SONDAJ: Profesorii care refuză să facă ore online ar trebui sancționați?

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 2 octombrie 2020, 17:53 Actualitate | Educatie


Sondaj
Foto: Hotnews
​Profesorii nu trebuie plătiți pentru orele online pe care nu le susțin, iar cei care refuză să predea astfel nu au ce căuta în sistem, spune premierul Ludovic Orban.

"Nu pot accepta ideea că sunt cadre didactice care refuză să își exercite profesia și chiar misiunea. Un profesor care nu face lecții online, acolo unde e necesară organizarea acestor lecții, dacă din zece ore face doar șase, patru ore nu trebuie plătite, e simplu”, a spus Orban.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8908 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    online... nu este nici un risc. (Vineri, 2 octombrie 2020, 17:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    online... nu este nici un risc. Nu sunt capabili sa aibe o legatura la internet buna? atunci ce mai cauta sa educe generatia de maine....
  • +19 (31 voturi)    
    Pentru *profesorii* care nu mai vor (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:02)

    Rescator [utilizator]

    să-și facă meseria sunt suficiente locuri de muncă
    în construcții și în agricultură.
  • -18 (34 voturi)    
    Lol (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:04)

    HP [utilizator]

    Normal ca NU.

    E profesor de biologie, sau de matematica, isi pierde 10 minute minim la inceput si la sfarsit cu configurarea Zoom, de ce nu elevul X nu are sunet, de ce elevul Y nu are imagine sau e sacadata, de ce nu a intrat nu stiu cine.

    Sunt sarcini aditionale pe care 90% dintre profesori nu sunt pregatiti sa le duca la indeplinire, sarcini tehnice, care nu intra in fisa postului.

    Orban abereaza ca de obicei.

    Bai Sica, mai explica-ne o data de ce le dai tu TABLETE elevilor.

    Tabletele nu erau bune la nimic nici atunci cand erau in voga, acum 15 ani, d-apai azi.

    Sunt niste aplicatii - ori laptopuri, ori telefoane mobile.

    Si aia ca nu au acces, a se scuti, orice catun din Romania are semnal mobil, minim 3G, arhisuficient pentru video.

    Un alt tun marca PNL, tablete chinezesti de doi bani la pret dublu.
    • +5 (13 voturi)    
      Au dat altii tunul... din PSD (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:36)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Tudorache a luat tablete pentru copiii din sectorul 1 la pret de 3 ori mai mare decat pretul cu care ia guvernul. Asta-i tun adevarat, nu?

      In rest aberezi tu la greu. Specie mai nesimtita decat bugetarul roman nu exista in lumea asta. Sarcini aditionale, ba, chiulaule? Ia incearca sa refuzi in mediul privat sa lucrezi online, sa vedem ce salariu mai iei...
    • +5 (9 voturi)    
      precizare (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:38)

      Arl [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Plus:
      Elevul X iși închide camera sau microfonul . Ce poti face?
      Dai tablete celor mici. Cate vor fi sparte/stricate după 1, 2 saptamani?
      • -1 (3 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:01)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

        il pui absent
    • +4 (10 voturi)    
      Eu cred ca... (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:43)

      Costique [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ...daca aia sunt profesori pe bune, chestiile astea sunt de fandoseala. Caci reglarea nu se face de fiecare data si condițiile alea optime sunt rare. Plus ca acum știu mai multe copii ca profesorii despre tablete.Cine vrea, face. Cine nu, mereu are scuze. De aia spune românul " Cine se scuza, se-acuza !"
    • +8 (16 voturi)    
      De de nu sunt pregătiți? (Vineri, 2 octombrie 2020, 19:39)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cum vor pregăti ei generația de mâine așa nepregătiți cum sunt?
      Dacă ei nu pot învăța sa configureze o sesiune de Zoom cum pot avea pretenții de la elevi?!
  • -7 (11 voturi)    
    dar la angajare... (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:32)

    dorinmac [utilizator]

    este cerinta sa fii familiarizat cu tehnici de predare online, cu o tehnologie care atunci cand si-au inceput cariera nici nu exista? dar la facultate s-a predat metodica, la modulul pedagogic s-a predat cum se face educatia online? despre ce vorbim aici? despre o noua generatie de profesori? iar pe cei de >40 de ani ii aruncam in strada? INCA ODATA,despre ce vorbim aici?
    • +6 (8 voturi)    
      la angajare zici? (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dorinmac

