Ministrul Educației spune că demisionează dacă școlile se transformă în focare de infecție

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:28 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
​Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu a declarat vineri, la interviul HotNews.ro, că va demisiona în cazul în care școlile se vor dovedi focare de infecție cu COVID-19.

„Da, sigur că da (demisionez - n.r.), eu am declarat din prima zi de ministru că voi fi cu mandatul pe masă. Eu sunt cel mai ușor de desprins, în primul rând că am declarat public din prima zi”, a afirmat Cîmpeanu, întrebat dacă își va asuma prin demisie decizia de deschidere a școlilor în cazul în care școlile devin focare de infectare.

„Cu siguranță (îmi dau demisia - n.r.). Cu precizarea că dacă această demisie însănătoșește o parte a populației, cu atât mai fericit sunt”, a adăugat el.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13471 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    nu era mai CORECT (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:39)

    DiDiRo [utilizator]

    sa te "ascunzi" dupa ce ai fost prins cu plagiatul!
  • +5 (7 voturi)    
    Cat cinism!! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:40)

    tirolez [utilizator]

    Si un om daca moare e prea mult, dar ce conteaza de la inaltimea scaunului de ministru???
    Crede ca mortii se intorc inapoi daca isi dai demisia? Ce magarie.
    Astia ca voi nu-si dau niciodata demisia, vezi , Tariceanu, Tudorache si ungurul ala fara studii superioare si cati altii.
  • +6 (6 voturi)    
    deh (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:44)

    virtuos [utilizator]

    normal...sa cada responsabilitatea pe urmatorul ministru, dnu Campeanu cu ce v-o gresit?
  • +3 (5 voturi)    
    Problema mare poate ca nu e la scoli (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:03)

    Mihai_P1 [utilizator]

    ci la transportul public si acolo trebuie umblat...
  • +6 (10 voturi)    
    Au inchis scolile pt ca ziceau ca sunt focare (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:08)

    Kivek [utilizator]

    acum nu mai sunt focare?

    tin minte ca Arafat & co ziceau anul trecut ca ELEVII sunt cauza pt care mor votantii PSD (batranii) pt ca iau covidu la scoala si il duc acasa la bunici

    dar acum au trecut alegerile si nu mai conteaza
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:11)

    [anonim]

  • +4 (8 voturi)    
    Da (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:34)

    Lake123 [utilizator]

    De asta fii sigur dcmnule Ministru. Poți să-ți scrii de-acum cererea de demitere. Prostia omenească-i fără limite.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e cel mai inteligent pariu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:11)

    vax_XXL [utilizator]

    Un virus așa mititel o să-l învingă ușor pe un ministru așa mare!
    Dar nu-i mare pagubă în ciuperci! Sau în bureții stricați muiați în ideologie pesedistă și spălat în aghiasmă penelistă!
  • +2 (2 voturi)    
    Azis altceva, dar luati doar ce va convine. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:29)

    pseudo_nim [utilizator]

    Domnul ministru, cinic a spus ca demisioneaza daca aceasta redai snatatea oamenilor.
    Adica nu va demisiona. De ce interpretati gresit? A disipat raspunderea, precizand ca hotararea a fost luata de comun acord cu mai multi reprezentanti din ministere, organisme si organizatii.
    Adica voi faceti ce va spunem noi si daca va imbolnaviti, ghinion.
  • +3 (3 voturi)    
    asa (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:33)

    martel55 [utilizator]

    si cu ce ii incalzeste asta pe familiile care se vor infecta din aceste focare?daca mai si omare cineva, in afara d eo rpasundere pur politica, isi mai asuma si una penala?nu inteleg de ce se insista cu aducerea fortata in clasa a tuturor elevilor, cand nu exista, in multe locuri spatiu pentru distantare fizica...in plus, sunt destuyi parinti dispusi sa isi asume riscul infectarii, deci sunt destui copii care sa fie prezenti fizic in clasa...pentur ceilalati insa trebuie gasita o solutie viabila, asta cu imi dau demisia se va intampla oricum dupa si nu mai incalzeste pe nimeni din cei infectati...sunt curios ce vor pati cei 10-15-20% sau cati or fi care vor refuza sa isi tirmita copiila scoala in conditiile in care sunt mai mult de unul in banca si bancile mai aproape de 1,5-2m cat ne invata zilnic guvernantii ca trebuie sa pastram intre noi
  • +2 (2 voturi)    
    matematic, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 5:54)

    nick1587873340950 [utilizator]

    este o imposibilitate sa nu apara focare in scoli printre elevi. Cu cine o fi facut "asta" matematica ? Dar logica ? Dar in functie cum a ajuns ?
  • +1 (3 voturi)    
    3,55 milioane de elevi, (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 6:00)

    nick1587873340950 [utilizator]

    daca calculam la 70% ca au mama/tata, si ca ditre acestia 0.5% se imbolnavesc rezulta o crestere a cazurilor (~ 45.000 de cazuri * cu coeficientul), deci noi restrictii. Sau est un motiv ascuns pentru aceasta revenire la scoala ?
  • +1 (1 vot)    
    da (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:26)

    mihnea1976 [utilizator]

    Vad multe comentarii pro inchidere scoli.A trecut un an de la inceputul pandemiei,cat oare mai trebuie sa ne izolam?Daca o tinem tot asa vor muri mai multi oameni in revolte cauzate de criza economica si starea psihologica proasta a oamenilor.Credeti ca oamenii sunt civilizati?Sunt atat timp cat au stomacul plin in rest nu se deosebesc mult de animale.Suntem muritori,selectia naturala se face ca la oricare alta fiinta,ne nastem si murim.
  • +2 (2 voturi)    
    pai ce cauti dl Sorin Cimpeanu in invatmant el (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:13)

    hopsinoi [utilizator]

    care a incercat albirea plagiatului dottorului Ponta PSD?

    Astea ca el sunt plin de tupeu si nesimtire. Ne mai intreabm cine la numit ministrul invatamantului.