Noi precizări ale ministrului Educației despre începerea școlii: Până la 7 septembrie, m-aș hazarda să spun care e scenariul

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:34 Actualitate | Educatie


Monica Anisie
Foto: edu.ro
O decizie privind modul în care vor fi reluate cursurile nu va fi luată până pe 7 septembrie când DSP-urile trebuie să facă analiza epidemiologică. „Până la 7 septembrie, m-aș hazarda să spun care e scenariul, de asta am descentralizat decizia. Depinde de situația epidemiologică de la o localitate la alta”, a spus ministrul Educației, Monica Anisie, la B1 TV.

Precizările vin în contextul în care premierul Ludovic Orban a declarat vineri că au existat discuții privind reluarea cursurilor la 14 septembrie în sistem online, iar de la 1 octombrie elevii să revină fizic în școli. Șeful Guvernului a precizat însă că nu s-a luat încă o decizie.

Ce spune ministrul Educației:

  • Trebuie să fim sinceri: sunt părinți care cred că trebuie să amânăm începerea anului școlar. Noi am făcut un anunț. E pregătit deja documentul prin care începerea anului e prevăzută pentru 14 septembrie. A fost aprobat ordinul comun cu Ministerul Sănătății. Acolo e prevăzut și un calendar. Pe 7 septembrie, DSP-urile analizează situația epidemiologică. În funcție de aceasta, dar și de specificul școlii, consiliile de administrație din școli fac o propunere către Inspectoratele școlare, iar în comitetele pentru situații de urgență se decide, în funcție de scenarii. Unde situația e gravă, se poate face în sistem online.
  • Deocamdată trebuie să avem o situație epidemiologică anunțată la nivel național. Până atunci, putem doar realiza aceste documente prin care pregătim școala pentru toate scenariile. Trebuie să ne uităm și la situația în care se află copiii. Trebuie să ne asumăm toți o responsabilitate.
  • Până la 7 septembrie, m-aș hazarda să spun care e scenariul, de asta am descentralizat decizia. Depinde de situația epidemiologică de la o localitate la alta Uitați-vă la celelalte state UE, care au luat decizii similare. Trebuie să analizăm situația epidemiologică, să nu-i expunem pe copii, dar trebuie să privim și specificul școlii: are spațiile necesare pentru disanțarea fizică de un metru? Are separatoare, dacă nu există posibiliatea distanțării? Are dezinfectant, măști, resurse? Acestea sunt asigurate de autoritățile locale.
  • Eu am avut discuții cu primari, cu prefecți, cu directori de școli. La Ministerul Educației s-a lucrat intens și suntem în contact cu inspectorii școlari generali, care au sarcina de a fi în contact direct cu profesorii și elevii, așa încât să știm care e gradul de pregătire pentru începutul de a școlar Din raportările primite până acum, circa 80% din unitățile de învățământ sunt pregătite: au dezinfectant, au măști.

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat vineri seară, la Antena 3, că nu a avut loc „o discuţie oficială” cu privire la amânarea începerii anului şcolar.

„Discuţia pe o eventuală amânare a prezenţei fizice (a copiilor şi profesorilor la şcoală - n.r.), o discuţie oficială nu a avut loc. Asta trebuie să se înţeleagă, o discuţie oficială nu a avut loc. Există anumite puncte de vedere şi clar vor fi analizate aceste puncte de vedere, iar eu cred că trebuie comunicat din ce în ce mai mult cu părinţii. Ştiu că a fost o conferinţă de presă a ambelor ministere, Sănătate şi Educaţie, aceste lucruri trebuie repetate, explicate, răsexplicate, până toată lumea înţelege care va fi mersul lucrurilor”, a spus Raed Arafat la Antena 3, întrebat dacă se iau în calcul scenarii potrivit cărora anul şcolar să înceapă pe 1 octombrie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10215 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Hei (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:47)

    Mazeta [utilizator]

    Parcă era vorba de 10 sept., nu de 7 sept. Ce atâta grabă?
    • +12 (18 voturi)    
      Anisie e mai rea ca Veorica, aia avea sufleori (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:19)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Anisie harba nu are de capul ei, niciodata nu spune ceva concret - tot timpul atunca responsabilitatea la altii: astazi DSP
    • -2 (2 voturi)    
      Graba sa ajungem la 3000 de cazuri COVID pe zi (Duminică, 6 septembrie 2020, 0:36)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Franta a reusit 8000 de cazuri dupa deschiderea scolilor. Hai ca se poate. Nu ne putem lasa mai prejos. Prostia e la mare rang.
  • +13 (17 voturi)    
    ce aveti cu ea? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    e liberala.
  • +12 (14 voturi)    
    Mai degraba... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:00)

    expert2 [utilizator]