      Pai ce se intampla cu vacantele alea luuunigi si PLATITE? Nu aveau profesorii textul cu "pregatire continua" si ca in timpul pana la o norma intreaga, ei "lucreaza" si se "pregatesc"? Dupa logica ta, un profesor de info, angajat in '90, ar trebui sa predea o viata numai BASIC pe HC, ca inca nu-i exista materia de azi.
    • +4 (4 voturi)    
      esti pe langa (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:02)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui dorinmac

      normal ca trebuie sa aiba grija mereu sa faca formari sa fie la curent cu noutatile in domeni, nu mai e ca acum 50 de ani, ramai doar cu ce stiai la nagajare, acum trbeuie sa inveti continuuu
    • +1 (1 vot)    
      Pana si femeilor de serviciu li se schimba (Duminică, 4 octombrie 2020, 18:51)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui dorinmac

      Modul de a face curatenie.
      E rusinos ca profesorii sa ramana in urma cu noile aplicatii din invatamant, nu poti avea viitor cu un invatamant ancorat in trecut.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu inteleg acest sondaj... (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:40)

    IoPaNet [utilizator]

    In orice alt domeniu, daca refuzi sa lucrezi online, esti sanctionat. Cu ce sunt mai presus profesorii decat toti ceilalti angajati din diverse domenii, care lureaza online? De ce ne punem aceasta intrebare, cu raspuns evident?
  • +7 (11 voturi)    
    Chintesenta pandemiei (Vineri, 2 octombrie 2020, 18:42)

    gamma [utilizator]

    Unii nu vor sa o simta deloc , altii pierd totul .
    Dorinta e valabila de la cei mai amarati pensionari pana la cei mai bogati bancheri trecand inclusiv prin dinosaurii din invatamantul romanesc ...
    PS Personal le multumesc profesorilor care s-au adaptat , stiu ca exista si stiu ca fac o treaba absolut decenta , maxim ce se poate in conditiile date .
  • -1 (7 voturi)    
    Multi comenteaza dar fara sa gandeasca... (Vineri, 2 octombrie 2020, 19:01)

    LiviuX [utilizator]

    Din pacate se pare ca asta devine un obicei. In primul rand intrebarea, asa cum e pusa (nu acopera toate posibilitatile) ar trebui sa aiba un raspuns simplu si clar: da, trebuie sanctionati, la fel cum trebuie si daca nu se duc la scoala. Si ma refer ca asa trebuie sa fie in orice conditii, nu numai acum. Pe urma, ar trebui de vazut motivul refuzului: Nu poti refuza pentru ca nu ai conditii tehnice (tu sau elevii), asta e treaba altora sa o rezolve, nu a ta ca profesor. Iti faci treaba asa cum se poate in conditiile pe care le ai. Nu ai conditii, no o faci bine din cauza asta, nu mai e raspunderea ta ca profesor, dar nici nu e corect sa refuzi. Apoi cine stabileste conditiile de la care merge si sub care nu? Profesorul, elevul, Ministerul?
    Si evident mai pot fi gasite si alte probleme, situatii.
    In conditiile astrea consider ca sondajul de fata e complet aiurea, fara sens.
  • -4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 2 octombrie 2020, 20:06)

    [anonim]

    • -2 (8 voturi)    
      Cati au in fisa postului asta, estimativ? (Vineri, 2 octombrie 2020, 20:23)

