Judecătorul Cristi Danileț, către elevii care ar vrea să copieze la Bacalaureat: Nu riscaţi, căci dacă vă prindem, nu vă iertăm

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2020, 22:17 Actualitate | Educatie


Cristi Danilet
Foto: Hotnews
Judecătorul Cristi Danileţ susține că există "semnale" că unii dintre elevii care urmează să susțină bacalaureatul "umblă după închiriat echipament electronic cu o cască în care să le fie <suflate> răspunsurile de către prietenaşi ce stau afară şi caută răspunsurile în cărţi". "Nu riscaţi, căci dacă vă prindem, nu vă iertăm", le transmite Danileț elevilor de clasa a XII-a și profesorilor supraveghetori.
  • "Săptămâna viitoare au loc examenele de bacalaureat. Unii au învățat, alții nu prea. Cei din urmă se gândesc la tot felul de metode de a frauda. Vin către noi semnale că unii elevi umblă după închiriat echipament electronic cu o cască în care să le fie <<suflate>> răspunsurile de către prietenași ce stau afară și caută răspunsurile în cărți.
  • Eu spun foarte clar: nu riscați! Nici voi, cei aflați în clasele unde dați examen, nici profesorii voștri care ar trebui să vă supravegheze temeinic, nici cei de afară cu care v-ați înțeles să vă sufle. Nu riscați, căci dacă vă prindem nu vă iertăm!
  • Pentru toți cei care vreți să intrați în viață în mod cinstit, respectul meu și succes!", a scris judecătorul, pe Facebook.
Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2020, începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Ultima probă scrisă din această sesiune, proba la alegere a profilului și a specializării, este programată joi, 25 iunie. Pentru a susține examenul s-au înscris 155.500 de candidați, dintre care 31.800 din promoțiile anterioare. În premieră, afișarea rezultatelor se va face cu anonimizarea numelui candidatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2753 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Deci, ce a obtinut Danilet? (Duminică, 21 iunie 2020, 22:34)

    Sparafucile [utilizator]

    Loazele nu s-au speriat. In schimb si-a facut 12 milioane de dusmani: 4 milioane de elevi si 8 milioane de parinti.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce? (Duminică, 21 iunie 2020, 23:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cine falsifica diplome, face fara frecventa dar se trece la zi si cine termina 4-5 ani in juma' de timp ajunge parlamentar sau chiar ministru. Sa nu uitam "to'arasha secretara de scoala de la Vide" cum a ajuns sa fie cea mai puternica femeie di nROmania, chiar mai puternica decat blonda pentru ca avea Politia si Jandarmeria precum si serviciile interne la dispozitie. Desi nu stia sa lege doua fraze. Si a terminat facultatea la varsta "demna de apreciat", doar ca pe repede inainte.
  • +1 (3 voturi)    
    Traducerea (Duminică, 21 iunie 2020, 23:42)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Daca vreti sa fraudati, va trebui sa faceti asta in teza de doctorat. Doar acolo si la acel nivel este permis.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce treaba are un judecator cu BAC-ul? (Luni, 22 iunie 2020, 0:08)

    Lok [utilizator]

    Si ce anume il face pe asta mai important?
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 22 iunie 2020, 10:29)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Lok

      Oricine traieste in societate are treaba cu frauda, inclusiv aia la examene. Su nu era vorba de persoana judecatorului, despre altceva a spus. De ce ar trebui sa il faca important? Ce e cu recurgerea asta la persoana lui?
      • 0 (0 voturi)    
        Cristii e omniprezent ca arbitru al moralitatii (Luni, 22 iunie 2020, 11:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Nu ii stiu vreun merit dar este pus pe sticla si hartie constant. De ce?
        Pare contrafacut si imi pare doar o forma de a influenta opinia publica, din multele deja pe piata.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine punctat (Luni, 22 iunie 2020, 10:26)

    Mihai Panet [anonim]

    Dar ala e doar siajul aisbergului. Ar trebui discutata serios problema fraudarii in scoli si facultati, pentru ca de acolo apar problemele cu neseriozitatea, "las-o bre ca merge-asa" si neprofesionalismul. Nu e de joaca cu educatia, ca sa o faci bine trebuie in primul rind sa te asiguri ca toti isi fac treaba, inclusiv elevii si studentii.