UPDATE Cîmpeanu: Susținem varianta ca masca să nu fie purtată în timpul orelor de sport

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2021, 12:11 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
Ministerul Educaţiei susţine varianta ca masca de protecţie sanitară să nu fie purtată de către elevi în timpul orelor de educaţie fizică, mergând pe modelul practicat de Luxemburg, a declarat, miercuri, ministrul Sorin Cîmpeanu, potrivit Agerpres.

„În această dimineaţă am cerut o situaţie cu privire la practicile europene. Austria nu solicită purtarea măştii în timpul orelor de educaţie fizică, Belgia, Bulgaria, Estonia, Finlanda, Suedia nu solicită. Franţa, spre exemplu, nu solicită, dar are precizarea că orele de sport se derulează exclusiv în spaţii exterioare. Luxemburg solicită purtarea măştii de la vestiar până la locul în care se derulează activităţile fizice şi mai apoi, după încheierea orei de sport, în care de asemenea nu solicită, portul măştii este obligatoriu de la locul în care s-au derulat activităţile fizice la vestiare”, a explicat ministrul.

Potrivit informaţiilor oficiale de la Bruxelles, Cîmpeanu spune că analizează adoptarea variantei practicate de Luxemburg, o decizie finală urmând să fie luată în urma discuţiilor care vor avea loc cu ministrul Sănătăţii.

„Informarea este oficială, venită de la reprezentanţii de la Bruxelles, cu date din surse deschise. Spre exemplu, precum în Luxemburg, portul măştii este obligatoriu, dar de la vestiar până la locul în care se derulează ora de educaţie fizică, nu şi în timpul orelor de educaţie fizică”, a mai spus ministrul.

„Vom avea şi punctul de vedere medical. Cred că cei cu specialitatea medicină sportivă sunt cei mai în măsură să ne aducă argumente pentru a lua decizia corectă", a menţionat Cîmpeanu.

Ordinul comun al ministerelor Educației și Sănătății prevede că masca este obligatorie permanent în școală. Cei exceptați sunt preșcolarii.

Ce prevede punctual ordinul comun cu privire la orele de sport:

„- Organizarea programului şcolar va avea în vedere posibilitatea începerii cursurilor la intervale orare diferite, astfel încât să se evite aglomerările la intrarea şi la ieşirea în pauze;
- În situația în care în aceeași sala cursurile sunt organizate în schimburi se va asigura un interval de minimum 1 oră între acestea;
- Intervalele aferente pauzelor vor fi stabilite în mod eşalonat astfel încât timpul de suprapunere al acestora să fie minim;
- Organizarea activităţilor şi supravegherea în timpul pauzelor se realizează astfel încât să se evite formarea de grupuri de elevi din clase diferite. Elevii vor fi supravegheaţi pe toată durata pauzelor de către cadre didactice sau alte categorii de personal, pentru menținerea distanţării fizice. Orice activităţi care presupun formarea unor grupuri vor fi organizate cu respectarea distanţei dintre elevi.
- Jocurile şi alte activităţi care implică formarea unor grupuri vor fi organizate cu respectarea distanţei maxim posibile dintre elevi;
- Elevii nu vor consuma în comun alimente sau băuturi şi nu vor schimba între ei obiecte de folosinţă personală (telefoane, tablete, instrumente de scris, jucării etc.).
- Se pot desfăşura doar jocurile sportive care permit distanţarea fizică, de preferat în aer liber, dacă condițiile meteorologice permit;
- Orele de educaţie fizică efectuate în sala de sport trebuie limitate la activităţi sportive care nu presupun efort intens, cu asigurarea obligatorie a distanţei fizice maxim posibile și a unei aerisiri permanente.
- Pentru desfăşurarea orelor de educaţie fizică, elevii vor fi instruiţi ca pe tot parcursul activităţii să nu îşi atingă faţa, gura, ochii sau nasul cu mâinile neigienizate;
- La începerea şi la finalul orelor de educaţie fizică, toţi elevii trebuie să respecte normele de igienă a mâinilor prin utilizarea unor dezinfectanti pe bază de alcool;
- Se vor efectua curăţenia, dezinfecţia şi aerisirea sălii de sport după fiecare grupă de elevi;
- Activităţile sportive în cadrul liceelor cu program sportiv şi cluburilor sportive şcolare se vor desfăşura în conformitate cu prevederile ordinului comun al ministrului tineretului şi sportului şi al ministrului sănătăţii.”