      Astazi [utilizator] i-a raspuns lui

      Ar fi interesant de stiut, observatia dvs e foarte la obiect!
  • -5 (11 voturi)    
    Nu e asa de simplu (Vineri, 2 octombrie 2020, 20:22)

    adi_69 [utilizator]

    Daca in contractul de munca, in fisa postului, in statutul cadrului didactic, etc nu scrie nimic de orele online, Orban ii pupa pe portofel pe cei care refuza. Orice instanta pe dreptul municii le da dreptate acestor profesori. Chestiunea ar trebuie tratata amiabil, discutata cu calm, nu de pe pozitii de forta, ca, in cazul de fata, guvernul de detine aceasta pozitie.
    • -1 (5 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! (Vineri, 2 octombrie 2020, 21:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Valabil si pentru "Mowgli": Cate contracte de munca ati citit? Probabil nici unul, sau poate niste exceptii. In marea majoritate scrie ceva de genul: "va presta urmatoarele activitai... bla, bla, bla... plus alte activitati necesare bunei desfasurari a actifvitatii (firmei, scolii, liceului, etc.) la solicitarea conducerii. Recunosc ca nu am citit contractul profesorilor, dar m-ar mira sa nu existe asa o fraza.
      In plus, cititi si ce am spus mai sus apropo de refuz.
    • +4 (8 voturi)    
      In orice domeniu înveți (Vineri, 2 octombrie 2020, 23:32)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Profesorii de ce ar fi altfel?
  • +1 (5 voturi)    
    Subiect de influentare: trolam masurile lockdown (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 10:29)

    Brezan [utilizator]

    Atata timp cat nu exista alta modalitate de a duce actul educational inainte, cadrele didactice sunt oblicate profesional si moral sa se adapteze situatiei la fel ca noi toti.

    De ce oare au trolii wesstt si ochii_pe_voi assignment sa duca in sfera ridicolului sau a rebeliunii masurile luate de autoritat?
    Poate pentru ca in felul asta vor schimba perceptii si vor face mai multa lume sa nu respecte regulile?
    Sa ajute si ei putin la cresterea numarului de cazuri de injectare?
    Poate sa creeze disensiuni si putin haos?
    Ce scop oare?
    Slabirea increderii in deciziile statului si autoritati?
    Dragi troli, noi suntem o tara ce isi respecta cetatenii si nu punem botu la manipularea voastra grosolana ala Leningrad, parca asa ii spuneti astia crescuti acolo.
    P..S: A aparut Agent of Chaos pe hbo, v-au cam prins cu mata in sac, filmat and all.
  • 0 (4 voturi)    
    absolut (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:00)

    martel55 [utilizator]

    daca refuza din alte motive decat cele tehnice(lipsa laptop/internet e clar ca trebuie penalizati, pana la urma ei trebuie sa isi tina ora, indiferent ca fata in fata in sala sau online...nu sunt la scoala perosnala sa decida ce vor, sunt doar angajati in sistemul de educatie...nu cred ca e nimeni absurd sa aiba pretentia ca totul sa fie perfect in online, insa reaua vointa clar trebuie sanctionata
    • 0 (0 voturi)    
      Cu exceptia inceputului in rest ai dreptate (Luni, 5 octombrie 2020, 22:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Vezi ce am spus mai sus, motivele tehnice NU POT justifica netinerea orelor. Poti spune ca nu ai conditii, nu poti face treaba buna, dar atat. Ora trebuie tinuta in conditiile date atat cat se poate. Daca sa zicem ca la unii elevi ar merge mai bne si la altii mai rau, cu ce drept ii privezi pe toti de ore? Si cine decide si cum se masoara aceste conditii minime? Adica cine decide ca trebule laptop cu i7 si nu ajunge si i5, ce memorie trebuie sa aiba? Cine decide ce internet trebuie sa ai, ce banda, viteza si cum masori asta, prin sondaj, in anumite zile, ore, etc? Asta ca sa poti refuza (sa sicem legal) sa tii orele... Nu e absurd?