Containere sau corturi în curtea școlii, unul dintre scenariile luate în calcul din toamnă. Anisie: Sunt clase suprapopulate, actuala infrastructură nu permite distanțarea între elevi

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2020, 22:52 Actualitate | Educatie


Monica Anisie
Foto: Facebook
Unul dintre scenariile analizate de autorități pentru noul an școlar care începe în toamnă, în cazul unui nou val de COVID-19, care ar impune păstrarea unei distanțe de 2 metri între elevi, în sălile de clasă, ar fi instalarea unor corturi sau containere în curtea școlii, a declarat luni seară, la B1 TV, ministrul Educației, Monica Anisie.

Ea a spus că Ministerul Educației trebuie să găsească o soluție pentru distanțarea fizică a elevilor, odată cu noul an școlar, pentru că infrastructura actuală, mai ales în mediul urban, nu permite păstrarea unei distanțe de 2 metri între elevi, pentru a evita îmbolnăvirile.

"Sunt clase suprapopulate, de 30 sau de peste 30 de elevi și, așa cum prevede ordinul ministrului Sănătății, trebuie să existe o distanță de 2 metri între elevi în față, în spate, lateral stânga, dreapta. Asta înseamnă că într-o sală de sport ar trebui să intre cel mult 10 elevi. Ministerul Educației și autoritățile locale trebuie să găseasca soluții în cazul în care va veni al doilea val de îmbolnăviri, așa cum prevăd specialiștii, ca să nu îi expunem pe elevi", a declarat Anisie la B1 TV.

Ministrul Educației a afirmat, răspunzând unei întrebări, că una dintre soluții ar fi ca o parte dintre elevi să meargă la școală, prin rotație, iar o altă parte să participe la cursuri online. Un alt scenariu analizat este montarea de containere sau corturi în curtea școlilor.

"În această perioadă vom analiza și alte propuneri, dar ne vom uita și la modelul din alte state europene, pentru că și acolo s-au confruntat cu aceeași situație cu care ne confruntăm și noi - lipsa infrastructurii. Sunt state în care au fost aduse în curtea școlii containere sau corturi în așa fel încât să se realizeze această distanțare fizică. Vom analiza și noi și să sperăm că în toamnă nu vom mai avea altă perioadă de îmbolnăviri", a adăugat ministrul Educației.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13119 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Scolile din Romania nu au TOALETA si voi vreti... (Luni, 8 iunie 2020, 23:02)

    Kivek [utilizator]

    nu vedeti ca Romania e o tara de mana a 3-a?

    sunt scoli in Romania care NU au toaleta pt elevi, nu exista MANUALE pt toti elevii, ceea ce se preda nu ajuta elevii dupa ce termina scoala etc

    astia descopera ca suint prea multi elevi intr-o clasa doar cand apare o problema
    • -5 (13 voturi)    
      Elevii de liceu pot rămâne la cursuri online! (Marţi, 9 iunie 2020, 4:34)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Singurii care trebuie aduși obligatoriu la scoală sunt elevii din clasele primare și probabil cei de a 5-a și a 6-a.

      De la a 7-a în sus pot face cursuri online și nu se prezintă la clasa decât pentru lucrări de control.
      In felul acesta se eliberează multe spatii care pot fi folosite de clasele mici pentru a nu fi mai mult de 10-15 într-o sala.

      Exista și materii la care se poate renunța: sport, latina, desen, muzica ca oricum nu folosesc la nimic majorității oamenilor.
      • +5 (5 voturi)    
        De acord, cu o singura exceptie (Marţi, 9 iunie 2020, 8:54)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Musai sa faca copiii sport. Intr-un mediu controlat. Nu te poti baza pe faptul ca ei sunt copii si oricum fac miscare. Unii chiar nu fac (suficienta) miscare, mai ales de cand cu smartphone-uri & co.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu fac nici la scoala. (Marţi, 9 iunie 2020, 10:00)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

          Orele de sport sunt ca si inexistente iar in extracurricular putini profesoiri isi mai bat capul cu educatia fizica si sporturile.

