Oficial: Studenții rămân fără gratuitatea pe tren, vor avea reducere de 50%. Cîțu: Nu văd un capăt de țară

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2021, 16:35 Actualitate | Educatie


Cu trenul in vremuri de Covid 19
Foto: OBB
Studenții nu vor mai beneficia de gratuitate la transportul pe calea ferată, dar vor avea o reducere de 50%, a anunțat premierul Florin Cîțu, miercuri, la finalul ședinței de guvern.
  • "Se revine la 50% reducere la transportul cu trenul pentru studenți. Nu văd aici un capăt de țară", a declarat premierul.
El a spus că țări dezvoltate, precum Austria sau Franța, nu au gratuitate la transportul cu trenul pentru studenți, ci doar reduceri de 50 sau 60%.

Tot miercuri, liderul PNL, Ludovic Orban, a susținut că va fi menţinută gratuitatea transportului pentru studenţi, însă doar pe ruta dintre localitatea de domiciliu şi cea în care îşi fac studiile.

Întrebat despre declarațiile liderului PNL, Florin Cîțu a răspuns: "Ne uităm și la această variantă, sunt mai multe variante, dar eu vă zic ce vedem în Uniunea Europeană. România este cam singura țară unde se dau astfel de gratuități. Am fi noi cei mai generoși și nu suntem cei mai bogați".

Dreptul de a călători gratuit cu trenul, la clasa a II-a, a intrat în vigoare la 1 februarie 2017 și de acesta beneficiază toți studenții înmatriculați la o formă de învățământ cu frecvență într-o instituție de învățământ superior acreditată, indiferent de distanță și numărul de călătorii.

Până la hotărârea de guvern dată de guvernul PSD condus la acea vreme de Sorin Grindeanu, în 31 ianuarie 2017 - aceeași zi cu celebra OUG 13 -, studenții au beneficiat de reducere de 50% pentru călătoriile cu trenul în limita a 24 de călătorii pe an, pe baza unor cupoane speciale și a legitimației.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12129 vizualizari

  • +15 (35 voturi)    
    gata cu pomana.. (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... e suficient si 50% pomana.
    hai tata cu desfiintarea pensiilor speciale, reducerea punctului de pensie.. hai tata ca avem treaba...
    • +10 (24 voturi)    
      Au taiat DOAR de la studenti, de la bugetari NU (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:46)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      e usor sa tai de la cei fara aparare cum sunt studentii

      dar hai sa vedem cum taie de la BUGETARII SPECIALI
      • +7 (13 voturi)    
        sa le taie de la toti pomanagii din partea mea.. (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:45)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ... dar parca le-a taiat si la trantorii aia tichetele de vacanta.
      • +7 (7 voturi)    
        Gata, s-a echilibrat bugetul!! (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:13)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        FYI - alocatia bugetara pentru un student se situeaza pe la 2500-3000 lei pe an.
        Pentru un puscarias statul aloca aceeasi suma dar lunar.
        Si cand se pune problema reducerii cheltuielilor, bravii nostri liberali se fac ca nu observa nenumaratele agentii inutile, unde salariile sunt de mii sau zeci de mii de euro pe luna, uita de pensiile alea speciale, de subventionarea partidelor politice, de jaful din licitatiile publice, de evaziunea fiscala, de contrabanda fara limite si de cate altele, dar sare pe gratuitatea la transportul studentilor.
        Astept cu interes marirea pedepselor pentru comertul ilicit cu patrunjel!
        • +3 (3 voturi)    
          Mai sunt... (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:52)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

