Ministrul Educației: Nu se elimină transportul gratuit pentru elevi / Sunt discuții pentru ca studenții să aibă acces la călătorii gratuite pe calea ferată

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2021, 23:07 Actualitate | Educatie


studenti
Foto: Wikimedia
Nu se elimină transportul gratuit pentru elevi, iar în ceea ce privește studenții sunt discuții la nivelul Ministerului Transporturilor pentru acces la călătorii gratuite pe calea ferată, a declarat luni ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. ”Nu a luat nimeni în considerare eliminarea totală a gratuităţii", a precizat Cîmpeanu.

"Nu se elimină transportul gratuit pentru elevi. Există transportul local şi există naveta, care se decontează. Pentru studenţi sunt anumite discuţii, doar la nivelul Ministerului Transporturilor, pentru moment, este vorba de accesul la călătorii gratuite pe calea ferată. Nu a luat nimeni în considerare eliminarea totală a gratuităţii", a precizat Sorin Cîmpeanu la Realitatea Plus, potrivit Agerpres.

Întrebat ce poziţie va susţine în Guvern în legătură cu transportul studenţilor pe calea ferată, acesta a răspuns că poziţia sa este una în interesul educaţiei.

"Poziţia mi-am exprimat-o în mod reperat şi este aceea pe care o puteţi presupune: în interesul educaţiei. De altfel, e aceeaşi poziţie pe care mi-am exprimat-o, chiar dacă asta a supărat multă lume, când am spus că înţeleg importanţa fiecărui domeniu, înţeleg şi regret pierderile pe care le suferă fiecare domeniu, însă dacă mă întrebaţi ca ministru al Educaţiei, susţin deschiderea cu prioritate a şcolilor, în faţa deschiderii oricăror alte entităţi, a căror importanţă nu o contest, dar fiind ministrul Educaţiei evident voi susţine în primul rând interesele educaţiei", a afirmat Sorin Cîmpeanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5326 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    . (Luni, 8 februarie 2021, 23:20)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Hai jet cu pomenile voastre că vara mai ales nu mai ai loc în tren de gratuitățile vieții. Hai, surse politice, ăsta nu-l deranjează pe Cîțu? Îl deranjează doar cine nu ascultă de el ca un sclav?
  • +4 (16 voturi)    
    Gata cu pomana (Marţi, 9 februarie 2021, 0:06)

    pelagragalbena [utilizator]

    Hai la munca, nu la intins mana,
    Gata cu POMANA de la CIUMA ROSIE
  • +6 (12 voturi)    
    Se impune cel puțin o limitare (Marţi, 9 februarie 2021, 0:51)

    jorj_bv [utilizator]

    Ca la pensionari. Jumate de preț
    • +14 (14 voturi)    
      Si pe un numar (Marţi, 9 februarie 2021, 8:37)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      FIX de calatorii. Adica statul te sprijina sa ajungi la scoala ca sa inveti si inapoi in sanul familiei. Daca vrei la munte si la mare inseamna ca pe langa cazare iti permiti si amaratul de tren.
      • -2 (2 voturi)    
        Corect (Marţi, 9 februarie 2021, 11:23)

        George21 [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

        Macar drumul de acasa pana la facultate sa fie decontat 100%.Restul ar putea fi 50% depinde.Dar macar strictul necesar.
        • +1 (1 vot)    
          Mersul la facultate nu e o obligatie (Marţi, 9 februarie 2021, 13:37)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui George21

          Deci studentul poate fi ajutat dar nu stiu daca este motivat 100%. Sprijinit nu inseamna sa ii faci toata treaba.
    • +5 (5 voturi)    
      Cand eram eu student, (Marţi, 9 februarie 2021, 9:06)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      adica imdediat dupa revolutie, aveam 50% gratuitate. Pe timul lui Ceausescu nu era nicio gratuitate, doar ptr
      copiii pana in 7 ani.
  • +2 (4 voturi)    
    gratuit, sa se ia de la pensii speciale (Marţi, 9 februarie 2021, 6:01)