          Pandemia ne-a aratat tuturor starea jalnica a educatiei si, mai ales inexistenta resursei umane.
        • +2 (4 voturi)    
          asta avem (Marţi, 9 iunie 2020, 10:58)

          sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

          Avem in Istorie exemplul " pasoptistilor"care au plecat in tarile Europene la studiu,au revenit in tara si au cladit o societate mai buna ! Simplu,cu tehnologia de azi poti sa vezi tot ce este mai bun in lume si sa faci din TARA TA o bijuterie! Numai ca "ai nostri conducatori" au alte ginduri...cum sa-si umple conturile din spuza muncii noastre. Din pacate vor trece sute de ani iar cancerul din politica nu va disparea,se pare ca noua romanilor nu ne prieste LIBERTATEA SI DEMOCRATIA ci sutul in fund si pumnul in bot ! Asta avem!!!
      • +1 (3 voturi)    
        dar la religie nu? (Marţi, 9 iunie 2020, 10:56)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        sau aia e batuta in cuie?
    • +4 (14 voturi)    
      Pai nu s-au mai... (Marţi, 9 iunie 2020, 7:57)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ...construit scoli ca sta catedrala aia netencuita...In schimb sunt sate cu biserica pe fiecare strada. De ce nu s-ar tine ore si in biserici ca sunt destule? Ion Creanga parca la biserica a invatat sa citeasca din ceaslov...si sa prinda muste...Sau acolo se intra doar cotizand la cutia milei?
      • 0 (2 voturi)    
        Incompetenta (Marţi, 9 iunie 2020, 10:43)

        sauvage [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Aceasta incompetent trebuie schimbata. Trebuie adus cineva cu viziune si care sa se uite cum se face in tarile civilizate, La fel ca ea si conducerile actuale din scoli, pur si simplu nu se pricep. Nu sint in stare sa organizeze. Dupa ore, fuga acasa la pregatire..De fapt, in cele 8h/zi ei ponteaza pentru o bucata job dublu. Ce simplu ar fi ca in loc sa inchiriere spatiile scolii (na, mai iese un ban pe care nimeni nu-l controleaza profitind de bunul public), sa mai faca sali de clasa, bucatarie, sala de mese la standard, parintii sa plateasca masa deprinz si profesorii dupa aceea sa faca orele din contractual de munca.
    • +5 (5 voturi)    
      cine stie prioritatile tarii ? (Marţi, 9 iunie 2020, 10:21)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      In ianuarie 2019, a fost publicata o lista o scolilor cu toaleta in curte. Dintre toate judetele tarii, 41 la numar, Vaslui, era pe primul loc, Suceava, la egalitate cu Botosani pe locul 2 si Iasi, pe locul 3. Erau 207 scoli in aceasta situatie. In toata tara erau 2418 scoli cu toaleta in curte. Cit pot sa coste 2500 de toalete, chiar daca trebuie sa includa si fosa septica vidanjabila unde nu e canalizare trasa? 20.000 lei pe grup sanitar? 40.000? Sa zicem 40.000. Asta inseamna 100 milioane pt toate scolile din tara. Intelege ministerul educatiei, consiliile locale si judetene, ISJ-urile ce e aia o prioritate? Dar ceilalti ? Chiar nu sintem in stare sa consideram ca este prioritara contruirea a 200 de toalete civilizate pentru copii ?
    • +3 (5 voturi)    
      Impostura (Marţi, 9 iunie 2020, 10:49)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      "Atunci când abdică de la menirea ei, școala nu e o simplă instituție inerțială, ci una deformatoare. Și nu deformează doar spatele copiilor, ci, în primul rând, sufletele lor. Elevul care învață că poate obține note mari cu referate de pe internet e adultul de mâine care va plagia fără remușcări, cel care-și copiază temele în pauză va alege întotdeauna scurtătura, iar cel care promovează cu intervenții va ști că la baza reușitei stă nu cunoașterea, ci cunoștințele. Luate individual, lucrurile acestea pot părea mărunte, însă cumulate, ele dau măsura deformării lumii în care trăim și aruncă o umbră grea asupra viitorului pe care ni-l dorim altfel." Mihai MACI – ANATOMIA UNEI IMPOSTURI. Va recomand sa cititi aceasta carte.
  • -2 (10 voturi)    
    Cursuri online plus activitati in aer liber (Luni, 8 iunie 2020, 23:10)

