De ce au rămas deschise after-school-urile? Răspunsul lui Ludovic Orban

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2020, 10:55 Actualitate | Educatie


Gradinita Luminita inainte 2
Foto: Hotnews
After-school-urile au respectat măsurile sanitare și nu au avut cazuri de COVID-19 și, în plus, sunt un ajutor pentru părinți, afirmă premierul Ludovic Orban. El a fost întrebat de ce şcolile au fost închise, iar after-school-urile rămân deschise şi dacă există un risc de infectare mai mic la after-school.
  • “Am tratat after-school-urile şi creşele în mod distinct şi din cauza faptului că ele, practic, nu sunt în zona de coordonare a Ministerului Educaţiei, creşele ţin de autorităţi locale, iar after-school-urile oarecum la fel. În ceea ce priveşte after-school-urile, ştiţi că am permis funcţionarea tipurilor de after-school încă din perioada vacanţei şcolare. Din informaţiile pe care le avem, au fost respectate măsurile şi nu au fost cazuri în zona after-school-urilor. Nu au fost cazuri, cel puţin pe analizele pe care le-am primit, ceea ce înseamnă că au respectat regulile”, a afirmat, miercuri, Ludovic Orban.
El a spus că mulţi părinţi sunt ajutaţi de aceste after-school-uri şi atât timp cât ele nu au generat infecţii suplimentare, nu s-a considerat necesară închiderea lor.
  • “Sunt mulţi părinţi care efectiv sunt ajutaţi de aceste after-school-uri ca să poată să îşi desfăşoare activitatea profesională şi atât timp cât ele nu au generat infecţii suplimentare, nu am considerat că este necesar. Ele nici nu au fost incluse în hotărârea de Guvern şi în ordinul comun al ministrului Educaţiei şi al ministrului Sănătăţii”, a adăugat Orban.
Școlile din Capitală au trecut de marți în scenariul roșu - cursuri exclusiv online, în timp ce autoritățile au decis că creșele și after-school-urile rămân deschise.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4408 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Noaptea mintii (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:04)

    noi2013 [utilizator]

    Dar s-a preocupat cineva sa vada cate cazuri au fost la afterschool?

    Statistic este imposibil ca niciun caz de infectare covid din scoli sa nu fi fost si la afterschool.

    Vedeti ce fac celelalte tari, Irlanda este inchisa pentru alte activitati, dar se merge la scoala!!!
    • 0 (4 voturi)    
      sunt cateva exemple care contrazic oarecum PM (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:31)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Primul este un studiu din Coreea de Sud unde s-a constat si demonstrat cu cifre ca cei mai mici, pana in 10 ani, nu raspandesc cu atata spor virusul ca cei cu varsta mai mare.

      Al doilea caz este un exemplu care vine din Israel unde numarul de imbolnaviri a crescut vertiginos dupa deschiderea scolilor ca urmare a faptului ca reducerea numarului de elevi in clase (30-40 de elevi per clasa au si ei) nu a fost efectuata, ca masurile nu au fost respectate - masca plus distantarea - si-a confirmat ca intr-adevar grupele mai mari de varsta sunt cele care nu prea respecta regulile spre deosebire de cei mici care sunt mai ascultatori.

      Una peste alta after-school peste 10 ani acasa. Punct.

      In alta ordine de idei afterschool, in marea lor majoritate, sunt big business pentru tocat banii parintilor fara sa fie cu adevarat de ajutor pentru elevi - in marea majoritate a cazurilor.

      parintii sunt rupti de bani pentru ca nu au alternativa - cica nu se mai poarta cheia de gatul copilului - eu totusi as propune sa fie continuata chestiunea cu cheia de gat atat timp cat sunt multe unitati after school care practic nu fac si nu ajuta cu nimic elevul. Ele nu au capacitatea de a face o indrumare aplicata a elevului plus ca elevul se transforma intr-un puturos si nu isi mai roade un pic creierul cu ceea ce nu intelege...
    • +4 (6 voturi)    
      Vrajeala, stiu caz de infectare la afterschool (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:40)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Cadru didactic infectat, care lucra si la scoala, dimineata, si la afterschool dupa-amiaza. Cazul a fost "contabilizat" ca fiind infectare la scoala, iar la afterschool "mucles".
  • +8 (12 voturi)    
    Analiza de PM expert in aparatul administrativ (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "creşele ţin de autorităţi locale, iar after-school-urile oarecum la fel"