    Coco Whistle [utilizator]

    mici conversatii in guvern despre tineretul care se vrea neblatist deci necoruptibil. luati de la pensii speciale ah, aia sint de neatins. sa nu mai existe comisioane la contracte. ah, dar unde ne aflam? atunci sa performam. unde te crezi bai baiatule? vai de voi, studenti in romania.
    • -2 (2 voturi)    
      90-95% sunt pensii militare, condiție NATO (Marţi, 9 februarie 2021, 10:14)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      MApN, mai, servicii.
      Alte 10 mii sunt magistrați (decizie CCR).
      Deci se pot scoate foarte puține : parlamentari, personal parlamentar, Curtea de conturi.
      Sper că desființează ultima pomana PSD cea cu pensiile baronilor locali, tot prorogate din 2019: primari, șefi CJ și adjuncți. 3500 de unități administrative, 30 ani în urmă, zeci de mii de beneficiari la nivelul salariilor actuale. Culmea cică ar trebui plătite din fondurile UAT.
  • +1 (1 vot)    
    mafia tichetelor (Marţi, 9 februarie 2021, 8:55)

    Iuliammm [utilizator]

    Decat sa eliminati transportul gratuit mai bine plafonati comisionul firmelor emitente de tichete de masa asupra IMM-urilor. Zeci de milioane de euro profit de pe spatele antreprenorilor care pleaca din Romania. Bani care ar putea fi folositi pentru modernizarea spitalelor
  • +6 (8 voturi)    
    am fost Miercuri pana la Sinaia. (Marţi, 9 februarie 2021, 9:42)

    MinimaMoralia [utilizator]

    Trenul plin de elevi de liceu care calatoreau gratis! Locomotiva s-a stricat la Breaza si am asteptat in camp o ora jumate. Daca nimeni nu plateste, trenurile vor crapa, cum naiba sa mearga daca toata lumea vrea gratis! Mi-am dus si eu copilu si m-am dus special sa-i cumpar bilet.
    • +1 (1 vot)    
      Se plateste degeaba (Marţi, 9 februarie 2021, 11:26)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui MinimaMoralia

      Asta e problema.Banii pentru investitii nu sunt cheltuiti pe investitii vitale cum ar fi infrastructura si parc auto.Banii se duc pe apa sambetei.
  • +4 (4 voturi)    
    Ne place doar la extreme (Marţi, 9 februarie 2021, 10:16)

    Klaus Ciocaniss [utilizator]

    Nu e nevoie nici sa fie complet eliminata dar nici oriunde si oricat gratis nu e ok, pana la urma masura trebuie trebuie sa aiba un caracter social.

    Pana nu cu multi ani in urma studentii isi ridicau carnete de cupoane de la secretariat si in baza acelor file aveau un numar finit de calatorii reduse/an scolar. Daca ridicam carnetul la inceput de an primeam cu 24 de file/calatorii reduse cu 50%.
    Ce era gresit in chestia asta?

    Ah, vrei sa dai reducere de 100% in loc de 50%? Bun si asa dar limiteaza-le!
  • +2 (4 voturi)    
    MAI MULTA GRATUITATE = MAI RAPID FALIMENT PT CFR (Marţi, 9 februarie 2021, 11:04)

    Divergent [utilizator]

    Cu asemenea pomeni otravite, inconstientii sau (mai stii?) rauvoitorii de la Transporturi vor grabi sfarsitul CFR si astfel Romania va deveni in curand prima tara europeana fara cai ferate (exceptie insulele Cipru sau Malta probabil). Atunci cand platitorii de bilete nu au loc de neplatitorii scutiti de Minister, e clar ca vom avea in curand 2-3 deraieri de tren (posibil cu victime) urmate de inchiderea definitiva a liniilor de tren si de scoaterea la licitatie pe bani putini a hoitului feroviar romanesc.

    Acum sa nu dati cu pietre in mine ca merg in vacante cu masina personala si nu cu trenul!
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Marţi, 9 februarie 2021, 11:28)

      George21 [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Sa asigure studentilor doar drumul de acasa pana la universitate.Strict atat.Restul sa isi plateasca studentii singuri.