Cîmpeanu, despre ordinul comun privind deschiderea școlilor: Dacă nu va fi clar și aplicabil, nu îl voi semna / Regulile de distanțare vor fi adaptate realităților școlii românești

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2021, 17:11 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Captura video
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că ordinul comun cu ministrul Sănătății privind deschiderea școlilor, care va fi gata în această seară, va prevedea situațiile în care se suspendă cursurile și se trece din nou în online, precum și regulile de distanțare, despre care Cîmpeanu a repetat că trebuie să fie adaptate la „realitățile școlii românești”. Potrivit ministrului, se va pune accent pe purtarea măștii și aerisirea sălilor, iar acolo unde există bănci de doi elevi, vor sta câte doi elevi în bănci.

Ordinul „va trebui să fie foarte clar, ușor de înțeles și să fie aplicabil. Atâta vreme cât voi considera, poziționându-mă din punctul de vedere al unui director sau rector, și nu voi înțelege ce trebuie să aplic prin acest ordin, eu nu voi semna acest ordin”, a avertizat Cîmpeanu miercuri, într-o conferință de presă.

Întrebat de jurnaliști dacă în ordinul comun al Ministerului Educației și al Ministerului Sănătății va fi prevăzut câți elevi vor avea voie maxim într-o clasă, ministrul a răspuns „cu siguranță da”.

Cîmpeanu a amintit faptul că în „90% din școlile din România au bănci de doi elevi. Dacă sunt bănci de doi elevi, vor sta doi elevi în bancă, accentul se va pune pe portul măștii. De asemenea, o altă măsură simplă ține de aerisirea, ventilația sălilor de clasă”, a mai spus acesta.

„Se va face recomandarea ca mobilierul să fie asezat cat mai la distanta posibil. Este irealist să pretinzi distanțare fix de 1 m”, a mai spus Cîmpeanu, adăugând că este importantă distanțarea între grupurile diferite de elevi.

În ceea ce privește situația în care vor exista cazuri de infectare cu Covid, Cîmpeanu a declarat că cel mai probabil se va decide ca la 2 cazuri de elevi de infectare per clasa să se suspende prezența fizică timp de 14 zile pe clasa, iar dacă în aceeași școală sunt mai multe clase în care apar cel puțin două cazuri în fiecare clasă, se va suspenda prezența fizică vreme de 14 zile în întreaga școala.

„În ceea ce-i privește pe profesori, deoarece au o mobilitate mai crescută, la două cazuri confirmate în rândul cadrelor didactice se va suspenda activitatea timp de 14 zile în toată școala”, a mai precizat ministrul.

Cîmpeanu a declarat că nu știe dacă testarea elevilor cu teste antigen va fi reglementată prin ordinul comun.

„Partea de testare este foarte importantă, susținem proiectul Ministerului Sănătății de testare cu teste antigen. Acestea există. Dar avem nevoie de personal”, a răspuns Cîmpeanu unei întrebari, amintind că medicii și asistenții școlari trebuie să revină de la DSP, unde au fost detașați, în școli.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11426 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    scenariul hibrid (Miercuri, 3 februarie 2021, 17:24)

    Gladiator_Iasi [utilizator]

    trebuie clarificat scenariul in care modelul hibrid poate fi aplicat (de ex: copii sau parinti cu boli cronice)
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 februarie 2021, 17:50)

    tirolez [utilizator]

    Ce magarie. Hai sa vedem care e numarul ala maxim si mai ales ce se intampla daca e depasit. Fac prin rotatie ore?
    Mai multe clase dintr-o scoala ce inseamna? 2 sau 9?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 3 februarie 2021, 17:51)

    tirolez [utilizator]

    Maine deja e joi, cand se da "ordinul comun"? Duminica seara? Luni?
    Stiau de pe 14 ca asta e decizia, era evident din toate interviurile date de cimpeanu si cu toate astea inca nu e gata. Bataie de joc pentru milioane de oameni (copii, parinti, profesori)
  • +2 (2 voturi)    
    adica (Miercuri, 3 februarie 2021, 18:06)

    martel55 [utilizator]

    ministrul ne spune ca in scoli se da lege sa nu se mai respecte masurile pentur care in alte spatii poti primi amenda.....deci un an de zile nu au facut nimic sa schimbe ceva in scoli pentru a se putea respecta macar minimie masuri de preventie, si in final isi acopera incompetenta cu o derogare....in aceste conditii, cu atat mai mult e necesar ca fiecare sa aiba dreptul sa decida ce risc isi asuma, medical sau educational, cat timp statul a cheltui t sume imense de bani fara nici un rezultat si acum se absolva de conscint dandu-si derogare de la regulile aplicate in alte aprti (bunaoara privatilro din HORECA)
  • +2 (2 voturi)    
    asta cu distantarea in scoli e o vrajeala ieftina (Miercuri, 3 februarie 2021, 18:14)

    Kivek [utilizator]

    nu ai cum sa faci DISTANTARE sociala in scoli

    de fapt nu ai cum sa faci distantare sociala intr-un oras pt ca oamenii merg la cumparaturi, la piata, la munca si nu ai cum sa stai la 2 m de ceilalti, e imposibil

    macar nu mai mintiti, nu mai mimati ca va intereseaza
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Miercuri, 3 februarie 2021, 18:19)

    Paul_ [utilizator]

    1. Eu as vrea sa vad noile norme de la DSP privind distantarea. Pana acum sunt vorbe. Sa vedem cine isi asuma 0.5metri daca pana acum erau 1.5m.

    2. " ... o altă măsură simplă ține de aerisirea, ventilația sălilor de clasă" spune domnul ministru.

    Sunt perfect de acord. Si cum se realizeaza asta daca afara sunt 2-3 grade? In normele de pana acum o fereastra si usa trebuiau sa stea tot timpul deschise.

    Sunt curios daca si acesta norma va fi eliminata.
  • +2 (2 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 3 februarie 2021, 18:25)

    Paul_ [utilizator]

    "... adăugând că este importantă distanțarea între grupurile diferite de elevi."

    Din punct de vedere epidemiologic partic cei 30 de elevi si cei 60 de parinti, plus eventualii frati si bunici alcatuiesc un grup.

    Domnul ministru isi asuma toate decesele datorate deschiderii scolii. In mod normal trebuia sa lase parintii sa decida daca isi trimit copii la scoala sau nu.
  • +2 (2 voturi)    
    m-as fi asteptat sa fie invers (Miercuri, 3 februarie 2021, 18:31)

    AndreiGr [utilizator]

    Poate ca scoala romaneasca ar trebui sa se adapteze la realitatea medicala. Dar na...nu sunt asa destept ca dl. Campeanu