          Mai tii minte si faza aia cand statul a pierdut o decontare de la UE in valoare de 80 de milioane de euro, doar pt ca un functionar din CNAIR a uitat sa depuna actele la timp? Nu pt ca nu s-a putut din motive tehnice, sau s-a intarziat cu lucrarile... nu! Ci doar pt ca cineva platit bine nu si-a facut treaba, facand o eroare de neconceput!
    • +9 (11 voturi)    
      Huh? (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:00)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      De ce reducerea punctului de pensie? Nu uita ca majoritatea covarsitoare a pensionarilor au pensii mici.
      • -1 (7 voturi)    
        mici (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:45)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        dar mult mai mari decat contributile pe care le-au avut de-alungul timpului la CASS. Din nou, e ajutor social, nu pensie, ca nu e cu acumulare, si e bine ca e asa, altfel ar fi avut toti pensii de 100-150 dolari.
      • -2 (6 voturi)    
        ehh.. (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        .. pe am bagat-o si eu ca sa va triggaruiesc putin :)

        si las-o jos pe aia cu pensiile mici, aveti dupa cat ati contribuit. Nu uita ca majoritatea covarsitoare a pensionarilor l-au pupat in dos pe nentu Ceausescu si au fost colaborationisti ai securitatii.
      • +4 (10 voturi)    
        Multi cu pensii mici nu au prea lucrat (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:53)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        1. CAP-urile sunt inchise de 31 ani
        2. disponibilizati din fabrici falimentare (dar nu au incercat nimic in ultimii 20 ani)
        3. evaziune (salarii la negru sau la gri)
        4. norma partiala ca sa se poate mari suma in plic netaxata
        5. plecati la munca in strainatate
        6. salariul mic (confectii, horeca + bacsis)

        Punctul de pensie nu a fost redus, ci doar nu s-a crescut. Nici indexarea cu inflatia nu prea are sens pentru ca din septembrie nu s-au intamplat prea multe in juma de an.
        • +2 (4 voturi)    
          Partial de acord... (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:20)

          Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Dar nu poti generaliza. Niciun angajat nu ar vrea sa primeasca salariul minim pe contract si restul in plic. Sau salariul minim si punct. Dar asta e conditia sa fie / sa ramana angajati. La fel si cu norma partiala. La fel si cu salariul mic (exemplul tau e perfect: confectii) - angajatul ar vrea mai multi bani, dar nu se dau... iar alternativa e sa pleci in strainatate.

          In concluzie, de multe ori nu ai de ales. Daca tu ai avut sansa sa ai o educatie buna, care te-a plasat intr-un domeniu bine platit, asta nu inseamna ca restul, aia mai putin "norocosi", nu muncesc suficient.
          • 0 (0 voturi)    
            Din munca de jos nu se traieste bine nicaieri (Joi, 11 februarie 2021, 11:55)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

            Doar supravietuiesti
            Discutia e ca cei cu pensii mici le au asa pentru ca au cotizat putin, respectiv ca numarul de angajati din Romania e foarte mic.
            Pensia de pilon I e o schema Ponzi, dar care functioneaza bine atata timp cat contributorii sunt de 2 ori mai multi decat pensionarii.
            • 0 (0 voturi)    
              Corect, dar... (Joi, 11 februarie 2021, 18:57)

              Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              Nu poti corela nivelul salariilor/pensiilor cu munca depusa. "Multi cu pensii mici nu au prea lucrat"
  • -4 (22 voturi)    
    Nici studenții nu mai văd capăt de țară (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:40)

    SKBjull [utilizator]

    Dacă nu e un capăt de țară, să nu se schimbe.
    • -1 (9 voturi)    
      bingo ! (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:51)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      bingo !
  • +17 (27 voturi)    
    Multumim domn ministru ! (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:46)

    mmagic [utilizator]

    Buna decizie!

    Erau pline trenurile de asa-zisi "studenti" care iti ocupau tie platitorul de taxe si de bilete locurile de nu mai aveai unde sta.

    Nu zic sa nu ii ajutam deloc pe studenti, sa ii ajutam dar nu cu toata mana.

    Gratuitatea nu e niciodata buna, duce usor la abuzuri. Trebuie un minim pret pe orice, altfel acea gratuitatea isi pierde orice valoare.
    • +4 (8 voturi)    
      Mda (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:35)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Ba sa ii ajutam cu toata mana!

