Când se vor redeschide școlile? Noul ministru al Educației spune că e o prioritate / Ordinea în care copiii se vor întoarce în instituțiile de învățământ

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2020, 10:42 Actualitate | Educatie


Sorin Cimpeanu
Foto: Agerpres
​​Noul ministru al Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat joi că redeschiderea școlilor este o prioritate, însă o decizie se va lua în funcție de perspectiva epidemiologică.

"Va trebui să ne concentrăm pe probleme de ordinul urgent cum ar fi deschiderea şcolilor, pe care ne-o dorim a se face cât mai repede va permite perspectiva epidemiologică. După cum ştiţi, au fost evoluţii specifice care vizează în special copiii, este prioritate zero analiza acestor evoluţii şi luarea celei mai bune decizii în sensul în care, repet, ne dorim cu toţii, profesori, elevi, părinţi, Minister al Educaţiei, reîntoarcerea cât mai grabnică la şcoală", a explicat Sorin Cîmpeanu.

În ce ordine vor fi redeschise unitățile de învățământ?

”Prioritizarea aceasta va trebui să fie, în primul rând grădiniţă şi învăţământ primar, apoi învăţământ gimnazial, apoi învăţământ liceal şi învăţământ universitar cu cele trei, licenţă, master şi doctorat”, spune Cîmpeanu.

Întrebat despre data la care vor fi deschise şcolile şi despre datele avansate în spaţiul public, în această privinţă, ministrul a explicat că înainte de a decide exact data redeschiderii şcolilor va trebui făcută o analiză.

”Acele date sunt dintr-o structură a anului şcolar aprobată în anul acesta, înainte de a izbucni criza sanitară. Această întrebare îşi găseşte răspunsul printr-o analiză responsabilă împreună cu Ministerul Sănătăţii şi specialişti în epidemiologie. Urmează să avem o discuţie serioasă în acest sens cu ministrul Sănătăţii care încă nu şi-a preluat mandatul”, a declarat Sorin Cîmpeanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10082 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Și ce ne-ar putea spune migratorul ăsta? (Joi, 24 decembrie 2020, 10:46)

    Tayen [utilizator]

    Că PNL=PSD, cel mult. De parcă noi nu am fi știut asta.

    U.S.L. trăiește!
    • +2 (4 voturi)    
      la fiecare 2 morti covid = 1 an de pucarie (Joi, 24 decembrie 2020, 14:13)

      Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      aniid e pucarie pentru pentru ministru educatiei

      pe motiv de decizii catastrofale

      vedem clar ca cresterea la 11.00 de cauzri din septemnbrie a fost datorata

      imbecililor care au deschis liceele si scolile- factori de transmitere exponetala a virusului
  • -8 (14 voturi)    
    va trebui făcută o analiză, îi clar (Joi, 24 decembrie 2020, 11:01)

    di livio [utilizator]

    Ana și cu Liza...cînd le-au închis n-au făcut nici o analiză, dăcît că uite ce-i în Italia, asta fuse ana liza lu prostanu de fikusz...fikusz cu sekuriștii, școli închise malluri multinaționale deschise
    • 0 (4 voturi)    
      daca erau deschise scolile acum erai la terapie in (Joi, 24 decembrie 2020, 14:15)

      Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      scolile= principalul factor de transmitere

      in special clasele 5-8, 8-12, si gradinitele

      motiv: trabsmitere direct in familie adica toti cu copii se imbolnavesc in rpocent de 98%= 35000 de cazui ca in uk
      • 0 (2 voturi)    
        dacă? (Joi, 24 decembrie 2020, 15:41)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Mihai02

        păi iar dacă, nea cașchetă, să trăiți...iaca îi un an de zile cu dacă și cu parcă...io tot cu botnița sub nas umblu să mă „infectez” cu covrigu ucigaș, s-ajung la ati ăla colmatat a lu Musta și Mahler, iaca nu reușii, nu mă prinse gripa...amu vă las că observai că sînteți de serviciu pe UM azi, bravo, să trăiți...după cum zise fikusz, la treabă dragi tovarăși și pretini
        • 0 (0 voturi)    
          exact daca inconstientule (Joi, 24 decembrie 2020, 20:17)

          Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          tu esti la fel de dotat intelectual ca sleahta lui boris
    • 0 (2 voturi)    
      Nu are treaba cu securistii (Joi, 24 decembrie 2020, 14:30)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      ci cu MASONERIA aia nenorocita!
  • -4 (12 voturi)    
    scoala? (Joi, 24 decembrie 2020, 11:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    la ce ne trebuie? mai bine ii bagam pe copii prin niste ong si apoi ... ministri!
    • 0 (0 voturi)    
      sau mai rau (Joi, 24 decembrie 2020, 17:20)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ajung sa lucreze zilieri ca trolli in PSD ca si cucuveauamov, Mazeta si alti trolli platiti cu 2 bani.
  • +9 (13 voturi)    
    Plagiatul (Joi, 24 decembrie 2020, 11:06)

    Celbland [utilizator]

    Câmpeanu este susținător ferm al plagiatului. Prima lui decizie ar putea fi legalizarea plagiatului și a copiatului. Ar putea introduce și cursuri obligatorii de plagiat.
    • -1 (5 voturi)    
      e o aberatie sa deschizi scolile (Joi, 24 decembrie 2020, 14:16)

      Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      pana nu ai asigurat vaccinarea 98% a populatiei

      trebuie avuta foarte mare grija si intocmite dosare penale pentru cei cu idei crete cum e asta si fostul minstru al educatiei care nu a scapat pentru prostia din septembrie= cand era sa ne omoare pe toti
  • +10 (14 voturi)    
    De ce ar trebui sa se retraga domnul Cimpeanu (Joi, 24 decembrie 2020, 11:27)

    Profesor2 [utilizator]

    Se pare ca dumnealui nu intelege anumite lucruri:
    In multe situatii chiar este nevoie de oameni competenti.
    In scoala elevii si studentii invata pentru a-si dezvolta diverse competente.
    Nu poti fi motivat sa inveti daca stii ca nu sunt pretuite competentele pe care incerci sa le dobandesti.
    Nu cred ca este cineva motivat sa taie firele de iarba in bucati de 1 cm.
    Nu cred ca se pretuieste undeva activitatea asta.
    Prin faptul a sustinut plagiatorii, domnul Campeanu a alterat valoarea atribuita competentelor.
    Nu poti conduce sistemul de invatamant cand ai stricat unul dintre lucrurile cele mai importante care-l fac sa functioneze.

    PNL nu il poate schimba usor pe domnul Cimpeanu, pentru ca abia l-au propus si sustinut.
    Domnul Iohannis nu-l va schimba, pentru ca tocmai si-a platit datoria (exista articole si comentarii pe tema asta).
    USR+ nu va actiona pentru a-l schimba, ca asa-i intelegerea in coalitie.
    Singura actiune rezonabila este ca domnul Cimpeanu sa se retraga.
    • +6 (8 voturi)    
      rezonabilă? (Joi, 24 decembrie 2020, 12:10)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Profesor2

      Doar din punctul de vedere al interesului general al societății, sau din cel al bunului simț.
      Ce ne facem însă cu interesul particular al domnului Câmpeanu și cu interesul de grup al căpușătorilor care-l susțin?
      • -1 (3 voturi)    
        incompetentii astia iar nu pot face scoala online? (Joi, 24 decembrie 2020, 14:19)

        Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        de aia se ascund dupa idee cretine?

