Mai puțini elevi într-o clasă. Anisie: Nu văd posibil să ne mai întoarcem în toamnă în sălile pline cu 30 și ceva de elevi

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 22:25 Actualitate | Educatie


Scoala
Foto: PxHere
​Numărul de elevi dintr-o clasă s-ar putea reduce în actualul context epidemiologic. „La acest moment nu văd posibil să ne mai întoarcem în toamnă în sălile de clasă pline cu 30 și ceva de elevi. Este clar că trebuie să luăm măsuri să reducem numărul de copii din clasă”, a declarat miercuri, la Digi 24, ministrul Educației, Monica Anisie.

Ea a precizat că pentru moment se așteaptă „analize de la epidemiologi și răspunsuri de la Ministerul Sănătății”.

Anisie a precizat că Ministerul Educației se pregătește și pentru scenariul ca de la toamnă cursurile să se desfășoare online. „Guvernul a alocat 150 milioane de lei pentru achiziția de tablete pentru copiii din medii defavorizate. De asemenea, sunt cursuri de formare pentru cadrele didactice. Ne dorim ca în septembrie niciun copil să nu mai fie în imposibilitatea de a apela la tehnologie”, a spus ministrul Educației.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8749 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    lasati si posibilitatea (Miercuri, 27 mai 2020, 22:31)

    Je__ [utilizator]

    de a face ore online

    Copiii ai caror parinti merg la serviciu si nu are cine sa se ocupe sa mearga la scoala
    Cei care pot sub supraveghere sa faca scoala online, sa o poata face online

    Astfel clasele vor fi mai mici, si va fi mai sigur pentru toti
  • -2 (12 voturi)    
    Cel mi incompetent ministru (Miercuri, 27 mai 2020, 22:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A batjocorit sute de mii de copii si familiile lor. O habarnista totala, carierista politruca. NIMENI nu stie cum vor avea loc examenele pentru clasele a v-a , a ix-a, bacalaureatul. Acum dă din melița ca o trompeta desi habar nu are de situatia din teren. Ca abslventa de „Stefan Gheorghiu” (SNSPA) se dovedeste a fi cea mai mare calamitate dintre toti ministrii Educatiei care a fost vreodata.
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 mai 2020, 23:39)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Reprezentat al fabricutelor de diplome de sunteti asa ofuscat? Ce anume nu se stie? In unele scoli s-a pus si plexi intre banci.
      Insirati o tona de jigniri si nimic concret. Calendarul e cunoscut, programa la fel, ce nu se stie?
    • 0 (4 voturi)    
      Ce nu stii? Invata sau pune-ti copiii la invatat! (Joi, 28 mai 2020, 3:00)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce nu stii? Totul e foarte clar si bine precizat. Chiar a actionat foarte bine doamna ministru. Nu-ti place scoala online? Nu-ti convine ca permanent comunica cu elevii? Ce nu-ti place?
    • 0 (0 voturi)    
      Norocul tău că ai făcut școala cu miniștri PSD. (Joi, 28 mai 2020, 11:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Miniștrii PSD au fost unul mai ticălos ca altul.Se reflectă în modul tău de gândire.Ai o exprimare de mahala de minoritari cu diplome fără să participe la cursuri,așa cum a promovat PSD.Lipsa unui vocabular și bune maniere sunt vizibile.
  • +2 (12 voturi)    
    sa se mai gandeasca (Miercuri, 27 mai 2020, 22:46)

    Dedalus [utilizator]

    Zac calculatoarele prin licee si scoli generale. Si prin depozitele ONG-rilor si firmelor ca nimeni nu se inghesuie sa la ridice si sa la duca la scoli.

    Dar e un contract bun pentru cine trebuie.

    Ce sa faca elevii cu tabletele?!

    In primul rand ca fara internet sunt inutile.

    In al doilea rand ecranul tabletei este extrem de daunator sanatatii.

    Cursuri pentru profesori?! Cine sa ii invete? Alti incompetenti?

