”Transpirau și nu puteau să respire. I-am lăsat să meargă la geam”. O directoare de școală a povestit cum s-au acomodat elevii cu măștile de protecție

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:27 Actualitate | Educatie


Elevi cu masca
Foto: Jean-Christophe Milhet / AFP / Profimedia
Elevii de clasa a VIII-a care au mers la școală în această perioadă pentru a se pregăti de Evaluarea Națională au avut probleme din cauza măștilor, spune directoarea unei școli gimnaziale din București. Măștile sunt obligatorii și în timpul examenelor pe care elevii le vor da săptămâna viitoare.

“Ce-am simțit noi și colegii care au lucrat în aceste două săptămâni cu elevii, a fost faptul că le-a fost grea acomodarea cu măștile pe față. Transpirau și nu puteau să respire. Am aerisit foarte mult, iar pe cei care aveau sentimentul că se sufocă, i-am lăsat să meargă la geam”, a declarat pentru Agerpres, Violeta Dascălu, directorul Școlii gimnaziale “Ferdinand I” București.

Luni, 15 iunie, are loc prima probă a examenului național pentru absolvenții de gimnaziu – limba și literatura română. Examenul va fi susținut în condiții speciale: elevii vor avea trasee speciale de intrare și de ieșire din incinta școlilor, le va fi măsurată temperatura la intrare, iar pe parcursul probelor vor purta măști de protecție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6188 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    decidebtiu (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Vor plati pt crima asta
  • -3 (15 voturi)    
    eu zic (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 8:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca mai misca in front, rapid bagati cu izoleta la puscarie! ce naiba, putin respect pentru #spalatulpemaini.
  • +4 (10 voturi)    
    Din păcate asta va fi și din (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:03)

    nick24 [utilizator]

    15 septembrie când vor începe școala.
    Sau varianta on-line.
  • +6 (20 voturi)    
    Bine zis... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:09)

    grongobar [utilizator]

    ..."aveau sentimentul că se sufocă"...Totul e o chestie psihica, trebuie sa te obisnuiesti si sa nu dramatizezi, chirurgii care opereaza cu orele nu se sufoca si nu transpira din cauza mastii, in plus fac chestii foarte complexe. Evident ca nu e o placere dar e necesar in momentul asta pentru a scapa de nenorocirea asta.
    • 0 (14 voturi)    
      Esti inuman (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 10:34)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      A avea senzatia ca te sufoci poate duce pana la stop cardio-respirator.
      Daca nu te pricepi, taci din gura. Una este medicul care opereaza - si care nici el nu se simte bine cu masca - si alta este un copil de 14 ani, la primul examen important din viata. Spre stiinta, chirurgul care opereaza intr-o zi are zi libera a doua zi, pentru a recupera din hipoxie - sub-oxigenarea corpului.
      Ce este necesar? Copiii stau la minim 2 metri intre ei, nu există absolut niciun pericol. Daca iesi cumva pe afara, o sa vezi cum stau copiii ciopor prin parcuri, pe terase si pe strazi. Bine ca le punem masca la examen.
      “Nenorocirea” de care zici este in mass-media, nu in spitale, goale si dezolante, in timp ce mor cei cu boli cronice, abandonati de sistemul sanitar.
      • +1 (9 voturi)    
        Spre stiinta... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 16:29)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        ...senzatia de sufocare NU poate duce la stop cardio-respirator si chirurgii NU au liber a 2-a zi. NU devin hipoxici de la masca chirurgicala, terminati cu aberatiile astea care au valoarea stiintifica a teoriei pamantului plat. Ca nu se simte bine cu masca, mai bine zis ca nu e confortabil e alta discutie. Ca saracii copii se simt inconfortabil, asta e indiscutabil,, dar cu cat se dramatizeaza mai mult cu atat le va fi lor mai greu. Ca stau ciopor la terase e rau destul, asta tine de educatia data de parinti si nu e responsabilitatea scolii.
    • +2 (14 voturi)    
      Chirurgii au 15 ani? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 11:27)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Ce ne mai place sa ne dam cu parerea! Comparam copii cu adulti, si-i supunem unei torturi inutile. Avem un guvern imbecil, care merge pana in panzele albe cu un proces pe care nu a fost in stare sa-l organizeze. Copii lesinati, chemati la scoala de la 6 dimineata ca sa poata trece de triajul epidemiologic, si care sunt supusi bullyingului societatii. Auzi, chirurgii pot! Eu stiu adulti care lesina cu masca aia pe fata jumatate de ora, da' evident trebuie sa facem pe desteptii si sa traumatizam niste copii, care n-au alta vina decat ca au fost in clasa a VIII-a in timpul pandemiei.
      • +1 (9 voturi)    
        Adultii aia.. (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 16:32)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        ...care lesina dupa 1/2 ora de purtat masca au nevoie de psiholog. Sau ne le-a intrat salariul de la psd/alde si sunt sustinatori ai organizarii mirifice gen putin/trump/boris johnson (Intentionat cu minuscule).
  • -1 (11 voturi)    
    Trebuie protestat energic... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 10:55)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... impotriva acestei masuri aberante care va afecta sanatatea copiilor mai mult decat covidul. In Olanda masca e obligatorie doar in transportul comun. Fiul meu merge la scoala fara botnita. Cine isi asuma punerea in pericol a copiilor romani fara nici o ratiune ?
  • -1 (13 voturi)    
    PNL-ul va plati! (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 11:29)

