Școala începe luni, tabletele vor ajunge până în noiembrie. Cîțu: Producția lor durează mai mult

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 15:34 Actualitate | Educatie


scoala online
Foto: pxfuel.com
Tabletele necesare școlii online vor ajunge la cei care au nevoie de ele chiar și în noiembrie, chiar dacă cursurile se reiau de luni. Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, susține că „o parte, câteva loturi” vor fi livrate acum, iar restul în octombrie și noiembrie. Motivul, spune demnitarul, „producția lor durează mai mult”.

„Am alocat resursele necesare, au fost alocate resurse suplimentare la rectificarea bugetară, pentru tablete. Aici, au fost și sunt niște discuții despre licitații. O parte dintre tablete, câteva loturi, vor fi livrate acum, nu sunt toate livrate. Anul trecut, au fost cumpărate 200.000 de tablete tot anul. Guvernul cumpără pentru acest început de an 200.000 de tablete dintr-o dată. Este clar că s-ar putea să fie o problemă de producție, de capacitate de producție. În același timp sunt specificații clare pentru aceste tablete, nu le cumpărăm din piață, din magazin. De aceea producția lor durează mai mult. Eu cred că până la mijlocul lunii octombrie vor fi livrate toate aceste tablete. Sunt câteva loturi care vor fi livate în septembrie, celelate vor fi livrate în octombrie și noiembrie”, a declarat, la Galați, ministrul de Finanțe, Florin Cîțu, citat de Mediafax.

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a declarat, miercuri, la Focşani, că 82.000 de tablete cu internet plătit pentru doi ani sunt gata să plece către unităţile de învăţâmânt care încep şcoala în scenariul roşu. "Sunt deja 82.000 de tablete gata să plece către unităţile de învăţâmânt care se află în scenariul roşu. Avem un operator economic care a câştigat licitaţia realizată de către ONAC. (...) Tabletele pe care le-am achiziţionat sunt conectate la internet şi cu internetul plătit pentru doi ani de zile", a spus Anisie.


Ministrul Educaţiei susţinea sâmbătă că în urma licitaţiei desfăşurate de Oficiul Naţional pentru Achiziţii Centralizate (ONAC) există o companie care a câştigat licitaţia pentru asigurarea a trei loturi de tablete, iar firma este pregătită să înceapă distribuţia a 82.000 de astfel de dispozitive începând cu 9 septembrie, dacă licitaţia nu va fi contestată.

Ministrul Educaţiei a precizat că Inspectoratele Şcolare din fiecare judeţ au făcut un necesar pe care l-au transmis ministerului de resort şi astfel s-a ajuns la organizarea unei licitaţii pentru 250.000 de tablete.

Ea a precizat că şcolile şi autorităţile locale pot cumpăra tablete pentru elevi, iar banii vor fi decontaţi din fonduri europene, existând o alocare pentru jumătate de milion de tablete.

Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a cerut recent premierului Ludovic Orban demiterea preşedintelui ONAC, întrucât licitaţia pentru achiziţionarea a 250.000 de tablete nu poate fi finalizată la timp. ”Consider inacceptabil rezultatul dezastruos al licitaţiei, după atâtea luni în care toate instituţiile implicate, mai puţin ONAC, au luat toate măsurile ca procedura să fie încheiată în termenele stabilite”, a transmis Anisie.

Ulterior, premierul Ludovic Orban a declarat că este posibil să îl demită pe directorul Oficiului National pentru Achizitii Centralizate (ONAC), aşa cum a cerut ministrul Educaţiei, Monica Anisie, din cauza problemelor legate de licitaţia pentru tabletele elevilor, precizând că este nemulţumit de modul în care s-au derulat mai multe proceduri de licitaţie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1334 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    cine este operatorul economic ? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 15:43)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ***Avem un operator economic care a câştigat licitaţia realizată de către ONAC. (...) Tabletele pe care le-am achiziţionat sunt conectate la internet şi cu internetul plătit pentru doi ani de zile"***