    Iar daca nu stiu sa lucreze cu un calculator, cum au predat pana acum? Scriind cu o pana de gasca pe o piele de miel?

    S-au informat prin viu grai de la baba din sat?


    ===

    Ar trebui sa fie undeva intre 10 si 15 elevi intr-o clasa, cel putin la gimnaziu si cel mult 20 la liceu.

    Nu trebuia sa vina pandemia ca sa remarcam gaura covrigului.

    Cum va reduce doamna Anisie numarul de elevi in clasa peste 4 luni?

    Va apela la BOR pentru o minune?

    ===

    S-a prins toata lumea ca on line inseamna sa pierzi vremea si pica manusa ca justificare a salariului.

    Intr-un fel insa e bine, pentru ca scade presiunea aberatiilor asupra elevilor.

    Cel mai convenabil ar fi sa platim cadrele didactice sa stea linistite acasa si sa nu mai "predea" copiilor. Serios, macar am pierde doar banii nu si mintea copiilor.
    • -2 (2 voturi)    
      Exagerari nepotrivite (Joi, 28 mai 2020, 2:02)

      Profesor2 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      "Zac calculatoarele ..."
      Daca e sa facem un lucru cat de cat bun, nu-l facem cu calculatoare care zac. Ati urmarit activitatea unui microprocesor la un calculator pe care ruleaza un soft de conferinta video?

      "In primul rand ca fara internet sunt inutile."
      S-a spus ca vor avea conexiune la internet, evident. Sau nu stiti si vorbiti fara sa stiti sau vreti sa va faceti ca nu stiti.

      "In al doilea rand ecranul tabletei este extrem de daunator sanatatii."
      Va rog sa citati surse pentru aceasta afirmatie.
      Lucrez de 30 folosind fel de fel de ecrane si am aceleasi dioptrii.

      "Cursuri pentru profesori?!"
      Predarea online este mult mai simpla decat cum vor unii sa se creada.
      Pot indica un singur video, disponibil gratuit, care prezinta peste 90% din ce ar trebui stiut. Pe de alta parte am vazut colegi care n-au prea utilizat tehnologie inainte si care s-au adaptat foarte bine si repede.

      "S-au informat prin viu grai de la baba din sat?"
      Asta este obraznicie, dar n-ati reusit sa o evitati.
      Nu, nu, cand nu stiu ceva nu ma informez prin viu grai de la baba din satul meu, gesticulez, pentru ca dumneaei nu aude foarte bine.

      Va doresc sa va gasiti un echilibru, care apoi sa va ajute sa traiti foarte bine fara a denigra si a exagera atat de nepotrivit.
    • 0 (0 voturi)    
      Când nu știi ceva,înveți. (Joi, 28 mai 2020, 11:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Tu,autodidact dai sentințe-ecranul tabletei este periculos!Cu ce?De ce?Presupun că nu folosești un telefon mobil modern,că-i periculos ecranul?!
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 27 mai 2020, 23:42)

    tirolez [utilizator]

    Dvs ce ati face, concret? Inteleg ca 10-15 in clasa spuneti ca nu se poate, ca e prea din scurt. De acord.
    Online, iar inteleg ca nu va convine, ca profesorii iau salariu degeaba. Unii cam da, adevarat.
    Deci, aveti vreo solutie?
    • 0 (2 voturi)    
      Astia care comenteaza nu vor nimic, (Joi, 28 mai 2020, 3:03)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      nu le convine nimic, ei vor sa frece menta, si sa nu invete nimic. Asta fac si cei din clasa a 12-a, scuze de la cei care sunt exceptii. Bacalaureatul a devenit foarte simplu , dar totusi comenteaza si nu invata nimic.
  • +2 (4 voturi)    
    Epidemiologic nu conteaza ca sunt 30 sau 20 (Joi, 28 mai 2020, 8:07)

    D-or [utilizator]

    Copiii oricum vor interactiona intre ei si este normal sa fie asa.