    George21 [utilizator]

    Sincer ca si parinte pentru binele nostru si al copiilor ar trebui ca aceste cursuri online sa continue si sa se poata face si activitati cu grupuri mici in scoala si in aer liber.
    • -3 (9 voturi)    
      În aer liber (Marţi, 9 iunie 2020, 1:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui George21

      să se facă orele de sexologie.
  • +2 (6 voturi)    
    n-ar fi fost rau (Luni, 8 iunie 2020, 23:10)

    Mistrelutz [utilizator]

    sa folositi containere inainte de pandemia asta si sa mai scapam de aceasta aglomeratie din scoli,nu?la fel si pentru spitale..si pentru nevoiasi..sunt solutii acceptabile,dar se pare ca fara sute de milioane de euro nu putem face nimic..
    acum vedem,clar,ca daca se vrea cu adevarat se poate.
    ramanem la convingerea ca nu se vrea
  • +6 (18 voturi)    
    logic (Luni, 8 iunie 2020, 23:13)

    Mazeta [utilizator]

    Din moment ce bolnavii nu mai sunt primiți în spitale și credincioșii în bisericii, este nromal ca nici elevii să nu mai stea în școli.
  • +14 (18 voturi)    
    hahahahaha (Luni, 8 iunie 2020, 23:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Auzi la ei "suprapopulate". Acum doar. Anul asta. Cu COVID, nicidecum in alta situatie.

    De ani de zile se plang invatatorii si profesorii ca nu fac fata, ca este greu, este obositor si nu e ok nici pentru copii sa fie cate 30-40 in clasa. Ca ideal ar fi 15-20, hai 25. Autoritatile au preferat sa dea autorizatii la cladiri dubioase, biserici si mall-uri in loc sa faca scoli.

    Iar cand cadrele didactice deswchideau gura le-o inchidea "estetic" Inspectoratul politizat. Asta daca nu o facea deja directoarea sau rectorul iarasi plasati politic sau prin pile. Si daca cumva ar fi avut ipotetic sustinere, sunt sigur ca primeau un raspuns sec de la Ministerul Educatiei ca asta e situatia, nu se poate face nimic si cu asta basta.

    Dar iata cum s-a descoperit apa calda: salile de clasa sunt suprapopulate.
    WOW ! Cred ca merita premiul nobel.
  • +9 (17 voturi)    
    corturi! suna elegant! (Luni, 8 iunie 2020, 23:31)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    iar iarna va fi super!

    dar cine va preda in ele? Google?
  • +3 (9 voturi)    
    online (Luni, 8 iunie 2020, 23:32)

    Paul_ [utilizator]

    Daca nu se intampla o minune si scapam pana la toamna, solutia este on-line.

    Daca nu va fi o nebunie. Apare un caz in scoala, se inchide scoala 2-3 saptamani si ne mutam online. Apoi o luam de la capat.

    Problema principala a scolii online este verificarea cunostintelor. Cred ca nu este prea dificil sa se organizeze o structura a anului scolar astfel incat din cand in cand elevii sa mearga la scoala pentru a da teste scrise. De obicei elevii au 4-5 note la matematica si limba romana si 2-3 la celelalte obiecte.

    Cred ca se poate organiza scoala astfel incat testele sa fie date cu cate 10 copii in clasa.
    • +5 (7 voturi)    
      se vede (Marţi, 9 iunie 2020, 9:22)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Nu vor dori la minister on line.

      Din simplul motiv ca se observa calitatea jalnica a predarii.
      • -1 (1 vot)    
        ? (Marţi, 9 iunie 2020, 12:05)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Nu cred ca asta este principala problema.

        Cred ca cea mai mare dificultate este predarea.
        Din experienta, solutia cea mai ieftina si cea mai eficienta este cea folosind o tableta grafica. Una rezonabila costa in jur de 300 de RON.

