Cîmpeanu, despre distanțarea de 1 metru în clasele de 30-37 de copii: Dacă cineva va vrea să măsoare dacă e 1 metru sau sunt 98 de centimetri, nu face parte din strategia de abordare a Ministerului Educației

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2021, 14:39 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că nu poate fi schimbată în 3 zile infrastructura școlară din România, dar că mizează pe priceperea directorilor de școli astfel încât să poată fi asigurată distanțarea între copii. "Dacă cineva va vrea să măsoare dacă se respectă distanța de 1 metru sau sunt doar 98 de centimetri, nu face parte din strategia de abordare a Ministerului Educației”, a spus Cîmpeanu.

Întrebat, într-o conferință de presă cu ministrul Sănătății, cum se va respecta distanța de 1 metru în clasele cu 37 de copii, Sorin Cîmpeanu a afirmat:
  • "Aș vrea să repet cât se poate de clar. Se recomandă distanța minimă de un metru.
  • Dar, având în vedere că nu se poate schimba infrastructura școlară din România pe parcursul a trei zile, mizez pe priceperea managementului din fiecare școală și verificăm, monitorizăm această pricepere pentru a asigura o distanțare maxim posibilă prin reconfigurarea mobilierului, prin toate celelalte măsuri.
  • Nu vor fi clase cu un număr atât de mare de elevi, pentru simplul motiv că există excepțiile de elevi cu vulnerabilități, elevi cu aparținători cu vulnerabilități și elevi cu simptome (n.r. - aceștia vor continua cursurile online).
  • Măsurile pot fi posibile, am verificat, atât cât se poate pentru cele 17.000 de școli din România cu personalitate juridică și structură arondate respectarea acestor condiții. Este posibilă.
  • Dar dacă cineva va vrea să măsoare dacă se respectă distanța de 1 metru sau sunt doar 98 de centimetri, nu face parte din strategia de abordare a Ministerului Educației”.
La rândul său, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a spus că la fel de importantă ca distanțarea este aerisirea claselor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8779 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    omul pare cerebral (Vineri, 5 februarie 2021, 14:48)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    si poate cel mai cerebral de pana acum.
    si are foarte mare dreptate.
    doar nu o sa umblam cu metrul dupa noi, este ridicol.
    sigur ca vor exista speriati care vor incepe imediat sa comenteze, vai distanta, una alta, ma imbolnavesc, aberatii cum ca nu mi se respecta dretul la viata ... asta este, cand tv-ul a influentat ata de rau vietile romanilor.
    pentru cei care sunt in continuare dornici de distanta ii sfatuiesc sa se mute in padure!
    • 0 (2 voturi)    
      Gândești? (Vineri, 5 februarie 2021, 15:01)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      ia nu mai tace tu recomandări cu izolarea în păduri etc. Câmpeanu/statul e dator sa facă tot ce trebuie ca sa fie ok. Si nu de azi. A fost la conducerea țării asteia atâția ani si unde sunt școlile azi? Tot fără toaleta in interior. In loc sa răspundă ironic, tre sa se întrebe de ce nu a făcut ceva ca azi sa nu avem 35 de elevi intr-o clasa.
  • 0 (0 voturi)    
    in 3 zile nu (Vineri, 5 februarie 2021, 15:06)

    martel55 [utilizator]

    dar intr-un an de zile, de cand a inceput pandemia (si PNL e la guvernare chiar de dinainte) se putea face pasi seriosi, se putea veni cu planuri concrete si se puteau incepe investiile in aceawsta directie....doar ca ei un an de zile nu au facut nimic, si nu vor face nici de acum incolo, pe principiul ca au trecut alegerile, pana la urmatoarele lumea uita de mortii pe care ii vor produce din cauza incompetentei
  • -1 (3 voturi)    
    Mentalitate de catelus a-l plagiatorului sef Ponta (Vineri, 5 februarie 2021, 15:08)

    Miky60 [utilizator]

    Cum poate sa faca o astfel de declaratie an conferinta publica? De la anceput trebuia sa spuna ce reguli sunt si sa fie implementate! Prin declaratia asta practic a spus "am dat si noi niste reguli, dar vedeti si voi daca le respectati sau nu, oricum nu au repercusiuni"
    Dar cind vedem ca asta vine de la cel care a dat legi pentru al slava pe plagiatorul sef Ponta, nu ne m-ai mira nimic.
  • +1 (1 vot)    
    hm (Vineri, 5 februarie 2021, 15:41)

    Mistrelutz [utilizator]

    1. distanta minima 1metru -la supermarket e de 2 metri si stam acolo juma de ora- o ora ,nu 6-8 ca la scoala
    2. ' nu se poate schimba infrastructura școlară din România pe parcursul a trei zile' -ati avut un an la dispozitie
    3. se bazeaza pe faptul ca na..sunt oameni bolnavi si..nu vor fi aglomerate clasele (!!!)
    4. asa ,mai in gluma...orice centimetru conteaza(wink,wink)

    Deci..un fel de ...''lasa ba ca merge asa'
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic nu înțelegi Cîrpeanu! (Vineri, 5 februarie 2021, 18:03)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Lasa locul liber!
    Incapabil.
    Iresponsabil!
    Imposibil!

    Oricum ajungi la lada de gunoi a istoriei!
  • 0 (0 voturi)    
    Fereasca (Vineri, 5 februarie 2021, 20:00)

    Fanel01 [utilizator]

    In sectorul 5 la Ion Barbu clasa este putin mai mare decat o sufragerie comunista si sunt 32 de copii in clasa care stau cate 2 in banca, cum se poate face distantarea ?