    Conteaza insa enorm pentru cresterea bugetului MEN, acum ca este rost de bani de la UE.
    • -1 (1 vot)    
      Copii merg la școală să învețe carte. (Joi, 28 mai 2020, 11:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Este o diferență în a face carte cu peste 30 de copii în clasă și a face cu 15.Las 30 și peste nu ai timp să discuți suficient cu fiecare elev,să afli ce nu a înțeles.Îl asculți,îi dai 2 note și ai terminat.Cine vrea să învețe și are sprijin de la părinți ,se dezvoltă intelectual.Restul sunt absolvenți care au 12 clase și au gândirea unui copil în primii ani de școală.Se vede și din comentariile unora.
  • +1 (3 voturi)    
    Utilati laboratoarele si salile de sport (Joi, 28 mai 2020, 8:13)

    D-or [utilizator]

    Nu va repeziti sa cheltuiti banii pe prostii fara niciun efect asupra educatiei.

    Daca faceti grupulete de elevi, nu se vor selecta fruntasii care sa-i traga dupa ei si pe ceilalti, sa le ridice stacheta la cit mai multi.

    Daca faceti un grupulet de 10 elevi, toti mediocri sau lenesi, asa vor ramine.
  • +1 (3 voturi)    
    Scoateti copiii din case, dezlipiti-i de on-line (Joi, 28 mai 2020, 8:28)

    D-or [utilizator]

    Cu banii pe care urmeaza sa-i primeasca si MEN din cele 33 miliarde, finantati programe de sport, de stiinta, ore tehnologice, cultura.

    Copiii care termina acum liceele "teoretice", in fapt niste gimnazii prelungite, habar nu au sa se uite pe o schema, un desen tehnic sau sa recunoasca o cheie franceza.

    Noi, ceauseiii, eram obligati sa participam fiecare la cel putin un "Cerc", fie el, cor, matematica, fizica, chimie, electrotehnica, sporturi, dansuri, teatru, literatura si chiar, religie.

    Acum, MEN nu mai patroneaza in nici un fel activitatile extra-curriculare.

    Desigur, e mult mai ieftin sa le pui copiilor in mina o tableta de 50 Euro (dar cumparata cu 300!) si gata, decit sa investesti in sali, profesori, ateliere, ore de practica industriala sau agricola.

    Dati-le copiilor o viata adevarata, nu-i tineti in letargie
  • 0 (2 voturi)    
    cam asa... (Joi, 28 mai 2020, 9:01)

    frum [utilizator]

    La copiii mai mici si mai constiinciosi mai e cum mai e... dar la astia mai mari e jale cu scoala online... Ma uitam la fi-mea ieri cum se desfasoara scoala. La ora de matematica vreo 5 aveau camerele si microfoanele deschise, restul nu se stie ce faceau pentru ca la ora nu participau, profesoara era ca si singura la ora, intreba cate ceva.... raspundeau din cei 5, iar cand numea pe altcineva era o pauza totala... asta dupa ce cu o saptamana in urma fusese investigatie in clasa daca au toti camere si microfon. Vine ora de muzica... distractia cea mai mare era sa o delogheze pe profesoara din ora. La celelalte ore... la fel ... pe cine intereseaza scoala poate invata si participa la ore, dar din pacate prea putini elevi constientizeaza utilitatea invatarii din proprie initiativa fara alte constrangeri.
  • 0 (0 voturi)    
    scoala online (Joi, 28 mai 2020, 10:53)

    noi2013 [utilizator]

    Oricat de bine pregatiti si tehnologizati sunt profesorii, scoala online nu este scoala.

    Chiar daca elevii sunt dornici de invatare, lipsa de comunicare directa ii afecteaza foarte mult atat pe termen lung, cat si pe termen scurt. Repercusiunile asupra sanatatii sunt importante, chiar grave.

    Terminati cu tampeniile si dati drumul la scoli ca se intampla asta in toate tarile, chiar si in Franta, sus numita tara de catre presedinte....