    cine este operatorul economic ?
    despre ce tablete este vorba ?
    • 0 (2 voturi)    
      Orange este (Miercuri, 9 septembrie 2020, 15:52)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      castigatorul licitatiei. La ce putere financiara au, ar putea si ei sa livreze luni 14.09.2020 tabletele castigate la licitatie.
      Asta asa, ca sa se pregateasca viitorii lor angajati corporatisti !
    • +4 (4 voturi)    
      Nu apare nicaieri ce spun astia (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:08)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pana azi 09.09 la ora 16.05 nu exista nicun document in sistemul public de achizitii care sa sustina asa ceva
      .
      In schimb se vede clar ca fiecare scoala isi cumpara tablete singura functie de necesitatile si de bugetul ei iar vanzatorii sunt retelele de telefonie mobila cunoscute.
  • +1 (3 voturi)    
    Putin e de vina (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:00)

    idealogul [utilizator]

    Evident ca Putin il saboteaza pe joe Biden si de aceea nu au ajuns la copii romani.
    Nu ma intrebati care e logica. Nu am inteles nici eu. Ce am inteles de la BBC, CNN, NYT etc. este ca Putin e vinovat de toate.
    "Producția lor durează mai mult ". Chestia asta e absolut delicioasa. Catu e mai tare decat Dancila+Vadim. Scoate niste perle tragi-comice.
    Cum adica productia lor mai dureaza. Cand au facut contractul nu au stiut ca nu au capacitatea de productie necesara?! Ce e atat de greu sa calculezi in cat timp produci in propria fabrica 200.000 de produse. Cum sa contractezi asa ceva si la final sa iasa timpul de productie dublu.
    PNL-ul lucreaza exclusiv doar cu incompetenti sau cum?
  • +4 (4 voturi)    
    O uriasa batalie de joc (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:09)

    Luk [utilizator]

    Scolile au fost inchise in martie si suntem in septembrie. Informatii despre cum incepe scoala s-au dat doar saptamana trecuta (cand a fost si o stire potrivit careia o deschiderea scolilor se va amana cu doua saptamani, stire confirmata de primul ministru nu zvon!).
    Nu avem separatoare, nu avem destui profesori, nu avem viziere, nu avem echipamente IT pentru scoli si elevi, scolile nu sunt conectate la internet si n-au abonamente pentru zoom sau alte aplicatii similare, profesorii nu au fost si nu sunt pregatiti pentru nimic online.
    Asta inseamna ca nu e fezabila decat varianta "fata in fata", iar toate celelalte "scenarii" vehiculate sunt povesti din filme, reviste si carti.
    Asta ca sa va fie clar tuturor cat de capabila e Romania.
    Sa zicem mersi ca nu-i ceva grav, o ciuma sau mai stiu eu ce...
  • +4 (4 voturi)    
    ce raspuns vag (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:25)

    karryne [utilizator]

    "Este clar că s-ar putea să fie o problemă de producție, de capacitate de producție. În același timp sunt specificații clare pentru aceste tablete, nu le cumpărăm din piață, din magazin. De aceea producția lor durează mai mult. "

    - nu este clar nimic, cand nu aduci nici mcar un argument; care e capacitatea de productie, unde se fac, isi produc componentele sau doar le asambleaza ... ?! Ar putea fi ditamai gigantul sau o firma cu 3 insi. Momentan eu nu vad nimic clar in afirmatia asta.

    - specificatii clare, diferite de cele comerciale, care intarzie productia: cum ar fi? Macar o caracteristica diferita a tabletelor astora?! Cum poti estima cu cat se incetineste productia daca nu stii nici macar prin ce difera? (presupunand ca ar fi considerabil diferite intr-adevar)

    Nu zic ca mint astia, dar cu greu cred ca puteau oferi un raspuns mai vag si lipsit de continut.
  • -2 (2 voturi)    
    De parca (Miercuri, 9 septembrie 2020, 16:50)

    noi2013 [utilizator]

    Le produce cineva tabletele pe comanda....

    Oricum pe piata globala este o cerere crescuta de tablete ceea ce le face greu de gasit, mai ales in cantitati mari.

    Dar cine sa se gandeasca la asta?!