Ministrul Educației, despre vaccinarea cadrelor didactice: Mizez pe colaborarea cu Valeriu Gheorghiță să găsească o soluție cât mai rapid să suplimenteze numărul de locuri și de doze

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 20:25 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Facebook/ Sorin Mihai Cimpeanu
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că mizează pe colaborarea cu coordonatorul campaniei de vaccinare pentru a găsi o soluție pentru ca personalul din învățământ să poată fi vaccinat cu prioritate, înainte de redeschiderea școlilor.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a susținut miercuri că "126.000 de angajați din sistem care sunt la interfața directă de lucru cu elevii și studenții” vor avea prioritate la vaccinare până la data de 8 februarie, când urmează să înceapă semestrul al doilea al anului școlar.

Contactat joi seară de HotNews pentru a explica cum anume vor fi prioritizate aceste cadre didactice, atât timp cât locurile pentru programările deschise până în 6 februarie s-au epuizat în București și în majoritatea județelor încă de acum câteva zile, iar această categorie de personal nu este prioritizată în platforma de vaccinări, ministrul Educației a spus că mizează pe buna colaborare cu medicul Valeriu Gheorghiță, pentru a găsi o soluție.
  • "Mizez pe colaborarea cu Valeriu Gheorghiță și pe faptul că va găsi o soluție să suplimenteze numărul de doze și numărul de locuri din perspectivă logistică. Mizez pe colaborarea cu coordonatorul campaniei de vaccinare, care sunt convins că va identifica o soluție cât mai rapid, fără să fie afectați cei din educație programați până acum", a declarat pentru HotNews.ro Sorin Cîmpeanu.
El spune că a primit asigurări că personalul din învățământ "va fi vaccinat cât se poate de repede" și că va începe vaccinarea prioritară a cadrelor didactice, fără să aibă însă un termen.

Răspunzând unei întrebări, ministrul a spus că nu există la acest moment date legate de numărul cadrelor didactice care s-au putut programa pentru vaccinarea împotriva COVID.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5065 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Soluția (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:34)

    Celbland [utilizator]

    Nu trebuia găsită soluția înainte de a începe vaccinarea?

    Ministrul PSD Sorin Câmpeanu a stat cu mâinile în sân împreună cu inspectorii pesediști și directorii pesediști ai școlilor, iar acum, după ce locurile în centrele de vaccinare s-au ocupat, ar vrea să găsească alții o soluție pentru ei.

    Ministrul pesedist este un incompetent și o rușine pentru educația din România.

    Marea majoritate a profesorilor riscă să nu fie vaccinată nici în martie sau aprilie. Și atunci, cum să deschizi școlile pe 8 februarie ?

    De ce țara asta trebuie condusă doar de incompetenți și de proști ?
    • 0 (0 voturi)    
      Se pot organiza în școli. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Centre de vaccinare,numai pentru cadrele didactice.Așa au și școlile evidența cadrelor vaccinate,evitând vreo-un focar de COVID în școală.
    • 0 (0 voturi)    
      aha, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:04)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      deci tu abea acuma intelegi ca la noi se pune caruta inaintea boilor ?
  • 0 (4 voturi)    
    gheorghita de unde sa scoata vaccin? (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce inseamna sa fi gargaragiu politic ,scoti "panglici" pe gura fara nicio greata!
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:39)

    tirolez [utilizator]

    Asa, paseaza la altii, in conditiile in care stie perfect numarul lor in momentul de fata.
    Intre timp continuam cu deschiderea fara cap. N-am vazut niciun plan referitor la aducerea a sute de copii simultan in aceeasi cladire. Toalete, alte spatii comune etc.
    Poate ati urmarit cat de stricti sunt la Australian Open , jucatoarele ies la antrenament la interval de 5 minute, timp in care vine o echipa si dezinfecteaza holul, liftul etc.
    La 25 de milioane de locuitori au 900 de decese.
    Noi redeschidem scolile fara nici macar un plan.
    Doar pentru ca "da bine".
    A, da, se vor distribui niste teste rapide. Sa fie 10 de scoala sau 2?
  • 0 (2 voturi)    
    da (Joi, 21 ianuarie 2021, 20:46)

    utilizator_ [utilizator]

    cand ma gandesc la guvernanti, nu banuiesc pe nimeni de naivitate, din contra.
    deschid linkul ( de curiozitate)
    https://vaccinare-covid.gov.ro/vaccinarea-sars-cov-2/procesul-de-vaccinare-in-romania/

    si observ ca sunt indicate 3 etape.
    nu este indicat când incepe si când se termina fiecare etapa. nici macar estimativ.

    pe site scrie la fiecare etapa :

    "timpul de execuție va fi stabilit în funcție de schema de vaccinare aleasă, care poate cuprinde una sau două doze"

    c'mon , exista deja varianta cu 2 doze, nu se poate risca nimeni la o estimare in tara lucrului bine facut????
  • 0 (4 voturi)    
    ha-ha (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:19)

    Remarque [utilizator]

    Veorico, tu esti?
  • +2 (2 voturi)    
    Asa o fi? (Joi, 21 ianuarie 2021, 21:52)

    nero61 [utilizator]

    Si cu cadrele didactice din invatamantul primar care au fost programate de scoli, ce face? Programare in martie si rapel in aprilie.
  • -1 (3 voturi)    
    si tot intreb (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:09)

    BlueX [utilizator]

    DACA nu se vaccineaza unii profesori , pentru ca nu este obligatoriu, cum ii primiti in clasa pe elevii acelui profesor cu el la catedra ???

    daca acceptati aceasta stare nu inteleg de ce ati inchis restaurantele, cinema..teatrele...etc - este exact acceasi situatie - orice ati spune ca va purta si va face acel profesor este valabil (retro) si pt toate acele activitati inchise de 1 an
    • 0 (0 voturi)    
      pai, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:06)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      exista o carticica se numeste Constitutie, daca o citesti ai intelege DE CE
  • 0 (4 voturi)    
    Bugetari nesimtiti! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 7:25)

    mihaivls [utilizator]

    Lasati sa se vaccineze intai, batranii si bolnavii cronici, adevaratele victime ale acestei pandemii, care chiar mor! Nu va mai inghesuiti voi, intai, in bunul "spirit" romanesc, Nu va mai bagati in fata, bugetari nesimtiti!