      Universitatile sunt asa cum sunt si nu este vina lor..
      Nu degeaba abia daca gasim una in top 500.

      Biblioteci? Lucru sfant si rar. Cartile le cumperi sau mai bine reciti exact ce ti-i s-a spus la curs.
      Indrumare profesionala? De la cine? De la "somitatile" din fiecare domeniu care au avut ca prima grija sa isi insurubeze neamurile prin tot felul de functii ?
      Camin? Mai rau ca la inchisoare in unele situatii.

      Intrare libera la muzeu?Nu am auzit.
      Oferte de munca pentru studenti?

      Dragnea a vrut sa le anuleze transportul gratuit inainte de alegeri, intelegem de ce.
      Care este interesul lui Catu?
      Sumele nu pot reprezenta atat de mult incat sa se ruineze bugetul .

      Proasta masura!Jenanta chiar daca ma gandesc ca vine din partea unui liberal unde cat de cat aveai impresia ca mai gasesti cate unul care intelege ce inseamna sa mergi la o scoala.
  • +10 (18 voturi)    
    Asa era pe vremea mea (50%) reducere, (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:47)

    TheFreeOne [utilizator]

    asa sa aiba si ei.
  • +7 (13 voturi)    
    Scapam de ploaia de note de 10 din scoli? (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:47)

    mmagic [utilizator]

    Mai am o rugamite domnu ministru.
    Vrem sa dispara ploaia de note de 10 din scoli cauzata de fuga dupa bursele scolare date elevilor numai cu note de 10, care sunt mult prea consistente de 1000 euro pe an.

    Nu zic ca nu isi ating oarecum scopul ajutand elevii cu adevarat buni la carte dar din pacate foamea de bani de la noi a facut sa ploaie cu note de 10 la unele scoli din romania de nu se mai deosebeste elevul bun de ala slab, plus ca ne costa pe toti din buget.

    Deci ar fii un loc excelent unde sa mai facem reduceri.
  • 0 (14 voturi)    
    sunt student citzule... (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:49)

    maiorulmura [utilizator]

    ...si te-am votat sa-mi tai tot nu doar jumate
    • -1 (5 voturi)    
      vezi... (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:48)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      .. ca aia cu pomana sunt la alt partid. las ca iti iei kilu dā ulei si zahar la urmatoarele alegeri.
      • +1 (3 voturi)    
        ce nu intelegi? (Miercuri, 10 februarie 2021, 19:54)

        maiorulmura [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        vreau sa se taie de tot. mi-a luat tata masina
  • -10 (18 voturi)    
    unii fura milioane de euro... (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:51)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    unii fura milioane de euro... si ei taie ajutorul de transport la studenti. Multa Prostie !!!
  • -6 (16 voturi)    
    pai atunci (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:51)

    noi2013 [utilizator]

    era un capat de tara sa ramana subventia?! Explicatie de prim ministru

    Da, am mai auzit, educatia si sanatatea nu sunt o prioritate pentru el
  • -5 (11 voturi)    
    oare (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    se taie ceva si de la ... Servicii? scuze!
  • +3 (17 voturi)    
    I s-a parut lui Ludo Mandolinarul ca e tare (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:58)

    Susufler0 [utilizator]

    daca face precum ala de trista amintire de la PSD, care tot din postura de Presedinte de Partid si sef al Camerei Deputatilor anunta ce masuri urmeaza sa ia guvernul PSD condus de marioneta Veorica-Vasilika si a anuntat si el, peste capul prim ministrului si al ministrului Transporturilor o chestie ca sa nu uite lumea cine este seful de fapt !

    PS. Penibil !

    PPS. Catu a facut foarte bine ca i-a temperat nitel elanul !
  • +16 (24 voturi)    
    Sunt studenti, nu veterani de razboi! (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Cand am fost eu student tot 50% era reducerea.

    Nu inteleg de unde a aparut gratuitatea asta.