    nu s-ar hazarda. Dar ce poti cere unui profesor de limba romana, politruc...
    • +8 (12 voturi)    
      CV Anisie (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:41)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Cel mai slab ministru al educatiei ! Androneasca e savant ! Sincer, ma asteptam ca aceasta doamna Anisie, ce tot a fost prin comisii metodice de limba romana, profesor de romana, sa aiba facultatea de litere... Nu, nu are! Are limbi straine cel mai probabil rusa-franceza, daca ne uitam la competentele de limbi straine ! Probabil o fi dat ceva diferente...Doamna Anisie, sincer, ca ministru al educatiei, ca absolvent de limbi straine, nu credeti ca e jenant sa nu ai macar un A2-B1 la engleza? Zic si eu... Dumneavoastra aveti Office-ul in romana, in franceza sau in rusa ?
      Bai peneleule, unde-ti sunt profesionistii? Au migrat cu totii la alte partide? Chiar nu ati gasit nimic mai bun ?
      Va urez maxim 15% si voua !
      • +8 (12 voturi)    
        La școală! (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 14:51)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        "M-as hazarda sa [...]". Exprimare de ministru al Invatamintului, care ministru mai e si profesoara de română. Jalnic!
  • +9 (13 voturi)    
    Nu mai arunca raspunderea pe umerii altora (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:32)

    salvatore [utilizator]

    Asteptam DEMISIA ta. Fugi in lume incapabilo!
    • 0 (2 voturi)    
      Ba exact asta ar trebui sa faca (Duminică, 6 septembrie 2020, 6:30)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Ba exact asta asteptam, să arunce responsabilitatea pe cei responsabili. Bine, se cheamă delegarea unor responsabilități, pentru că un ministru normal la cap știe că nu trebuie să decidă el în locul directorilor a x mii de școli.
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:54)

    [anonim]

  • +9 (11 voturi)    
    Ministerul hazardului (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 15:10)

    gigiduru_ [utilizator]

    Ma gandesc cu groaza la prima zi de scoala. Sarmanii copii de clasa I, V sau chiar IX.
    Sarmana generatie, de fapt.
    • 0 (2 voturi)    
      Ministru și primarul, două proaste (Duminică, 6 septembrie 2020, 6:54)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Copiii și profesorii se descurcă, daca sunt lăsați în pace.
      Pe lângă inepta asta, însă mai avem niște perturbații cu iz interlop în consiliul școlii, via primărie. Consilieri care se opun măsurilor firești de reducere a numărului de copii în clase, lucru care ține fix de autoritatea locală, nu de minister. Că banii vin și de aici.
      Iar în București există bani, slavă Domnului!
  • +9 (13 voturi)    
    declaratie de minsitru al invatamantului (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 15:13)

    alfa1 [utilizator]

    se hazardeaza...vai de capul vostru ati nenorocit tara asta de tot
  • +1 (11 voturi)    
    Tanti asta stie ca 7.09 e poimaine? (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 15:51)

    andipetre [utilizator]

    Chiar nu are niciun fel de informatii, de la inaltimea functiei sale, ca sa poata da un raspuns educat? Peste weekend se intampla ceva mare minune despre care ea inca nu stie?

    Oricum, guvernul asta, impreuna cu "opozitia" PSD se fac vinovati de crima pentru ca insista (amandoua taberele!) cu reluarea scolilor in conditiile in care epidemia e in toi, cu infectari mult mai numeroase decat atunci cand s-au inchis. "Lipsa de responsabilitate" e doar un eufemism, daca e sa descriem comportamentul politicienilor romani.
  • +3 (7 voturi)    
    abisala Anisie (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 16:28)

    mmmircea [utilizator]

    reuseste sa faca mai mult rau dpdv electoral PNL-ului decat toate partidele de opozitie la un loc. E si asta o performanta, iar cum sustinerea pe linia SRI via barbat-su e foarte puternica, iar omul nu vrea sa accepte nici in al treisprezecelea ceas ce are la usa, se pare ca vom avea parte in continuare de momente de tip stan si bran cu hazard Anisie. Singurii care pierd cu adevarat sunt copiii, din pacate.
  • +3 (7 voturi)    
    Pentru Anisie si cei interesati (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 16:51)

    mircea112 [utilizator]

    Uitati-va cum arata un curs profesionist, in romana ,disponibil online:

    https://www.udemy.com/course/curs-complet-de-matematica-pentru-examenul-de-bacalaureat/

    A pus si ministerul vreun curs online in 6 luni? Nu videochat, ci cursuri profesioniste!
  • 0 (2 voturi)    
    Noi vorbe ale ministrului... (Duminică, 6 septembrie 2020, 1:13)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...goale-n vant! ��
  • 0 (2 voturi)    
    O avea PNL vreo strategie, nu se poate (Duminică, 6 septembrie 2020, 6:36)

    muvis [utilizator]

    Pe Anisie o țin acolo de ce? O fi vreun mod de comunicare ascuns cu Psdul? Ceva de genul: suntem încă alături de voi, avem grija să nu se educe norodul.