Orban: Tabletele nu se vor da definitiv familiilor, ci într-o formă de comodat

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:02 Actualitate | Educatie


Tablete
Foto: AGERPRES
Tabletele nu se vor da definitiv elevilor, ci într-o formă de comodat, spune premierul Ludovic Orban: „E posibil ca într-o localitate nivelul de răspândire a virusului să scadă și atunci tabletele pot fi recuperate și pot fi distribuite într-o altă localitate în care crește numărul de infectări”, potrivit Mediafax.

„Cer autorităților locale și unităților școlare să achiziționeze tablete, pentru că tabletele nu se dau definitiv familiilor. Se dau într-o formă de comodat. E posibil ca într-o localitate nivelul de răspândire a virusului să scadă și atunci tabletele pot fi recuperate și pot fi distribuite într-o altă localitate în care crește numărul de infectări și e necesar învățământul online”, spune Ludovic Orban.

El a reamintit că sunt fonduri prevăzute pentru autoritățile locale și unitățile școlare în acest sens.

Premierul Ludovic Orban a mai precizat că licitațiile la nivel național prin derulate prin ONAC au niște proceduri impuse de legislația europeană.

„Ne este foarte greu. De unde să știm noi că o firmă care vine la licitație, știind care e calendarul, spune după ce depune oferta - și este singura care depune ofertă, că nu are capacitatea de a livra tabletele conform calendarului? Sigur, se reiau licitațiile la nivel național”, conchide premierul.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3091 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:05)

    tirolez [utilizator]

    A trebuit sa vina 1 octombrie sa va dati seama? Macar la 1 septembrie, ca sa nu zic 1 iulie.
    Anisie pe unde umbla ca n-am mai vazut-o?
    Bine ca a spart Tudorache milioane pe tablete in sectorul 1 , saracii tarii aici erau.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:06)

    gamma [utilizator]

    Are sens .
  • 0 (4 voturi)    
    Peste doi ani, Organu o sa plateasca.... (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:25)

    newlook [utilizator]

    Peste doi ani, OrGanu o sa plateasca....400 de lei ca sa recupereze/intretina/depoziteze/revanda tablete ce vor valora max 200 de lei...asta-i gandire economica...hehehehe.

    Dar e bine asa! Furtuna perfecta se apropie pentru Romanika...si cel mai tare vor chitai chiar aia care s-au opus Apocalipsei cresterii bunastarii. Nu-i minunat?
  • +2 (4 voturi)    
    Vrabia malai viseaza:)) (Miercuri, 30 septembrie 2020, 20:49)

    ady77 [utilizator]

    Pai daca "pica" pe mana unor minoritati, pe olx sau amanet le gasim:))
  • 0 (4 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 30 septembrie 2020, 21:29)

    Sah [utilizator]

    Mda, dupa ce vor fi folosite, le va lua orban si le va folosi el! ;)
    Ce va face orban cu zeci de mii de tablete?
  • +3 (5 voturi)    
    tableta minune (Miercuri, 30 septembrie 2020, 21:59)

    tcvl [utilizator]

    eu zic să lea dea tablete doar să le atingă, să vadă cum arată. Pentru că altfel, instalează fiecare ce are nevoie plus contul de google și alte fișiere personal și dacă nu mai apar cazuri de covid în sat - surpiză ! Trebuie să șteargă tot de pe ea că trebuie să o predea la următorii ...
  • +1 (1 vot)    
    De unde Doamne . . . . (Joi, 1 octombrie 2020, 6:19)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . atata amar de masti pentru elevi? Scolile ar trebu sa colecteze toate mastile folosite de elevi zilnic si trimise la centre de spalare si desinfectare pentru a putea fi flosite in zilelel urmatoare. O etuvare la 90 grade celsius omoara si mama bacteriilor si virusilor!