        Vor sa ne omoare toti batranii ,profesorii, ?


        vor sa avem iar 11.000 de cazuri pe ci pentru ca aia din licee nu poarta masca si stau bot in bot dupa care fac vizite prin tot orasul?

        nU dechizi nimic pana nu ai vaccinat abosul tot - daca deschizi o sa ai 40 de dosare oenal zilnic iar seful tau de partid inca 80
    • +2 (2 voturi)    
      Mr plagiat (Joi, 24 decembrie 2020, 13:18)

      Paesano [utilizator] i-a raspuns lui Profesor2

      Tinand cont de actiunile politrucului, retragerea e o gluma buna
  • +5 (5 voturi)    
    Campeanu si Baraga (Joi, 24 decembrie 2020, 12:11)

    <> [utilizator]

    Sorin Cîmpeanu a iniţiat în 2014 controversata Ordonanta de Urgenta care amnistia plagiatorii: doctorii ar fi putut să renunţe la titlu. La acuzaţiile de plagiat care i-au fost aduse lui Gabriel Oprea pe când era premier interimar. Consiliul de Etica din subordinea lui Sorin Cîmpeanu a dat un verdict în timp record – că Oprea nu ar fi plagiat, în ciuda dovezilor de domeniul evidenţei.
    Campeanu, asta este Rectorul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicină Veterinara din Bucureti, care l-a facut in urma cateva luni, pe cel mai mare excroc din istoria invatamantului romanesc, Lucian Baraga, profesor universitar conducator de doctorate in universitatea pe care o conduce. Baraga se stie ca a fost numit de PNL, de Sica Mandolina, presedintele Oficiului de Spalare a Banilor, dupa ce inainte fusese vicepresedintele Oficiul Registrului Național al Informațiilor Secrete de Stat (ORNISS).
  • +2 (2 voturi)    
    dle Cimpeanu, va saluta Zgonea si cu Borcea! (Joi, 24 decembrie 2020, 13:17)

    BernierC [utilizator]

    Si alte somitati romane, propuse pentru premiul Nobel, in varii domenii (vezi lista de mai jos). Romania are reale valori, care ne-au ridicat pe culmi inalte de progres si civilizatie, precum Ciolacu, Turcan, Ponta, Oprea, Stanescu, Dragnea, Citu samd - polivalenti, onesti, rafinati, filantropi, modesti, eruditi, inteligenti. Ce s-ar face contribuabilii romani, fara aceasta exceptionala clasa politica?
  • +1 (1 vot)    
    pai (Joi, 24 decembrie 2020, 13:27)

    martel55 [utilizator]

    aveti de gand sa faceti si ceva concret, spre exmplu sa gasiti o solutie pentur clasele cu mai mult chiar de 30 de elevi?sau pentur scolile care invatau in trei schimburi?sau mergem pe solutia falimentara din tomana cu pereti de pepsiglas si in rest scapa cine poate?
  • 0 (0 voturi)    
    ȘCOLI (Joi, 24 decembrie 2020, 14:05)

    gibon47 [utilizator]

    Ca să se redeschidă școlile, ar trebui ca toți profesorii și învățătorii să se vaccineze. În caz contrar ei pot lua foarte ușor virusul de la elevii asimtomatici.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai cum e domnu' Iohannis cu PSD? (Joi, 24 decembrie 2020, 14:26)

    mircea112 [utilizator]

    Daca Dancila intra in PNL, o aveam si pe ea ministru?
    Sau daca Ciordache schimba tabara acum era ministru la justitie?

    Campeanu in educatie a facut ce a facut Iordache in justitie! Cum este posibil sa fie nimit ministru al educatiei?
    Pai nu am fost noi in piata domnu' Iohannis, pentru ce am fost? Ca sa mutam PSD in PNL?! Sau sa terminam cu pusul batistei pe tzambal?
  • +3 (3 voturi)    
    politrucul traseist nu are vreo legatura cu mediul (Joi, 24 decembrie 2020, 15:50)

    hopsinoi [utilizator]

    academic. a luat partea hotilor/plagiatorilor in loc sa sustina asanarea mediului academic.

    interlopii PSDUDMRPNL nu se desmint.