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2515 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    era si o idiotenie (Miercuri, 10 februarie 2021, 12:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ca nu am vazut destule in anul care a trecut!
    • +1 (11 voturi)    
      cimpeanu e idiotul (Miercuri, 10 februarie 2021, 12:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mda, 3 clase la comun inghesuite, toti alergand, inghitind praful ridicat. Numai cimpeanu putea sa vina cu idiotenia asta.
    • -2 (8 voturi)    
      de ce e o idiotenie? (Miercuri, 10 februarie 2021, 13:23)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      in plin efort fizic respiri mult mai profund si mai puternic... nu mai vorbim de sporturile cu contact fizic (handbal, fotbal, basket, etc) unde sansele sa iti sufle cineva in nas covid sunt super mari. deci?
      • 0 (0 voturi)    
        De ce e o idiotenie (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:20)

        dani777 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Pt ca tocmai, nu poti sa respiri mai mult si mai profund cu masca. Poti doar sa te sufoci facand efort cu ea, si multe alte neajunsuri care deja exista. Hai ca mai am puțin si te banuiesc pe dumneata de idiotenie, nu alta.
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 februarie 2021, 12:16)

    tirolez [utilizator]

    Aha, deci luam modelul francez fix unde ne convine, adica scolile deschise, dar faptul ca fac sportul afara nu mai e interesant.
    In schimb restul tarilor inchid scolile la un numar mare de cazuri, nu le tin deschise pana la indice 6. Mai rau, nici nu fac sportul cate 2 clase intr-o sala putin mai mare decat o sala de clasa obisnuita. In unele cazuri chiar 3 clase daca e sala mai mare.
    Bataie de joc.
    Si , bineinteles, ora e obligatorie chiar si in conditiile astea, nuuu?
    • -2 (2 voturi)    
      exact (Miercuri, 10 februarie 2021, 14:53)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Exact la asta m-am gandit eu, luam doar ce ne place si implementam punctual, conform cu ceea ce a gasit un funcționar din minister după ce a zgârmat pe net o zi intreaga, ca sa-si merite sporul de calculator.

      Citam nume mari de tari europene cu sisteme de educatie cu adevarat performante, cu scoli moderne si bine utilate, cu profesori pregatiti si copii educati in mai multe sisteme. Bine ca in sfarsit am gasit modalitatea prin care sa-i ajungem din urma: nu purtam masca la ora de sport!
      Sila!
  • +1 (9 voturi)    
    Campeanu nu poate gandi singur? (Miercuri, 10 februarie 2021, 12:46)

    Kivek [utilizator]

    de ce trebuie sa dea exemple din alte tari?

    e o prostie sa porti masca in timp ce faci sport, e logic
  • -1 (15 voturi)    
    Rele tratamente aplicate minorului (Miercuri, 10 februarie 2021, 12:55)

    Socrate2021 [utilizator]

    Masca purtata de la 5 ani e traumatizanta pentru copii. Un copil de la pregatitoare nu isi poate cunoaste colegii si invatatoarea...sunt toti doar masti. In UK e interzis portul mastilor la copii sub 11 ani....tocmai pentru ca le este afectata dezvoltarea psihosociala, in multe alte tari la fel; sanatatea mintala a copiilor nu e importanta? Dragi parinti, am facut din scoli puscarii....le facem rau copiilor nostri.
    • 0 (6 voturi)    
      ? (Miercuri, 10 februarie 2021, 13:32)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Doamna Sosoaca, aveti timp de comentarii pe Hotnews?
      • +1 (7 voturi)    
        ce ciudat (Miercuri, 10 februarie 2021, 14:25)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui cvi

        Ca unii nu gandesc ca fanii covid.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 februarie 2021, 13:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      In UK sunt scolile inchise "at the moment". Poate faptul ca nu au purtat masti "a ajutat".
      Si nici salile de sport nu au dimensiunea unei clase, nu mai zic ca unii fac pe holul scolii. Vezi si cazul elevei care s-a lovit la cap acum cativa ani.
      Daca nu fac afara(cum e normal) atunci sa nu faca daca mastile sunt nocive.
    • -2 (8 voturi)    
      Stupizenia dusa la rang de arta... (Miercuri, 10 februarie 2021, 14:06)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      "Masca la 5 ani e traumatizanta pentru un copil" , presupun ca moartea parintilor e ok pentru un copil de 5 ani, sau moartea bunicilor, si cu atat mai ok cu cat are povara ca el "e de vina".
      • 0 (6 voturi)    
        Exact (Miercuri, 10 februarie 2021, 14:23)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Ministrul isi face probleme ca pierd copiii materia pe care oricum o uita si daca vor avea nevoie in viitor sigur gasesc informatii pe internet. Dar daca isi pierd parintii sau bunicii se pare ca nu e o problema.
  • -2 (4 voturi)    
    Cine i-a votat pe astia?! Eu! (Miercuri, 10 februarie 2021, 16:12)

    alexdan [utilizator]

    Inca un idiot, si eu tot un idiot cand am crezut ca astia sunt in stare sa faca ceva mai de doamne' ajuta. Pe langa faptul ca densitatea de elev pe m.p. este egala cu 4, acum mai tre sa dam si mastile jos (care ofera un minim de protectie). Care va este interesul? ... sa mai primiti niste bani de la UE pe bolile si pe mortii pe care ii cultivati intentionat, bani pe care sa-i treceti cu nonsalanta in venitul propriilor familii?
    • 0 (0 voturi)    
      Lol (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:22)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui alexdan

      Protectie...?
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:22)

    dani777 [utilizator]

    Chiar sustineti sportul, efortul fizic cu masca? Cine este idiot oare?