        Cautati pe youtube Khan Academy.
      • +2 (2 voturi)    
        nu e motivul principal (Marţi, 9 iunie 2020, 12:35)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Problema nu este neapărat asta, ci faptul că predarea online este un fiasco major peste tot.

        Dacă cunoașteți exemple foarte pozitive vă rog să le enumerați.

        În SUA, unde se împing de cel puțin zece ani diferite soluții (laptopuri, tablete, Chromebook-uri) calitatea a coborât serios anul acesta.
        • 0 (0 voturi)    
          exemplu (Marţi, 9 iunie 2020, 14:39)

          Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          Am vorbit din experienta.

          Am folosit tableta grafica ( nu este una prea sofisticata; am cumparat-o cu 320 RON) + Teams de la Microsoft + OneNote din Office. OneNote este gratuit pentru cei care au Windows 10. O alternativa foarte buna, gratuita, este xournal.

          Principala problema care am intampinat-o este pastrarea atentiei copiilor.

          Solutia care am incercat-o (dar recunosc ca nu am fost consecvent :) ) este ca dupa 10-15 minute de predare copiii sa rezolve un mic test grila. In felul acesta profesorul isi poate da seama daca elevii au inteles si in acelasi timp elevii sunt incurajati sa fie atenti.

          Pentru testul grila cred ca cel mai profesionist si mai dificil este Moodle. Solutii mai usor de folosit, dar cu mai putine optiuni decat Moodle, sunt Google Forms sau Microsoft Forms.
          • 0 (0 voturi)    
            e acelasi lucru (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:21)

            Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

            "Principala problema care am intampinat-o este pastrarea atentiei copiilor."

            Cand copiii nu sunt atenti inseamna ca nici nu vor retine ceva.

            Realitatea crunta este ca nu ii intereseaza, si asta pe buna dreptate. Ceea ce numim noi "lectii" sunt demult niste prafuite reproduceri de continut.

            ===

            Testul grila nu evidentiaza, ci dovedeste doar retinerea continutului. Mult prea putin. Si adesea inutil.

            Cand ii anunti pe elevi ca vor fi testati in timpul orei, nu ii incurajezi ci pur si simplu ii dresezi si ii conditionezi. Vor uita tot imediat dupa test, tocmai pentru ca stiu ca pentru test invata sau sunt atenti.
        • 0 (0 voturi)    
          nu tocmai (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:24)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          A da vina pe online este doar o justificare a scaderii calitatii educatiei, nu cauza.

          Referirea la online doar demonstreaza neintelegerea noului mediu educational.
  • +5 (9 voturi)    
    Corturi, containere (Luni, 8 iunie 2020, 23:40)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Dar educatori, învățători și profesori de unde aduc?
    • -6 (6 voturi)    
      Nu se schimba nimic (Marţi, 9 iunie 2020, 6:56)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      La fel ca si pana acum,raman cei care luau ce mult nota 2 la titularizare.Pe cei care votau ciuma rosie,pentru ca le dadeau pomeni.
      Ar mai fi o solutie:sa ia fiecare profesor cate 2 elevi acasa,prin rotatie la fiecare materie,oricum fac meditatii sau ma rog,faceau,dupa cursuri.
      • +4 (6 voturi)    
        cu fizica se rezolva! (Marţi, 9 iunie 2020, 10:58)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        stim cu totii un mare profesor...
  • +13 (19 voturi)    
    Asta este culmea ! (Luni, 8 iunie 2020, 23:42)

    MCR [utilizator]

    Dar la minister de ce nu se lucreaza in cort sau container doamna ministru ?
    Ideea pare sf .
    Eu consider ca dvs. si echipa dumneavoastra aveti idei nerealiste si trebuie de urgenta sa va depuneti demisia de onoare si sa vedem ce inseamna de fapt Romania educata . La ora actuala nu se intelege nimic .
    • -2 (8 voturi)    
      la PNL onoare? (Marţi, 9 iunie 2020, 6:55)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui MCR

