Cîțu: Școlile se vor redeschide din 8 februarie dacă se menține trendul descendent al cazurilor de COVID / Patru scenarii luate în calcul / Ce spune ministrul Educației

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:49 Actualitate | Educatie


Pregatiri scoala
Foto: Agerpres / Digi 24
Premierul Florin Cîţu spune că a discutat cu vicepremierii Kelemen Hunor şi Dan Barna, iar şcolile ar putea fi redeschise în 8 februarie, dacă se va menţine trendul descendent al cazurilor de COVID-19. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a afirmat că nu este exclus nici scenariul ca unitățile de învățământ să fie redeschise mai devreme de 8 februarie în zonele unde rata de infectare este mică.





Declarațiile au fost făcute la finalul ședinței de guvern în care a fost adoptată Ordonanța de Urgență prin care învățământul online va fi prelungit până în 8 februarie, când va începe semestrul al doilea.
  • "Am avut o discuţie şi cu domnul Kelemen Hunor, şi cu domnul Dan Barna. Da, şi eu vreau să fie redeschise şcolile şi restaurantele. Dacă nu va fi problema asta pe sănătate, acestea vor fi redeschise.
  • Personal, cred că trebuie să facem eforturi pentru ca şcoala să fie deschisă cât mai repede. Până acum am văzut că a scăzut numărul infectărilor şi am ajuns la un număr confortabil.
  • Dacă se menţine şi păstrăm această tendinţă descendentă, putem să deschidem şcolile pe 8 februarie. Dar, repet, trebuie reduse efectele pandemiei”, a afirmat Florin Cîţu, întrebat dacă a discutat cu Kelemen Hunor despre posibilitatea redeschiderii şcolilor pe 8 februarie.
Cîmpeanu: Nu excludem niciun scenariu

Și ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a spus că elevii ar putea reveni la sistemul clasic de învățământ începând cu cel de al doilea semestru, "sub rezerva evoluției epidemiologice", iar decizia va fi luată în ultima decadă a lunii ianuarie.

Și ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a spus că elevii ar putea reveni la sistemul clasic de învățământ începând cu cel de al doilea semestru, "sub rezerva evoluției epidemiologice", iar decizia va fi luată în ultima decadă a lunii ianuarie.

"Nu excludem niciun scenariu care va rezulta în urma unei analize făcute responsabil și profesionist", a spus ministrul Educației.

Întrebat dacă este posibilă redeschiderea școlilor în zonele unde rata de infectare este mică, de exemplu sub 1,5 la mie, Cîmpeanu a spus că acesta este unul dintre scenariile analizate.

Potrivit acestuia, scenariile analizate sunt:
  • reîntoarcerea la școală cu prioritate a elevilor de grădiniță și a celor din învățământul primar
  • redeschiderea școlilor cu prioritate în zonele unde rata de infectare este mai scăzută
  • reîntoarcerea la școală cu prioritate a elevilor care susțin examene naționale
  • redeschiderea tuturor școlilor
Ministrul Educației a mai spus că totul depinde de evoluția cazurilor de COVID-19 și de evoluția campaniei de vaccinare.

El a precizat că în sistemul de educație sunt 340.000 de angajați, iar până în 15 ianuarie Ministerul Educației va avea o situație a celor care vor să se vaccineze împotriva COVID.

Structura anului școlar 2020-2021
  • Anul școlar 2020-2021 are 34 de săptămâni:
  • Semestrul I - 17 săptămâni de cursuri (14 septembrie - 29 ianuarie 2021)
  • Semestrul al II-lea - 17 săptămâni de cursuri (8 februarie -18 iunie 2021)
  • Pentru clasele a VIII-a, anul şcolar are 33 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 11 iunie 2021, în timp ce pentru clasele din învăţământul liceal - filiera teologică, cu excepţia claselor terminale şi pentru clasele din învăţământul profesional, anul şcolar are 37 de săptămâni de cursuri.
Vacanţele elevilor sunt programate astfel:
  • vacanţa de iarnă (23 decembrie 2020 - 10 ianuarie 2021),
  • vacanța intersemestrială (30 ianuarie - 7 februarie 2021),
  • vacanţa de primăvară, Paştele Catolic (2 - 11 aprilie), Paştele Ortodox (30 aprilie - 9 mai),
  • vacanţa de vară (18 iunie 2021 - data din septembrie 2021 la care vor începe cursurile anului şcolar 2021-2022).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8823 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    s-a sfarsit trendul descendent (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:38)

    aditza_1967 [utilizator]

    In ultimele 7 zile am avut cu 3000 de cazuri mai multe decat preecedentele 7.
    Trendul a luat iar la deal.
    O sa mai creasca pina pe 18 februarie +/-.
    Poate avem noroc sa nu treaca de 8500 cazuri , ca altfel.....
    • 0 (2 voturi)    
      Cehia (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:42)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      Are 17300 de cazuri ieri, la o populatie jumatate cat a Romaniei.
  • -3 (7 voturi)    
    daca nu era partidul GOLD nici la anu' nu (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:41)

    hopsinoi [utilizator]

    deschideau astea PSDUDMRPNL scolile, de ce sa mai munceasca bugetarii de lux. ce nevoie e de educatie?
  • +1 (11 voturi)    
    Paradoxal (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:42)