    "Oarecum" la fel. Nu imi aduc aminte sa fi vazut exprimarea asta in vreun document legislativ.
    • 0 (0 voturi)    
      noaptea mintii (Miercuri, 21 octombrie 2020, 13:15)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      noaptea mintii - spitalele blocate, oamenii mor, economia se prabuseste iar prim ministrul tarii vorbeste de "oarecum".
  • +2 (4 voturi)    
    Ca și cu restaurantele, însă p-alea le-ați închis (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:21)

    hic sunt leones [utilizator]

    ...
  • +4 (6 voturi)    
    Câți sunt la after-school? Apoi, creșele... (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:23)

    BEDE [utilizator]

    Cred că sunt tare puțini elevi la after-school și aceasta face să fie puține cazuri de COVID la after-school. Doar un after-school costă și puțini își pot permite...
    Creșele? Păi, dacă le închid, cine stă cu copiii mici? Mai pot lucra părinții dacă nu-și pot lăsa la creșe copiii mici?
    Sunt totuși activități care trebuie să continue chiar dacă sunt riscuri.
    Cum-necum, școala se mai poate face online, dar creșa nu...
  • 0 (8 voturi)    
    Se scrie after-school, (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:29)

    Mazeta [utilizator]

    se citește grădiniță privată.
    • +1 (1 vot)    
      se intampla (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:13)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Intradevar, am auzit ca e o graba mare zilele astea sa se reincadreze toti copii de la gradinitele particulare, sa figureze in acte cu contract de after-school. Si astfel isi continua activitatea....o fi bine, o fi rau ?
  • +4 (8 voturi)    
    e ilogic (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    afterschool-urile nu se organizeaza (de regula) tot in incinta scolilor? nu implica copii care fac lectiile si care raman dupa aceea la afterschool? (macar o parte)? si cadrele didactice?
    Adica trecem lectiile in online, ca sa stea copii si profesorii acasa, sa nu mai circule pe afara, sa nu se inghesuie in scoli si sa ia/dea COVID19 , bla bla...dar ii trimitem prin metrou/ratb etc si pe ei si pe parinti si pe profesori la....scoli pt ..."afterschool"?

    Pe bune...?!
    • +1 (1 vot)    
      asolut (Miercuri, 21 octombrie 2020, 13:28)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Este exact, dar exact cum spui. E doar o cheste de semntica. Copiii aia circula dus-intors, se intalnesc intre ei si cu profesorii. Mintea mea este blocata de cum suntem prostiti pe fata.

      Inteleg problema parintilor, inteleg economia care nu merge, inteleg ca oamenii trebuie sa munceasca ca sa poata manca, doar masurile "de ochii lumii" nu ne vor ajuta sa trecem peste nebunie.
  • -3 (5 voturi)    
    Deschiderea scolilor nu are legatura cu explozia (Miercuri, 21 octombrie 2020, 11:38)

    Lok [utilizator]

    De cazuri. Exista o legatura mai clara intre temperatura decat orice idiotenie de masura de preventie. Asa ca cine sunt eu sa il contrazic pe PM.
  • +1 (1 vot)    
    Orice pauza suplimentara (Miercuri, 21 octombrie 2020, 12:37)

    ABBV [utilizator]

    Indiferent ca vorbim de invatamant sau orice alta activitate ....o vom resimti toti ......Chiar si un amaratul de bar satesc.
    E nevoie de oameni cu capul pe umeri unde se iau decizii acum mai mult ca niciodata....Nu poti tu stat rroman plimba pe strada cei confirmati pozitiv dupa concediu medical. Si in acelasi timp sa blochezi scola economie si tot ....
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 21 octombrie 2020, 13:25)

    zgubilitix [utilizator]

    E o joaca de-a cuvinte aici. Ca se cheama scoala si tine de Minister, ca se cheama after-scola si tine de altceva.

    In toate cazurile pe care le stiu de copii la after, sunt +/- aceiasi copii care raman dupa ore la after. Cativa pleaca acasa si alti cativa se adauga. Copiii circula catre after, stau inghesuiti cu alti copii si circula inpoi cand se termina. Toate acestea inseamna contact.

    Este o joaca groteasca, o joaca cu cuvintele, doar ca virusul nu stie ca e after si nu scoala, ca e dupa sau inainte de ora x si tot asa.