      Onoare la PNL? Hai că asta e bună.
    • 0 (4 voturi)    
      Eu nu stiu... (Marţi, 9 iunie 2020, 8:30)

      doarNoi [utilizator] i-a raspuns lui MCR

      Eu nu stiu de unde dracu le dau astfel de idei?! Ce or baga bai frate astia?!
  • +11 (15 voturi)    
    Smart (Marţi, 9 iunie 2020, 0:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Soluții de secol XXI.
    Oricum suprapopularea școlilor exista și înainte de pandemie dar nu interesa pe nimeni. Acum e nevoie de masuri.
    Dacă s-ar fi făcut pași înspre normalitate din timp acum nu am mai fi avut probleme așa mari.
    Dar așa sunt românii; li se cam rupe de copiii lor.
  • +4 (14 voturi)    
    eu zic sa reconvertiti spitalele de carton (Marţi, 9 iunie 2020, 0:20)

    Je__ [utilizator]

    in scoli de carton

    auzi la ei, corturi si containere...sa se mute guvernul in cort!
  • +6 (14 voturi)    
    mai doriti vreo dovada (Marţi, 9 iunie 2020, 0:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    pentru ''Romania educata'' (si normala)?
  • +5 (9 voturi)    
    Sala de sport cat o garsoniera (Marţi, 9 iunie 2020, 1:17)

    util_iz_ator [utilizator]

    "1. Trebuie să existe o distanță de 2 metri între elevi în față, în spate, lateral stânga, dreapta.
    2. Asta înseamnă că într-o sală de sport ar trebui să intre cel mult 10 elevi."

    Deci fiecare elev sta intr-un patrat cu latura de doi metri adica 4m patratide elev. Incap maxim 10 elevi intr-o sala de sport.
    Rezulta ca sala de sport are maxim 40m patrati.

    As zice ca o sala de sport ar trebui sa aiba macar vreo 600m patrati (20x30m), dar pe urma ma gandesc ca multe sunt facute pe vremea lui Adrian Nastase deci... 40m2 suna plauzibil
    • 0 (2 voturi)    
      Calcule (Marţi, 9 iunie 2020, 9:14)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui util_iz_ator

      Ai greșit calculele pentru că în sala de sport nu se stă în pătrate, se mai aleargă și atunci distanța aia trebuie menținută tot timpul.
  • +1 (5 voturi)    
    Solutii (Marţi, 9 iunie 2020, 6:45)

    intruderul [utilizator]

    Hai sa ne uitam si la modelul altor state europene:
    -Danemarca,au luat stadioanele pentru cursuri scolare si pentru festivitati ( sa nu uitam de cei care au terminat anul acesta,au avut festivitate online gen "comemorare" va vor tine minte ca i-ati dezamagit si cireasa de pe tort,au facut 18 ani,deci au drept de vot)
    -se poate face parteneriat cu scolile private stiut fiind faptul ca nu au elevi atat de multi
    -infiintarea unui fond pentru educatie conditie obligatorie:sa nu fie administrat de vreun politician.Toti sunt corupti.
    -alocarea din buget pentru constructii noi ( copiii inca invata in scoli fara wc,fara vestiare,fara apa curenta)
    • -2 (2 voturi)    
      nu sunt suficiente spatii (Marţi, 9 iunie 2020, 11:53)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Nu sunt suficiente spatii. Cel putin in orase ar trebui dublate spatiile de predare si angajati de 2 ori mai multi profesori.

      Singura solutie realista este online.

      Cum marea problema a scolii online este verificarea cunostintelor, elevii pot merge o data la 3-4 saptamani, timp de 2 ore, cate 10 in clasa pentru a da teste scrise.
  • +4 (8 voturi)    
    poate afla prin anul 2022 (Marţi, 9 iunie 2020, 9:20)

    Dedalus [utilizator]

    Inventarul trebuia facut din aprilie.

    Solutiile trebuiau analizate din mai.

    Scenariile trebuiau facute din martie.

    Ministerul Educatiei ar trebui desfiintat. Sunt mii de oameni care nu sunt in stare sa numere scaunele.

    Ma infioara cand ma gandesc la faptul ca asemenea oameni au grija de copiii.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu doar la tara e aglomeratie! (Marţi, 9 iunie 2020, 9:33)

    mmagic [utilizator]

    Va imbatati cu apa rece, ca cica numai la tara e problema cu supra aglomerarea ... Ha !