    Mazeta [utilizator]

    Paradoxul este că profesorii care se vaccinează vor sa țină orele on-line, iar profesorii care nu se vaccinează vor sa țină orele fizic.
    • +2 (4 voturi)    
      Cati profesori stii tu (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:19)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Care s-au vaccinat? Ma refer la alti profesori decat cei care sunt medici profesori universitari? Asadar daca numarul profesorilor vaccinati e zero, cu ce paradox avem de-a face?!?
    • +2 (6 voturi)    
      nu e niciun paradox... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:24)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e proportional cu gradul de inteligenta, adaptabilitate si incredere in stiinta
      • -3 (3 voturi)    
        daca ar fi (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:38)

        George21 [utilizator] i-a raspuns lui festina

        vorba doar de stiinta si nu si de implicarea celor care scot banul gros care se grabesc sa scoata un vaccin cu anumite ingrediente si cu anumite reactii adverse
    • -2 (8 voturi)    
      Nu e paradoxal (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:40)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e normal. Aia care NU se vaccineaza nu se lasa influentati de FAKE NEWS guvernamental!

      Aia care se vaccineaza cred orice prostie...

      Le e frica si de umbra, bine ca se plimbau la liber in 1986 cand a bubuit Chernobalul (risc de contamine cu efecte nocive pe termen lung).

      Aia care se vaccineaza vor asigure locurile de munca libere peste 3-5 ani cand vor CRAPA de nuscie boala dubioasa (cauzat de vaccin desigur).
  • +1 (7 voturi)    
    Numai bine pentru a întâmpina varianta englezească (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Și pentru a declanșa un al 3-lea val, de această dată și cu copiii și adolescenții susceptibili la noua mutație.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:52)

    Paul_ [utilizator]

    Tot se fac scenarii.

    Dar in documentele primite de scoli se spune ca trebuie se existe o fereastra deschisa. Si mai bine ar fi daca ar fi doua.

    Eu am stat cu doua ferestre deschise si dupa 6 ore iti vajaiau creerii.

    Cum se va respecta cerinta asta?
    • 0 (2 voturi)    
      Până la vară e imposibil, poate chiar și atunci (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Mereu va exista câte un profesor sau un elev pe care să-l „tragă” curentul.

      Soluția sunt aparatele de aer condiționat (inclusiv cu funcție de încălzire) cu aport de aer proaspăt din exterior. Problema e că sunt al naibii de scumpe.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e vorba de o fereastra propriu-zisa... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:45)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      ...ci de o fereastra in Windows.
    • +1 (5 voturi)    
      In Romania trage curentul, ceva de speriat :)) (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      In UK spre exemplu, TOATE scolile au functionat pana de craciun cu geam + usa deschise non-stop, chiar si la 1-2 grade cat a fost la un moment dat. Si mi-au rezistat copiii, imbracati ce-i drept cu 4-5 bluze de decathlon, manusi si caciula in clasa, fara probleme. Deci acolo se poate.

      Dar na, acolo curentul nu trage asha de tare ca la noi :))

      Chiar ma intrebam cum ar fi primita in Romanica o asemenea cerinta, cati analisti de-ai neamului ar analiza la TV cit de nociv e sa te traga curtentul si cum ne comportam inuman cu micutii...
  • +1 (1 vot)    
    Trendul nu va fi descendent pana in primavara (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:40)

    Parzivall [utilizator]

    Asa ca, tineti-va bine, more to come....
  • 0 (4 voturi)    
    Inca nu avem progres (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 19:42)

    George21 [utilizator]

    Se tot vorbeste de redeschiderea scolilor.Oameni buni se vede clar ca acest guvern nu vrea sa schimbe nimic nu vrea sa investeasca nimic in elevi.Vor doar sa scape basma curata de gura lumii ca au deschis scolile.Tabletele care nu au mai aparaut unde sunt?Cine a furat banii alocati?De ce nu se vorbeste nimic de investiti pentru antrenarea profesorilor sa foloseasca tehnologia?
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 23:17)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui George21

      Ca nici matale nu prea ai trecut pe la scoala. Sau ai lipsit doar la orele de limba romana?
  • +1 (1 vot)    
    Pai trendul deja devine ascendent (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si mai devreme sau mai tarziu, va veni si ce e acum in UK... Doar la fel a fost si in primavara cu Italia si mai apoi Spania, si dupa aia restul europei...

    Asha ca trend descendent, din iunie incolo, cand incep ultravioletele.
  • 0 (0 voturi)    
    absolut normal (Joi, 7 ianuarie 2021, 11:08)

    mi_po [utilizator]

    Timpul trece leafa merge.
    Daca unele domenii au fost afectate aproape de 100% din cauza covidului, asta nu putem spune de profesori.
    Si eu daca as fi profesor as milita pentru online. 100% salar si restul.. detalii.
    Junioara mea anul trecut (din primavara pana in vara lui 2020) a facut o ora de online pe saptamana, restul fise rezolvate de noi, parintii.
    De cand e iar online, face o ora (una bucata ora pe zi) de la 8-9. Atat!
    Prost sa fi sa nu iti doresti asa un job!