    abisala [utilizator]

    Daca guvernul asta de imcompetenti are impresia ca nu vom tine minte tortura la care ne sunt supusi copiii in aceste momente se insala. Vine vremea aia, a votului!
    • -1 (11 voturi)    
      Ce dor îți este de Viorica! (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Ai rămas la competențele Vioricăi.De obicei,cel care nu se pricepe la nimic crede că și ceilalți sunt la fel.Așa se simte el bine.
  • +2 (12 voturi)    
    Panselute? (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 12:23)

    Lespezi [utilizator]

    Am doi copii: de 7 si 4 ani.

    amandoi poarta masca. Cel mare vrea sa poarte masca si cand face sport.
    cum de ei nu se sufoca dar "panselutele" de 14 ani au probleme in a respira?
    nu cumva este de la lipsa pregatirii si masca e un pretext convenabll sa ascunda lipsa cunostintelor?

    Cand calatoream in Asia si America de Sud vedeam foarte des copii mici purtand masca, chiar si pe durata zborurilor intercontinentale.

    Cum de ei nu se mai sufocau?

    E cazul sa trecem peste blocajul mental "au, buba" si sa ne concentram pe ce este important: sa ne concentram la examene si sa scada numarul imbolnavirilor.
    Ca parca suntem popor cu copii destepti si flexibili, sau ma insel?
  • +4 (10 voturi)    
    cind (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 13:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    am citit ca ''nu pot sa respire'' am crezut ca le-a pus profesoara genunchiul pe git. Slava domnului ca n-a fost asa.
    • -1 (7 voturi)    
      Genuchiul pe gat (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 17:03)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      E o procedura politieneasca, nu profesorala.Plus ca e pentru imobilizare (si ucidere, uneori), nu pentru invatare.
      • +2 (4 voturi)    
        vai (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 17:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        de capul meu, am uitat ca in fisa postului de troll al open sosaieti scrie ca umorul e strict interzis, un luptator in sturm abteilung-ul ''be-le-me darimam sta-tu-ile'' e mereu woke, numai inapoiatii de dreapta isi permit asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Revin cu o intrebare... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 21:48)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    In care tari ale Uniunii Europene copiii merg la scoala cu botnita? Pot declara cu onestitate ca in Olanda nu.
  • +1 (1 vot)    
    Rusine Anisie (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 22:43)

    MCR [utilizator]

    Scoala si examenul sunt o rusine in aceste conditii. Dar ce sa te mai miri cand vezi un ministru care nu este coerent si nu judeca corect. Aici nu e vorba de sa porti masca si sa te joci e vorba de examene si invatat in conditii de pandemie cu msca pe fata 4 ore in continuu la 14 ani si 28 30 de grade. Dar scopul scuza mijloacele unei guvernari care nu are solutii radicale decat pt copii.