    Dar nu iesiti din birourile voastre pe teren sa va updatati statisticile?!

    La Bucuresti ca sunt cam toate clasele cu 35+ elevi. La fel in multe orase.
    Asa ca vrei nu vrei, culegem ce am semanat.
  • +3 (5 voturi)    
    ce ,,mișto''! (Marţi, 9 iunie 2020, 9:33)

    periscop [utilizator]

    Va fi o școală de cortorari! Cam ca prin... Bangladesh...
  • 0 (4 voturi)    
    solutie (Marţi, 9 iunie 2020, 9:39)

    victoravo [utilizator]

    ar putea sa imparta fiecare clasa in doua grupe si sa faca alternativ o spatamana online si o saptamana la scoala.
  • 0 (8 voturi)    
    Guvern la container sau la cort (Marţi, 9 iunie 2020, 9:48)

    AdrianIulian [utilizator]

    Doamna ministru abereaza. Grav. Admitand ca ar fi de acord parintii sa invete copiii la cort, ce se intampla mai departe? Cum asiguri incalzirea, securitatea? Ce va mai fi acolo? Cate corturi poti pune? De unde invatatori, profesori?

    In alta ordine de idei - de ce ati permis sa se construiasca toate cartierele rezidentiale fara sa ii obligati sa puna si o scoala acolo? Un spital?
  • +6 (8 voturi)    
    Cine a comasat de curind scolile sa raspunda (Marţi, 9 iunie 2020, 10:03)

    D-or [utilizator]

    Acum vreo 2 ani a fost o actiune pe tara de comasare a scolilor si gradinitelor si de eliberare a spatiilor.

    Presupun ca multe dintre ele au devenit scoli particulare sau sedii de firme si partide.

    A fost si o ordonanta sau lege in acest sens pentru ca totul sa fie "legal"

    Sa fie nominalizati cei care au avut aceasta initiativa, cei care au votat-o, cei care nu s-au opus, cei care au aplicat-o.
  • +6 (8 voturi)    
    MEN sa publice lista scolilor comasate de curind (Marţi, 9 iunie 2020, 10:07)

    D-or [utilizator]

    MEN sa publice lista scolilor comasate acum vreo 2 ani, sa identifice ce s-a intimplat cu spatiile preluate de primarii si sa le ceara inapoi.

    Ce au facut primariile cu scolile si gradinitele inchise?
    • +1 (3 voturi)    
      da! (Marţi, 9 iunie 2020, 12:23)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui D-or

      foarte utila observatia!!
  • -2 (2 voturi)    
    haloo, (Marţi, 9 iunie 2020, 12:21)

    Cib Ara [anonim]

    transformati bisericile in amfiteatre ! . cum sa pui copiii in containere? ?
  • -1 (1 vot)    
    am plătit (Marţi, 9 iunie 2020, 13:41)

    hdd [utilizator]

    elevii excedentar să facă cursuri în biserici.

    Din 1990, în România s-a construit în medie câte o biserică pe zi, în fiecare zi, inclusiv de ex. pe 1 ianuarie sau duminica. Deci cam 11.000 de biserici în total. Legea lui Moore a bisericilor trăiește și se simte bine.
    Pe care cam 90% le-am plătit toți din taxe și impozite, indiferent de credința fiecăruia,
    ca un stat secular ce este România, nu? fără religie oficială de stat.

    Spațiu este.
    Biserica ne ajută.
    Religie în școli se face.

    E nevoie doar L-V.
    S, D se pot face slujbe.

    Ce mai așteptați?
    • +2 (4 voturi)    
      Ca in vremea lui Creanga. (Marţi, 9 iunie 2020, 14:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Pentru ca scolile au fost date primariilor care le-au desfiintat, iar sediile au fost transformate in baruri, after-school-uri, scoli private, sedii de partide.

      Cum de Ceauseiii aveau loc in scoli (si aveau si laboratoare, ateliere, sali de sport si, mai ales, banci erganomice), iar generatiile reduse de azi nu mai au loc?

      Avem dreptul la o dare de seama cu ce s-a intimplat cu fiecare scoala in parte.