UPDATE Sondaj: Cei mai mulți susținători ai deschiderii restaurantelor sunt din Moldova

de DP     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 8:16 Actualitate | Educatie


Halba de bere
Foto: Captura Instagram
Un sondaj IRES realizat în perioada 19-20 august arată că 59% din români susţin deschiderea restaurantelor în interior, în timp ce 38% răspund că nu sunt de acord cu acest lucru, iar 3% din respondenţi nu au răspuns, potrivit datelor publicate miercuri pe Facebook de Vasile Dîncu.

Cei mai mari susţinători ai deschiderii restaurantelor sunt bărbaţii cu vârsta de 36-50 de ani, cu studii medii, din Moldova, care votează cu PSD, scrie Ziarul de Iași.

Cei mai reticenţi la deschiderea restaurantelor în interior sunt femeile cu vârsta de 18-35 de ani, cu studii superioare, din sudul ţării, care votează alte partide.













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5865 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    multi sunt angajati IBM ( o bere ) (Joi, 27 august 2020, 8:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -8 (14 voturi)    
    Pai atunci (Joi, 27 august 2020, 8:50)

    Captain Obvious [utilizator]

    Era bine daca le deschideau mai demult
  • +12 (20 voturi)    
    Este un sondaj credibil. (Joi, 27 august 2020, 8:58)

    Rescator [utilizator]

    La câți drojdieri sunt în Moldova,cu Vasluiul în frunte,
    nici nu poate fi altfel.Că la beție votează cu GIO
    PSD/PCR este o urmare a distrugerii celulelor
    creierului,desigur pentru cei care mai au acest obiect.
    • -8 (10 voturi)    
      Iar cei care fac generalizari tampite (Joi, 27 august 2020, 9:30)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Sunt inteligenti?
    • +1 (1 vot)    
      Doar nu-ti inchipui ca votantii psd (Joi, 27 august 2020, 15:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      se imbata in restaurante. O fac la margine drumului sau in sant. Cat despre "analizele" lui dancu numele spune tot.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Joi, 27 august 2020, 9:24)

    tomi2381 [utilizator]

    Restaurantele? Mai degraba bodegile...:)))
    • +4 (4 voturi)    
      Restaurante, bodegi, nu conteaza (Joi, 27 august 2020, 9:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tomi2381

      Bautura sa fie.
  • -8 (14 voturi)    
    Acum sinceri sa fim ... (Joi, 27 august 2020, 9:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Femeile cu studii superioare intre 18-35 de ani de oriunde (nu doar din sudul tarii) se cam opun la orice. Se opun unor relatii normale cu barbatii, se opun maternitatii, se opun casatoriei si in principiu se opun cam oricarei activitati care aduce altora placere si/sau lor responsabilitati fara o remuneratie consistenta.

    Sunt convins ca, pe langa betivii din Moldova care voteaza PSD, sunt de acord cu deschiderea restaurantelor in interior toti proprietarii de restaurante precum si tot personalul angajat acolo dimpreuna cu familiile lor.
    • +3 (5 voturi)    
      hehe (Joi, 27 august 2020, 9:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Tu ai o problema cu femeile independente, din cate se pare...

      Cat despre deschiderea restaorsantelor, in mod cert lucratorii din domeniu s-ar bucura, dar nu stiu cat de bucurosi ar fi medicii care trateaza pacientii covid, spre exemplu, deja storsi de energie dupa atatea ore suplimentare, si care intrevad un nou val de imbolnaviri a berbecilor care nu se pot abtine sa nu incalce regulile de distantare...
      • -2 (2 voturi)    
        Povesti... (Joi, 27 august 2020, 10:39)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Peste tot in lume restaurantele sunt deschise in interior. Doar la noi e intotdeauna mai altfel ...
        • 0 (0 voturi)    
          pai cand suntem campioni la numarul de infectari.. (Joi, 27 august 2020, 20:04)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Cand ai 1500 de cazuri/zi (echivalentul al 6000+ in UK, Franta sau Italia si 40-50 de morti/zi, echivalentul ca 150-200 in aceleași tari, e normal sa ai masuri restrictive, mai ales ca nici la infrastructura medicala nu esti vro vedeta. Inca e rau ca se deschid de la 1 Sep, da' na, alegerile sunt mai importante se pare.
  • +7 (7 voturi)    
    Sondaj mincinos (Joi, 27 august 2020, 9:52)

    spirache [utilizator]

    Sondajul e mincinos. Moldovenii drojderi de bere si samahoanca au putut si pana acum sa bea liniștiți la baruri si terase. Pe de altă parte, cei menționați ( moldoveni, studii medii, votanți PSD) nu au bani de restaurante. La restaurant bei, dar întâi mănânci. E ca si cum s-ar fi făcut un sondaj sa ne intrebe daca in Palau sa se planteze mai multe orhidee sau mai multi palmieri. Ne putem da cu părerea, dar nu vom merge niciodată in Palau. Important e ca patronii de restaurante sa nu se lăcomească si sa ia totuși niște măsuri. Repet: votanții PSD nu merg la restaurant pt ca acolo se mănâncă, iar ei nu au bani. De putinii bani, mai degrabă isi iau băutură si beau acasa sau la bar in mijlocul satului ori cartierului.
  • +1 (1 vot)    
    ahahahahahaha (Joi, 27 august 2020, 10:17)

    liviu_ [utilizator]

    si e judece vasluiu e primul , nu?

    oricum ei cred ca au confundat restaurantele cu carciumile!

    serios acum: moldova?! serios?! adica cel mai mult isi doresc deschiderea restaurantelor aia care au cea mai mica putere de cumparare?! WTF?!
    cred ca tine doar de faptul ca acolo sunt cei mai multo votanti psd... atata tot!