoala e aceeasi, tot cu Puiu lui Bratescu ne luptam, cu Greuceanu, cu Miorita, cu Dan capitan de plai si alte capodopere cu miros de mucegai. Copiii memoreaza tot, texte, comentarii. Nu se discuta nimic la clasa, ca nu care cumva sa ne dam seama ca imparatul e in pfundul gol, iar operele din curricula care nu s-a schimbat in ultimii nu 30 ci 50 de ani ani, de la tezele tovarasului, sunt majoritatea niste rebuturi literare. Vai de cei care au copii si au de-a face cu sistemul romanesc de educatie.
    • -1 (5 voturi)    
      pana sa dam lectii altora (Joi, 11 februarie 2021, 16:37)

      cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      se spune curriculum
  • +6 (8 voturi)    
    Eu am o curiozitate (Joi, 11 februarie 2021, 15:46)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Cat va mai putea fi suportat huzurul din sectorul de stat din bani imprumutati...
    Indiferent ce bugete va faceti pe hartie ele vor fi taiate crunt in a doua parte a anului de realitatea crunta numita economia reala.
  • +7 (9 voturi)    
    mare paguba (Joi, 11 februarie 2021, 15:52)

    danco [utilizator]

    s-a si facut remarcat domnu ministru...traseistu lu peshte, de unde ii luati frate pe astia? Chiar nu mai sunt oameni de valoare in tara asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Problema mare e la oameni... (Joi, 11 februarie 2021, 16:45)

    Jolly Roger [utilizator]

    ... abia apoi la buget.
    Si pestele pute rau de tot de la cap!

    Degeaba pompezi bani intr-un sistem in care politicul si cumetriile dicteaza in fata meritocratiei!
  • +2 (2 voturi)    
    Puteti "pompa" bani in Educatie... (Joi, 11 februarie 2021, 17:49)

    Olyx [utilizator]

    cu nemiluita...Ce, la "Sanatate" nu ati "pompat" in fiecare an ? Si, s-au imbunatatit conditiile? Dimpotriva ! Sistemul e construit sa "suga" toti banii pe care ii alocati. Lucrati la baza, la temelie, la eficienta dascalilor, a medicilor, a magistratilor, la RECONVERSIA lor, REALA !...Cereti-le performanta profesorilor, medicilor, magistratilor si platiti-i functie de ea. Voi platiti la fel si un profesor care "scoate" olimpici pe banda rulanta si pe un profesor din "Cucuietii din Deal" care abia daca stie teorema lui Pitagora...Voi platiti la fel si pe un magistrat care da solutii corecte in 90 % din cazuri ("grele") si pe unul care pierde 90% din cazuri ( si alea, usoare ), platiti la fel si pe un medic care face operatii de transplant ca si pe unul care greseste o apendicita...Aia s-ar numi REFORMA, nu ceea ce MIMATI cu totii, cand ajungeti in fruntea ministerelor...