    Ce fapte eroice fac studentii ca sa circule gratis?
    • +11 (11 voturi)    
      problema cu gratuitatea (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:48)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      era ca venea la pachet cu nelimitatul.
      Practic daca vroiai sa te duci de la Bucuresti la plaja, puteai sa o faci 90 zile la rand, de pe 15 iunie pana pe 15 septembrie, la 7 plecai din Bucuresti, 2 ore dus, la 7 seara inapoi, inca 2 ore. Nelimitat si gratuit. Banuiesc ca au fost destui care s-au prins si au profitat de oportunitate.
    • +1 (5 voturi)    
      fapte eroice.. (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:49)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      .. pleaca din tara sa culeaga fructe si sa stearga babe. astea-s fapte de eroism.
  • +3 (3 voturi)    
    Gratuitatile sunt fara baza (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:10)

    mescaline [utilizator]

    N-are logica sa fie pusi la gramada si studentii de bani gata, si pensionarii "speciali", si cei fara posibilitati.

    Omul care munceste sau pensionarul/ studentul care e dispus sa plateasca pentru conditii civilizate ajunge captiv celor care prefera un rahat gratuit.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:16)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Frumos ar fi fost sa taie pensiile si salariile nesimtite mai intai.

      Pentru studenti, 1 bilet gratuit, dus-intors, din locatia declarata a studiilor catre locatia declarata a casei, o data pe luna, fara posibilitate de reportare, in baza unor venituri ale parintilor ce nu depasesc o limita, ar fi fost decent, nu cred ca ar fi fost risipa.
  • +1 (5 voturi)    
    vedere (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:20)

    drago [utilizator]

    Trebuie sa ai o vedere foarte slaba , daca nu esti in stare sa abordezi toate maririle de salarii si sporuri bugetare care au dublat cheltuielile in numai 2 ani si ai casunat pe o gratuitate de transport acordata studentilor care te costa o nimica toata fata de celelalte cheltuieli?
    Asta sa fie viziune si curaj de rpim ministru?
  • +9 (9 voturi)    
    puneti o (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:46)

    hanu [utilizator]

    limita superioara pentru pensiile de stat ale BUGETARILOR! In sistemul bugetar nimeni nu ar trebui sa aiba pensie peste 2500 de euro, e indecent. Nu cred ca a facut nimeni din administratie servicii Romaniei in cuantum mai mare. Vrei bani, vrei pensie contributiva mare? Mergi in privat. Nu te tine, asa e? E mult mai usor si mai caldutz la stat ehehe.
    In momentul in care la stat ai salarii mai mare decat in privat e pervers si nasol, arzi bani pe care de fapt nu-i ai si incurajezi in acelasi timp nemunca si lipsa de productivitate. 3 paper pushers la 1 producator de valoare adaugata e ridicol.
  • -2 (6 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:58)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu inteleg de ce postacii #ciumarosie si politicienii #ciumainred ii cred prosti pe studenti. Sau pe pensionari.
    E un obicei pesedesc inca dinainte de dragnia, dar el a atins culmea in ai crede prosti pe pensionari si studenti, dar nu numai (pe romani in general).
    De aia nu intelegeau pesedeii (postacii si politicienii) de ce protesteaza lumea la OUG 13 "ca doar le-am dat".

    Flash news, russian troll, n-are nimic daca in criza se taie sau ingheata sporuri si gratuitati. Nimeni nu e cretin sa aiba asemenea pretentii in afara de #ciumarosie si sindicatul galben Famiglia Cartel Halfa.

    Nu zic nimic rau de comentariile postacilor #ciumarosie (12 din 14 pana la ora asta) ca sunt febletea adminului Hotnews si se simte obligat sa cenzureze cand ii atingi cu vreo floare. Deh, cancel culture a la Rusia.

    Captura ecran (cancel culture) si "trimite". Doamne ajuta la toata lumea mai putin la slugile lui putin.
  • -1 (3 voturi)    
    taie de unde poate si el (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:10)

    comentacu [utilizator]

    Trebuie sa taie si el de undeva, si primii sunt studentii pt ca nu ies la vot.
    De la amante si alti asistati sociali sub umbrela angajarilor la stat ori de la pensii speciale nu are nimeni curaj pt ca ar taia de la ei...
    Asadar, studenti, bagati la cap ciupeala asta. Fara PSD, fara PNL.
  • +1 (3 voturi)    
    Dupa ce ca plateai (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:11)

    Ciprian1979c [utilizator]

    si nu putin, stateai in picioare! Multi nesimtiti isi luau bilete (on line sau la ghiseu), la toate trenurile din ziua respectiva, catre o directie si se decideau ei cand aveau chef sa plece, Si nu doar ca nu aveai loc, am impresia ca statul deconta toate biletele nefolosite (ca-n filmele cu prosti)!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai bine impacau capra cu varza (Miercuri, 10 februarie 2021, 19:37)

    AndreeaK [utilizator]

    Dadeau gratuitate limitata - un numar de max 3-5 calatorii retur pe luna si restul la pret plin. Mersul in vacanta ti-l platesti din buzunarul propriu, ca nu are treaba cu scoala. Calatoriile alea gratuite sa fie pentru vizitat parintii, bunicii sau rudele. Asa limitau scandalul si nici nu faceau gaura la buget.
    As baga o varianta din asta pentru toata lumea, 2 calatorii gratuite pe luna si restul a pret intreg indiferent daca esti student, bugetar, privat sau pensionar. As crea o exceptie pentru motive medicale, poate.
  • +1 (1 vot)    
    Care este ... (Miercuri, 10 februarie 2021, 19:51)

    brigadierul [utilizator]

    Suma totala a subventiilor acordate studentilor la ora actuala?
    • -3 (3 voturi)    
      hehe (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:44)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      Cauta in expunerea de motive a legii adoptate de PSDragnea prin care s-a dat gratuitatea pe CFR studentilor.
      Orice lege care implica o cheltuiala sau o subventie are obligatoriu si IMPACTUL BUGETAR. Doar nu crezi ca Dragnia a dat legea fara sa respcte legislatia, pesedelule?
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Joi, 11 februarie 2021, 3:45)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Gulag scrie si pe tine
      • 0 (0 voturi)    
        Adormirea constiintei (OUG13) si subventie CFR (Joi, 11 februarie 2021, 13:58)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Ca sa aiba de unde se sifona in continuare.
        Expunerea de motive e o gogorita, aia e poezie, intotdeauna se pot gasi niste justificari (gen incluziune sociala, ajutorarea saracilor, poluare, ... delfini, balene, El Nino).
        Iar impactul bugetar cred ca era si la cresterea pensiilor cu 40% intr-un an sau dublarea alocatiilor in fiecare an ... dar sursa banilor, nu
  • 0 (0 voturi)    
    Sa interzica 2 salarii de la stat... (Joi, 11 februarie 2021, 9:13)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...sunt pensionari la 40 de ani care iau pensie speciala si sau angajat din nou...la stat.
  • -1 (1 vot)    
    ups (Joi, 11 februarie 2021, 9:31)

    jorjelinio [utilizator]

    Eu zic așa, vreți bani la buget, confiscați averile si prejudiciile de la cei care au făcut avere nejustificat, cei care au prejudiciat statul...așa ca, fără gargara, mai ales ăștia care va bucurați ca s-au tăiat din beneficiile studenților? Vad numai mesaje pline de ura împotriva studenților, dar ce au furat mă? Au pensii nesimțite, au salarii nesimțite, au palate, mașini de lux, atâta înverșunare pe niște copii care trăiesc intr-o tara furata, de ăștia care va regăsiți in descrierea de mai sus. Ăștia care lătrați ca stati in picioare in tren din cauza studenților, sa va vad cum procedați cu tiganii care merg cu nasul, pe ăștia aveți curaj sa-i înfruntați? Daca te uiți la trenuri, la cum circula ele, cum arata, nu merita niciun sfant.